e« LEIDSCHE COURANT. AP, «ii Id let a te Pi t. ZATURDAG 27 MEI. ST AD S-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. recht A a Met en nj PEKl t 13; £005 in om bloed ■rijgbi i ng VI misten V. 123 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel aars 1.50, franco p. p. 2.- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandagavond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen bij deze Ier kennis van belanghebbenden dat de passage over de Rijnstraatsbrug en dc Singelbrug over den Kieuwen Rijn bij het Broederpad. op Zondag 28 Mei a. s. wederom voor rij- eu voertuigen, paarden en vee zal zijn opengesteld. Rurgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 26 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. Ct 3 105 121 n, U 44 It - <5 122! 84 8i £4 83 I 133 1. - :t - 35) I i I 61 2102' 116! litisla 1 41.3 LEIDEN, 26 Mei. De Fox Stud, meldt, dat de Leidsche studenten-afdeeling van het Ne- derlandsch Tooneelverbondop hare 17 Mei jl. gehouden vergadering, heeft besloten, dat door haar bestuur zoo spoedig mogelijk de volgende prijsvraag wordt uitgeschreven. De leden van hel Nederl. tooneelverbondleden van Nederlandsche. aan het Leidsche bevriende, studenten-corpsen worden tiit- genoodigd hun krachten te beproeven aan het vervaardigen van een tooneel- spel, dat aan na tc melden voorwaarden voldoet. Alle tooneelstukkcuvoor opvoering geschikt, zullen voor de mededinging in aanmerking komen, uit gezonderd alleen tragedies. Bij de beoordeeling zal de meerdere of mindere eenvoudigheid van den vereischten looueeltoestel in aanmerking komen. Waar de vereischten voor opvoering die der opvoeringen van de Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" overtreffen, wordt een stuk ter zijde gelegd. Stuk ken voor mededinging bestemd mogen in elk geval niet meer dan vijf tooneel- veranderingen (met het vallen der schermen) inhouden. Zij. die aan de op roeping wenschen Ic voldoen, moeten hunne stukken inzenden aan den 6ecretaris der Leidsche studenten-aldeeling van het Ncd. Tooneelverbond voor 1 Febr. 1883. De ingezonden stukken worden beoordeeld door een jury, bestaande uit personen builen het Leidsche studenten-corps De schrijver van het bekroonde stuk ontvangt eene zilveren medaille van dc Leidsche studenten-aldeeling. Wjj vernemen, dat het voornemen bestaal om het badhuis aan de Bloemmarkt, voordal het in Juljj weder in gebruik wordt gesteld, hier en daar eenige verbeteringen te doen ondergaan. Men stelt zich voor aan de bestaande badkamers een beter aanzien te doen geven en ze van nieuwe zinken badkuipen te voorzien. Het verplaatsen van de groote pompkranen wordt daarbij onvermijdelijk en eene verbetering in den aanvoer van warm water zeer gcwenscht geacht. Het aantal badkamers wil men met drie, waarbij eene wachtkamer, vermeerderen, door op dc eerste étage eene ge legenheid tot baden voor dames in te rigten. die alsdan door den regter hoofdingang van het gebouw met eene trap vrijen toegang lot de badinrig- ting verkrjjgen. De prijzen der baden zouden voorloopig blijven gelijk vroe ger, doch in de regeling der abonnementen zou eeuige wijziging worden gebragt. De directie van het badhuis wordt opgedragen aan den heer J. J. Schotl en echtgenoote. Tijdelijk zou de inrigling gesloten moeten worden tot het doen van de verschillende werkzaamheden; maar de tijd, hiervoor benoodigd, zou zoo kort mogelijk worden gesteld, zoodal men denkelijk op 15 Juljj weder van de baden zou kunnen gebruik maken. De Singer-Maatschappij te New-York (ook hier ter stede magazijn houdende, Haarlemmerstraat 111) heeft eene regtsvordering tot vergoeding van schade, kosten en interesten doen instellen tegen den handelaar in naaimachines, den heer A. Lewcnstein alhier, die naar het beweren der Singer-Company eene inbreuk zoude maken op het eigendomsregt van ge noemde maatschappij op den naam «Singer", door naaimachines, die met de fabrieken van The Singer Manufacturing Company hoegenaamd niets tc maken hebben, aan het publiek aan te bieden onder de benaming van «ver beterde Singer-Machines". De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat met 1 September aanst. de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de rijks hoogerc burgerschool met 5-jarigcn cursus te Leeuwarden Ie vervullen is. Jaarwedde ƒ800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of op 10 Junij aanmelden bjj den inspecteur van het middelbaar onderwjjs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's Gravenhage. Gedurende de maand April is bij de rijks-postspaarbank ingebragt ƒ142,102.78 en terugbetaald 83,067.25%, alzoo meer ingelegd dan terug betaald 59,035.54%. Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van ƒ1,172,759.96, zoodat de som der inlagen op 30 April bedroeg 1,231,795.50%. In den loop der maand werden 1746 nieuwe boekjes uitgegeven; 288 boekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal der in omloop zijnde boekjes aan liet einde der maand 32254 bedroeg. Het doet zich herhaaldelijk voor, dat de wijzigingen, welke in de be stekken voor den bouw of verbouw van lagere scholen, hij de aanwijzing aan gegadigden, voor de aanbesteding, zijn gebragt en waarvan, ingevolge de circulaire van 24 Febr. 1881, eene opgave aan het departement van bin nenlandsche zaken wordt ontvangen, niet blijken door den schoolopziener te zijn goedgekeurd, heigeen in strijd is met de circulaire aan gedeputeerde staten van 31 December 1881, waarin wordt bepaald, dat alle wijzigingen, in de door den districtsschoolopziener goedgekeurde bestekken voor den sclioolbouw gebragt, aan de goedkeuring van dien ambtenaar behooren te worden onderworpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft mitsdien gedeputeerde staten verzocht de gemeentebesturen in hun gewest uit te noo- digen bij de inzending der bovengenoemde wjjzigingen tevens melding Ie maken van de dagteekening der door den districtsschoolopziener aan die wijzigingen verleende goedkeuring. Naar het schijnt is men aan het ministerie van financiën druk bezig met ontwerpen van eene nieuwe zout-wet. Onlangs heeft de minister eenige der voornaamste zoulzieders van Nederland uitgenoodigd lot eene conferen tie aan zijn departement, om hunne zienswjjze tc doen kennen aangaande de voorgenomen beginselen voor het heffen van den zoutaccijns en hun levens de gelegenheid te verschaffen de zaak, ook wat de bijzonderheden betreft, met de hoofdambtenaren van het departement te bespreken. Deze bijeenkomst zou heden worden gehouden. Door den gemeenteraad van Rotterdam is tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens aldaar be noemd de heer J. S. G. Disse, te Leiden. Te Zevenhuizen viel eergisteren een knaapje spelende in eene sloot hij de ouderlijke woning. De moeder zag het kind spartelen en sprong in het water; met veel inspanning mogt het haar gelukken, haar kind, dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, op het drooge te brengen, en ofschoon het weinig schijn van leven gaf, mogt het den geneesheer gelukken hel leven weder op te wekken. Door den gemeenteraad van Amsterdam is aangenomen een voorstel van burg. en weth. tot benoeming van een 3d"1 klinischen hoogleeraar aan de universiteit aldaar en tot benoeming van eenige adsistenten bij het me disch onderwijs. Te Amsterdam werd eergisteren avond aan de Prins Hendrikkade een meisje, dat onder het touwtje springen struikelde, door den tram overreden het kind verloor een arm. De nommerverwisselaar Post, van 5Iaar6sen, in garnizoen op het fort «de Bildt", is zonder verlof bij zijne ouders te Maarssen teruggekeerd en heeft daar een groot deel van den wijsvinger zijner regterhand afgehakt. Dr. Bos heeft onmiddellijk het eerste verband gelegdwaarna Post naar het hospitaal te Utrecht is overgebragt. Uit Arnhem meldt men dat gisteren morgen eëne deftig gekleede dame zich plotseling tusschen Velp en Arnhem op de rails van den spoorweg wierp. De machinist kon door sloppen haar vreesselijk voornemen niet verhinderen, zoodat zij als eene vormelooze klomp werd opgenomen. Te Ambt-Alinelo is eergisteren eene boerenwoning, door den vracht rijder Beverdam bewoond, door den bliksem getroflen. In korten tijd ston den de woning en stalling geheel in brandzoodat de bewoners van hunne have niets konden redden en aan hlusschcn niet te denken viel. Tweekoejjen en een varken zijn in de vlammen omgekomen. De paarden en wagens be vonden zich huilen het gebouw. Te Achltim, nabij Franeker, werd Maandag morgen hel lijk gevonden van den landbouwer R. S aldaar, in eene sloot nabij de door hem be woonde boerenhuizinge. liet bleek, dal de voeten van den ongelukkige met een touw stevig aan elkander waren gebonden, terwijl aan den hals eene diepe verwonding werd ontdekt, waarschijnlijk met een scheermes loege- bragt, In het hooi in de schuur werd veel bloed aangetroffen, doch langs

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1