COURANT. LEIDSCIIE V. 131. WOENSDAG 7 JUNIJ. ST A DS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. n ïos 1892. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is )ier vierendeel juars /1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentifrt is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27,tw November 1879 (Gemeente blad ne. 10); Brengen Ier algemeene kennis dat door hen is benoemd: tot Heer der Gebuurte n*. 19 of ii\ 1 van Wijk VI de heer JOHANNES THEODORUS TERBURGII, in de plaats van den lieer Christians De Koning, die overleden is. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 6 Juni 1882. E. KIST, Secretaris. m slat 7.45 LEIDEN, 6 Jtinjj De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat voor twintig studenten in de medicijnen aan eene der Neder- landsche universiteiten de gelegenheid bestaat, om, tosschen 1 Augustus 1882 en ultimo Juljj 1883, in opleiding te worden gesomen voor debetrek king van officier van gezondheid 2« klasse bij het leger in Nederl. ludifi, onder genot van een subsidie van ƒ8000, overeenkomstig het voorschrift, vastgesteld bij 'skonings besluiten van 18 April 1878, n°. 21. en van 7 Maart 1881n». 8. De commissarissen des konings in de provinciën Zuid- en Noordholland hebben aan den minister van binnenlandsche zaken voorgesteld, den invoer van slagtvee uil Belgie en Duilschland weder toe te talen, onder de voor waarden, waarvan door hen een concept is overgelegd, He minister heeft de commissarissen in de overige provinciën uitgenoodigd, hun gevoelen over die voorwaarden mede te deelen, bepaaldelijk met het oog op de vraag, of daardoor ook misbruiken onmogelijk worden gemaakt. Het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem, heeft een adres aan Z. M. den koning ingediend, waarin het te kennen geeft: dat in het najaar van 1881 te Bern eene bij eenkomst is gehouden van afgevaardigden uit Duilschland, Oosteurijk-Hon- garije, Portugal, Zwitserland en Frankrijk, ten einde eene vroeger vast gestelde conventie lol wering der Phylloxera (druiflnis) te herzien: dat die herziening noodzakelijk was, omdat bij de eerst vastgestelde conventie was bepaald, dat alle in de tot de conventie toegetreden landen ingevoerde plan- tea en gewassen geheel ontdaan moesten zijn van alle aarde om de wortels; dat bij de latere conventie aan de bezwaren, die deze bepaling ten gevolge kon hebben, is te gemoet gekomen, en dat bij die conventie hel internatio naal verkeer der tot de conventie toegetreden landen onderling op eene wijze is geregeld, waarbij rekening is gehouden met de belangen tau den tuinbouw en zflne verschillende vertakkingen; dat echter hieruit voor Ne derland geen voordeel kan worden getrokken, omdat het zich niet aan de conventie heeft aangesloten en bij de conventie wordt bepaald, dat niet tot de conventie toegetreden landen niet gunstiger mogen worden behandeld dan toegetreden rjjken. door de staten die de conventie hebben mede-onder- teekend, maar dat daarentegen tegenover die niet toegetreden rijken stren gere bepalingen geoorloofd zjjn; dat dus de vrees niet ongegrond is, dat daaraan gevolg zal worden gegeven, en dat de invoer van planten en ge wassen van allerlei aard uit niet toegetreden landen naar wel toegetredene op velerlei wijze zal bemoeijelijkl kunnen worden, zoodat daaruit nood wendig zal volgen, dat mede in het bijzonder de handel in bloembollen zal kunnen belemmerd worden, zoo niet ondoenlijk gemaakt; dat het hoofd bestuur Zich alzoo de vrijheid veroorlooft eerbiedig Ie verzoeken het noo- dige te doen verrigten, ten gevolge waarvan Nederland worde toegelaten «m zich alsnog aan te sluiten aan de conventie van Bern. Afschriften van het adres zijn toegezonden aan de ministers van buitenl. zaken en van waterstaat enz met verzoek om hunne welwillende mede werking. Uit Katwijk aan Zee meldt men. dat in de afgeloopen week door de geheele vloot op de kust met eene ruime vangst de visscberij werd uitge oefend. De besommingen bedroegen van /76 tot ƒ205 in 5 a 6 dagen. De drie eerste schuiten zijn op de hai'ingvisscltcrlj uitgegaan. Zaturdag II. is te Delft de 41' vergadering gehouden van hel Ned. Onderwijzers-Genootschap in Zuidholland. Leiden is aangewezen als plaats van bjjeenkomst der eerstvolgende vergadering. Onder Kralingen zijn (wee jongelingen van het te Rotterdam gesta tioneerde opleidingsvaartuig Anna Paulowna, die zich in de Maas waren gaan baden, verdronken. Zij konden niet zwemmen. Onder Renkum is mede een persoon bij het baden in den Rijn verdronken. Tc Egmond aan Zee is de rost. Ook gedurende de Pinksterdagen, niet gestoord gewordenzoodat de huzaren weder naar Haarlem zijn terugge keerd. liet regtcrlijk onderzoek wordt voortgezet. Naar men uit Doornspijk meldt hebben, ten gevolge van zeer ongun stige berigten, die ontvangen worden van hen, die voor cenigen tjjd naar Noord-Amcrika vertrokken, en waarvan enkelen gereed staan weder naar Holland terug te keeren, verscheidene personen uil die en omliggende ge meenten besloten niet met hunne huisgezinnen naar het nieuwe werelddeel te vei huizen, maar op hunne nieuw gehuurde bouwerven te blijven. Op de IJsselbrug te Kampen werd Vrijdag avond door de politie een wagen aangehouden, waarop eene in stukken gehakte koe. te zamen ruim 200 Ned. ponden, eu eene hoeveelheid vel. Vleesch en vet werden dooi den veearts afgekeurd, ond»r toczigt drr politie naar den vilknil gebragt en in den grond gestopt. Tegen den vervoerder is proces-verbaal op gemaakt. De zevende jaarlijksche vergadering van de Neder!. Toonkunstenaars- vereeniging is te Leeuwarden gebonden onder voorzitting van den lieer W. F. G. Nicolaï. Uit het verslag van den secretaris bleek, dal de ver eeniging steeds in bloei toeneemt. Het ledental was gestegen lot 78G, 160 gewone (kunstenaars) en 620 belangstellenden, terwijl met Mei jl. weder velen zijn toegetreden. De vereeniging verleende steun aan een jongeling zoon van een gewoon lid, die zijne opleiding aan de kon. muziekschool te 's Hage ontvangt, daarin bijgestaan door dezelfde edrlmoedige dame uil Amsterdam, die reeds van de oprigling der vereeniging af bijzondere be wijzen van belangstelling had gegeven en ook voor de opleiding van den jeugdigen J. C. Smit zorgde, die, aan de zorgen der vereeniging toever trouwd, lol een uitstekend violist opgroeide en in den jougsien winter met groot succes in ons vaderland en in den vreemde optrad. Een belangrijk feit was hel voor de tweede maal uiischrjjven van examens voor hen. die een diploma wenschen te bezitten als kundig muziekonderwijzer. Daartoe hadden zich 17 personen aangemeld, waarvan 12 het diploma ver wierven (6 dames en 6 heeren). Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat het batig saldo bedroeg f 3148.54 benevens 20 Amsterd. loten tot een bedrag van 2168.92. te zamen dus 5317.46%. Het uitkeeringsfonds klom tot ruim 2680, zoodat de grond zal worden gelegd om op een vast te stellen termijn met de uitkeeringen te beginnen. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Nicolaï en van der Linden, werden herkozen. Omtrent de aanwijzing der plaats, waar de achtste algemeene vergadering zal plaats hebben, werd bet bestuur gemagiigd in onderhandeling te treden met het corresponderend lid te 's Hertogenbosch. Op voorstel van het bestuur werd besloten om, ia plaats van prijsvragen uit te schrijven, componisten, leden der vereeniging. op te roepen, tot in zending van muziekwerken, manuscripten, voor zoover vocaal, met Nederl. tekstteil einde aan de beste daaruit eene premie toe te kennen. Een voorstel van het bestuur, om, ingevolge eene tot hen gerigle uilnoodiging vanwege de Maatschappij lot bevordering der toonkunst, met de kon. muziekschool te 's Gravenhage de examens voortaan door de drie corpora len gezamenlijk te doen plaats hebben, werd niet in liet belang van de zelfstandigheid der vereeniging geacht en uit dien hoofde verworpen. Men meldt uit Leeuwarden: Bij gelegenheid, dat de Nederl. Toonkun- stenaars-vereeniging hare jaarlijksche vergadering te dezer stede hield, heeft er een muziekfeest plaats gehad, waaruit het streven der vereeniging bleek, om de composition van Nederlanders meer te doen kennen en waarderen en om den smaak bij het publiek voor degelijker ninziek op te wekken en te leiden. De heeren Coster. HagemanNicolaï en Heinze leidden zeiven hunne compositifn. Op het groot concert van Zaturdag avond werd den heer Hageman een zilveren krans overhandigd met het opschrift: /'Muziek feest Junij 1882 L<euwarrien aan Maurice Hageman, de koristen", en ten geschenke aangeboden door de gezamenlijke koristen, als een blijk van waardering niet alleen van zijne goede zorgen voor liet slagen van bel

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1