LEIDSCIIE CtlURAAT. 1882. V. 144. DONDERDAG 22 JUNIJ. STADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCI1E BER1GT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uügesonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1 De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag 22 Juni 1882 des middags ie 2 uren. IVog te behandelen onderwerp Voordracht tot verliooging van de begrooiing, dienst 1882, in ontvangen uilgaaf met ƒ137000 ter voorziening in de tijdelijke behoefte naa kasgeld. L KI DEN. 21 Jnnij. De commissie van financiën vereenigt zich met de voordragt van burg. en weth. omtrent het bouwen van eene hoogere burgerschool en een gym nasium op de Ruïne. Zij heeft daarbij alleen het oog op de financiële zijde der zaak. Wel acht de commissie het eene belangrijke uitgave, maar in haar oog is die onvermijdelijk, liet verbouwen van de thans voor hoogere burgerschool voor meisjes in gebruik zijnde localiteil op de Oude Vest zou, naar de meening der commissie, gecne afdoende verbetering en dus eene verkeerde zuinigheid zijn. Door burg. en weth. wordt aan den raad voorgesteld te besluiten tot den aankoop van de noodige percelen, ter uitbreiding van de jongensschool 2d' kl. waartoe, na verwerping van het voorstel tol plaatsing van die school in het Caecilia-gasthuismoet worden overgaan. Voor dien aankoop is eene som van ƒ8800 noodig. De commissie van financiën heeft daartegen geen be zwaar. Rurgemeester en wethouders deelen aan den raad mede datna afloop van de procedure met de gemeente Alkemade, eerlang zal moeten worden over gegaan tol de voldoening van het verschuldigde. Dat verschuldigde bedraagt niet de renten 11247 07. De kosten van drie instantiën der procedure be- loopen ƒ2423.71 Op de begrooiing voor de dienst 1881 was te dier zake uitgetrokken eene som van ƒ6915, zoodat nog eene som van ƒ4332.67 te kort komt. Burg. en weth. stellen tot dekking dier som voor op de begrooiing voor 1882 n°. 174, bijdrage in de kosten van den weg naar Alkemade, te verhoogen met ƒ4332 67, en n». 168, kosten vallende op het voeren van gedingen, metƒ2423.71 y2, te vinden door verhooging van n°. 58 der genoemde begrooiing, opbrengst van het vergunningsregt voor den klein handel in sterken drank, welk artikel, geraamd op /6000, heeft opgebragt ƒ11825, en van n\ 5, opbrengst der rijksbelasting op het personeel. Gisteren namiddag, omstreeks 2 ure, is een dochtertje van zekeren J., ond 7 jaren, wonende in de Verwerstraat, spelende in liet water aan den Ouden Rijn gevallen, doch spoedig door den koopman H., aldaar woonach tig, gered. lieden is door de politie een manspersoon, genaamd A. P., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt, naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Heden morgen werd met het beste gevolg te water gelaten van de werf der Kon. Ned. grofsmederij te Leiden, de ijzeren sleepschrocfstoomboot Prinses ffilhelmina, bestemd voor de dienst op den Boven-Rijn en ge bouwd ten behoeve van den heer Ouwerkerk te 's llertogenbosch. Men schrjjft ons uit Katwijk aan Zee: Maandag II. zijn nog 15 schui ten op de kustvisscherij uitgegaan, waarvan er 8 zijn aangeweest, die he- somden ƒ60 a ƒ100 in 1 a 3 dagen. De vischprijzen zijn zeer hoog. In den afslag werd besteed: voor tarbot ƒ4 a ƒ10 per stuk, tong ƒ0.30 a ƒ0.80 per stuk, bunschol ƒ0.50 a /0.75 per stuk, kleinschol 9 a ƒ12 per mand, droogscharren ƒ8 a ƒ10 per mand. Zeven bommen zijn naar de haringvisscherij vertrokkenwaarvan schipper C. van Beelen, recdcrij firma T. E. Meerburg, nieuw uitgehaald, groot 42 voel booms. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in 1881 belast met het afnemen van examen van hen, die aclcn van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in het hand- en regtlijnig teekenen en boelse ren, en voor lager onderwijs in het handteckcnen. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen in Ncderl. Indië kunnen worden geplaatst: eenigc onderwijzers der derde klasse, hij voor keur ongehuwd, in het bezit van eene der acten van bekwaamheid, bedoeld in art. 56a en b der wet van 17 Aug. 1878, of van daarmede gelijkstaande acten en voorzien van speciale acte ol aanteekeningen voor eenfge andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Fransche taal. Zij, die de acte b of eene daarmede gelijkstaande acte bezitten, kunnen slechts voor plaat sing in aanmerking komen wanneer zij nog geen dertig jaar, en zij die de acte a of eene daarmede gelijkstaande acte bezitten, slechts wanneer zij nog geen vier en twintig jaar oud zijn. Zij, die voor plaatsing als on derwijzer wenscllen in aanmerking te komen, kunnen zich daartoe aanmel den bij een op zegel geschreven, aan het dep. van koloniën gerigt, doch aan den heer dr. A. T. van Aken, schoolopziener in het district 'sGraven hage, franco in te zenden request. De commissie, zitting houdende te Middelburg, belast met hel afnemen van de examens voor apothekersbediende, heeft weder 4 caudidaten geëxa mineerd, die allen zijn toegelaten, zijnde de dames: J. van Londen, te Zaan dam, J. M. C. Docen en S. J. D. Ankringa, beiden te Amsterdam, en M. J. Schipper, te Zaandijk. Door de commissie zitting houdende te Utrecht zijn 3 candidaten ge ëxamineerd. Een trok zich terug, een werd afgewezen en toegelaten werd de heer O. E. Stark, geb. Ie Rheneu. Naar wij vernemen overtreft hel getal candidaten, die zich dit jaar voor het afleggen van hel eind-examen der hoogere burgerschool van 5-jarigen cursus hebben aangemeld, verreweg het hoogste lol dusverre bereikte cjifer. In 1880 werd het algelegd door 219 jongelieden, in 1881 door 209; voor 1882 hebben zich niet minder dan 291 candidaten aangemeld, nl. 16 in Noordbrabant, 35 in Gelderland, 69 in Zuidholland, 47 in Noordholland, (waaronder 12 uit Leiden), 11 in Zeeland, 26 in Utrecht. 15 in Fries land, 16 in Overijssel, 36 in Groningen, 4 in Drenthe en 16 in Lim burg. 'V. n.d. De postdienst tusschen Vlissingen en Queensboro is weder geregeld, het stoomschip Prinses Marie is voor hel eerst weder van daar Maandag morgen te Vlissingen aangekomen. De luit -kolonel, kommandant der vereenigde bataillons van het 5e reg. infanterie te Nijmegen, legde onlangs eene straf op van 8 dagen arrest zon der acces aan den kapitein P., van een dier bataillons. Deze, zich hierover bezwaard gevoelende, bragt zijne klagt over deze straf in bij het hoog mili tair geregtshof. Het hof heeft in deze zaak uitspraak gedaancn de klagt van den kapitein met algemeene stemmen gegrond gevonden cn levens be paald, dat de opgelegde straf moet worden geroyeerd. Te Amsterdam hebben zich gisteren een 50-tal leden en oud-leden van het Doopsgezind studentengezelschap E. T. E. li O. N. aan het station van den llrjnspoor vereenigd. waar zij, na door den voorzitter der feest commissie. d'. J. Craandijk, met eenige hartelijke woorden verwelkomd te zijn. den met groen en bloemen versierden stoomtram bestegendie hen naar Jan Tabak in 't Gooi zou voeren, waar ten 3 ure eene algemeene ver gadering, en vervolgens ten 5 ure een gemeenschappelijke maaltijd in het Pavilloen zou gehouden worden. Des namiddags werd den reünisten door hel studentencorps eene matinee musicale in het Paleis voor Volksvlijt aangeboden. Aldaar liet de kapel van hel 7dï Westphaalsche infanterie-regiment zich hooren. Des avonds was er concert in het Vondelspark door de Vereenigde Toonkunstenaren, terwijl in het Paleis voor Volksvlijt den reünisten weder een militair concert werd aangeboden, dat gegeven werd door de kapel van het reg. grenadiers en jagers Te Amsterdam is gisteren in den vroegen morgen in een gang op den Dam het lijk gevonden van een jongmensch, een apothekers-bediende. Men heeft een fleschje met zeker vocht bij hem gevonden. Bij het bouwen van een café-restaurant te Wijk aan Zee is een met selaar van eene hoogte van ongeveer vijf meters van een steiger gevallen. Na eenige oogenblikken gaf hij den geest. Te Zwolle is gisteren nacht brand ontstaan in het huis bewoond door den spijkermaker Muller, op de Thomas a Kempisslraatbuilen de Diezcr- poort. De brand is ontstaan in de keuken, vermoedelijk in eene mand met turf, diè in de nabijheid stond van de kookmachine, welke dien avond nog dienst had gedaan. De man, de vrouw en vijf kinderen, die allen in het binnenvertrek sliepen, werden wakker toen de keuken reeds geheel in brand stond. Zij konden zich slechts met moeite, met achterlating van al hunne kleeding. redden en Muller zelf bekwam nog eenige ligte brandwonden. De brand werd daarop zeer spoedig gehliischt en heeft zich tot het achterste gedeelte van genoemd perceel bepaald Te Leeuwarden is in hel ziekenhuis opgenomen een 15 jarige jongen

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1