LEIDSCIIE COURANT. 1882. V. 147. MAANDAG 26 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLANÜSCU E HERIG T E N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. m deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leer lingen voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes wordt open gesteld tot den 27tD Juni e. k., des Maandags en Dinsdags van iedere week, des namiddags van half drie tot vier uren in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrichting thans is gevestigd, terwijl het eerste admissie-examen zal aanvangen op Donderdag den 6e" Juli e. k. des voormiddags te negen uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, den 5'» Juni 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 Junij. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 44 tot 62 volwassen personen en 6 tot 10 kinderen. In de afgeloopen week werden op de zwem-inrigting Rhijnzigt 575 zwembaden door heeren en 13 door dames genomen. Temperainur van het Rijnwater 19° Celsius. -- Men schrijft ons uit Zoeterwoude: Deskundigen hadden bij herhaalde peiling in den Vliet, om dezen op sommige plaatsen te doen uitdiepen, het werk ligter geacht dan de uitkomst heeft geleerd. Geen deskundigen, maar personen met den toestand van den Vliet bekend, hadden, over de ondiep ten gehoord, inlichtingen kunnen geven. Het werk werd geraamd op /2800, met beding dat het in twee maanden moest afloopen. Provinciale staten stonden die som toe; de aanbesteding had plaats; er kwam één inschrijver van Houtrijk en Polanen op. De proefneming met een stoombaggermolen, in het begin van Maart, mislukte. De emmers grepen niet diep genoeg; bovendien in plaats van ligte bagger te zullen aantreffen, zooals men zich had voorgesteld, stiet men overal op harden bodem. Geladen schepen toch hadden in al die lange jaren, dat er niets aan den Vliet gedaan was, dien bodem vastgevaren. Daarmede verliepen twee weken. Een handbaggermolen, daarop in den Vliet gebragt, werkte met beter gevolg en weldra kwamen er nog drie zulke molens bij. Die vier hebben vijftien weken gewerkt, hadden dikwijls uren oponthoud door drukke scheepvaart, kostten den aan nemer aan hunr en loon aan werklieden iedere week door elkander ƒ500. Het werk werd door deskundigen om de twee weken opgenomen en ge peild. want de aannemer was gehouden aan de voorwaarden. Nu is de Vliet op de aangewezen plaatsen behoorlijk uitgediept en daardoor de scheep vaart verlost. Bij dat werk legt de aannemer, naar men zegt, ongeveer ƒ5000 toe. Naar wij stellig vernemen zal de regering aan de tweede kamer Maandag eene mededeeling doen betreffende de ministeriële crisis. Vóór dat tijdstip is er geen officiële mededeeling te wachten. Onder den titel «Lelie- en rozeknoppen" is het eerste nommcr versche nen van een weekblad voor meisjes, onder hoofdredactie van mej. C. Albcr- dingk Thijm, uitgave van Nijgh van Ditmar te Rotterdam. Te oordeelen naar den inhoud van dit eerste nommer zal ook zeker dit weekblad zijnen weg wel vinden. Het zal zich geheel onthouden van. partijdigheid op politiek ;of godsdienstig gebied. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn de commissarissen des konings in de provinciën gemagtigd op nieuw vergunning te verleenen aan vleeschhouwers, hun bedrijf uitoefenende in gemeenten waar een spoor wegstation is, lot invoer van slaglvee uit Duitschland en België, onder door den minister vastgestelde voorwaarden. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 310d' .staatsloterij. Die loterij beslaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staats loterij op Maandag 24 Julij en gesloten op Zaturdag 5 Augustus. De trek king der eerste klasse vangt aan op 21 Augustus, en de laatste 100 nommers worden getrokken op 11 November. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het -eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de bh. N. S. Gutlelingen A. P. P. Kloppert, med. doctorandi. Door de commissie, zitting houdende te Utrecht, belast met het afne men der examens voor apothekers-bediende, zijn drie candidaten geëxami neerd; 1 trok zich terug en toegelaten werden de bh. G. de Ridder, van Utrecht, en A. C. Zijlstra, van Leeuwarden. Het stoomschip Zuidhollandvan Rotterdam naar Batavia, is op 23 Junij van Suez vertrokken. De Prinses Amalia, mede op weg naar Bata via, is op 22 Junij van Marseille vertrokken. Bij het comité voor de IJszee-vaart is het berigt uit Vardö ontvangen, dat de Willem Barentsz is vertrokken. Men schrijft uit Wassenaar aan het D.v.'sGr.: Indertijd heeft een consortium van heeren uit Wassenaar en Voorschoten een tramweg willen aanleggen van Leiden over het dorp Voorscholen en station Voorschoten naar Wassenaar. Van verschillende kanten kwamen toen concessie-aanvra gen, men was op de exploitatie opmerkzaam gemaakt. Er waren zelfs aanvragen bij, die eene wijdere strekking hadden dan de bovenvermelde; o. a. wilde de IJssel-Stoomtram-Maatschappijbehalve die lijn, ook van Voorscholen naar den Leidschendam gaan. De commissiën uit de gemeenteraden van Wassenaar en Voorschoten, benoemd tot onderzoek van de aanvragen, kwa men zamen, en de leden van Voorschoten bragten toen de belangen hunner gemeente en die der IJsscl-Stoomirain-Maatschappij in verband, zoodat de raad van Voorschoten eene overeenkomst sloot met genoemde maatscha; pij, waarbij deze laatste zich verbond, vóór 15 Febr. 1882 het bewijs te leve ren, dat de noodige middelen tot aanleg van de lijn Leiden-Wassenaar aan wezig waren. Tot heden bleef zij echter hiermede in gebreke. Wal het gemeentebestuur van Voorschoten nu beweegt, in rustige rust af te wachten dat misschien eenmaal de twee ton voor het lijntje Leiden-Wassenaar door de maatschappij bezeten zullen worden, is niet duidelijk. Maar hoe dit zij. Voorschoten blijft van zulk een middel van vervoer verstoken. Wassenaar verkeert in hetzelfde geval; doch deze gemeente ziel zich althans sedert een paar weken de gelukkige bezitster van een omnibus naar het station Voorschoten; die onderneming werd op het getouw gezet toen er, om het maar eens rond uit te drukkenniets van een tram kwam. Zal de tramlijn ooit lot stand komen, dan moeten de gemeentebesturen van Wassenaar en Voorschoten zamenwerken. De omnibus is eene goede onderneming. Dit blijkt uit het vele gebruik dat er van gemaakt wordt. Zondag werd een tachtigtal personen vervoerd. Dit aantal zal nog toenemenals het weder fraai wordt. Te Rotterdam in de Gouvernestraat is gisteren avond een hevige brand uitgebroken in een pand, waarin eene houtzagerij was gevestigd. Het ge- heele perceel, waarin zich bovendien nog eene timmermanswerkplaats en boven twee woningen bevondenis door hel vuur vernield. i Naar de H. C. verneemt heeft het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde besloten, de tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen, in den Haarlemmerhout van 22 tot 26 Julij aanstaande te houden, te doen doorgaan. Ofschoon de voor het slagen der tentoonstelling benoodigde geldsom nog niet bijeen is gebragt, heeft het bestuur, aangemoedigd door verschillende bijdragen, in de laatste dagen toegezegd, en in het vertrouwen, dat die nog door een aantal van andere gevolgd zullen worden, gemeend, reeds nu te kunnen besluiten, dat het teutoonstellingsplan zou worden uitgevoerd. Te Amsterdam werd eergisteren gehouden de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst. Uit het verslag, door den algemeenen secretaris, den heer Dan. de Lange, uitgebragt, aangaande den toestand der maatschappij en hare afdeelingen, bleek, dat het aantal afd. 17 bleef, doch het contribueerend ledental vermeerderde met 153 en thans tot 3915 gestegen is, terwijl de maatschappij verder telde 110 hono raire, 30 correspondeerende, 36 leden van verdienste en 1 eerelid. De bezittingen der maatschappij vermeerderden als volgt: 1». het reserve fonds (thans 73,000 2% pCt.) werd niet vermeerderd ingevolge besluit der laatste algemeene vergadering, maar heelt toch een saldo ter beschikking van ƒ79167; 2°. het kunstenaarsfonds (thans ƒ62000 id.; plus schenking P. M.) vermeerderde met ƒ1,362.08, en een saldo van ƒ556.24% 3". het muziekfeestenfonds (thans 100002% pCt.) sluit met een saldo van 1,258.25%, totaal ƒ3,968.25. De gezamenlijke ontvangsten van de afd. bedroegen sedert 1855 ƒ148,092.44, de uitgaven 192,696.16%De maatschappij heeft sedert 1854 hare kapitalen kunnen vermeerderen met een bedrag van 91000 2% pCt. en een saldo in geld, groot ƒ2606.17. Hierbij dient echter opgemerkt te worden, dat het kapitaal van het muziekfeestenfonds, dat in 1878/44000 eert. 2% pCt. W. S. groot was, thans is gereduceerd tot ƒ10000.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1