PER TELEGRAAF. 13tirgevltjfcc St.vub POSTE R IJ E N. luk: de eerste, omdat hjj de noodige maatregelen niet genomen heeft, welke ie toestand vereischte, en de tweede, omdat hy de wérken niet genoegzaam bewaakte, en aan den ingenieur de noodige inlichtingen niet gegeven heeft. Bijgevolg werd Jacquemin veroordeeld tot 2000 fr. boete en twee maanden gevangenisstraf, en Radelet tot 200 fr. en 15 dagen opsluitingvoor onvry- willigen doodslag by gebrek van voorzorgen en toezigt. Ook zyn de be klaagden daarenboven veroordeeld tot het betalen van eene som van 1500 fr. aan de weduwe Toussaint, eene lijfrente van 360 Ir. aan de weduwe Gil- lot, en eene maandelijksche tijdelijke rente van 15 fr. aan ieder kind der slagtoflers. EKGKLIVO. LONDEN30 Mei. De dagbladen verklaren gemagtigd te zijn het berigt legen Ie spreken, Bal prinses Beatrix, de jongste dochter van Victoria, verloofd zou zyn met den erfprins Wilhelm van Keurhessen. Lord Salisbury en lord Carnarvon hebben dezer dagen buiten het parlement redevoeringen gehoudenwaarin van de regering min of meer als van een zoo goed als gevallen kabinet gesproken werd. Oit doet de Daily News vreezen, dat de oppositie, die in het huis der lords zoozeer de overhand beeft, de stoutheid wel eens zoo ver zou kunnen drijven van, nadat de nieuwe dwangwel was aangenomen, de wet op de achterstallige pacht te verwerpen. Daardoor zou een groot kwaad over Ierland en over de geheele natie gebragt worden. De 17-jarige klerk bij de telegrafie Albert Young, uit Doncaster, heeft voor het centraal hof te Londen teregt gestaan, onder beschuldiging van den 25®° April II. een brief te hebben geschreven aan sir Henry Ponsonby, secretaris van de koningin, waarin hy dreigt de koningin en andere leden der koninklijke familie te zullen dood schieten. De beschuldigde verklaarde hardnekkig niets van den brief te weten. Nadat echter de identiteit van het handschrift klaar en duidelijk was gebleken, verklaarde de jury Young schuldig en beval hem, weaens zijn jeugd, in de clementie van den hove aan. Men oordeelde intusscheii, dat er geen verzachtende omstandigheden aanwezig waren en veroordeelde Young tot tien jaren tuchthuisstraf. Velen achten het vonnis te streng. fKllkKIJK. Maandagavond is er op hel Elysée een ministerraad gehouden, die| van 10 tot 1 ure heeft geduurd. De heeren Ferry en Goblet waren terugge komen en hebben aan de beraadslagingen deelgenomen. In den ministerraad waren depêches uit Egypte medegedeeld. Het gerucht, betredende eene zen ding van commissarissen naar Egypte, is voorbarig. Tot nog toe hebben de Engelsche en Fransche gezanten aldaar alleen van den Sultan geéischt, dat hij handelend zou optreden ter afkeuring van de woelingen der militaire partij en ter ondersteuning van den Khedive, opdat er een einde kome aait de in Egypte heerschcnde meening, dat de Sultan de handelingen van Arabi- pacha goedkeurt. Vermoedelijk zal de Sultan in overweging geven, een Turkschen commissaris af te vaardigen. De regering heeft het zoogenaamde "gele boek" doen ronddeelen: de verzameling van stukken over Egypte, loopende van het tijdstip, waarop hel militair oproer te Caïro losbarstte (1 Feb. 1881), tot aan de aftreding van het kabinet Ferry-Barthélémy in November 1881. Uit de stukken bljjkt, dat te dezer zake bij voortduring overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk heeft bestaan. Men verwacht, ter gelegenheid van het nationale feest van 14 Julij, den Bey van Tunis te Parjjs, die eene officiële uitnoodiging zal ontvangen. In den nacht van Zaturdag op Zondag hebben er ernstige tooneelen plaats gehad in het Quartier latin te Parijs. De politie heeft zich met stok en sabel duchtig tegenover de studenten doen gelden, zoodal er eenige studenten cn ook agenten zijn verwond geraakt; 20 werden er in verzekerde bewaring genomen. De prefect van politie moet echter verklaard hebben, dat de agenten zijne bevelen hadden overschreden. Zondag is op de begraafplaats Père-Lachaise te Parijs eene manifestatie gehouden ter eere van de in 1871 gevallen communards. Een aantal rede voeringen werden, o. a. door Louise Michel, gehouden en er werden kreten aangeheven ter eere van de sociale revolutie en de arnarchie. Te Parijs is dezer dagen eene hoog zwangere vrouw in volkomen staat van bewusteloosheid gevonden op eene bank. Hare oogeu stonden wijd open en strak, een glimlach speelde om de lippen en in dien toestand is zij ook nog gebleven na hare opneming in een der gasthuizen. Zij eet nu en dan wat. Haar zonderlinge toestand wekt zeer de belangstelling van des kundigen. Te Reims heeft een groot gymnasliek-feesl plaats gehad. Omstreeks 2000 personen uit alle oorden des lauds hebben er aan deelgenomen. De ministers van onderwijs en van biunenlandsche zaken waren daarby tegen woordig. De president der republiek heeft zich laten vertegenwoordigen door generaal Pittié, chef van zijn militair huis. Een vreesselijk ongeluk heeft dezer dagen de stad Nancy in opschudding gebragt. Een bataillon soldaten keerde van de exercitie terug en was juist voor de kathedraal gekomen, toen eensklaps een deel der stelling, welke om den toren geplaatst was, door den wind werd losgerukt en te midden der soldaten teregt kwam. Een soldaat bleef onmiddellijk dood, drie of vier anderen werden zwaar gewond. Een zesde werd de hand afgeslagen. Ook twee kinderen werden verpletterd. nUlTSCHLAND. Het waarborgfonds voor de hygiène-tentoonstelling is reeds tot 200,000 mark gestegen. De verzekerings maatschappijen leggen geene zwarigheden in den wegzoodat deze zaak spoedig geregeld zal zijn. Het ryks-geregtshof heeft hel vonnis der Berlynsche reglbank, waarbij de redacteur van de Berl Börsenzeit.wegens Godslastering en het schim pen op het Kerstfeest, tot vier weken gevangenisstraf was veroordeeld, bevestigd. in de jongste vergadering van de centrale vereeniging voor handels- geographie is medegedeeld, dat het rijks-departement van buitenlandsche zaken aan de consuls heeft verzocht, krachtig de genoemde vereeniging in den vreemde by te staan in hare pogingen om haar handels-geographisch museum te verrijken. Hetzelfde heeft de minister van marine gedaan met betrekking tot de oorlogsvloten. Te Itlenlieim, in den Elzas, zyn vier personen, die voor een ouweder schuilden, door den bliksem getroflen. Een landbouwer werd gedood, zijn knecht doodelijk gewond, terwijl lwee arbeiders ernstige, maar niet gevaar lijke brandwonden bekwamen. CAIRO, 30 Mei. De dienaren der politie dwingen de bevolking zonder onderscheid van klasse een verzoekschrift aan den Sultan te teekenen, om intrekking te vragen van Engelands en Frankrijks ultimatumhet vertrek van hunne eskaders en de terugroeping hunner consuls-generaal. Het ver- zoekschrilt geeft tevens het verlangen te kennen, dat de Khedive onttroond worde ten gunste van een Egyptischen prins. Tot dusver zyn een 4000 handteekcuingen onder het verzoekschrift verkregen; maar de meeste onder teekenaars weten niet wat het eigenlijk inhoudt. Arabi verkondigt overal, dat hij eene dépêche van den Sultan heeft ont vangen, waarin deze hem mededeelt, dat hij lialim tot Khedive heeft be noemd. De onrust neemt toe; de algemeene vlugl der Christelijke bevolking van Caïro en het binnenland naar Alexandrië duurt voort. De spoorwegen en andere middelen van vervoer zijn onvoldoende voor dien aandrang. PARIJS, 30 Mei. In de kamer heeft de heer Baudry d'Asson eene inter pellatie ontwikkeld over het leeken-onderwijs in de gemeentescholen. Hij bragt allerlei feilen voor den dag. die niet bekend zyn gemaakt. De mi nister Ferry wilde antwoorden, doch de kamer riep: antwoord niet. De heer Ferry ging weder zitten en de eenvoudige orde van den dag werd met groote meerderheid aangenomen. MADRID. 30 Mei. Arabi-pacha heeft, bij bet vernemen dat een Turksch commissaris last zou hebben hem naar Konstantinopel te ontbieden, ver klaard aan dit bevel niet te zullen gehoorzamen. MADRID, 30 Mei. De Gaceta beval de wet voor de schuldconversie op de aangekondigde voorwaarden. De commissie van financiën Ie Parijs, te Londente Brussel en te Amsterdam met de conversie belastzal de nieuw e driemaandelijksche coupons a 4 pCt. betalen met wissels op dertig dagen op de Spaansche bank te voldoenuit de door deze te innen directe be lastingen. ST. PETERSBURG, 30 Mei. De keizer heeft eergisteren aan deze stad een bezoek gebragt, naar aanleiding van een feest van het garde-regiment Ismalofl. Generaal SkobelefT is te Minsk aangekomen. Van 25 tot en met 31 Mei 1882. BEVALLEN: C. W. Commerell, gob. Wijnnobel, D. H. Matlhysse, geb. Sta- veleu, D. S. Gerritsen, geb. Slegtenhorst, Z. J. Heymans, geb. Kors. D. S. N. Vermaas, geb. Buys. Z. M. v.d. Broek, geb. v. Vliet, D. - G. Doeff, geb.Uiter- vyjjk. Z. C. J. C. Stoelt, geb. Schreuder, D. C. Regeer, geb. Berlemon, Z. G. Hoogkamer, geb. v. Iterson. D. C. M. Dingjan, geb. v. Dyk, D. E. Sloos, geb. Stouten, Z. - A. M. H. Huibers, geb. Bernard, D. M. A. Deilen, geb. Hen- sierman. - L. M. Jongsma, geb. v. Booren, Z. W. Hartevelt.geb.de Vos, D. A Neuteboom, geb. Kloos, D. M. Favier, geb. de Vrind, D. GEHUWD: D. A. van Waalwjjk. jm. en J. P. SijthofT.jd. - P. F. Rollandet, jm. en II. M. Wichers. jd. A J. Servaas, jm. en A. J. Voermans, jd. J. van Rossen, jm. en L. van Zwieten. jd. M. de Koning, jm. en S. van der Linden, jd. W. Domburg, jm. en A Kiihn, jd. - J van Ulden, jm. en J. Huitema. jd. W. C. van Evert, wed', en M. F. van den Dop, jd. OVERLEDEN: H. Pynaker, 64 j. A. M. Hesper. geb. Schmitt. D levenl. S. van der Horst, geb. Robbertse, Z. levenl. O. Wout, 73 j. J. F. Üullart, 49 j. J. Dokter, 68 j. 11. A. Wijnnobel. Z., 14 m. (i J. Zandwijk. Z.. 16 j. M. van Eyndhove, geb. Geene. 72 j. R. Broesterhuizen. 68 j. J. Hak- karl, geb. ter Hennepe. w ed. 86 j. M. T. C. van Zeyl, vr 80 j. C. üuwer- kerk, Z 2 m, N. Korsse, geb. Rosendaal. wed. 73 j. J. van der Linden. D., 14 m. M Catin.geb. Boucquaert, D. levenl. -- M. F. L. van derKlugt, Ü.,13m L. M. G. ilogelooru, D.,6 m. S. Laareweyn. geb. Brouwer, wed. 66 j. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, bij de invoering der Zomerdienst, op 1 Junij e. k.. de lichting der brievenbussen in de stad zal geschieden als volgt: Op de werkdagen: ten 6.10 'sm. en 10 'sm. ten 3 35 's av. en 9.45 's av. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen ten 10 's m. en 3.35 's av. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het vertrek der treinen in de richting van Amsterdam ten 7.17, 11.8, 2.7, 4.53 en 7.3; van Botterdam: ten 8.20, 10.8, 12.44, 5.13, 5.59 en 10.38; van IC oer den ten 6.25 1.55 en 6.50; die aan het Station in de richting van Amsterdam: ten 7.12, 11.6, 2.5, 4.48 en 7.1; van Botterdam: ten 8.18, 10.3, 12.42, 5.8, 5.57 en 10.36. De bus aan het Postkantoor bovendien nog te 12 uren 's nachts. De Directeur, Leiden, 30 Mei 1882. J. F1CHET. NB. De lijsten der Zomerdienst zullen zoo spoedig mogelijk verkrijgbaar worden gesteld.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3