LEIONCIIË €011 RAMT. 1SS2. V. 142. DINGSDAG 20 JUNIJ. STA OS-BERICHTEN. B1NNENLA NDSCH E BKRIGTKN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezmtderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars /I.50, /ranco p. p. 2,- Afsonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Re prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. schutterij. BURGF.MEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat de alphu- betischc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter in/.aef' van de belanghebbenden ral liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 toten met den 29 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des vooriniddags van 9 lot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben iu een der lokalen van bet Raadhuis, en wel: op Vrijdag den 30 Juni 1882, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloling opgeroepen, mede op Vrijdag den 30 Juni 1882, \v namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepenorn lot de loting ter voorschreven plaats op te koinen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aantcekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachlens het 3(ic art. dei- wet, te kunnen aanvoeren: waarom liet voor lien, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenon te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte lielelselen, door hel zenden van een inet hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet recht op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen lot den wapenhandel, voor hel tegenw-oordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken: 2". die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4". de professoren en lectoren aan de hoogcscholcn(rijks-universiteit), aan de athenaea en de seminariën 5". de studenten in de godgeleerdheid; 6". die den rang van officier in dienst van den Slaat, te lande of ter zee hebhen bekleed, en door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of een hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7". die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hnnnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld; 8°. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alteen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder vnn hem, die in persoon voor zich zelven bij de Schntterij dient, inet dien verstande, dal van een gelijk gelal broeders altijd de helft, cu van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij lot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatstdoch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die lot den dienst der nacht- of brandwachtenen lot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkhoden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12'. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de arinen-gestichlen opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke mochten vermecnen nil hoofde vaneen der bovengemelde redenen, aanspraak op vrijstelling te kunnen maken, zoowel als zij. die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- rner willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 7 Juli aanstaande, des voormiddags tnsscben 9 en 12 uren, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aantcekening te doen, voor zooveel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van underzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 19 Juni 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den Ontvanger der directe belastin gen alhier is ter hand gesteld een op den l/d" Juni jl. invorderbaar ver klaard kohier van het Patentrechtdienst 1882/83, en herinnert een ieder aan zjjne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in dc Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 19 Juni 1882. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 Juni 1882, des namiddags te twee uren. 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de Jongensschool der l"e klasse. (111) 2'. Idem van een Commissaris der Bank van Leeuing. (110) 3'. Voordracht betrekkelijk de wegneming van de pomp aan de Ivloksteeg. (10G) 4°. Verzoek van Gebr. Van Wijk C. om een duiker te leggen. (107) 5'. Idem van Jaeger C°. ter bekomiug van een gedeelte water der Singel gracht. (109) 6». Idem van J. S. G. Disse, om ontslag als leeraar in de Gymnastiek. (108) 7". Suppletoire staat van de gemeentebegrootingdienst 1882 (Bijdrage aan Alkemade). (112) 8". Voordracht betrekkelijk den aankoop van perceelen voorde verbouwing van het schoollokaal aan de Pieterskerkstraat. (113) 9». Idem lot oprichting van eene Hoogcre Burgerschool en een Gymnasium op de Ruïne. (105 en 114) LEIDEN, 19 Junjj. Gisteren, den herinneringsdag van den slag bij Waterloo, was van de openbare gebouwen de vaderlandsche vlag uitgestoken. Rjj de op lieden gehouden openbare verknoping van eokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 31, ƒ15 50) ƒ3.50 en /1.60, de laagste ƒ31 ƒ15.50, ƒ3.10 en ƒ1.55. Door den heer dr. C. Sepp, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, werd gisteren morgen bij zijn optreden voor die gemeepte de voor baar niet aangename mededeeling gedaan, dal hij eerlang zijne Evangelie bediening in haar midden zou eindigen. Hij had zijn eervol outslag gevraagd en dit was hem verleend. Van het te Amsterdam, bij den uitgever Jan D. Brouwer, verschij nende weekblad voor populaire dierkunde, genaamd «Fauna", ziet n°. 16 lift licht. Dit nommer bevat: Mededeelingen om'reni de Rolterdamsclie diergaarde (zoölogisch en botanisch gedeelte), van den directeur A. A. van Bemmelen. Nuttige diersoorten voor landbouw en houtteelt: de egel; de vleermuis. (De wet van 25 Mei en hel kon. besluit van 25 Aug. 1880 gaan vooral.) - De kikrorsch. Geschiedkundige bijzonderheden belreflènde sommige dieren. 111 (feuilleton). De Staatscourant bevat het verslag aan den minister van bimienlandsche zaken over den staat der kon. muziekschool, gedurende het jaar 1881. De examens van hen, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij dc noodige kundigheden bezitten, om met vrucht de natuurkundige wetenschappen te beoefenen, zijn te Amsterdam geëindigd. Van de 50 caudidatendie zich hadden aangemeld, hebben zich 3 teruggetrokken. Hel getuigschrift werd uitgereikt aan de volgende 31 adspiranteumej E M. van Roijen. de hh. M. de Jager Muzenhroelt, W. W. van Gelder, II J. Groot, K. W. Haag mans, C. G. M. Btihlman. J ReyengaH. A. Molema, G. Antoni. E. G G. Geerligs, J. D. Enderle, M. J Schröder, G. P. Swerver. D. Qiiakkelaar. P. LoefT, W. Robertson. A. Spruytersburg, M. van der Weerd, M. GreshofT, C. Revers, H. E. van Leydeu. E A Fatiel. A. G. E van Eecke, A. Groot- iiofl Jz., C. J. Duysler, E. A Keuchenitis, E. J. Mink. B. Sleeswijk, G. P. J. de Haan, J. II. F. van den iloute Willems en C. F. Weers. De commissie te Middelburg, belast met het afnemen van de examens voor apothekersbediende, heeft 4 candi lat en geëxamineerd en aan 3 eene akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de lieer J. A. Leyding, te Helder, en de dames A. P. Boon, te Helder, en T. ter Beek, te Amsterdam. Een candidaat had zich terugtrokken. Voor het loelatings-exumen tot de rijks-kweekschool voor ouderwijzers te Haarlem hebben zich 82 adspirauten aangemeld. liet stoomschip Zuidhollandvan Botterdam naar Batavia, is op 17 Junij Malta gepasseerd. Bljjkens het thans verschenen verslag van hel verhandelde op de alge meene vergadering, in Julij 1881 gehouden, van het hoofdbestuur en de af gevaardigden der dislricts-commissiën van het fonds Ier aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, was het hoofd bestuur van hei fonds, evenals sedert eenige jaren, ook nu niet in slaat

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1