LEID8CIIË COURANT. V. 127. I«n, VRIJDAG 2 JUVII. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. B I x\ N E N L A N D S C II E B E lil G T E N <8% )2%; 57«,; stand 7.35; LEIDEN, 1 Junjj Naar w(j vernemen zal liet curatorium van de Thorbecke-sticliting Zaturdag as. 3 Jimij, des middags len half drie. in de senaatskamer van de universiteit eene plegtige openbare zitting houden en bij die gelegenheid aan onzen stadgenoot dr. 1'. J. Velh den eerepenning uitreiken, welke hem onlangs werd toegekend. De verwoesting, meldt men ons. door den storm van 29 April li., voornamelijk onder het blad van kastanjes en iepen aanserigt, begint zich te herstellen, zelfs vroeger dan verwacht werd. Anders komt tegen het einde van deze maand de slapende knop, liet zoogenaamde Sint-Jans lot tc voorschijnw aarmede de knopvorniing voor liet volgende jaar intreedt. Nu is dat lot reeds ontwikkeld met eene menigte nieuw blad en verdwijnt daar mede van dag tot dag de vale, doodsche lint uit hel geboomte Was de storm na den langslen dag gekomen, vernieuwing van hel blad zou niet meer te verwachten zjjii geweest. Eenige dagen geleden zjjn reeds mooije meloenen uit de broeibakken gesneden, wel een bewijs, dat het aanleggen van zulke bakken, door voor spoedig weer, vroeg kon beginnen. Naar evenredigheid gaat hel met andere vruchten ook voordeelig. In FebrnarQ 1881 werd door den toenuialigen minister van financiën eene commissie benoemd teil einde hem voor te lichten omtrent eene betere regeling van den vrjjdom van zoutaccijns. ten behoeve van den landbouw, flic commissie heelt thans een uitvoerig rapport ui'gebragt dat in de Staatscourant van heden is opgenomen. Gedeputeerde stalen van Zuidholland hebben, overeenkomstig het ver zoek van den heer W. 11. llubreclit te 's Gravenhage, beslist tot doorhaling op den legger der wepen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp van het perceel sectie A, n°. 1204 als onderlioudpligiig ter zake van brug K in weg n». 5, genaamd Lage Rijndijk. Gedep. stalen van Zttidliolland hebben, in afwijking van eene uitspraak van den militieraad te Leiden, van de mililiedienst vrijgesteld J. Schiltlote- liug te Stompwijk, die een lager nummer had geloot dan zijn tweeling broeder A. Schilt, welke laatste alsnu dienslpligtig is geworden. Hetzelfde collegie wees af de reclame van den loteling H. Ton, te Gorin- cltem, tegen zijne aanwijzing voor de dienst, maar verleende, met vernietiging tier uitspraken van de militieraden te Dordrecht en 's Gravenhage, alsnog vrijstelling van dienst aan G. van Milligen te Kedichem wegeus broederdienst en P. van Berkel te Vlaardingen als eenigen wettigen zoon. De inspecteur van het geneeskundig slaatstoezigt in Zttidliolland heeft bepaald, dat de pokken-epidemie te Gouda als geëindigd is te beschouwen. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer B. Warlenamed doctorandus, en het getuigschrift voor liet eerste ge deelte van bet arts examen uitgereikt aan de hli. W. J. Slagter en 11. Fol- mer. med. doctorandi. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kei ken zal in dit jaar te Rotterdam gehouden en den 29s,"n dezer geopend worden. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 31 Mei van Suez vertrokken; de Koningin Emma, mede op weg naar Amsterdam, passeerde op 30 Mei Gibraltar. Z. M. de koning is van Arolsen naar Wildungen vertrokken. II M de koningin en het prinsesje zullen Zaturdag mede derwaarts vertrekken. De hoogleeraar llarting heeft een beroep gedaan op de Nederlandsche vrouwen, om hulp voor de duizenden Joodsche vlugtelingen, die het Russi sche rijk verlaten en van alles beroofd in de Oostenrijksche grensplaatsen aankomen. Vrouweneer is beleedigd, zegt de hoogleeraar, vrouwenliefde moet ter hulpe komen. Sluit u bjj ons mannen aan, hetzij door uwe giften aan de reeds bestaande comités te schenken of, hetgeen wellist in dit geval tiog de voorkeur verdient, door het oprigten van eigene comités, die zich met de inzameling van die giften belasten. Die oprigiing zal tevens eene teer ernstige zedelijke beteekenis hebben. Zjj zal zijndie van een levend protest van Ncderland's vrouwen, voortgesproten uit verontwaardiging over <le bat'baarsclie, van beestachtige ruwheid getuigende behandeling, die ande ren vrouwen en meisjes in een zich beschaafd noemend land ongestraft is .aangedaan. De verschenen naamlijst der haringreederijen in Nederland meldt 134 loggers, 9 sloepen en 2 hoekerschepenw aarmede dit jaar de haringvis- scherij zal worden uitgroeiend. Buitendien worden daarin als uitgerust de namen vermeld van 265 bootschepen, als: Vlaardingen 05 (58 loggers), Maassluis 48 (45 loggers), 's Hage 4, Scheveningen 19, de Rijp 1, Amster dam 3, IJmttiden 3, llarlingen 1, Zwartewaa! 1 (sloep), Schetcttingen 194, Katwijk a/Z. 53, Noordwjjk a/Z. 12. Naar men uit Londen aan de IV. R. C. meldt hebben het stads- en het havenbestuur le Dover eene onderhandeling met de "Chatham-Dover- Company" geopend, len einde te Dover eene permanente vestiging van de dienst op Vlissiugen te verkrijgen. De genoemde besturen zjjn bereid in de hiertoe noodige iurigtingen te voorzien. De oplaag van Zola's "Nana" heeft 116,000 exemplaren bedragen; van L'Assommoir" zijn 97000 ex. verkocht, van "Une page d'amotir" 43000, van »La Curée" 24000 en van "La Tante de l'abbé Mouret" 23000. De ove rige werken van de serie zijn te zamen in 70000 ex, verkocht. Zola heeft voor zijn droit d'auteur 370,000 fr. ontvangen, behalve zijn honorarium voor de als feuilleton verschenen deelen, voor de geïllustreerde werken uil de serie en voor de omwerkingen tot tooneelstukken enz. V. r. d. 11} Over den Rijnspoorweg werden gedurende de Pinksterdagenden daar aan voorafgaanden Zaturdag en den daaraan volgenden Dings'ag bijna 60000 reizigers vervoerd. Op de beide Pinksterdagen alleen werden 36 000 billettrii uitgegeven. Door wijlen den heer A. Verniers van der Loefl', gewoond hebbende te 's Gravenhage en aldaar overleden 7 April jl.is aan de "Maatschappij van Weldadigheid" gelegateerd eene som van ƒ1000. vrij van suecessicregt. Te Dordrecht had gisteren nacht een treurig voorval j laats, dal waar schijnlijk is toe tc schrijven aan het misbruik van sterken drank. Toen een nachtwacht ten omstreeks 2 ure de Wijnstraat passeerde, zag hjj voor het pand B 113 eene vrouw met eene hevig bloedende hoofdwonde op de' straat liggen. Bij onderzoek bleek, dat het was de 75-jarige huisvrouw van C. v. A., aldaar woonachtig, welke sedert gernimen lijd met haren man in onmin leefde en zich herhaaldelijk aan drank'te buiten ging. Bedoelde vrouw had des avonds in beschonken toestand voor hel opgeschoven raam' gezeten en is daar waarschijnlijk ingesluimerd en zoo er uil op de straal' gevallen. De onmiddellijk te hulp geroepen geneeskundige kon slechts den- dood der vrouw constateren. Te Heemstede is een achtjarige knaap, die naar school was gezonden, maar zich was gaan baden, verdronken. Burg. en weth. van Amsterdam hebben, bij uitvoerig gemotiveerde missive, aan den raad voorgesteld te besluiten: 1". Burg. en weth. uit Ie' noodigen, voorstellen in gereedheid te brengen en aan liet oordeel van den raad te onderwerpen, welke kunnen strekken: a. rol het bouwen van eene nieuwe Beurs, op een terrein te verkrjjgcn door aanplemping van het Dam-:' rak en onteigening van perceelen aan de westzijde der Warmoesstraalb. tot verkoop ter bebouwing met eene passage van een gedeelte van het door die demping gevormd terrein, een en ander overeenkomstig de bij de voor- dragt gevoegde teekening; 2\ vast te stellen de verordeningen op de heffing en invordering van gelden voor het gebruik van de Groote Koopmansbeurs. Gedurende hel jaar 1881 werden in het instituut voor onderwjjs van blinden te Amsterdam verpleegd 38 jongens en 30 meisjes, waarvan: in de' hoogste klasse 15 jongens en 9 meisjes, in de middelste klasse 8 jongens* en 8 meisjes, in de laagste klasse 15 jongens en 13 meisjes. Te Amsterdam is dezer dagen Ier beschikking van den burgemeester, ten behoeve van noodlijdenden, gesteld de som van drieduizend gulden door den heer en mevrouw G.R., ter gelegenheid van hunne 25-jarige eeht- vereeniging. Te Amsterdam is in den nacht van Zondag op Maandag II. eene 18 jarige dienstbode door baar vrijer, een schoorsteenveger, in een aanval vanjaloezp op een eenzaam gedeelte van de Prinsengracht te water gesmeten, waarna' de onverlaat, niettegenstaande het angstig gegil van zijne beminde, zich in allerijl uil de voeten maakte. Een Friesche schipper, door liet angstgeschrei van de ongelukkige, welke zich aan den achtersteven van zijn vaartuig hield vastgeklemd, uit den slaap gewekt, heeft haar gered. Toen zij naar het gasthuis was overgebragt, bleek haar toestand zoo bedenkelijk te zijn, dat men baar het sacrament der stervenden heeft doen toedienen. De dader van dit misdrijf werd later door den commissaris van politic in de 2d!sectie van zijn bed gcligt en ter beschikking gesteld van de justitie. De toestand van het meisje was minder zorgwekkend geworden. Een bediende van de kasvereeniging te Amsterdam is in hechtenis ge nomen wegens verduistering van p. m. /900. Hij was ongeveer zes jaren

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1