PER TELEGRAAF. den kunstenaars ook voorkwamzij hebben er zich van lieverlede niet alleen mede vereenigd, maar zij" er n" zelfs mede ingenomen. De overweging toch, dat zij langs dezen weg van hunne stukken, die zoolang zij onver kocht bljjven, dood kapitaal zijn, rente kunnen trekken, en datkunsiliefde en ook kooplust, door de nieuwe onderneming, in ruimeren kring eer zul len worden aangewakkerd dan verminderen, hebben de kunstenaars voor het plan gewonnen en den ondernemer hunne medewerking verzekerd. RUSLAND. Omtrent de te St. Petersburg ontdekte zamenzwering tegen het leven des keizers wordt nog gemeld, dat de hoofdman Kribilofl in zijne woning eene groote hoeveelheid ontplofbare stoffen had verzameld, waaruit hij met zjjne eedgenooten bommen zamenstelde. De politie wist, dat hij voornemens was zijn huis met allen, die hem in hechtenis mogten willen nemen, in de iucht te laten vliegen, liever dan zich levend over te geven. Met eene list moest zjj dus te werk gaan. Een aantal polilie-ageuten verkleedden zich als arbeiders en kwamen zoo vermomd bij Kribiloff, alsof zij bewo ners van het minder aanzienlijk gedeelte van het door hem bewoonde kwar tier waren, om te dansen, gelijk dat daar veelal gebruikelijk is. Maar te midden van den dans werd Kribiloff plotseling gegrepen en in hechtenis genomen en evenzoo zijne keukenmeid, die een verkleed manspersoon bleek te z^jn. OUST-INDI E. BATAVIA. 19 Mei. De gouverneur-generaal is ziek en vertoeft met zijne familie te Tjipanas in de Preanger. Naar men zegt Ijjdt de landvoogd aan graveel en zou er zelfs sprake van zijn dat hjj. bij niet spoedige beterschap, naar het vader land zou terugkeeren. Zijn zoon is ook naar boven en lijdt aan leverziekte; ook de schoondochter is nog verre van wel. Aan het Soer. Rb. wordt omtrent de inneming der missigit van Moe roeë het volgende berigt: lu drie afdeelingcn, gesplitst onder bevel van de kapiteins Smith, van der Schoor en luit. Heeringh, marcheerde de colonne op. Na eenigen tijd trok eerstgenoemde kapitein door, terwijl het vuur des vjjands door eene omtrekkende beweging van de colonne van der Schoor werd tdt zwjjgen gehragt. Doormarcherend, zag echter de troep dat de heuvels, welke de kampongs Moeroeë en Djoeala omringen, door den vijand bezet waren, die onmiddellijk op de aanrukkende colonnes een hevig vuur opende. Binnen twee uren en na eenen vrij moegelijken marsch werd de vjjand uit zjjne stellingen verdreven, en bleef hij ons op eenen eerbiedigen afstand beschieten. Kempong Moeroeë werd binnengeruktwaar de missigit het voorwerp van aanval werd. Na eenen hevigen tegenstand werd zij stormenderhand veroverd. Sergeant van Leeuwen was de eerste op den muur, doch werd onmiddellijk afgemaakt; op hem volgde luit. Rissink. die over zijn lijk struikelde en hetzelldc lot zou hebben ondergaan, als hij niet door een (usclier op zijde was gelrokken. Wij verloren 2 dooden en 2 ge wonden, terwjjl de vijand 15 dooden achterliet, waaronder een priester in het wit. met de eene hand een klewang en met de andere den koran om klemmende. De colonne-commandant manoeuvreerde zeer kalm en behoed zaam en het was aan diens beleid te danken, dat de missigit in onze magt kwam zonder groot verlies. Naar men aan den Locomotief meldt, ziju het niet enkel Atjehers, die in den genomen missigit gesneuveld zijn. Er moet ook een vau'de overge- loopen soldaten uit het Nederlaudsch-Indische leger zjjn verraad met den dood hebben geboet; hjj werd onder de lijken in den missigit gevonden. Met de voorbereiding voor de plaatsing der telephoon-toestellen is men te Batavia druk bezig. De toestellen worden over eene week hier ontvan gen, en men hoopt met Julij het geheel, met de geleiding en al, in orde te hebben. Zaturdag 6 Mei werden te Kedirie eenige inlanders door een in volle vaart zijnden trein verpletterd, waaronder 2 vrouwen. Ook zes mansper sonen bekwamen ernstige wondenen moesten met gebroken armen en heenen vervoerd worden. Uit Banda wordt gemeld: Zelden gebeurt het, dat een vaartuig door een haai wordt aangevallen, doch hier heeft dit oulangs plaats gehad. Drie inlanders keerden in een praauwtje van poelo Ay terug, toen zij in zee door een haai werden aangevallen. De eerste aanval werd afgeslagen door het monster een stuk bamboe in zijn regter oog Ie duwende tweede door het met een kapmes toe te takelen. Toen eerst liet het voor goed af. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn dc volgende beschik kingen genomen Ciciel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den opzigter 2' kl. bij den waterstaat K. Hageman; aan den predikant bij de prot. gemeente te Ojokjokarta G. C. Klerk de Reus; aan den leeraar in het hand- en regtlijnig teckenen aan het gymnasium Willem III te Batavia M. G. F. Bajelto; aan den opzigler 3' kl bij den waterstaat S. J. J. Collée; aan den schout voor de politie te Grissee (Soerabajja) C. W. Boombergen; aan den 3'° onderw. aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Bandong W. Voorthuysen: aan den hoofdschout voor de politie te Batavia J. L. Bol derman. Benoemd: tot inspecteur, chef der afd. gevangeniswezen bij het depart, van justitie, de subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia m'. W. C. van Benthem Jutting; tol lid in den raad van justitie te Padang. de subst.-officier van justitie bjj dien raad mr. J. Spruyt; tot adsist-resident van Painan (Padangsche Benedenlanden, gouv. Sumatra's Westkust), de controleur 1' kl. bij het binnen), bestuur op de bezittingen builen Java en Madura B. Donker Curtius; tot translateur voor de Scandina vische talen te Batavia, J. M. Palmborg; tot 2'° onderw. aan de kweek school voor inl. onderw. te Bandong, de 3'onderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. Ie Fort de Koek C. J. van Haasterl; lot opzigter 3' kl. bij den waterstaat, J. Kranendonk; lot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Makasser, mr. R. Vorstman; tot leeraar in het hand- en regt lijnig teekenen bjj de afd. hoogere school van het gymnasium Willem III te Batavia, de controleur le kl. a la suite bjj het binnenl. bestuur W. C. C. Bleckmann; lot ingenieur van den weg, chef van de 2' afd. bij de exploi tatie van een gedeelte der westerlijnen van de staatsspoorwegen S. A. Schaafsma, thans tijdelijk die betrekking bekleedende; bij hel depart, van justitie, tot secretaris, de referendaris mr. S. J. Lagerwey-, tot referendaris, de hoofdcommies mr. D. A. Pekelharing; tot hoofdcommies, de le commies 1 mr. A. Nuhout van der Veen. Departement ran oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. II. Berail; aan den l"1 luit. der genie J. W. C. Bee- lenkamp. Ontslagen: eervol, de luit.-kolonel der inf. 11. J. Boonk; de kaplt. der inf. C. J von Raesfeld Meijer en W. J J. Rijnders; de burg. schrijver 5e kl. bij de genie A. H. G. Imberl; de officieren van gezondh. le en 2e kl. J. W. C. Rupert en F. L. Lammert. 's GRAVENHAGE, 23 Junij. Tot kapitein bij het 4de regiment infanterie is benoemd de l' luitenant Calkoen van het reg. grenadiers en jagers. LONDEN, 22 Junjj. In het lagerhuis zeide de heer Dilke, dat Engeland het nieuwe ministerie in Egypte niet erkend heeft, en Malet den last ont ving zijne betrekkingén met dat ministerie te beperken tot zaken betreffende de veiligheid van personen en eigendommenmaar niets te doen noch te zeggen dat erkenning in zich sluiten zon. De onderteekening van het protocol nopens de belangloosheid bij de Egyp tische zaken zou Engeland verzwakken en werd niet geregtvaardigd door Egypte's toestand. Engeland neemt aan de conferentie deel met eene duidelijk omschreven politiek. De Oostenrjjksche en de Duitsche consuls hebben waarschijnlijk den Khedive een minislerie-Zagheb aangeraden, om de voor- loopige bescherming van het leven en den eigendom der Europeërs. Verder zeide Dilke nogdat er voldoende versch water in het Sttez-kanaal voor handen is. PETERSBURG, 22 Junij. Ingevolge de ontdekking der schuilplaats van nihilisten op Wasili-eilandkwam men in den nacht van 17 op 18 Junjj in de Fornarystraat eene tweede schuilplaats der zamenzweerders op het spoor, waar ook verscheidene gevaugeu genomen zijn. ALEXANDRIE, 22 Junij. Derwisch-pacha ontving gisteren eene depêche van den Sultan, waarin hem verzocht werd Arabi mede le deelen, dat de Sultan tevreden is over zjjn gedrag, en waarin hem verder werd opgedragen alle pogingen in het werk te stellen om Arabi te overredendat hjj te Kon- stantinopel zou komen vóór de eerste zitting der conferentie Men gelooft, dal Arabi daarin niet zal toestemmen. Terzellder tijd ontving de Khedive eene depêche van den Sultan, waarin deze zijne tevredenheid over zijn ge drag betuigt en belooft al het mogelijke te zullen doen om het gezag van den Khedive te versterken. PARIJS, 22 Junij. Ten einde op alle gebeurlijkheden in zake Egypte voorbereid te zijn, hebben de maritime autoriteiten in de oorlogshavens Brest en Cherbourg, naar men zegt, in last gekregen de pantserschepen Surveillante. Faleureuse, Jeanne d'Arc, Flandres, Reine Blanche uit le rusten en lot vertrek gereed te maken. Ook zjjn 1300 matrozen uit de havens van New-York naar Toulon gezonden. MALTA, 21 Junij, 'savonds. Vjjf-en-twintig-honderd uitgewekenen, van Alexandrië vertrokken, zijn heden hier aangekomen, en eene andere stoom boot. vol vlugtelingen, is in het gezicht. De meeslen verkeeren in jammer lijken toestand. De regering'heeft in het Lazarrth en in de admiraliteits gebouwen voor huisvesting gezorgd voor dezulken die zonder middelen of bekenden zijn. ATHENE, 21 Junij. Twee stoombooten, met vier-en-dertighonderd vlug telingen uit Egypte aan boord, zijn in den Pireus aangekomen. Ten ge volge van een dringenden aanvrage, zal dc regering twee schepen naar Alexandrië en een naar Port-Said zenden, om personen herwaarts over le brengen. PARIJS, 23 Junjj. De conferentie is gisteren niet bijeengekomen, daar de Oostenrjjksche ambassadeur verklaarde nog gecne voldoende volmagten te hebben ontvangen. ALEXANDRIE, 23 Junjj. RO.) Arabi-pacha heeft in antwoord op eene depêche van den Sultan verklaard, dat hij bereid was te gehoorzamen om naar Konstantinopet te gaanmaar voegde er de opmerking bjjdat het leger hem niet zou toestaan het land te verlaten. ST. PETERSBURG, 23 Junij. In eene aanschrjjving van den minister van binnenlandsche zaken aan de gouverneurs geeft deze kennis, dal de verant- woordeljjkheid voor verdere anti-semitische demonstratiën op de gonverneurs valt; iedere dergelijke demonstratie zal het onmiddellijk ontslag na zich slepen van de daarbij betrokken ambtspersouen, wier eerste pligt het is voor de handhaving der openbare orde te waken. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het lleeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 23 Junij. Notaris P. van Greuningen, te Oude-Wetering. Drie percelen Weiland, in den Blaauwen polder, onder de gemeente Alke made, Sectie F, nos. 387, 388 en 389, gecombineerd. Kooper J. Kastelein te Rijpwetering. 12500 Eene Bouwmanswoning met Stallingen, Zomer huis, fraajjen Tuin, aan de Rijpwetering, benevens diverse percelen Wei- én Hooiland, in den Blaauwen polder, alles binnen dc gemeente Alkemade, Sectie F. nos. 376, 377, 429, 436, 440, 443, 450. 453—458. 530, 531, 532, gecombineerd. Kooper J.Straathol Dz. te Rijpwetering. ƒ48300. Een perceel Weiland aldaar. Sectie F, nos. 434, 437, 438, 441 en 442. Kooper Arie Straathof te Rijpwetering. ƒ11800. Een perceel Weiland aldaar. Sectie F, 331. Kooper Jac. van der Voort, te Alkemade. ƒ6000. Twee perceeltjes buitenland, aan de Kever, binnen Alkemade. Sectie E, uos43en 44. Kooper P. Verkley te Rijpwetering. ƒ625.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3