LËIRSCIIE €011 RA ÏVT. v. 130. VRIJDAG 16 JUNIJ. ST ADS-BER IC U-TEN. B L 'N N E N L A N L) S C HE BERKiT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers xijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidholland, van den 218leo Augustus 1831 Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dal, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den jsten djer maand n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 18den dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 15 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 28slen Januari 1882, A, INI0. 212, (4e afd houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het ■welslagen te bevorderen der jaarlijksche Colleote, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n°. 81, door de Districts com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Geivapendeii Dienst i?i de Ne- derlanden, zal worden gehoudendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 19den en 208len Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe krompens bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert cn voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis var» zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt, toch niet slechts in het belang der verminkten en jnflrmen van den gedenkwaardigen en bcslissenden slag bij Waterloo (een dwaalhegrip dat hij velen heerscht), neer», ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- IndiscTie bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning, van hunner» gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan hel werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bargemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 15 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 15 Jui)ij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen een ver zoek van den heer J. S. G. Disse, om eervol ontslag als Ieeraar in de gymnastiek, een verzoek van den heer G. Aalberisberg, om continuatie als stads-chirurgijn, en een verzoek van mevr. Koppeschaar, get). Essing, om ontslag als kraammoeder. Voorls is ingekomen een adres van de lib. A. W. Sijlboff en anderen in zake hel stichten van schoolgebouwen op de Rnïiie. Van dat aires werd voorlezing gedaan. Adressanten verlangen bet aan brengen van verbeteringen aan de bestaande scholen zonder het stichten van nieuwe gebouwen en bijaldien het laatste volstrekt noodzakelijk is. zijn zij van meening. dat de Ruïne daartoe niet geschikt is. Dit adres zal later in overweging worden genomen, wanneer hel stichten van gebouwen voor een gymnasium en eene hoogere burgerschool voor meisjes aan de orde komt. De voorzitter deelde mede, dal liet r. k. parochiaal armbestuur heeft be rust in het vonnis van de arroiid.-rrgtbank te 's Gravenhage, betredende de rangschikking van het r. k. armbestuur, en gaf voorts verslag van den uit slag der inschrijving voor de leening van 250 000 Burg. en weth. hadden besloten de gedane inschrijvingen ad 02000 niet te gunnen en omtrent deze zaak een nadT voorstel te doen, Tot onderwijzer voor Let onderwijs in de Fransche taal aan de scholen 3' en 4' klasse werd benoemd J. A. Buys, ouderwijzer aan de school 3e klasse n". 3 De voordrag! lot wijziging van hel raadsbesluit van 18 December 1875, regelende de uitvoering van het reglement voor de bank van leening, lokte eene bedenking uit van den heer Donner. Deze had er niets tegen, dat het vrijvallende tractemcnl van een klerk over de overige ambtenaren werd, verdeeld, maar hij wilde dit doen niet als verhooging van jaarwedde, maar bij wijze van gratificatie. De mogelijkheid bestond toch, zeide hij, dal de bank te niet ging en dan zou het aan de ambtenaren te verleenen wacht geld naar hel iractemeul moeten worden berekend. De heer Buys bragt hiertegen in, dat men iu het vorige jaar gratificatiën had verleend, maar dat dit moeijelijkheden uitlokte bij het verdeelen, cr werden verwachtingen opgewekt die niet konden vervuld worden. Voor zooverre hij wist bestond er hier geen regeling van het wachtgeld, maar werd dit alleen naar billijk heid berekend cn daarbij zou zeker op liet een en ander gelet worden. De heer Donner zag die moeijelijkheid bij het verdeelen niet in; men keert aan ieder ambtenaar uit hetgeen hein bij de voordragt als verhoogd salaris wordt toegekend. De heer Boys stelde zich verder in deze zaak geen partij. De voorzitter en de hh. Donner. Verster. Brelius, Cock, Bool en Derek sen voerden nog o' er deze zaak kortelijk het woord. Daarna werden de voorgestelde wijzigingen, meestal met algemcene stemmen, goedgekeurd en dus de voordragt van burg. en weth. in haar geheel aangenomen. Op hel verzoek van den heer J. Scheltema, ter bekoming van een gedeelte water aan de llaarlemmertrekvaartwerd gunstig beschikt en de voordragt tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp goedgekeurd. Uet verzoek van het bestuur van Musis Sacrum, betreffen Je den aanleg van een duin waterbuiswerd toegestaan, alsmede, voor zoo verre dit van de gemeente Leiden afhangtdat van L. van der Lubbe, om vrijstelling van de betaling van de nog verschuldigde pacht van de opbrengst der tolgelden aan het Zijlhek. Een minder gunstig besluit werd genomen omtrent hel verzoek van W. van der Meer, pachter van de opbrengst van den lol aan hel Delfsche jaagpadom vermindering van pacht, welk verzoek niet voor inwilliging vatbaar werd geacht. De voordragt betreffende de inrigling van een gedeelte van hel Caecilia- gaslhuis voor de jongensschool 2,le kt. werd bestreden door de hh. Zaal berg, Zaaijer, Donner en Juta, op grond van de buurt, waarin bedoeld gasthuis is gelegen, die men weinig geschikt achtte oui door jongens, tot zelfs van 16 jaren, Ie worden bezocht. De afsluiting der Kerk steeg, door hel bouwen van een muur, kon die bezwaren niet wegne men. De heer Zaalberg wees op hel Invalidenhuis, dat het eigendom der gemeente was en dat ruimschoots de gelegenheid aanbood om een deel daarvan aan te wijzen voor het bouwen eener school. De heer Dercksen was mede tegen de voordragt, niet op grond van de aangevoerde wel wat breed uitgemete bezwaren, maar omdat hij er tegen was, dat men weder verder ging met h^t afsluiten van stegen. De heer de Goejc geloofde ook, dat de bezwaren wat breed werden uitgemeten; als er echter eene andere plaats te vinden was, zou hij die gaarne voorstaan De voorzitter verdedigde de voordragt. Aan het Invalidenhuis kon niet gedacht worden; dat terrein was voor dat doel afgestaan cn men had er de vrije beschikking niet over. Of schoon burg. en weth. wel ecnig bezwaar hadden, moest hij toch de vraag, ol men de bezwaren thans niet overdreef, bevestigend beantwoorden. Hij erkende, dat, zoo men eene betere plaats wist, hij de eerste zou zijn om die te verkiezen. Mogt het voorstel worden afgewezendan lag het plan gereed om de school van den heer van Wijk te verbouwen. In stemming gebragl, werd de voordragt met 14 legen 7 stemmen verworpen. De voordragt lot wijziging van bet reglement van de hoogere burgerschool voor meisjes werd goedgekeurd en daarna het kohier van de plaatselijke directe belasting, dienst 1882, vastgesteld. Een snppletoire staat van be grooting en staal van al- en overschrijving op de begrooting voor 1881 van het Ned. Israëlietische armbestuur en de rekening der diensld. schutterij over 1881 w erden mede goedgekeurd. Insgelijks werden goedgekeurd een staat van afschrijving van plaatselijke directe belasting eu eene snppletoire begrooling, dienst 1882, van het II G of arme wees-en kinderhuis. Die laatste staal geeft aan eene inkomst en eene uitgave van 25000 de inkomst te vinden uit af Ie lossen of afgeloste hypothecaire inschrijvingen. De uitgave zal strekken ter he- koslising eener gcheele reorganisatie of verbouwing van het gesticht. Het noordelijk deel op den Rijn wordt daarbij afgesneden. Ten slotte werd nog goedgekrurd de rekening der stedelijke gasfabriekde exploiiatie-reke-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1