geheel verkoold terug- Woensdag 14 Junjj a s., 's avonds te 8 ure, in liet Vereenigings-lokaal, ter behandeling van de voorstellen van den minister van financien van Spanje, J betreffende de conversie der schuld. Te Amsterdam is een berucht persoon, zekere Schenk, achter slot geraakt. Daar hij als geldschieter bekend is, vervoegde zich onlangs eene jufvrouw, woonachtig in de Kerkstraat aldaar, aan zijne woning, met het verzoek om vijf-en-twinlig gulden ter leen te ontvangen. Na de gebruike lijke vraag om onderpand, zou Schenk den volgenden dag bij de jufvrouw aan huis komen, om over de zaak te spreken en tevens om eens te zien hoe het er bij haar uitzag. Schenk kwam*en kreeg voorloopig als onder pand ecnige bank-van-leening-briefjes, zonder dat de jufvrouw echter geld ontving. Dat zou zij daags daarna ontvangen. Tol zoover was nu alles afgesproken, doch gereed om te vertrekken, keerde Schenk nog even terug en vroeg of de jufvrouw schrijven kon, waarop een bevestigend antwoord volgde. Dat scheen Schenk in twijfel te trekken, en wel zóó, dat bij de jufvrouw vroeg om haar naam te schrjjven, haar levens papier gevende. De jufvrouw schreef haar naam. Schenk nam het papiertje mede, doch toen bij den volgenden dag terugkwam en de jufvrouw hem om de vijf-en-twintig gulden vireg, werd haar alles duidelijk; vooral toen hij haar toevoe; dat hg haar het geld reeds had gegeven en het bewijs in handen had. werkeljjk was dit het geval, want Scheuk had boven de door haar gestelde haudteekening de schuldbekentenis maar zelf ingevuld. Blijkens het gemeenteverslag van Deventer over 1881, bedroegen de kosten der straatreiniging en van het tonnenstelsel in dat jaar 19016.10. De opbrengst van de compost enz. was 9129.4654, zoodal de exploitatie een nadeelig saldo van 9886.63% opleverde. Het hof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der reglbank te Leeuwarden, waarbjj de kastelein 11. B. S.te Rjjperkerkdie aan een jongen van 15 en een van 13 jaren ieder 6 borrels getapt heeft, veroordeeld was tot 2 geldboeten van ƒ25 of zeven dagen gevangenisstraf voor elke boete. Nabij Heerenveen kregen twee vrouwen eene woordenwisseling, die vrij hoog liep. De óéne trok zich dat zoo aan, dat zij het gebruik harer verstandelijke vermogens verloren heeft. Te Nieuw-Pekela kreeg dezer dagen een persoon, die sedert jaren aan epilepsie lijdende was, terwjjl hjj zich alleen in eene kamer bevond, een toeval; hij viel op den haard en werd, bijkans gevonden. Te Eexl, gem. Scheemda, in Groningen, zijn in e'éne woning Iwee gevallen van typhus voorgekomen. Een der lijders overleed reeds zeer spoe dig. De drinkput der woning bevindt zich onmiddellijk bij de mestvaalt. Vier kinderen uit dit gezin zijn van gemeentewege naar eene andere woning ter verzorging overgebragt. Donderdag II. had onder Roosendaal een twist plaats in de herberg van L. R. Deze man, die 64 jaar oud is, heeft bij die gelegenheid zjjn schoonzoon, A, S. geheeten, eene zoodanige wonde met een mes toegebragt, dal hij daaraan is overleden. De dader is naar het huis van arrest te Breda overgebragt. 's GHAVENHAGE, 12 Junij. De officier van administratie 1« kl. W. F. G. L. Faubel, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is, op zjjn verzoek, eervol uil de zeedienst ont slagen, en de luit. ter zee 2e kl. G. 0. van Kuyk, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld Met 1 Julij aanst. worden geplaatst: aan boord van het ramSchip Bufftl, de luit. ter zee le kl. A. P. Tadema, als le officier, de luitt. ter zee 2' kl. G. P. Posthuma, J. M. W. Kuyl en L. E. van Diggelen, de offi cier van gez. 1' kl. J. R. Berghuis, arts, en de officier van admin. 1' kl. I. A. Lagaayaan boord van het ramschip Schorpioen, de luit. ter zee 1« kl. J. P. Wesselink, als le officier, de luitt. ter zee 2' kl. M. E. B. J. Kluit. P F. van der Velden Erdbrittk en J. llartog en de officier van admin. 1' kl. F. Bamberg: aan boord van den rammonitor Adder, de luitt. ter zee 2' kl. M. Smits, als i« officier, G. Borel, G. Jonckheer en E. van Voorthnysende officier van gez. 2e kl. A. Lofvers, arts, en de officier van admin. 2' kl. VV. F. Klompé; aan boord van den rammonitor Haai, de luitt. ter zee 2* kl. K. VV. II. Goetz, als le officier, L. Roosenburg, G. A. de Cocq en L. N. de Brttyne, de officier van gez. 2e kl. P. Broekhof] Jzh. arts, en de officier van admin. 3« kl. J. A. M. Korpersboek van der Kooy aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 1' kl. C. J. de Jong Hzn., als 1« officier, en de luit. ter zee 2' kl. J. H. J. L. baron Sweerts de Landas Wyhorgh; aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord, de officier van admin. 3e kl. J. C. Vos. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. 'L. K 11 prins Alexander heeft gisteren, sterfdag van zijn broeder, den koninklijken grafkelder te Delft bezocht en een krans op het graf neder gelegd. Het gcregtshof le 'sGravenhage heeft het vonnis van de arrond -regl bank aldaar, waarbij VV. Vermolen, uit Sassenheim, was veroordeeld ter zake van een diefstal van bloembollen, welke, naar hij ook in hooger beroep volhield, de bekl. van de overleden moeder, de eigenares zou hebben ge kocht, vernietigd en den appellant wegens gemis van het wettig bewijs vrijgesproken. -- De toestand van den oud-burgemecster jltr. Gevers Deynoot was heden hoogst bedenkelijk. D-. Gcrth van Wijk, predikant bjj de Ned. Her. gemeente alhier, heeft het beroep naar Amsterdam niet aangenomen. B UI T E N L A N 8 CUE BEK IGTEN. ENG KLAK 1». LONDEN, 11 Jung. De verwachting dat de misdaden in Ierland zouden verminderen wordt niet bevestigd. Te Boyle, graafschap Roscommon, is een pachter, die eene hoeve had overgenomenwaaruit een ander was gezetdoor geweer schoten in hals en hoofd gewond. Zijn toestand is hopeloos. Te Baltinglass bij Ballina een zelfde geval; een pachter, om dezelfde redenen getroffen, ligt op sterven. In Munster hetzelfde geval; hier is de pachter er echter met een gebroken been afgekomen. Omtrent den doodgeschoten heer Walter Bourke meldt men aan de Times: Hij was een Ier, had indertijd in Indie veel geld verdiend en bij zijne terug komst Rabassan-park, een goed in Galway. gekocht. Hij was een paar malen candidaat voor het lagerhuis. In de lijden van gebrek was hij zeer jjverig in het verleenen en bezorgen van onderstand, maar toen de agitatie begon en hij zijne pacht wilde innen, werd hij gehaat en zijne pogingen om tot eene minnelijke schikking te komen mislukten, lljj was er van overtuigd, dat men hel op zjjn leven gemunt had en kwam somtjjds zelfs in de kerk met een geweer en een revolver gewapend, wat groote veront waardiging bij het volk verwekte. Zelden ging hjj zonder bescherming der politie uit en thans is dan ook de soldaat, die hem beschermen zou, met hem doodgeschoten. Barnum, de tegenwoordige eigenaar van den olifant Jumbo, is op dit oogenblik in Engeland en heeft in eene toespraak te Soulhport gezegd, dat het met Jumbo heel goed ging, dat hij volstrekt niet lastig en geenszins, zooals men beweerd had, aan den drank was. De koop had hem nu reeds aanzienlijke winst verschaft. Over een groot gedeelte van Schotland woedde Woensdag namiddag een storm, die hier en daar veel schade heeft aangerigt. Te Kinnethmont weiden twee slieren in het veld gedood en sloeg de bliksem in de woning van den gemeente-secretaris van Frazerbugh, die woning en inboedel geheel in de vlammen zag opgaan. Bij de schacht van eene kolenmijn te Penicink werd een knaap door den bliksem gedood. Beriglen uil de Vereenigde Stalen melden dal de werkstaking te Pitts burg en elders blijft aanhouden. Naar men zegt heeft een aantal fabrieks eigenaars de werklieden, die woningen hebben, aan de fabrieken toebe- hoorende, aangezegd dat zij die hebben te ontruimen. Dit zal zeer ligt tot ongeregeldheden aanleiding geven. De werklieden hebben tegen 17 Junij eene mouslerdeinonstralie uitgeschreven, waarbij men schal dat 20.000 man tegenwoordig zullen zijn. rRiKKRIJ II. De kamer van afgevaardigden heeft Zaturdag de behandeling van het ontwerp van wel lot hervorming van de rcgterlijke magt voortgezet. De rapporteur, de heer Legrand, verklaarde, dat de commissie gunstig gezind was voor de opheffing der onafzetbaarheid en dat zjj ook het beginsel van verkiezing aannam, doch onder zeker voorbehoud, wat de wijze van stem men betreft. Met 300 tegen 204 stemmen werd de opheffing der onafzet baarheid aangenomen. Door den minister van justitie werd het beginsel van verkiezing der regters bestreden. Hij beweerde dat de groote meerder heid der tegenwoordige regterljjke magt verlicht en eerlijk is, en dal het voor een minister van justitie niet onmogelijk is goede keuzen te doen. Men zou als regel kunnen aannemendat regterljjke ambtenaren bjj de intrede van de loopbaan aan een vergelijkend examen worden onderworpen. De benoeming echter moet aan de regering bijjven. Namens de commissie verklaarde de heer Lepère, dat zij, nu de onafzetbaarheid is opgeheven, zich aansluit bjj het beginsel van verkiezing, het eenige dat met de aspi- ratiën van het land overeenstemt en in eene democratische republiek past. Met 284 tegen 212 stemmen besliste daarop de kamer, dat de leden der regterlijke magt voortaan zullen worden gekozen. Men wil welen, dat de regering voornemens is, bij aanhondende wei gering der Porie om aan de conferentie deel te nemen, VVeenen als plaats van bijeenkomst voor te stellen. De Rappel, de Lanterne, de Paris e. a. hebben eene inschrijving geo pend voor een standbeeld van Garibaldi. Victor Hugo heeft voor 1000 fr. iugeschreven. Bij het afbreken van het oude hotel van den hertog de Guise, Rue vieille du Temple, is in een kelder een jjzcren pot gevonden, gevuld niet gouden muntstukken, met den beeldenaar van Karei VI. te zamen 40 Ned. pond wegende. De werkman, die den schat ontdekt heeft, ontvangt voor zjjn deel 50000 fr. De moordenaars van den Parijschen apotheker Aubert schijnen gevat te zijn, en wel te Chatou. De verdachten zijn twee gebroeders en eene vrouw, benevene eene onde vrouw uit den omtrek van Chatou, die bekend moet hebben, dat de moord iu hare woning werd gepleegd, en ook de da ders heeft aangewezen. De vrouw, echtgenoote van een der gebroeders F., heeft volgens de Frangais eene volledige bekentenis afgelegd. Zij zelve had den ongelukkigen Aubert in een afgelegen, onder een valschen naam door haar zwager gehuurd huisje gelokt, waar de broeders hem met een hamer en een stokdegen hadden afgemaakt. De looden pijp, met welke zij het lijk omwikkelden, was opzettelijk voor dit doel gekocht. De kleederen, welke zij hem vooraf hadden uitgetrokken, hadden zjj verbrand en voorts het ligchaam op eene daartoe gekochte kar naar de brug van Chatou gebragt, waar zij het lit de rivier wierpen. Naar men uit Caïro meldt heeft de Turksche commissaris Derwisch- paclia zijn intrek genomen in het Ghezireh-paleis, een groot gebouw voor hem en zijn gevolg in gereedheid gebragt. Bjj zjjne komst werd door de militaire partij eene demonstralie op touw gezet. Eenige honderden jongens uit het gepeupel, 'meestal ezeldrijvers en schoenpoetsers, verge zeld van eenige als werklieden verkleede soldatengingen den stoet vooraf, onder het aanheffen van den kreet: Allah, vernietig de heidenen! Allah, schenk de overwinning aan den Islam! Zij lieten dien kreet, bij het voorbijgaan van de woningen of groepen der Europeanen, van dreigende gebaren vergezeld gaan. De Europeanen lachten om dit vertoon en de in- landsche bevolking haalde verachtelijk de schouders op.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2