gende te Amsterdam en de tweede te Hellevoelsluisen hei bevel over die bodems respectiveljjk opgedragen aan de kapitein-luitt. ter zee J. M. 11. Bervoets en J. C. ioekes en de luitt. ter zee 1* kl. E. Simon van der Aa en J. G. J. Spanjaard. Gisteren had zich voor het geregtshof nog, negens brandstichting, te verantwoorden zekere L. H.. koopman te Klaaswaal. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in den ochtend van 31 January jl. op den zolder van zjjne woning aan den Stougjesdjjk te Klaaswaal den brand zou hebben gesticht in een daar aanwezigen voorraad afval van vlas, ten gevolge waarvan de vlammen zich zoowel aan den vloer van den zolder als aan de daksparren hadden medegedeeld. Hoewel onderscheidene getuigen verklaarden, dat zjj gezien hadden boe besch. op zjjn zolder was bezig geweest om den brand te doen toenemen door het aanbrengen van allerlei brandbare voorwerpen op de plaats waar de vlammen werden waargenomen en hoe hij met een eind hout in het vuur roerde, ontkende bescli. pertinent zyne schuld en deed hij het vooikomen, alsof hij al het mogelyke had aangewend om den brand te blusschen. Hoe hij was ontstaan kon besch. niet opgeven. in den ochtend, toen de brand op den zolder reeds gebluscht was ontdekt, dat ook in twee bedsteden in de voorkamer van besch. brand was gestichtmaar ook daarvan kon hjj den oorsprong niet verklaren. Evenwel tileek, dat hij weigerachtig was om tot blusschen mede Ie werken en dat hy wel cenig belang had hy den voortgang van den brand, daar hij eene schuld van ongeveer ƒ200 had te voldoen, hetgeen hjj lot ultimo Jan. had uitgesteld. Zijne woning was voor ƒ1000 en zijne meubelen voor ƒ1250 verzekerd, hetgeen nog al hoog kan worden genoemd, daar volgens getui gen zijn inboedel geen /100 waard was. Adv.-gen. mr. Bijleveld meende, dal als vaststaande kon worden aangenomen, dal de brand met opzet was veroorzaakt en nagaande de houding van besch. vóór, tijdens en na deu brand, kon z. i. aan zyne schuld niet worden getwyfeld. Hel requisitoir strekte tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, jhr. mr. van den Bergh, concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Z. K. II. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, heeft ƒ1000 geschonken aait de diaconesseu-inrtgting alhier. De voorzitter van deu hoogen raad der Nederlanden, mr. C. 11. Gockinga, die heden nog de zitting van het hoogste regtscollegie presideerde, werd op terugkeer naar zijne woning heden midda: n Later werd BUITENLAN DSC 13 E EER 3CTE.V. zyn ten 1 ure in de Eerste Wagenstraat plotseling ongesteld. Naauwelijks was hij de woning van den heer M. binnengetreden, alwaar hem op zyn verzoek een glas water werd verstrekt, of de lijder stiet I in de armen van den bewoner des huizes, die hem op de meest liefderijke wijze opgenomeu en onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen h ut. De doctoren konden slechts deu dood van den achtens- waardigen man, t<n gevolge van eene beroerte, constateren. Het Ijjk werd kort daarna per brancard naar de woning van den overledene overgebragt. De heer Gockinga, president van den hoogen raad der Nederlanden, was een regtsgeleerdedie als het ware in de magistratuur grjjs is gewor den. Van deu 78-jarigen leeftijddien hy bereikte, had hy bjjna 38 jaren zitting iu het hoogste regtscollegie, waar in die lange loopbaan de hooge achting voor zijne wetenschappelijke en practische ontwikkeling, maar ook voor zyn karakter diep geworteld was. In 1871 werd hem door den toenmaligen minister van justitie de betrekking van vice-president aangebo den, doch door den heer Gockinga dankzeggend van de hand gewezen, omdat zyne gezondheid hem destyds niet toeliet het vice-presidentschap te aanvaarden. Zes jaren later in 1878 liet hy zich eene benoeming tot die betrekking welgevallen eu bepaalde zich zijne keuze van het voorzitterschap van een der beide kamers tot dat der kamer voor burgerlijke zakenwaarin hij jaren met de veteranen van deu raad heeft gewerkt. Steeds hield hy de voorbeelden voor oogen van lien die waren heengegaan ol afgetreden, gelijk mannen als Philipse, Donker Curtins. Op deu Hooll, de Greve, van tien Velden, waarop het verleden van het regtscollegie wjjsl. Den 15"1" Mei 1878 nam mr. Gockinga den voorzitlersloel van den hoogen raad in, opengevallen door het plotseling verlies van mr. Pape. Even als laatstgenoemde president van hel hoogste regts-collegie werd zjju opvolger mr. Gockinga uit een leveu weggenomen tot hel laatste oogenblik vol werk zaamheid. Weinige oogenblikken toch voor zyn dood presideerde hy nog de zitting van den hoogen raad. Voordat de heer Gockinga plaats in den hoi gen raad nam, had hjj als regter zitting in de arroud.-regtbank Ie Winschoten. Onlangs huldigde Z. M. nog de verdiensten van den hoogsten magistraat in den lande door den ridder van den Ned. Leeuw te bevorderen lot kom- mandeur in die orde, nadat hem reeds vroeger laatstgenoemde graad in de Orde der Eikeukroon was ten deel gevallen. Na.ir men verneemt bestaat ook bij de leden van den gemeenteraad het voornemen om jli'. Ge»ers Deynoot. ter gelegenheid van zjjn aftreden als burgemeester dezer residentie, een stoffelijk blijk van aandenken te vei ceren. In de residentie is aangekomen en in het hotel des ludes afgestapt de consul-generaal van Nederland te Shanghai (China). De Kon. vereeniging «het Nederlandsch tonnceP' besloot gisteren avond haar speelsaizoen met eene gemengde voorstelling van de Amslerdamsche en Ln.l.lnii oaiiinro Bolterdamsche afdectingeu van deze Vereeniging. .Tevens hadden eeuige aanzienlijke dames met groo'e welwillendheid de taak op zich genomen giften in ontvangst te nemen voor de in Rusland vervolgde Israëlieten. Mevrouw Kleine, die in een warm gedicht hel Ijjden der verdrukte Joden in Rusland afschilderde, ontving een Iraai bloemeukorfje van levende bloe men. Aan mevrouw Catharina Beersmans, die het schoone gedicht «Arme visschers" voordroeg, werd ook een fraai bouquet vereerd, terwijl mejuf- vrouw Sophie van Biene iu het nastukje «Niemand sterft van blijdschap" twee ruikers ontving. De heer Rosier Faassen schrijver van «Zonder naam", werd, na vertooning van dit werk, onder daverende toejuichingen op het looneel teruggeroepen. ENGELAND. LONDEN. 1 Juni. De prins en de prinses van Wales bragten Pinkster Maandag te Lei- cester door en openden daar een nieuw volkspark, Abbey-park genaamd. De ingezetenen van de in schitterenden feestdos prjjkende stad bereidden het vorstelyk paar eene luisterrijke ontvangst. De nieuwe aanleg heelt een omvang van ongeveer 70 morgeu land en kostte 50030 t. De onderkoning van Ieriand heeft eene deputatie van den gemeente raad van Limerick ten getioore ontvangen, die protesteren kwam tegen de strenge bepalingen van de nieuwe dwang wet, en hare hoop te kennen gaf. dat aan Ierland meer plaatselijk zelfbestuur zou worden verleend. Hij antwoordde, dat de wet niet tegen de vrjjheid der lersche natie, maar tegen het terrorisme gerigt was. Hij verklaarde voorts, dat eerlang de laatste der op verdenking in hechtenis genomenen op vrije voeten zou worden gesteld. Eeue verstandige uitbreiding van plaatseljjk zeil bestuur in Ierland achtte ook hy wenscheljjk. De heer Gladstone moet thans het berigt hebben ontvangen, dat hjj aan de beurt ligt om vermoord te worden. In eene alhier gehouden verga dering van Ieren, waar met voldoening over de Dublinsche moorden gewag werd gemaakt, riep een Ier met grooten nadruk uit: «lk hoop, dat Gladstone de eerstvolgende zjjn zal", welke opmerking met luide toejuichingen werd begroet. De commissie voor het oprigten van een gedenkteeken ter eere van Darwin heeft in de vorige week hare eerste zitting gehouden. Zjj iszamen- gesteld uit de meest beroemde mannen op wetenschappelijk, staatkundig en kerkeljjk gebied. De Fransche, Duitsche, Italiaansche en Amerikaansche gezanten bekleeden de eerste plaats, dan volgen de beide hoofden der Anglicaansche kerk, de aartsbisschoppen van York en Canterburyen verder al wat door stand in de maatschappij of naam de zaak bij het publiek kan aanbevelen. Te Reading, eene stad van 40000 zielen, is een nieuw stadhuis inge- wjjd, dat nagenoeg geheel uit het privaat vermogen der burgers werd be kostigd. De gemeente heeft niet meer gegeven dan deu grond en ongeveer een vijfde der kosten. Behalve de voor gemeentezaken noodige lokalen, bevatten de gebouwen eene openbare bibliotheek met leeskamer, een museum, scholen voor wetenschap en kunst, alsmede eene school voor kookkunst. Zoo vormen zjj levens eene belangrijke inrigting voor onderwijs. Volgens berigten uit Cairo, door de Daily Neics en de Time» ontvan gen, worden de oude forten te Alexandria hersteld en bewapend. Honderden mannen, vrouwen en kinderen werpen nieuwe aardwerken op aan het zee strand tegenover de ankerplaats der Europesche schepen Uit New-York wordt gemeld, dat de werkstaking der arbeiders in de yzer- en staalfabrieken is begonnen. Zes fabrieken zijn iu Pennsylvania ge sloten. De werkstaking strekt zich uit over Ohio, West-Virginia. Missouri en Kentucky. Het aantal werkstakers is omstreeks 50,000, waarvan alleen 18.000 in het district Pittsburg. Men gelooft, dat wegens de besliste houding zoowel van fabrikanten als werklieden, de werkstaking van langen duur zal zjjn. Te New-York zjjn met de Nevada 300 vrouwen. Mormoonsche be keerlingen, aangekomen en verleden Maandag naar het Zoutmeer verder gereisd. rRANKKIJ li. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Diugsdag zijn de algcmcene beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp der regering en de verschillende andere voorslelleu tot hervorming der reglerljjke orga nisatie. De regering en de commissie zjjn het in dezen oneens over twee belangrjjke punten. Laatstgenoemde stelt iu de eerste plaats voor, het beginsel der regterlijke onafzetbaarheid af te schallen en de regters door kiezers te laten benoemen. De regering daarentegen wil de onafzetbaarheid slechts tijdeljjk schorsenvoor zooveel noodig is om de hoven en regtbanken in republikeinschen geest te zuiveren. Ten tweede wil de commissie de correctiouele regtbanken vervangen door jury's van vier leden met een regter tot voorzitter; doch de regering wil hiervan niet welen. Over andere punten is men het eens, zooals het afschaflen van eenige hoven en van de arrondissements-reglhaiiken. welke minder dan 250 zaken 'sjaars afdoen. De Parijsche afgevaardigden hebben eene byeenkomst gehouden, om zich met elkander te verslaan over eene interpellatie aan de regering ter zake van de voorvallen in het «Quartier latin" en hel uittartend optreden der politie hij die gelegenheid. De heer Lanessan is aangewezen om de in terpellatie te doen. Dc prefect van politie heeft verscheiden politieagenten ontslagen, van wie gebleken is, dat zjj hunne bevelen tegenover de studenten te builen zjjn gegaan. Dezer dagen werd het huweljjk gesloten van freule Lucy von Rothschild, dochter van baron Gustaal. met den heer Léon Lambert, ver tegenwoordiger van het beroemde bankiershuis te Brussel. De bruidskorf vertegenwoordigde een fortuin aan edelgesteenten; de juweeldoos was eene jeugdige koningin waardig. De koning der Belgen bad met een paar zilve ren candelabres bet schoonste en volledigste eetservies der wereld aange vulddat door de Londensche Rothschilds was geschonken. Een collier van smaragden en diamanten had barones James aan hare kleindochter gegeven. Bij deze parure behoort een armband van eene dubbele rjj smaragden en diamanten ter waarde van 50000 fr. De ouders der bruid legden in haar bruidskorf een rivière van brillanten en een halssnoer van paarlen ter waarde van 300,000 fr. Te Arles zou dezer dagen een stierengevecht plaats hebben. Zekere Barry waagde zich binnen het bereik der dieren, die, zoodra zjj binnenliet

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2