LEIRSCRE €01 RAAT. 1882. ZATüllDAG 24 JUAIJ. V. 146. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgeionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p, f 2. Afionderlijke nommers sijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverteniifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 Jun(j. De schietwedstrijd, uitgeschreven door ile Leidschc sludenten-vereeni- ging "Pro Palria" werd heden in Ivatwijk's duinen voortgezet. Thans had den de personele wedstrijden plaats. De uitslag was als volgt: D. Personele wedstrijd op 200 pas. De 20 eerste prijzen: de hh. van Thiel, Leidsch scherpschutter; van Roijen, idem Wicheis Wicrdstna Leidsch student; J. Manger Cats, idem; van Citiers, idem; W. van de Garden luitenant der inf.; Schut, idem Th. Evekink L. Student; Scbuurlicque Boeije, idem; Weber, luitenant der inf.; de Kleyn, idem, van Belden, Delltsch stu dent; Cores de Vries, idem; Kloosterhuis, soldaat der inf.; Droste, onder officier der inf.; mr J. W. van Leeuwen; Houlhuisen, Delftsch student; IJsselstein. onderofficier der inf.; van Wijk. luitenant der inf.; Leyh, on derofficier der inf. E. Wedstrijd op vrije banen van 200 pas. Vijf prijzen: de hh. van Cillers, L. student; J. Manger Cats, idem; Cores de Vries, D. student; van der Wijck, L. student; van Eeldcn, D. student. Wedstrijd op vrije banen van 200 pas Drie eerste prijzen: de hh. J Manger Cats, L. student; van Noorden, idem; van EelJen, I). student. G. Wedstrijd op vrije banen op 300 pas. Vijf prijzen: de hh. Wicliers Wierdsma, L. student: van Citters, idem; Cores de Vries. D. student; Obreen, luitenant der inl.; Scheers, L. student. IJ. Wedstrijd met den revolver, op eene vrije baan van 25 pas. Drie eerste prijzen: de hh. Gevers, L. student; Cores de Vries, 1). student; van Wijk, luitenant der inf. I. Wedstrijd met het pistool, op eene vrije baan van 25 pas. Drie eerste pryzen: de bh. H. Gevers, L. student; van Citters, idem; Cores de Vries, D. student. De uitslag van leit. C.wedstrijd met den revolver op 25 pas tusschen cavalerie en artillerie, was nog niet bekend. Gedurende de pauze had weder eene uitvoering plaats door het muziek corps van het 4Jt reg. infanterie lieden heeft op de sociëteit Minerva een kameraadschappelijke maaltijd plaats en ten 9 ure zal aldaar de prijsuitdeeling geschieden. [In het verslag van den schietwedstrijd in ons nommer van gisteren leze men: "meer ernstige" in plaats van: «meer krachtige".] In den afgeloopen nacht, omstreeks 2 ure, werden de ingezetenen ver ontrust door het luiden der klok en verdere brandsignalen. De brand was ontstaan in een klein perceel of pakhuis, tot meubelmakers-werkplaats inge- rigt, op de Langegracht nabij de Oostdwarsgracht, waarin, naar wij verne men, nag laat was gewerkt. De brandweer was den brand spoedig meester. Het in de werkplaats aanwezige meubilair is natuurlijk verloren geuaan. De Staatscourant bevat het programma der lessen, welke gedurende het jaar 1882 1883 aan de polytechnische school zullen gegeven worden. Door de commissie zitting houdende te Middelburg belast met het af nemen van de examens voor apothekersbediende zijn 4 candidaten geëx amineerd, en aan 3 eene acte van bevoegdheid uitgereikt, de dames S. A.C. CrullJ. II Keer en C. M. van der Hoeven, allen van Amsterdam. Naar wij vernemen, is door hh. directeuren van de vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag besloten, om, in navolging van wat oudtijds te Leiden bestond, ook bij de door hen gestichte univer siteit een regent voor hel hospitium aan te stellen. Voor deze betrekking is, met den titel van hoogleeraar, benoemd de heer dr. A. H. de Hartog. thans predikant te Rotterdam, aan wien tevens, als doctor in de letteren, hel geven van enkele colleges is opgedragen. (St) Bij vonnis van den krijgsraad in het lc militaire arrondissement, stand plaats 's Gravenhage, zijn de huzaren P. R. en II. .1. N. schuldig verklaard aan diefstal bij nacht, door twee personen in een bewoond huis tweemalen gepleegd, onder verzachtende omstandighedenen veroordeeld lot eene gevan genisstraf van zes maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, met ont zegging van het regt enz. voor den tijd van drie jaren. De veroordeelden, te zaaien in den avond van den 3'" April jl. gekomen zijnde in den winkel van de fruitverkoopster, vrouw 15., te Leiden, kocht 11. sinaasappelendoch betaalde ze niet en beiden ontvreemdden bjj het verlaten van dien winkel eenige sinaasappelen, waardoor de bestolene eene schade leed van dertig cents. Daarna begaven R. en N. zich nog in den winkel van den tabaks-, handelaar de V.; een hunner vroeg om een dubbeltje sigaren, doch betaalde die evenmin. N. nam ze van de toonbank en stak zc in zijn borstzak-ter wijl, bij het verlaten van den winkel, door R. is ontvreemd een kistje met 15 sigaren, door welk een en ander den winkelier eene schade van zestig centen werd loegebragt. Dij hel vonnis is overwogch dat de schade slechts 90 centen bedraagt, zoodat er aanleiding bestond tol vermindering der bjj ilc wel bepaalde straf. liet hoog militair geregtshof heeft, zich vereenigende met hel beloog van den heer advocaat fiscaal voor 's kouings- zee- en landmagt. strekkende, dat uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat de veroordeelden, die res- pectivelijk ecne dienstverbindtenis hadden aangegaan voor zes jaren, zich aan die diefstallen zouden hebben schuldig gemaaktten einde uit de gele deren verwijderd te worden, en dat mitsdienalhoewel aannemende verzach tende omstandigheden, dc duur der opgelegde cellulaire gevangenisstraf niet in verhouding stond tot de onder die omstandigheden gepleegde dief stallen, hen veroordeeld ieder tot een jaar eenzame opsluiting. De vroeger aangekondigde hondeniculoonslelling van de Ned. jagt- vereeniging "Nimrod" is thans te 's Hage geopend. Hare oproeping tot de nationale tentoonstelling is wederom met den gewenschten uitslag bekroond. Niet minder dan 326 inzendingen zijn iu den catalogus vermeld. De tuin van het gebouw van kunsten en wetenschappen is lot tentoonslellingsteneiu ingerigl, en naarmate van hel getal atdcelingen en soorten in tentcuvakken verdeeld. De honden zijn in vierkante hokken, die eene iange rij vakkon vormenvastgelegd en ouder zoogenaamde paviljoenstenten van zeildoek vereenigd, met ruime gangpaden voor dc bezoekers, die de kwaadaardige van de tamme gemakkelijk kunnen onderscheiden. De verzameling vau jagihoudeu geeft de merkwaardigste exemplaren le aanschouwen, uitmun tende door grootte, fierheid en fraaiheid. In de afdeeling jagthonden is een derde prijs loegekend aan Snel, van den heer W. P. Malie, te Leiden, en tweede prijzen aan Fok, van den lieer S. J. Schouten, en tf'arro, van den heer J. E. Kotiweiihovenle War mond; in de afdeeling niet-jagthonden is een tweede prijs toegekend aan l'luto, van den heer W. Machen, te Warmond, en een bestnursprijs aan Lady, van den heer W. Borrel, te Wassenaar. Bij eene eergisteren op den huize de Paauw gehouden verkooping van een betrekkelijk klein aantal planlen waren vele liefhebbers, ook uit het buitenland, tegenwoordig. Enkele planlen braglen zeer aanzienlijke prijzen op. Zoo werd voor twee reusachtige Camellia's 360 besteed en voor een Rhododendrum ƒ330. De verkooping op dien dag bragt p. m. ƒ5000 op. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten tot liet aangaan eener leening van vijl millioen a 4 pCt. en zijn burg. en wetli. gemagligd daaromtrent eene overeenkomst aan te gaan met eenige banken en ban kiersbuizen. Bij die overeenkomst wordt dc prijs van overname gesteld op 98 pCt, onder aftrek van ls/8 commissieloon of ƒ4 801,250. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stond eergisteren te regt L. J. ilarends, looper bij de Kasvereeniging aldaar, ter zake van het niet veraut- woonlen eener som van f 900, wegens voor die inrigting geïncasseerde assignaties en wegens een zelfde feil voor eene som van ongeveer ƒ300, welke bij voor een fabrikant in spuitwater had ontvangen. Beschuldigde bekem'e de gepleegde feiten en gal op, dat bij de gelden voor zyn huishou den had gebruikt tot dekking van een achterstand. Hij was in dienst op een salaris van ƒ10.50 per week, behalve een zeker percentage der ont vangsten, welke inlusschen eene weinig belangrijke som bleek uit te maken. Hjj had veel berouw over zijne handelwijze zijne familie had de verduisterde sommen volkomen lerugbetaald, zoodat er geen schade hoegenaamd was ge leden. De substituut-officier van justitie meende, dat beklaagde op grove wijze liet vertrouwen bad geschonden, door de directie in item gesteld. Daar hij voorts met overleg had gehandeld was voor Item eene ernstige stral noo- dig. De eisch luidde: schuldigverklaring aan het tweemaal plegen van mis bruik van verlrouwcn en veroordeeling deswege tot eene celstraf van 1 jaar cn betaling van Iwee gelboeten, ieder ƒ12.50 De heer mr. S. Katz irad als verdediger op. a Door wijlen den lieer J. II. Wijsman Bz. is aan de diaconie der Evang.» Luthersche gemeente te Amsterdam een legaat van 1000 vermaakt. Zekere Nijhuis, gisteren in de veenderij te Haaksbergen bezig zijnde eene kar turf te laden, geraakte door liet opslaan der kar daaronder. In de nahijheh! zijnde werklieden, die zulks zagen, wilden hem helpen, maar hij was reeds overleden. -- Een den 17'" Junjj jl. hij het le reg infanterie te Leeuwarden inge lijfde plaatsvervanger, J. H.. is herkend als te zijn P. H.vroeger soldaat bij dat regiment en in 1880 wegens lieehaamsgebreken ontslagen. Hij ljeelt

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1