LEIDSCIIE CÖURANT. 1888. V. 124, DINGS DAG 30 MEL ST ADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. rdi De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgexonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaurs /l.öO, franco p. p. f 2. Afxonderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. J. Abspoel, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten ran varkens in het penceel in de Hoefstraat N°. 10, Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo et inr.ommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den l'r"> Juni aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zjjn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE RANTER, Burgemeester. Leiden, 27 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden dat dagelijks Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 912 luren, de Paupoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1877, en voor de zeemiliciens der lichting van 1878, verkrijgbaar zijn ter GemeenlerSecretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zjju zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Mei 1882. DE KANTER. LEIDEN, 27 Mei. Door de politie alhier is tegen J. S. proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van slagen aan eenen hulponderwijzer der school van den heer Lancel. Die handeling geschiedde in de school, waarbinnen S. zonder verlof gekomen was. als reden opgevende, dat zijn kind door dien hulp onderwijzer onregtvaardig zou zyn gestraft. Gisteren namiddag is H. G.oud 6 Jaren, die aan de Oude Vest op eene aldaar staande ladder was geklommen, daaraf gevallen, waardoor hij eene kleine ontvelling aan zijn voorhoofd bekwam, en zijn reglerpols werd gekneusd. Hij werd door den heer R. geneeskundig behandeld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 43 tot 65 volwassen personen en 3 lot 10 kinderen. Tot welke hoogte de naaimachinen-industrie, eene in verhouding eerst sedert korten tjjd bestaande industrie, geklommen is, bewijst een uit New- York afgezonden telegram. Het deelt uil het jaarlijksch verslag der Singer Manufacturing C'. mede, dat haar verkoop in het vorige jaar het enorme cijfer van 561,306 naaimachines bereikte Zulk een omzet van ééne enkele fabriek, die meer dan een derde gedeelte van de geheele productie in naaimachines bedraagt, heeft voorzeker hare beteekenis, en spreekt in elk geval het beste voor de deugdelijkheid van het fabrikaat, zoomede voor het voortdurend streven der Singer Company om altijd nog meer volmaakte werktuigen voort te brengen. In werkelijkheid gaat dan ook geen jaar voorbij zonder dat deze fabriek verbeteringen aan hare machines bewerkstelligt en nieuwe huipapparaten of geheele nieuwe machi nes uitvindt. Het is daarom ook geen wonder, dat haar fabrikaat alge meen het meest gezochte is en er overal de voorkeur aan gegeven wordt, te meer ook, omdat de instellingen dezer maatschappij den aankoop harer machines bijzonder vergemakkelijken en de grootste garantie voor deug delijkheid en soliditeit opleveren. Men meldt ons uit Zevenhuizen; De Ie veld staande gewassen beloven eene ruime opbrengst. Het koolzaad is uitgebloeid en slaat er prachtig bij. Door den malschen regen is de brand uit het vlas verdreven, zoodat ook dit gewas uitmuntend staat. De aardappelen hebben weinig van de nacht vorst geleden. Tarwe, rogge, haver, gerst, erwten en boonen staan zoo goed, als sedert jaren niet het geval geweest is. Alleen de bieten komen wat ten achteren. De veestapel is gezond en gras is er in overvloed. Door het hoog militair geregtshof zjjn o. a. goedgekeurd de navolgende door den krijgsraad in het le militair arrondissement gewezen vonnissen, te weten in zaken: J. C.. 29 jaar, geboren te Amsterdam, korporaal-vrijwilliger 4e batterij van het voormalige regiment veld-artillerielaatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan 2' desertie m tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte, doch niet binnen vier weken. In de maand Junij 1872 verliet hjj zonder verlof zijn garnizoen en begaf zich naar Amsterdam en vervol gens naar Engeland, Indië en de Kaap. Hij keerde van zijne builenlandsche reis op 19 April jl. terug en meldde zich als deserteur aan bij de hoofd wacht le Leiden, hl December 1871 was hjj teruggesteld tot kanonnier 2' kl. ter zake van le desertie. Veroordeeld tol eene militaire gevangenis straf van één jaar, te ondergaan in een half jaar eenzame opsluiting, met ontzegging voor den tijd van 5 jaren van het regt om bij de gewapende magt of als militair geëmployeerde te dienen. J. van V., 21 jaar, geboren te Delft, vrijwilliger huzaar depöt-escadron 3' regiment, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée, ten nadeele van een kameraad. Op 25 April jl. nam hij uit het kastje van zijn kameraad diens laken pantalon, die hij aan den huzaar E. ter hand stelde om dat uniformstuk te verkoopen, hetgeen deze deed. Veroordeeld tot eene militaire gevangenisstraf van 1 jaar, met ontzegging enz. voor den tijd van 5 jaren. M. J. T. D., 22 jaar, geboren te Sloten, korporaal-vrijwilliger, 6Je batterij, 2Jt regiment veld-artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan 1' desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie. Veroordeeld lot eene militaire detentie van twee maanden en terugbrenging tot den stand van kanonnier. II. B.25 jaren, geboren te Tietjerkstcradeel, vrijwillig kanonnier 2« klasse, 5e batterij, 2e reg. veld-artillerie, laatst in garnizoen te Leiden, schuldig verklaard aan 2' desertie in lijd van vrede, gevolgd door arrestatie onder verzachtende omstandigheden. Hij verliet op 23 April jl. na het middag-appel zonder verlof zijn garnizoen, om zich naar 's Hage te begeven, ten einde zich te overtuigen of bet waar was, hetgeen men hem had ver teld, dat zijn meisje op een ander haar oog had laten vallen, maar onge lukkig was hij in de residentie naauweiijks aangekomen, of hij werd door de politie reeds aangehouden en den volgenden dag naar zijn garnizoen teruggebragt. Veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden, met lastdat hij na zijn ontslag uit die detentie voor den tjjd van zes maanden zal geplaatst worden in eene klasse van militairen aan eene stren gere krijgstucht onderworpen. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 26 Mei van Porl-Saïd vertrokken. Het gevraagde kapitaal van 12 ton voor de "West-Indische Maildienst" is niet volleekend. Er is slechts voor de helft ingeschreven. Hoe ontmoe digend die uilslag welligt ook voor anderen zijn zou, de oprigters blijven volharden, overtuigd zoowel van de deugdelijkheid der onderneming als van de groote beteekenis, die zij heeft voor moederland en koloniën. Te Kralingen, meldt de N. R. C. had gisteren middag eene treurige gebeurtenis plaats. Twee knapen, een van 11 en een van 7 jaren, zouden in den vijver van het park Honingen op de buitenplaats van mevr. de wed. Kints gaan visschendoch gleden van een vlondertje en zonken onmiddelljjk in de diepte weg. Op het geroep om hulp van eenige makkertjes, daar aanwezig, kwamen eenige personen tot redding opdagen. Daar de dren kelingen niet te zien waren, dook de heer Vogelezang, uit Leiden (op eene villa in de nabijheid werkzaam), onder water en bragt met behulp van eenige andere personen de beide drenkelingen op het drooge. De jongste was echter levenloos, de oudste gal nog teekenen van leven. Door drie geneesheeren werden alle pogingen in het werk gesteld om het leven bij de beide knaapjes op te wekken wat bjj den oudsten dan ook gelukte. De toestand van de moeder, wier echtgenoot een paar weken geleden uit hoofde van krankzinnigheid in een gesticht werd geplaatst, is hartver scheurend. Te Moerkapellc, met eene bevolking van p m. 600 zielen, is slechts door één persoon het vergnnningsregt voor den verkoop van sterken drank aangevraagd. Te Haarlem is overleden de gepensioneerde kapitein-luit. ter zee P. F. Uhlerbeck, ridder der beide Orden, Hjj bereikte den leeftijd van 65 jaren. Te Amsterdam is gisteren gehouden de huishoudelijke vergadering van

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1