T c I e g r a m. Doctor TREUB Singer Co., Amsterdam. is tot einde Juni niet te consulteeren. The Singer Manufacturing Co. leden der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, die thans juist 40 jaar heeft beslaan. Van de oprigters is nog één. de heer A. J. van Dam, in leven. In die 40 jaren is de maatschappij aangegroeid tot ruim 900 leden. De financiële toestand der maatschappij is gunstig. De bezittingen bedroegen uit. December jl. ƒ18,900. In Juljj a. s. zal het 40-jarig bestaan feestelijk worden herdacht, waarvoor de minister van binnenlandsche zaken twee bovenzalen van het nieuwe rijksmuseum beschikbaar heeft gesteld. Tot be stuursleden werden herkozen de heer J. R. de Kruyff, van Amsterdam, en gekozen de heer W. C. van Goor, van Rotterdam. De heer C. Muysken werd als voorzitter, met acclamatie herkozen. Op twee der drie prijsvragen in 1881 uitgeschreven waren antwoorden ingekomen: twee voor een titelblad voor het Bouwkundig Tijdschrift, waarvan met de zilveren medaille bekroond werd dat van J. C. M. Lindhoet, opzigter bij de staatsspoorwegen te's llage; en eveneens twee voor een //schoorsteen met betimmering", waarvan een de bronzen medaille werd waardig gekeurd, dat het werk bleek te zijn van 11. G. Jansen, bouwkundig opzigter te Rotterdam. Te Amsterdam is gisteren gehouden de jaarljjksche algemeene verga dering der tlotl. ijzeren spoorweg-maatschappij. Vertegenwoordigd waren 123 aandeelen, geregtisd lot het uitbrengen van 65 stemmen. De balans en exploitatie-rekening over 1881 werden goedgekeurd en hel dividend over dat jaar op 7% pCt. bepaald. Voor den aanleg van een stoomtramweg van het station den Haag bezuiden om de stad naar Scheveningenwaarvoor de onteigeningswet in de tweede kamer aanhangig is, werd de vereischte mag- tiging gegeven. De volgens rooster aftredende commissaris, jhr. W. van Loon, werd als zoodanig herkozen. Aan de Amsterdamsche universiteit is voor hel eerst het groot mathesis- examen met goed gevolg afgelegd door eene jonge damemej. M. du Saar. Te Utrecht werd gisteren morgen drijvende in het water eene doos gevonden, bevattende het lijkje van een pasgeboren kind. Tijdens het onweder, dat Dingsdag II. woedde, zijn te Breedevoort twee personen door den bliksem getroffeneen 80-jarige grijsaard en een 30-jarig jongman. Dingsdag heelt te Nienhuis een zwaar onweder gewoed. De bliksem sloeg in de r. k. school, waardoor het dak vernield werd, het plafond ineen stortte en de banken verbrijzeld werden. Gelukkig, dat, even voor het on-_ geval, de kinderen de school hadden verlaten. Te Hooaeveen is de bliksem geslagen in de fabriek voor turfstrooisel, terwijl verschillende timmerlieden in het gebouw bezig waren. De fabriek is in een ruïne veranderd; er is echter geen brand ontstaan en de werklieden kwamen met den schrik vrij. Te Zierikzee had dezer dagen een treurig voorval plaats. Eene jonge dochter zou trouwen en was op het punt zich naar Duiten Ie begeven, daar de rijtuigen reeds voor de deur gereed stonden, toen zij zich nog even naar eene bovenkamer begaf om iets te halen. Weder naar beneden willende saan, had zij het ongeluk met den hak van haar laars te blijven haken en van de trap te vallen; zij kwam op het hoofd neder en werd vreesselijk ge wond opgenomen, zoodat er weinig hoop meer beslaat haar te redden. De bruidegom werd door schrik schier krankzinnig. Eergisteren middag lieeft zich boven Ooltgensplaat een hevig onweder ontlast, vergezeld van zwaren regen en hagel. Aan onderscheidene land bouwers werd door den hagel belangrijke schade veroorzaakt; vooral vlas en ajuinzaad leden veel. Eene arme weduwe trof het ongeluk bijna haar geheele gewas ajuinzaad in een oogenblik door de hagelsteenen vernietigd te zien. Te Tliolen heerschte een windhoos, die eene groote, sterke steenen schuur geheel tegen den grond wierp; ook van andere gebouwen werden pannen weggeslagen, boomen ontworteld en draden van telegraafpalen los gerukt. -- Een 15-jarige knaap nit Ritcphendie de schuur zijner ouders inbrand heeft gestoken, omdat deze, naar zijne meening, te bouwvallig werd, is door de arrond.-regtbank te Breda vrijgesproken, als hebbende zonder oor deel des onderscheids gehandelddoch zal tot zijn 18' jaar in het verbeter huis te Alkmaar worden geplaatst. Te Boxtel zijn op denzelfden dag twee boerderijen afgebrand: Bij een dezer branden kwamen 9 stuks vee om. De eigenaar van de verbrande hoeve is overleden, vermoedelijk ten gevolge van den schrik. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde hield gisteren avond hare gewone vergadering op Zoaierzorg. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werden door den voorzitter 49 nieuwe leden voorgesteld, wier namen door den secre taris werden afgelezen. Daar geen der leden eenig bezwaar had legen hunne aanneming, werd daartoe besloten. Als curiositeit deelde de voorzitter hierbij mede, dat nog iemand als lid der afdeeling wilde loetreden, onder voor waarde. dat onder liet bestuur niemand zich bevond, die tevens lid was van //Eigen hulp". Daar dit het geval was, zoo kou er van zijne opneming geen sprake zijn. Vervolgens werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Daarna was aan de orde het verslag van de commissie over het oprigten van eene plantenbeurs. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat bij hem reeds vroeger twijfel was gerezen of de afdeeling wel zelfstandig tot die oprigting, kon overgaan. Die twijfel was zekerheid geworden; bij rene briefwisseling met hel hoofd der gemeente had deze hem te kennen gegeven, dat dit de taak was van liet gemeentebestuur, maar dat, zoo de aldeeling zich betreffeude deze zaak tol dat bestuur wilde wenden, er veel kans bestond, dal zy tol stand kwam. De voorzitter verzocht daarom het bestuur te magtigen in dien zin stappen te doen, ten einde hier eene plan tenbeurs tot stand te brengen. Die magtiging werd door de vergadering verleend. De voorzitter deed vervolgens mededeeling van de plannen van het bestuur ten opzigte van de te houden tentoonstelling. De zaak der tentoonstelling stond niet kwaad, zelfs eenigzins rooskleurig. Er waren 600 circulai res verspreid en het gevolg daarvan was geweest, dat een vijftigtal perso nen het lidmaatschap hadden aanvaard en anderen zich lot eene geldelyke bijdrage hadden verbonden. Op dit oogenblik kon men in het geheel reke nen op eene som van /900 aan verschillende subsidiën. De raming der kos ten bedroeg wel /1500, maar hij twijfelde niet of het nog benoodigde geld zou komen. De leden spoorde hij aan hiertoe ieder in zijn kring mede te werken. Het plan bestond op den dag der opening een concert te geven, alsmede op den avond der sluiting. De entrée voor niet-leden zou voor liet concert bij de opening op ƒ1 en voor dat bij de sluiting op ƒ0.50 gesteld worden. De toegang tot de tentoonstelling zou op Zaturdag van 10 tot 2 ure op 25 cents en van 2 tot 5 ure op 50 cents gesteld worden; des Zon dags op 50 cents en des Maandags, behalve 's avonds, op 25 cents. Ten einde het vijfjarig bestaan der afdeeling te vieren, zou men gaarne een ge meenschappelijk diner houden. Volgens overeenkomst met den heer Levedag zouden de kosten daarvan zijn 2 per couvert, bijaldien er 70 leden aan deelnamen, en 3 wanneer er minder dan 70 gebruik van maakten, buiten den wijn. Het bestuur had. met het oog op de veelvuldige werkzaamheden aan de tentoonstelling verbonden, het noodzakelijk geacht zich eenige leden te assumeren en het stelde daartoe, bij wijze van praeadvies, voor de bh. Mater Jr.Hemerik, W. van Véfen, A. Verboog J'., Jong, Boerlage, A. D. D. Schretlen, llurrelbrinckKrantz en Giltay. (De vergadering schonk hier aan hare goedkeuring.) De benoemi ig van de jury wenschte het bestuur aan zich te benden; Ier wille der onpartijdigheid zou geen lid der afdeeling er deel aan nemen. De heer Desertine wees er op, dat het diner op Vrijdag zou vallen, zoodat het voor vele leden moeijelijk zou zijn er deel aan te nemen. De voorzitter erkende dat bezwaar, maar het kon moeijelijk anders gesteld worden, daar op Vrijdag de jury zich alhier bevond en men ook het hoofdbestuur wilde uitnoodigen. De heer I'. Driessen geloofde, dat, wan neer de hotelhouder op het bezwaar werd opmerkzaam gemaakt, deze daar aan wel zou tegemoet komen. Aan de orde was verder eene bespreking van het bewaren van planten aan particulieren toebehoorende, gedurende den winter. De lieer van Lely- veld, lid van het bestuurzette het hooge belang dezer zaak uiteen, want algemeen waren de klagten van particulieren over bet bewaren hunner plan ten, en slechts weinige bloemisten lieten zich meer met de zaak in, bij ge brek aan plaats. Zooals het nu ging. was de zaak voor beide partijen scha delijk. Hij opperde daarom het denkbeeld om te trachten eene inrigting tot dat doel in het leven te roepen, en trad daarbij in eene globale bere kening der kosten en van de opbrengst die men daarvan zoit mogen ver wachten. Hij stelde ten slotte voor het benoemen eener commissie om de zaak Ie onderzoeken en daarover nog voor den winter rapport nit te bren gen. Dit voorstel lokte eene levendige beraadslaging uit. Vrij algemeen, ook de voorzitter zeide bij ondervinding te spreken, was men van gevoelen, dat het bewaren van planten veel te wenschcn overliet, zoodat die zaak met volle regt onder de aandacht werd gebragt. Mannen van het vak wezen echter op den som« treurigen toestand waarin zij de planten ontvingen, en stelden de moeijelijkheid in het licht verbonden aan het stichten eener in rigting, zooals de heer van Lelyveld bedoelde, daar men zoowel eene warme als eene koude plantenkast zou moeten hebben. De voorzitter meende op de Financiële resultaten, door den heer van Lelyveld verwacht, te moeten afdingen. De heer Driessen achtte de zaak moeijelijk uitvoerbaar. Hij had geene ondervinding van slechte behandeling; zjjne planten waren uit stekend verzorgd geworden. Hy had een bloemist gesproken en deze had hem te kennen gegeven, dat hij voornemens was iets voor deze zaak te doen. De heer van Lelyveld kwam nader op het hooge belang der zaak terug; hij zou niet gaarne zien, dal zij in de doofpot werd gedaan. Af ziende van zijn oorspronkelijk voorstel, wilde hij, dat er eene oproeping zou gedaan worden om Ie informeren naar bloemisten, die oranjeriën heb ben om planten te bewaren. De heer Heenk wees op de gelegenheid, die daartoe bestond, in zjjne oranjerie te Warmond. De discussie hierover ein digde met goedkeuring van hel voorstel van den voorzitter, dal de zaak [Zie verder hel Bijvoegsel). ADV ERTENTIEN. De Doctoren VAN HAREN NOMAN, NIJKAMP en VAN DER SLUYS heb ben zich bereid verklaard de praktijk waartenemen. Neiv-York, 24 Mei 1882. Onze verkoop bedroeg in het vorige jaar 561,306 Naai machines. De tegi tldheid ouden n itbare j nti-R orden olijke wendi tit: hoe WO onde ten niet hriften el een iz,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2