werd ook verder niets meer gezien of gehoord, zoodat liet een geheel op luk: zich zelf staand verschijnsel moet zijn geweest. je t Hel diaconie-bestuur der herv. gemeente Windesheim werd dezer dagen bew verrast met ecne gift van twee certificaten Ned. Nat. schuld, elk van ƒ1000 Bjjg' a 3 pCt. Deze som werd geschonken door de douairière de Vos van Steen- geva w ijk van Essen als een bl|jk van hulde aan de nagedachtenis van hare diep- nilli betreurde dochter, die, eenigen lijd geleden, in het zuiden van Frankrijk klaa is overleden. aan Dezer dagen werd in eene heg van een weiland onder Terwoide liet lot, lijkje gevonden van een pasgeboren kind; de zaak werd onderzocht, met slagl dat gevolg, dat aangehouden is eene dienstmeid Ie Terwoide, die verdacht wordt van kindermoord, door haar als ongehuwde moeder gepleegd. Vrijdag II. is te Donkerbroek, in Friesland, een huisje afgebrand van zekere weduwe Pomper, die daarbij ook haren geringen inboedel heeft verloren. Dt De brand was het gevolg van het boos opzet eener bij de weduwe door dat armvoogden uitbestede 70-jarige vrouw, wed. Klooster. Tijdens de afwezig- den beid der bewoners heeft deze, volgens door haar aan den burgemeester gedane bekentenis, den brand gesticht, uit haal wegens beweerde strenge en wreede behandeling. Door curatoren van hel gymnasium te Maastricht is de volgende voor- dragt opgemaakt ter benoeming van een leeraar in de oude talen aan die inrigting; W. Galand, cand. in de letteren te Leiden, en L. J. Sickin idem te Amsterdam. Uit het verslag van de tweede kamer over het wets-ontwerp lol af schaffing van den |jk der weegwerktuigen blijktdat dit ontwerp door de groote meerderheid der leden, die aan het afdeelingsonderzoek deelnamen, met genoegen was ontvangen, omdat het dé moejjelijkheid voorkomt, die ontstaan zal als met 1 Juljj a. s. het gebruik van ongeijkte balansen in het openbaar verboden zou wezenen omdat hel tegelijk een stap is op den goeden weg om noodelooze staatsbemoeienis, die schadelijk werkt, te doen ophouden. Door enkelen werd evenwel de opmerking gemaakt, dat het niet wenschelijk moet geacht worden, om, terwijl de maten en gewigten aan den ijk onderworpen zijn de weegwerktuigen daarèan vrij te stellen. Velen bleven op eene algeheele herziening der wet van 7 April 18G9 aan dringen. De bestaande wetgeving bevat nog tal van leemten en gebreken, waarin verbetering behoort gebragl Ie worden. Men erkende evenwel, dal men, bij het bekende meenings-verschil over art. 4 van hel laatste ontwerp tusscheu den minister van waterstaat enz. en de kamer, geene geheele her ziening der wet van dien bewindsman verlangen mag. Meer bijzonder met het oog op den gasmeterijk, werd de verzekering van den minister, dat alleen de weegwerk'.uigen eene partiele wetswijziging noodig maakten, in strijd geacht met zijne vroegere verklaringen. De meerderheid zou er ge«i bezwaar in zien een amendement aan te nemen, waardoor de verpligte jjk der gasmeters vervangen werd door een facultatief onderzoek. In afwach ting daarvan meende men er bij den minister op te moeten aandringen om alsnog aan het verlangen der kamer te gemoet te komen. Eenige leden evenwel verklaarden zich gezind voor hel behoud van den gasmeterijk, dit volgens hunne zienswijze gunstig werkt. De commissie van rapporteurs, gevolg gevende aan den wensch, herhaaldelijk in de afdeeliugen geuitstelt wederom als amendement voor, achter het woord «weegwerktuigen" in het ontwerp ie voegen de woorden«en gasmeters". 's GRAVENIIAGË, 31 Mei Aan den heer m'. C. P. Lenshoek is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wolfaartsdijken aan den heer J. Poppe is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Heerlen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der zeemagt H. L. Ouden hoorn is eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van hel weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bjj de zeemagt, ondei dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, terwijl die betrekking is opgedragen aan den kapitein ter zee W. L. A. Gericke, inspecteur ovrt de artillerie der marine. De minisier van oorlog heeft medegedeeld, dat is toegekend: het eere teeken voor belangrijke krijgsverriglingen met de gesp «Atjeh 1873—1880 aan den 1" luit. H. O. ilolwerda, van het 6', en de gesp «Samalangat 1877" aan vermeid eeretecken aan den l'D luit. B. Gordinou de Gouberville, van het 2' reg. inf. De luit. ter zee 2e kl. M. Smits, uit Oosl-Iudië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De ministers van marine en van binnenlandsche zaken zullen in deti week geen gehoor verieenen. Door den adv.-gen. Smits werd in de heden gehouden zitting van den hoog en raad conclusie genomen in de zaak van den gewezen huisknecht vai jhr. v. 11. te dezer slede, door het geregtshof veroordeeld wegens diefsli onder verzwarende omstandigheden, ten nadeeie van zijn heer. Adv.-gei was van gevoelen, dat het bestreden arrest geen feitelijke beslissing omtrei de qualificatie van diefstal bij nacht bevatte, en concludeerde op groni daarvan tot vernietiging van het arrest van het hof en verwijzing der zaal naar een aangrenzend geregtshof. De uitspraak is bepaald op 19 Junjj De toestand van den afgetreden burgemeester was heden, na een rtii tigen nacht, iets gunstiger. parit als Dai de i nads pach de g BUITEN LAN USUJI E BER1GTEN. voor den secri der hard het schu aan. aanv aclih M: 10 i kom ware ding de I dat i parti de ii pach Turk verz het van dat Fran den plaai stok sludi bewi dat gelto voer- aang van en s nog wat. kune 200C mini woo door gebr voor om der ande twee rdam. Hij verkeert niet builen levensgevaar. De man moet te Rotterdam woonachtig zijn. Dezer dagen is door het bestuur der afdeeling Haarlem van de alge- meene vereeniging voor bloembollen-cultuur het programma bekendgemaakt eener tentoonstelling van hloembolgewassen en plantendie men zich voorstelt te houden te Haarlem op 10, 11 en 12 Maart 1883. Twee visschers uit lip, Geugjes en Schaap, die in de vorige week voor het geregtshof te Amsterdam leregt stonden wegens poging tot moed- willigen manslag op een rijksveldwachter te Broek in Waterland, voorafge gaan door hel visschcn bij nacht met verboden vischtuig, zijn deswege veroordeeld, de eerste tot eene celstraf van 2 jaren, de laatste tot eene van 1 jaar. lil de Zalurdag gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen is ingekomen het rapport der commissie van de aid. natuurkunde over de lijkverbranding, bestaande uil de hh. T. Place. A. W. M. van Hasselt, J. Zeeman en J. W. Gunning. Zooals men weel was door den minister van binnenlandsche zaken het ge voelen der akademie gevraagd over het adres van hel hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding voor wettelijke toelating der facultative lijkverbranding en de vraag gedaan of het verpligtend stellen eenér naauw- keurige lijkschouwing vóór de verbranding volJoende waarborgen oplevert voor de ontdekking van vergiften, die na de verbranding van het lijk niet meer als zoodanig te erkennen zijn. Op die vraag meent de commissie op de daarvoor aangevoerde gronden te moeten antwoorden: dal de lijkschou wing niet in elk denkbaar geval de zekere middelen kan verschaffen, om, zonder meer, eene vergiftiging tot ontdekking te brengen; maar dat de te geven wettelijke voorschriften zooveel waarborgen voor die ontdekking kunnen geven, dal de justitie in een overwegend aantal gevallen hare toe stemming tot de verbranding van een ljjk zal kunnen verieenen. Prof. J. M. van Bemmelen heeft bjj hel verslag eene nota gevoegd, be treffende de maatregelen, waardoor zou worden voorkomen dat door de ver branding van hel lijk een gereglelijk scheikundig onderzoek onmogelijk zal worden gemaakt. Te Amsterdam is gisteren gehouden de algemeene vergadering van «volksonderwijs". De vereeniging telt 8076 leden, ruim 400 minder dan verleden jaar. Een voorstel van het hoofdbestuur om het Folksblad te slaken met 1883, wanneer over October 1882 niet voldoende financiële steun wordt gegeven door afdeeliugen en leden, werd aangenomen. Aan genomen werd ook hel volgende voorstel: Het hoofdbestuur, lettende op een en ander, dal in den laatsten lijd, betreffende de onderwijsbclangen der schipperskinderen, in het midden is gebragt en ondernomen, stelt voor: De algemeene vergadering make de onderwijsbclangen der schipperskinderen tol een onderwerp van bespreking en besluite, aan het hoofdbestuur of aan eene commissie op te dragen, te overwegen, welke de beste wijze van be hartiging dier belangen schijnt te zijn eu wal de vereeniging daarvoor zou kunnen doen. en daaromtrent zoo spoedig mogelijk een in het F olksblad te plaatsen rapport uit te brengen. Voorts is besloten eene commissie te henuemenom te onderzoeken hoe en of ten platten lande de voorschriften omtrent het herhalingsonderw jjs in praktijk worden gebragt. De Amsterdamsche Omnibus-maatschappij heeft gedurende de beide Pinksterdagen ongeveer 90.000 personen vervoerd. Te Amsterdam viel gisteren een metselaar, werkzaam aan een nieuw perceel op de Rozengrachtuit de hoogste verdieping op straat. Zw aar aan het hoofd en inwendig verwond, werd hij bewusteloos naar het gasthuis vervoerd. De ongelukkige heeft eene vrouw en zes hulpbehoevende kinderen. Te Amsterdam zijn Zondag II. twee knapen, een van 14 en een van 8 jaren, bij het baden in de Ringvaart verdronken. -- Zekere de Jong. die als sigarenmaker werkzaam was te Amsterdam en Zondag nacht met de stoomboot Deventrr-packet naar Kampen reisde, om de Pinksterdagen bij zijne moeder aldaar door te brengen, is in de Zuiderzee over boord geslagen en verdronken. Vrjjdag avond 11. heeft men, in een gevaarlijken bogt, door middel van steenen en planken getracht den stoomtram Beverwijk-Wjjk aan Zee te doen ontsporen. Gelukkig dat de machinist bijtijds het gevaar ontdekte. Op de ontdekking der daders is eene premie uitgeloofd van ƒ100. Om te voorzien in de vacature, die ontstaan zal door het emeritaat van prof. Harling, zijn, naar men verneemt, door de faculteit te Utrecht voorgedragen: de hh d'. R. Horst, sinds jaren adsistent van genoemden hoogleeraar en conservator aan het museumen dr. A. A W. Hubrecht conservator aan hel museum te Leiden. Zondag avond zijn bij YVagcningen twee paarden in de weide door den bliksem gedood. Eene 70-jarige vrouw te Arnhem had eergisteren avond bij het naar bed gaan het ongeluk, dat de oude onderlagen inzaktenzoodat zjj met het hoofd naar beneden en de beenen omhoog in een onder hare slaapplaats gelegen keldertje viel. De buren vonden haar des ochtends in dien toestand en bij geneeskun dig onderzoek bleek, dal de vrouw ten gevolge van verstikking het leven had verloren. Daar ter plaatse is eene vervolging ingesteld tegen een persoon, die een vink de oogen had uitgebrand, om zijn zang te verbeteren. Naar men uit Eibcrgen aan de IV. R. C. meldt werd aldaar Zondag avond, omstreeks 11 ure, een vreemd natuurverschijnsel waargenomen. Nadat ecne onweersbui voorbij was gelrokken, waarvan men slechts enkele, niet bijzondere zware Slagen had vernomen, begon het zacht te regenen en vernam men na een kwartier tijds niets meer. toen op eenmaal eene kolom vuur iu het westen van den hemel scheen te vallen, waarop na een paar seconden een slag werd gehoord, zoo hevig als niemand zich herinnert ooit ie hebben vernomen. Onderscheiden personen, die iu de open lucht het vrcesselijke licht zagen, waren niet iu staat een voet te verzetten, geheel overweldigd door het ontzettende gezigt. Van het afgetrokkken onweder BELGIE. Hl De correctionele regtbank van Luik heeft uitspraak gedaan in bi marl proces aangaande de mj^ontploffing, welke te Seraing plaats had op 8 ft d cember II. en 68 slagtoff'ers maakte. De heer Jacquemin, ingenieur te S raing, en Radelet, opzigier, zijn verantwoordelijk verklaard voor hel ott| de t

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2