BUITBNLAN DSC II E* BEK IGTEN. bekend, met gebruikmaking van zijns broeders papieren als plaatsvervanger te zijn aangenomen. Hij is in arrrest genomen. De twee meisjes, die zich gevoegd hadden bij het paardenspel van den heer Braunzijn Zondag weder te Delfzijl teruggekeerd. Te lloogezand werden de twee meisjes reeds door den burgemeester uit het spel verwij derd en haar een onderkomen aangewezen in een logement tot nadere trans portering onder geleide naar de woonplaats van de ouders en den voogd. Te Prinsenhage werd dezer dagen de veldwachter zoodanig door een beschonken vischkooper mishandeld, dat hij in levensgevaar verkeert. Uit Venlo meldt men aan de IV. R. CEene ware ramp heeft dit ge deelte van Limburg getrolTendoordien hel bankiershuis Woliers zijne beta ling gestaakt heeft. Schier alle Maasdorpen zijn voor tonnen gouds in de zaak betrokken en ook talrijke Pruissische grensplaatsen. Meerendeels kleine landbouwers, ambachtslieden, dienstmeiden, knechten, die hunne gelden voor den ouden dag bespaard hebben, armeninrigtingenweeshuizen, kloosters, enz zijn de lijdende party. Ofschoon hel faillissement nog niet uitgespro ken is. ziel men het tccli elk oogenblik te geinoet. 's GRAVENHAGE. 23 Junij De lieer mr. H. A. Sassen is benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Boxmeer. De heer R. Feilh. rijksontvanger te Helder, is als zoodanig benoemd te Zwolle c. a. F.eu in Rotterdam berucht persoon, die reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam. st#nd gisteren voor het geregtshof alhier teregt wegens diefstal van een stuk bruin Engelsch leder, een stuk zwart en een stuk blaauw kamgaren uit een manufactuurwinkel in 't Hang te Rotterdam, in den avond van 29 Maart jl. Het gestolene werd terstond bij eene uildraag ster in de Zijlsteeg voor ƒ20 van de hand gedaan. Deze besch.E. S. ge- heeten, oud 22 jaren en schoenmaker van beroep, die in de instructie steeds had ontkend, erkende thans schuldig te zijn; geldgebrek had hem tot het plegen van den diefstal gebragt. Hij ontkende echter eenig geld te hebben ontvangen. De uitdraagster, genaamd R. 11. K., huisvrouw van J. S. E. v. B., oud 40 jaren, die wegens heling van het goed zich te verantwoorden had, erkende hel goed te hebben gekocht, maar niet geweten te hebben, dat het door diefstal was verkregen. De gevraagde 20 had zij aan haar medebe schuldigde uitbetaald, liet openb. min. requireerde voor den le° besch. eene veroordeeling lot 18 maanden en voor de 2' besch. 3 maanden celstraf. De lib. inr. Landsberg en in'. Jac van Gigch traden als verdedigers op. Hierna verscheen voor het hof M. I!., oud 35 jaren, werkster te Alblas- serdam. Deze vrouw wordt beschuldigd van in den avond van 22 Febr. jl. uil de porleinonnaie van G. V., bij wien zij dien dag in dienst was, een be drag van /5.70 te hebben ontvreemd. Hare gevoelens waren echter, gelijk zij opgaf, van dien aard. dat zij niet tot eene bekentenis kon overgaan, hoewel haar verdediger haar dit had aangeraden. De getuigenverklaringen lieten echter geen twijfel aan de schuld over. Zij was als het ware op heeler daad betrapt. Met het oog op hare ongunstige bekendheid eischte adv.-gen. tnr. Gregory 6 maanden celstraf. De verdediger, mr. Jac. van Gigch, betreurde het, dat zijne cliënte den raad, dien hg haar gegeven had, niet. had opgevolgd. Daar hij voor zich de stellige zekerheid had, dat zjj schul dig was, had hij, onder voorwaarde, dat zij schuld zou belijden, hare ver-, dediging op zich genomen. Dat de besch. zijn raad niet had opgevolgd moest z. i. voor hare bekrompen verstandsontwikkeling pleiten en mitsdien als eene verzachtende omstandigheid in aanmerking komen. De verdediger wees het hof levens op nog eeuige andere omstandigheden, die naar zijn gevoelen tOL de oplegging van eene ligte straf konden leiden. Op de vraag van den president, of besch. zelve nog iets te zeggen had, bekende zij eindelijk het geld te hebben weggenomen. Hierna hield het hof nog eene correctionele zitting, waarin behandeld werd liet hooger beroep van een vonnis der regtbank te Haarlem, waarbij W. J.koopman en schipper, wonende te Rijpwetering, is veroordeeld tot vier maanden eenzame opsluiting, ter zake van diefstal van een bankbillet van 100. De bckl. had nu een jaar geleden ten kantore van den graan handelaar G. te Haarlem betaald eene som van /126 en dat bedrag, be staande in een bankbillet van ƒ100 en ƒ26 specie, op den lessenaar van den heer G. nedergelegd. Kort na het vertrek van J. werd liet billet gemist en hij werd verdacht van de gelegenheid, dat de lieer G. zich had omgekeerd, gebruik te hebben gemaakt om zich het billet weder toe te eigenen. Bekl. ontkende dit collier, ook nadat was gebleken, dal aan het station te Haar lem een bankbillet van 100 was gewisseld en hij als de wisselaar was herkend. In appel werd het vonnis der reglbank, dat den bekl. schuldig oordeelde, door het geregtshof te Amsterdam bevestigd, maar in cassatie overwoog de hooge raad omtrent de motiveringdal er schending der be trekkelijke wetsartikelen had plaats gehad en verwees de zaak naar het hof, dal zich thans met het onderzoek dezer zaïk bezig hield. Ook nu ontkende bekl. zijne schuld. Mr. Jac. van Gigch, die ook voor dezen bekl. optrad, concludeerde tot vernietiging van hel vonnis en vrijspraak van den appellant. Het requisitoir van liet 'openb. min. strekte tol vernietiging van het vonnis, maar oplegging van dezelfde straf als door de regtbank was uitgesproken. Dc heer mr. II. L. Rigail Certon heeft in de lieden gehouden zitting van den Imogen raad den eed als advocaat afgelegd. Men verneemtdat niet minder dan 35 visschers te Scheveningen ten gevolge van het faillissement van hun reeder de visscherij hebben moeten staken en niet voor 'een ander vaartuig kunnen monsteren. BELG IE. Zatnrdag II. heeft men op den spoorweg nabij Tilleur het lijk gevon den van den heer Autoine, onderstalionclief te Ans; liet lijk was vreesselijk verminkt. Men veronderstelt, dat de ongelukkige door de locomotief van den sneltrein, vertrekkende te Parijs, ten 8 ure 'savonds, om den volgen den dag, 'smorgens ten 8 ure 35 m., te Keulen aan te komen, medege- sleept is. EBGELANB. LONDEN. 22 Jung. De koningin is van Balmoral op het kasteel van Windsor teruggekeerd. Het was Maandag 11. juist 45 jaren geleden, dat H. M. den troon beklom. De lord-mayor van Londen gaf dien avond in Guildhall, ter eere van zijne ambtgenooten uil de provinciën, eene groote soiree, gevolgd door een bal, waarop 2500 personen genoodigd waren. Uil liet graafschap Limerick wordt weder eene treurige daad gemeld. Een te Ballyhahill woonachtige pachter, met name Walsh, had zich her haaldelijk voor het betalen van de door den landheer regtmatig gevorderde pacht verklaard. In den nacht van Zondag op Maandag kreeg hjj bezoek van eenige "Moonlighters", waarvan er een hem door den hals schoot. Men liet den ongelukkige, in zjjn bloed badende, aan zijn lot over. Hjj is levens gevaarlijk gekwetst. Nabij Bolton is de groote katoenspinnerij van de hh. Broadhurst. See C». geheel in de asch gelegd. Tusschen de 300 en 400 personen zjjn door deze ramp tijdcljjk zonder broodwinning. De Daily Telegraph verneemt uit Alexandria, dat Engeland weigert het ministerie te erkennen en het zoogenaamde ultimatum in te trekken; integendeel verlangt het uitdrukkelijke en volkomen voldoening voor den moord en de plundering van Brilsche onderdanen. Te New-York heeft er eene werkstaking plaats onder de sjouwerlui in de dokken. 3000 arbeiders loopen ledig. Naar het algemeen oordeel is hun loon te gering, maar de spoorwegmaatschappijen beweren dat zij voor het thans gegeven loon genoeg arbeiders kunnen krjjgen. Naar men uit New-York meldt wareu aldaar Maandag 5300 emigran ten geland. 1300 Russische Joden, die sedert Donderdag te voren waren aangekomen, konden door het comité niet van werk voorzien worden, en deze week werden er weder 900 verwacht. Een veertigtal is reeds als nooddrufligen naar Duitschland teruggezonden. Sommigen zijn tienmaal in verschillende betrekkingen geplaatst geworden en werden telkens, alsonver- verbelerlijk en met allerlei onJeugilen behebl, weder weggezonden. Om streeks 50 van deze lieden zouden weder naar Europa worden ingescheept en hel comité heeft getelegrafeerd, dat gcene Joodsclie uitgewekenen meer kunnen geplaatst worden. FRABkKIJ k. De senaat heeft verworpen het ontwerp tot vrijen invoer van ge zouten varkensvleesch, omdat in het buitenland onvoldoend toezigt wordt gehouden. In de kamer van afgevaardigden hei ft de minister van buitenlandsche zaken op eene vraag betreflende de Egyptische quaestie geantwoord, dat de couferentie is aangenomen door de Europesohe mogendheden op den grond slag van den status quo en handhaving van het gezag van den Sultan en den Khedive. De mogendheden hebben een protocol geteekend. waarin zjj verklaren geen bijzondere belangen te zullen bevorderen. Dientengevolge wordt de conferentie heden geopend onder voorteekenendie vrij gunstig zijn voor het behoud van den Europeschen vrede. Mogten tegeu de ver wachting aan Frankrjjks belangen bedreigd worden, dan zou de regering hare vrjjheid van handelen terugnemen. Die verklaring werd met bijval begroet. De raad van het dep. der Seine heeft den wensch kenbaar gemaakt, dat de regering op 14 Juljj. den nationalen feestdag, geen wapenschouwing over de Ie Parijs in bezetting liggende troepen mogl houden, of, zoo zjj daartoe niet kon besluiten, de wapenschouwing te doen aanvangen 's ochtends te negen ure. Het verlangen om ook de soldaten in de gelegenheid te stellen aan de feesten deel te nemen, had den raad er toe geleid dien wensch te kennen te geven. De minister van oorlog heeft echter geweigerd aan dien wensch gehoor te geven. De regering meent dal hel houden eener wapen schouwing de beste wjjze is om de militairen aan heffeest te doen deelnemen. Om de wapenschouwing ten negen ure te doen aanvangen acht z|j niet ver kieslijk omdat de soldaten dan reeds in den nacht zouden moeten opstaan en bijna den tijd zonden missen hun morgeneten te nuttigen. Eenige groothandelaars te Parijs, die te Alexandria en te Caïro inrig- tingen hebbenhebben aan den minister van buitenlandsche zaken raad en middelen gevraagdom hunne goederen en de personen hunner geëmployeer den aldaar voor ondergang te behoeden. Een meisje van 6% jaar zakte dezer dagen op de Marclié aux Fleurs, te Parjjs, ineen. Bij onderzoek van het lijkje werd bevonden, dat het kind dronken gevoerd was en de oorzaak van haar dood aan deze gruweldaad moest worden toegeschreven. DUlTiCULABB. Een artikel van een Turjjnsch dagbladde l'nitd Caltolica, heeft hier zeer de aandacht getrokken. Naar aanleiding van liet peetschap van koning Humbert bij den doop van prins Wilhelm te Potsdam, wordt de koning vermaand te zorgen, dat zijn peetkind nu ook iu de katholieke kerk opge nomen wordt. De Kreuzzeitung noemde het artikel niet alleen helagche- lijk, maar ook onbeschaamd. Schilderijen in olieverf konpen is eene dure lielhebberjjdie maar wei nigen zich kunnen veroorloven, hoewel er zoovelen zijn, wie hel alles be halve aan smaak en liefde voor de beeldende kunst ontbreekt. Om nu hen, die gaarne de wanden hunner woningeu zouden versieren, maar door geen oleographiën bevredigd worden, die, zijn zij van goed gehalte, toch ook be trekkelijk veel geld kosten, is een ondernemend man te Berlijn op het denk beeld gekomenschilderijen van goede meesters, tegen 6 a 7 pCt. van de waarde, te verhoren. Hoe vreemd dit plan, toen het pas geopperd werd,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2