ITALIË. Men verneemt nader omtrent de begrafenis van Garibaldidat; zijne zonen Menotti en Ricciotti Garibaldi, in strijd met het verlangen huns va ders, die gelast had dat zijn lijk verbrand moest worden, toeslemming heb ben gegeven tot het begraven van het overschot van den doode. Zij hebben gezwicht voor den drang van velendie hen bestormd hadden met het argument, dat het de wil der natie is het lijk plegtig ter aarde te zien be stellen en te bezitten. Francesca, Garibaldi's echtgenoote, wilde dat haar mans beschikking geëerbiedigd zou worden. Maar dit hielp niet. Er werd in alle haast op Caprera een grafkelder gebouwd naast de graven van Ga ribaldi's dochters Rosa en Annita en daar wordt het lijk bewaard totdat liet parlement beslist zal hebbenwaar het stoffelijk overschot zal rusten. De zonen van Garibaldi hadden ook stapels brieven ontvangen met verzoek niet te gedoogen dat het lijk verbrand werd, daar het Rome toebehoort. De lijkplegtigheid was zeer indrukwekkend. De optogt, die het lijk naar den grafkelder geleidde, bestond in de eerste plaats uit eene linie-compagnie met muziek, gevolgd door de bemanning der pantserschepen; daarna volgde de lijkbaar, die gedragen werd door de overlevenden der beroemde Duizend, en omstuwd en gevolgd door de verdere veteranen van zijne legertjes; ver volgens kwam de hertog van Genua met gevolg; de minister van oorlog met de generaals en andere officierendie uit de Garibaldiaansche rangen zijn voortgekomen; de deputaties uit den senaat, de kamer, den Romein- schen gemeenteraad, leger en vloot; de syndici van La Maddalena en lal van andere steden; deputaties der pers en van eene menigte vereenigingen met vlaggen en batlieren en eindelijk vele personen, lijkkransen dragende. Verschillende redevoeringen werden uilgesproken. Al dien tijd woedde een hevige storm, die na de plegtigheid in een orkaan overging, eene straf des hemels volgens de inwoners van Maddalena, omdat meu Garibaldi's uitersten wil niet was nagekomen. Met moeite bereikten de senatoren en afgevaar digden de booten, die op hen wachtten, maar velen waren genoodzaakt op het eiland te overnachtenwaar geen voldoende schuilplaats en geen toereikend voedsel was. Iï 11 I A' S C H L. A Af X». Een duel met doodelijken afloop heeft dezer dagen Ie Oldenburg niet weinig sensatie gemaakt, te meer daar de aanleiding daartoe aan een mis verstand was te wijten. De ongeveer^GO-jarige procureur Jansen trad op een avond bij den houthandelaar Spreen binnen. Zekere luitenant Fischer, die daar op kamers woont, had een hond die //Schaapskop" heette, en juist toen de procureur de deur wilde binnengaan, riep de luitenant, die in poli tiek op reis wilde gaan en eerst zijn hond ergens bezorgen: Schaapskop, kout boven Schaapskop!". De procureur meende dal hij uitgescholden werd en gaf den luitenant, die naar beneden kwam, een oorveeg, waarop deze met eenige duchtige rottingslagen antwoordde. Explicaties hielpen nu niet meer en er volgde een duel. Jansen had het eerste schot en trol Fischer aan het hoofddoch deze schoot op hetzelfde oogenblik den procureur door hel hart, hetgeen zijn onmiddellijken dood ten gevolge had. De wond van den luitenaat is onbeduidend. Op Pinkstermaandag heeft de bliksem gewoed in een stal met ossen Ie Grbtz. De bliksem sloeg tegelijk, met twee schichten, op den stal van eene brouwerij; de stal was verdeeld in 2 afdeelingen, in de eene van welke 88 en in de andere 42 groote ossen gemest werden. Daarvan werden 24 doodgeslagen, terwijl al de overige ossen en de knechteu in den stal in het geheel geen letsel bekwamen. De getroffen ossen stonden volstrekt niet iu ééne rij of naast elkander, maar midden onder niet getroffenen. Men denkt, dal de getroffen ossen hebben gestaan, terwijl de onverlet gcbleve- j nen zullen hebben gelegen. RUSLAND. Men meldt uit St. Petersburg: liet keizerlijk bevel betreffende de op- beffing van de hoofdelijke belasting bepaalt, dat deze belasting van liever- j lede opgeheven en door andere, door het ministerie van financiën voor te stellen belastingen vervangen zal worden. Vooreerst zullen van 1 Januarij 1883 af de burgers der steden, die geen landeigendom bezitten, of de boe- jj feu. die geen of weinig grond in eigendom hebben, van de hoofdelijke be- lasting vrijgesteld zijn. De naphtabrand te Baku heeft eene ontzaglijke uitbreiding verkregen. De naphtabronnen zijn aangetast. Menschelijke hulp kan hier niet baten; de vlammen zullen dan eerst gestuit worden, wanneer zij geen voedsel meer I vinden. OOiT-IADIE. BATAVIA. 5 Mei. In de Jav. C. wordt hel kon. besluit afgekondigd, houdende vaststel ling van de formatie van hel leger in Nederl. Indië. Daarbij is o. a. de gouv.-gen. bevoegd onder 'skonings nadere goedkeuring de vastgestelde for matie in te krimpen en ntagtiging te verleencn om voor den lijd van ten hoogste 2 jaar boven de formatie van het leger te doen voeren zooveel offi cieren en minderen als hem nuttig en noodig voorkomt. Het besluit treedt in werking den l,ltD Julij 1882. Heden ochtend zal de gouverneur-generaal met gevolg per extra-trein van Buitenzorg naar Soekaboemi en van daar over Tjiandjoer naar Tjipanas gaan, ten einde op laatstgenoemde plaats eenigen tjjd door te brengen. Dezer dagen is men begonnen met het afbreken van een in de nabij heid van Batavia gelegen en historisch belangrijk gebouw, nl. van den op de begraafplaats te Goeuong Saharie staanden Chineschen tempel, in de vorige eeuw het landhuis van den gouverneur-generaal van Imltoff, die in den jare 1750 overleed. Er vertoonen zich in Batavia, Soerabaija en andere plaatsen wederom t eenige kleine ttitloopers van de cholera, van zeer hevig karakter. Den 3dco dezer is de inlandsche wijkmeester labiele van kampong i Noordwijk in arrest genomen, omdat hij de door hem geïnde belastinggel den, bedragende ruim ƒ1000, verduisterd had. Op dit oogenblik zitten drie inlandsche wijkmeesters wegens tekorten achter slot. Door den gouverneur-generaal van Ned.-indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, aan de raadsheeren in het hooggeregtshof mr. J. H. Bergsma en mr. W. A. Engel- brecht; aan den ingenieur le kl. van den waterstaat W. G. Mulock van der Vlies; aan den offic. van justitie bij den raad van justitie te Samarang mr. G. H. Lowe; aan den secretaris der res. Pasoeroean H. C. A. van Eldik Thieme; aan den archiv. ter alg. secretarie F. C. M. Simonis; aan den 1« stadsgeneesheer te Soerabaija dr. G. L. Mens Fiers Smeding; aan den klerk bij hel depart, der burg. openb. werken C. H. A. Smeets; aan den ingenieur le kl. bij de staatsspoorwegen op Java R. A. J. Snethlage; aan den predi kant bij de evang. gemeente te Batavia C. A. L. van Troostenburg de Brttyn aan den landmeter 2e kl. bij het kadaster R. B. G. Brostowski; aan den 2'" commies bij de algem. rekenkamer A. E. Townsend en aan den ambte naar op wachtgeld J. VV. Bolderman. Ontslagen: eervol, de raadsheeren in het hooggeregtshof mr. J. H. Bergsma en m'. VV. A. Engelbrecht. Benoemd: tot advocaat-generaal bij het hooggeregtshof, de voorzitter van de landraden te Meester-Comelis en Bekassi mr. A. L. Clignetl; tot raadsheer in het hooggeregtshof, de ambtenaar op non-activiteit mr. VV. J. Essersende secre taris van het dep. van justitie m'. A. Stibbe Lzn.; tot officier van justitie bjj den raad van justitie te Batavia, de advocaat-generaal bij hei hoogge regtshof J. C. Mulock Houwer; tot secretaris der resid. Pasoeroean, de ambtenaar op non-activiteit G. J. P. Valetle, laatstelijk secretaris van de resid. Banjoemaas; tot onderw. 2" kl., de hulponderw. mej. M. A. C. Tijde- man; tot adsist.-resident van Banda, de adsist.-resident van Painan J. P. G. Kruyt; tot archivaris ter algem. secretarie, de le commies bij dat bureau A. L. T. Welter; tol omgaand regler iu de 1* afd. op Java en Madura, het lid in den raad van justitie te Padang mr. W. Vincent; lot controleur 1« kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, deambtc- naar op non-activiteit J. Peelen. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 2de° luit. der inf. M. H. A. Bruining; aan den majoor dér genie VV. P. H. van Oorschot. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. D. A. Flier; de burg schrijvers 4e en 5e kl. bij de mil. administr. N. A. M. Hehuwat en 11. L. A. Klein. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den le" stuurman bij de marine L. F. E llauet. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, de onderbaas-blokkenmaker bij de fabriek voor de marine te Soerabaija 1. F. de la Fontaine Miltelsdorfler en de klerk bjj het depart, der marine A. de Haas. PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Junij. Daily News verneemt dal, indien de zending van Derwisch-pacha gelukt, de Engelsche regering niet geneigd is het bijeenroe pen van een conferentie goed te keuren. ALEXANDRIE, 11 Junij. Een ernstig oproer is heden hier uitgebarsten onder de inboorlingen, welke den Europeanen vijandig zijn. Er zijn dooden en gekwetsten gevallen. Huizen zijn vernield. De politie is werkeloos. De ongeregeldheden houden aan en worden niet belet. (Tweede telegram), 7 uur 's avonds. Na verloop van vijf uren verscheen de militaire magt, en dreef z(j de muitelingen uiteen. De orde is hersteld. De heer Cookson, consul van Engeland, heeft een gevaarlijke wond be komen. j (Derde telegram.) De consul van Griekenland en de vice-consul van Italië zijn ernstig gekwetst. De Superb zal heden avond in de haven komen en 200 man aan land zetten om het consulaat te beschermen en de Engelschen aan boord te nemen. Het getal dooden wordt op twintig geschal, j CAIRO, 12 Junij. Te middernacht was de orde in Alexandrië hersteld, i De stad is door de troepen bezet. !tiehou<ien Verkooplng van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 10 Junij. Notaris J. M. E. Debcksen. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Doelensteeg no. 10, Sectie F, no. 349. Kooper H. J. Toorens qq. ƒ1300. Een dito, aan de noordzijde van de Doelensteeg no. 13, Sectie F, no. 320. Kooper H. J. Toorens qq. ƒ1200. Een dito. aan de Doelengrachi no. 7, Sectie F, no. 263. Kooper J. Rosdorff qq. ƒ1400. Een dito, aan de zuidzijde der Dwarskruisstraat ook genaamd Armstraat no. 28, Sectie B. no. 1788. Kooper J. van Tonge ren. ƒ700. Drie Woningen aan elkander verbeeld, met Erf en grooten Tuin, aan de Zeestraat te Noordwijk-Binnenletter A, nos. 505, 506 en 507, Sectie F, nos. 583 en 584. Kooper P. van den Haak, le Noordwijk. ƒ1175. Een partij Warmoesland, in het buitenwater, aan den Morsch- weg, onder de gemeente Oegslgeest, Sectie E, no. 864 en een noordelijk gedeelte van no. 1134. Kooper C. Mecbelse, te Oegslgeest. ƒ3000. Ecu dito parljj, gelegen als voren, Sectie E, no. 864 en 1132. Kooper Jac. van der Kamp. ƒ3100. Notaris Mr. H. L. A. Obreek. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van de Pieterskerkgracht no. 8, Sectie G, no. 864, in bod gebragt op /3900. Niet verkocht. Het Pakhuis met Bovenvertrekken en Erf, in de Ketclboelersleeg, nabjj de Breedestraat no. 1 Sectie G, no. 1237, in bod gebragt op 2000. Niet verkocht. SStiugcvlijRe £»taub. ONDERTROUWD: W. F. Üoove, jm. 22 j. en A. J. M. Verwijs, jd. 23 j. D. van Bemmel, jm. 21 j. en H. den Hoed, jd. 22 j. F. Perekoorn, jm 21 j. en A. J. E. Sprock, jd. 27 j. A. J. S. Beijer. jm. 21 j. en E. Schenkeveld, jd. 18 j. H. J. Keyzer, jm. 21 j. en W. A. E. J. Beijer, jd. 24 j. J. H. Rtenks, jm. 26 j. en A. J. Daniels, jd. 26 j. 11. Pieters, jm. 24 j. en VV. van der Worm, jd. 20 j.P. Hemerik, jm. 22 j. en M. C. Alberse, jd. 19 j. J. W. Middelliant, jm. 26 j. en E. Carton, jd. 27 j. J. B. F. Bernard, jm. 22 j. en A. G. P. Oudenhoven, jd. 20 j.-- i A. A. van der Werf, jm. 32 j. en A. van Helvert. jd. 37 j. J. Hnizenga, wedr. 45 j. en B. van der Mettlen, jd. 29 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3