COURANT. LEIKSCHE V. US. DINGSDAG 27 JUNIJ. STADS-BERICHTE IN. B 1 N N ENLANDSC H I? BIGT N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel iaars 1.50, franco p. p. f2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenliïn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag 1 Juli 1882, des namiddags te twee uren. sctruTTEnrj. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 1,El DEN doen te welen, dat, de alpha- hctifchc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 lot en met den 29 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des vooriniddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaatshebben in een der lokalen Van het Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 30 Juni 1882, s voormiddags te negen uren. Wordende zijwelke na de laalstvoorgaande inschrijving zich binnen leze ge meente metterwoon hebben gerestigd, tot eene naloling opgeroepen, mede op Vrijdag den 30 Juni 1882, '.V namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorschreven plaats op Ie komen, op den dag en het uur in deze kennisgeiing uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd inoehten worden zelvcu tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een cflr leden van de Commissie uit het Geineentehestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekeriing zal worden gehouden van de re denen lot vrijstelling, die de ingeschrevenen verincenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom hel voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen tc hebbenvan belang isdoor personeele opkomst, of, hij volstrekte beletselen, door liet zenden van een met hunne omstandigheden wel hekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dal aan de navol genden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die inct ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig Oogenblik of Wél geheel, Ongeschikt maken: 2". die kleiner zijn dan eene Nedcrlandschc el (meter)en vijf bohderd Zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren cn lectoren aan de hoogescholen(rijks-universiteit), aan de athenaea cn de seminarian 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6". die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleeden door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8". die in militairen dienst ter zee of tc lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde geinecnlc kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zclven bij de Schutterij dient, met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uil tot zoodanige broeders, die, oin welke reden ook. niet meer hij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ojffionden waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen levens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld wordeh); 10°. zij, die lot den dienst der hacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- cn huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermeenen uit hoofde vaneen der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling Ie kunnen maken, zoowel als zij, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 7 juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12uren, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich le doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking cn door plaatsing in de Leidsche Courant ■afgekondigd. Burgemeester én Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 19 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Gezien art. 8. le alinea, der wel van 2 Jtini 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezichl bij hel oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op lieden vergun ning is verleend aan II. Gtt. J. Gerritsen en zijne rechtverkrijgenden lol het weder in werking brengen van de stoomwerktuigen, geplaatst in liet perceel in de Looierstraat n" 27, voor de bereiding van kunst- of margarineboter. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in tit Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 26 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier zijn ter hand gesteld een kohier voor de belasting op het personeel, dienst 1882/83, wijk IV. executoir verklaard den 23s,l,° Juni jl. een kohier van hel patentrecht, dienst 1882/83 (lappers, sljjters enz.), executoir verklaard den 24~l"> Juni d a. v. en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet le voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Dc Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 Juni 1882. DE KANTER. LEIDEN, 26 Jiinij. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren dc hoogste prijzen /33, ƒ15.50, ƒ3.30 en ƒ1.65, de laagste ƒ33 ƒ15.50, ƒ3.20 en ƒ1.60. De hoogleeraar M. J. de Goeje is benoemd lol buitenlandsch lid der Hongaarsclie akademie van wetenschappen te Buda-Pesfh. Tot direcleiir-instrucleur, op eene jaarwedde van 1000, voor een op te rigleu nieuw stedelijk muziekcorps te Deventer is benoemd de heer C. Gou wenhoven, le Leiden. Gisteren avond, omstreeks 6 ure, was, naar ons wordi medegedeeld, de heer Palm. van het Levendaal, met vrouw en kinderen wandelende aan den lloogcn Rijndijk nabij den lol, locn een der kinderen van den dijk in het water viel. De vader sprong er terstond hij en ouk de lieer M. 11. Eontein van de lloogcwoerd. schout ler hulp toe. /coda!-het kind spoedig op hel droogc werd gebragt. Na bij den tolwachtcr van den schrik beko men te zijn, moesten de wandelaars met hun nat pak weder huiswaarts Ueeren. lil n°. 17 vau Fauna (uitgever Jan Brouwer, te Amsterdam) wordt de beschrijving van de nuttige diersoorten voor landbouw en houiteclt voort gezet en worden de koekoek en de zwaluw beschouwd. Verder geeft het uommer liet tweede gedeelte van liet opstel over den kikvorsch, eene be schrijving van het nestje van den grooten pikzwarten waterkever (Hydro- philtts piceus), "Geschiedkundige bijzonderheden betreffende sommige dieren IV" en "Mozaiek". Bjj de rijks-postspaarbank is gedurende de maand Mei 1882 ingebragl /168,535 40 s en terugbetaald 86627.34. Alzoo meer ingelegd dan terug betaald 81908.06(4. Aan 'het einde der maand April was ten name der verschillende inlegger,s ingeschreven een bedrag van 1,231 795.50(4 zoo dal dc som der inlagen op 31 Mei bedroeg 1,313,703 57. In den loop der maand werden 1879 nieuwe boekjes uitgegeven; 318 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat aan het einde der maand 33815 boekjes in omloop warer. Blijkens berigt van Z'. M». resident te Washington, is bij het huis van vertegenwoordigers aldaar een wets-ontwerp ingediend, strekkende om dc onlangs aangenomen wel lot afschaffing der differenticle regten van Oost- Indische producten in dier voege te wijzigen, dal voor al die producten, welke vóór 1 Januarij e. k. zullen zijn ingevoerd, en zich nog in entrepot of aan boord bevinden, geen meerdere of andere regten verschuldigd zullen zijn, dan wanneer zij op of na dien datum ingevoerd worden. Bij de tweede kamer is o. a. ingekomen een wets-ontwerp tol bekrach tiging van crcdieten boven de Indische hegrooting van 1880. Deze crediet- openingen bedragen gezamenlijk 8.009 450. Ruim ilc helft daarvan is noodig geweest voor de bestrijding der veepest, circa 14 ton voor Aljeli, 2(4 ton voor voorschotten die weder in 'stands kas terugvhiejjen, 2(4 ton

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1