BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Dingsdag 30 Mei ilü. J24>. BUITENLAN DSCHE BER1GTEN. aanhangig zou blijven in den boezem van hel bestuur, dat zich onledig zou houden met het beramen van plannen. In de hierop gevolgde pauze waren de leden in de gelegenheid een paar pracht-exemplaren van bloemen te zien, l. w. Arum Italium en Sparaxis. De voorzitter bragt hiervoor dank aan de welwillendheid van de firma de Graaff, die ze ter bezigtiging had gesteld. De heer Witte voegde hierbij, dat het voor het bestuur aangenaam zou geweest zijnbijaldien het den heer de Graaff persoonlijk in de vergadering had kunnen bedanken. Na de pauze werden nog twee van de in de bus gevonden vragen beant woord. De eerste was: Kunnen de varens in het algemeen onder de blad planten gerekend worden, zoodat ze in eene bloemenmand, met bladplanten gevuld, op eene tentoonstelling kunnen worden gebragt? De heer Witte meende, dat men vooraf eene definitie moest geven wat bladplanten zijn. De kweekers noemen bladplanten die planten, die door de bladen sierlijk zijn. De varens nu behooren zonder den minsten twijfel tot de bladplanten en de jury eener tentoonstelling was geheel in haar regt als zij eene bloemen mand met varens als bladplanten beschouwde en beoordeelde. De heer Beek man was het met die zienswijze niet geheel eens, daar hij de varens meer als loofplanten dan als bladplanten wilde beschouwen. De heer Boursse Wils, ofschoon ook de uitspraak van den heer Witte niet ten volle onder schrijvende, meende, dat men de varens moeijelijk anders dan onder de bladplanten kon rangschikken De voorzitter zeide, dat deze vraag zeker was uitgelokt door n°. 57 van het programma der tentoonstelling, waarbij eene bloemtafel met bladplanten werd gevraagdmaar dat men gerust kon zijn, dat de varens daarbij niet zouden worden uitgesloten. De tweede vraag was: Is het waar dat de bladen van Calla Aethiopica geneeskrachtige eigenschappen bezitten en wonden genezen De heer Boursse Wils antwoordde hierop, dat van de bedoelde plant geen gebruik in de ge neeskunde wordt gemaakt. Vroeger was dit misschien wel het geval; maar men heeft dit om de geringe geneeskundige kracht nagelaten. Of de bladen wonden genezen hierop moest hij neen zeggen. Bladen toch worden meestal gebruikt niet om wonden te genezen, maar om die te bedekken, ten einde ze tegen vreemde invloeden te beveiligenen daartoe konden ook de be doelde bladen gebruikt worden. De verder ingekomen vragen zullen op de agenda van de volgende verga dering gebragt worden. 's GRAVENHAGE27 Mei. Door Z. M. zjjn benoemd lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, A. baron Schimmelpenninck van der Oye, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal. thans administrateur van het kroondomein, en jh'. mr. C. L. van Beyma, oud-kantonregter te Berlikum. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzeres A. R. W. R. baronesse van Hoëvell en de hulponderwijzeressen mejufvrouwen I. W. de Vletter, M. H. J. Blankenbijl, D. A. van Holst Pellekaan, 1. A. F. Zelle, I. W. Slot, C. Monteban, H. M. Buning. A. M. Swerver, A. C. Collard, M. C. Gauw, G. Jonker en M. L. Visscher van Gaasbeek, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden be noemd tot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. De enquête-commissie uit de tweede kamer, omtrent de exploitatie van staatsspoorwegen, hoorde heden als getuigen de hb. W. J. Wolterbeek lid van den raad van toezigt op de spoorweg-diensten te 's Gravenhageen J. Staats Forbes, vice-president der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij te Londen. De commissie heeft hare werkzaamheden gestaakt tol een nader aan te kon digen dag. De aftredende burgemeester jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot zal niet geljjk gemeld werd, zijne geschokte gezondheid trachten te herstellen in het buitenland, maar zal, naar men zeker meent te weten, in het Hotel Garni te Scheveningen, gedurende den zomer, zijn intrek nemen. ENGELAN». LONDEN. 26 Mei. Bij het lagerhuis is de artikelsgewijze behandeling der Iersche dwang- wet in behandeling. Zonder van de Iersche leden te spreken, zijn er ook nog anderen, die met de strenge bepalingen der wet zich niet kunnen vereenigen. Tegenover de oppositie der Ieren gaf de heer Gladstone te ken nen dat het een verdrietig werk was met menschen te moeten werkendie niet schenen te willen toelaten, dat er eenige minnelijke schikking lot stand kwam. Ook verzocht hij de leden zich niet te veel in geschiedkundige uit weidingen te begeven, daar de zaak spoedeischend was. De Engelsche boot Great Western hee't bij de overvaart naar Cherbourg gestooten op de Duitsche galjoot Hermann, die, met kolen beladen, van Gaston naar St. Petersburg op weg was en terstond zonk. De equipage werd gered, liet ongeluk had op korten afstand van Portland plaats. Onder de arbeiders in de stoomketel-fabrieken.le New-York is eene werkstaking uitgebroken. Zij eischten eene loonsverhooging van 10 pCt. Verscheidene patroons voldenen aan hun verlangen, maar 2000 man staak ten het werk. Ook de jjzerwerkers in West-Pennsylvanië dreigen met eene werkstaking. Zij eischen mede loonsverhooging, en de patroons, wien een tijdeljjke stilstand bij de overvoerde ijzermarkt niet eens ongevallig zou wezen, weigeren. Zoo zullen waarschijnlijk 30000 man zonder werk geraken. Te Shenandoah, in Pennsylvanië, hebben vijftien werklieden bij eene ontploffing van mijngas.het leven verloren. ERlAItiUBIJK. In de kamer van afgevaardigden is de beraadslaging voortgezet over de artikelen van het wetsontwerp op hel vrije middelbaar onderwijs. De heer Compayré deelde uit naam der commissie mede, dat zij eene nieuwe redactie van het artikel heelt aangenomen, dat de voorwaarden omschrijft van de bekwaamhedendie de leeraren aan de bijzondere inrigtingen van middel baar onderwijs moeten bezitten. De commissie stelde voor dat het bezit van den graad van »bachelier" niet noodig zal zijn voor de bevoegdheid tot het geven van bedoeld onderwijs. Die eisch zou al te groot zijn. Het was genoeg, dat men aan de eischen van het examen-programma voldeed. De kamer heeft met 289 stemmen tegen 177 de nieuwe redactie van de com missie aangenomen. Hierna stelde de heer Marcou op art. 3 een amende ment voor, volgens hetwelk iedere bijzondere school, waar onderwijs wordt gegeven in rhetoriea en wijsbegeerte, onder hare leeraren er minstens twee moet hebben, die den graad van //licentie" bezitten. Dit amendement werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat bij hem eene aanvrage was ingekomen tot gereglelijke vervolging van een der leden. Dit lid moet zijn de lieer Cha- vanne, die in een gedrukt stuk een inspecteur der maten en gewigten heeft uitgemaakt voor een weggeloopen monnik en Bonapartist. De begrootings-commissie heeft de directeuren der vier gesubsidiëerde schouwburgen gehoord. De verklaringen van den heer Perrin, administra teur van het Theatre Francais, en den heer Vaucorbeil, directeur van de opera, kwamen hierop neder, dat zonder subsidie geen van beide schouw burgen zou kunnen blijven bestaan. Ondanks het tegen hem gerigt verwijt moest de heer Perrin sensatie-stukken geven, wilde hij zijne kosten dekken, en de heer Vaucorbeil verklaarde, dat de 150 a 200 duizend fr.welke de opera jaarlijks maakt, slechts verkregen worden door de bekende groole bals. Eergisteren heeft de receptie plaats gehad van den heer Victor Cher- buliez als lid der Fransche akademie. Hij hield de gebruikelijke lofrede op zijnen voorganger, den lieer Dufaure, en werd verwelkomd door den heer Renan. De heer Ferdinand Leenhoff is dit jaar de eenige Nederlander, die als inzender in het Parijsche Salon bekroond is geworden. Hij verwierf de eenige tweede medaille in de afdeeling kopergravure, waarin hem verleden jaar eene eervolle vermelding te beurt viel. Zekere Carbillet, redacteur der pornografische Gazette Grivoise. is tot acht maanden gevangenisstraf en 2000 fres. boete veroordeeld wegens kwetsing der goede zeden. De gérant en een colporteur van het blad zijn wegens medepligtigheid ieder tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 fres. boete veroordeeld. DUITSCHLAN». De keizerin heeft aan het comité voor de hygiënische tentoonstelling kennis gegeven, dat zij ten behoeve der nieuwe expositie het aantal der door haar toegezegde gouden medailles verdubbelt. Het wordt dus gebragt op 40. Eerstdaags zal een begin worden gemaakt met den aanleg van den ontworpen spoorweg, welke van den beganen grond aan den voet van den Drachenfels naar zijn 325 meter lioogen kruin zal voeren. De spoorweg, gebouwd naar het stelsel van den Rigi-spoorwegbegint aan den straatweg naar Ivöningswinter, loopt achter den Felsenkeller en den Kuckstein om, naar den top des bergs, tot in de nabijheid van het hotel Mattern. Aan de westkust van Sleeswijk is men zeer ontevreden over de han delingen der Engelsche visschers. Zij overschrijden de grenslinie van hel Duitsche vischwater niet, maar sluiten haar met eene overgrootc menigte netien zoodanig af, dat de visch niet in de Duitsche wateren kan komen. Voor de Duitschers is dit zooveel te ergerlijker, omdat daarbij millioenen vis netten nutteloos worden opgeofferd. De Engelschen vangen in groole hoe veelheid de kleine schol, die in Duitschland eene geliefkoosde soort is, maar in Engeland niet gegeten en daarom door de visschers bij het sorteren der vangst als onbruikbaar over boord wordt geworpen. Deze dieren zijn da delijk of spoedig dood, ten gevolge waarvan de gezonde visch, die nog in de Duitsche wateren komt, verdreven wordt. De viering van de opening van den St. Gothardtunnel is besloten met een schitterend feest te Milaanwaarbij de hertog van Aostaals ver tegenwoordiger van zijn broeder, koning Humbert, het voorzitterschap be kleedde, en dat o. a. door den president der Zwitsersche republiek en den Duitschen gezant werd bijgewoond. In de gehouden toespraken werd her haaldelijk gewezen op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Italië, Duitschland en Zwitserland, welke door deze groote gebeurtenis nog zullen toenemen. RllSLAItl]». Talrijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen voor de veiligheid van den keizer, die thans, met zijn gezin zijn verblijf op het lustslot Alexandria te Peterhof gevestigd heeft. Ter reede vair Peterhof liggen, volgens de Noivoje tf 'remja, niet minder dan twaalf oorlogschepen. Met de veiligheids dienst aan de landzijde van het keizerlijk zomerverblijf zijn een duizendtal politieagenten, gendarmes, enz. en een paar honderd geheime agenten belast. Dezer dagen is gemelddat de Russische boeren kinderen hadden ver brand op het Joodsche kerkhof te Smorgon. De zaak droeg zich als volgt toe: Men had de stad in brand gestoken. Arme Israëliten, wier huizen in vlam stondenhadden nog eenige zaken van waarde weten te redden en

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5