LEIDSCIIE COURANT. id V. 118, MAANDAG 22 MEI. STADS-BERICHTEN. Inschrijving Schutterij. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. liW set 1883. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p, p. f 2.- Af souder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdverteiltiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Byvoegsel. ian a dil zw i doe n Teljji eemi medi <rael Hol 't 2U) en ei 20.51 ers ii streel 37 1 0. '4 08'1 20 99% 44% 4454 74% 23% 81 84% 84% 84% 17% 33% 13 85% 83 13% 61% 67% island 17.35 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen hen. die ver zuimd mochten hebben zich op de door hel Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Dinsdag den 2351m Mei ek., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrij ving op den l*u° Juni aanstaande worden gesloten en daL zij, die zich niet vóór dal tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambts halve ingeschreven en door den Schuttersraad tot ectte geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 19 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Mei. Omstreeks 6 uur gisteren avond heeft zekere J. V.steenhouwer, 27 jaar oud, toen hjj met een vierwielden wagen, waarop een zware steen geladen was, aan de Hoogewoerdsbrng de Sieenschutir afreed, en hjj wegens steilte aldaar den wagen voor den snellen gang wilde tegenhouden, het ongeluk gehad te struikelen, ten gevolge waarvan het wiel hem ter zijde tan het gezigt en de kin is gegaan, en hel kakebeen is gebroken. Hij werd ingebragl bij den heer chirurgijn S. aan de Hoogewoerd. Omstreeks half acht ure is al spelende in het water aan de Heerengracht geraakt de 6 jarige jongen genaamd J. M.die echter spoedig werd gered. Tegen 7 of 8 Junjj aanst. wordt alhier de menagerie verwacht van den lieer Salva. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende ileze week dagelijks van 45 tot 61 volwassen personen en 6 tot 9 kinderen. Bij den boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier is verschenen eene lezing van den heer M. J. A. Lans, r. k. priester en leeraar aan het semi narie Hageveld, over Giovanni Pierluigi, meer bekend onder den naam van Palestrina, de plaats alwaar hij in 1514 het levenslicht aanschouwde. Daar den laatsten lijd meer dan eens de aandacht viel op de composition van dezen toonkunstenaar, was het eene goede gedachte van den schrijver het publiek meer van nabij met zijn leven en zijn streven hekeud temaken. Ik ga, zegt de schrjjver, met u zijn leven doorloopeu, hem aan u voorstellen als den katholieken kunstenaar in den volsten zin des woords, katholiek in woorden en daden, in werken en bidden, in vrienden en omgeving, overal en altjjd, en zoo, door de heilige dienstbaarheid zijner gaven aan God, ge worden «Koning der toonkunst". Den schrijver in zijne voorstelling van het leven en hel werken van den grootcn toonkunstenaar volgende, blijkt het, dat hij het geheel con amore heeft bewerkt, zoodat hel is alsof inen den eenvoudigen kunstenaar als voor de cogeu ziet geschilderd en men gaandeweg meer en meer met Item wordt ingenomen. Dc schrijver doet ook uitkomen, dal de Nederlandsche toonkunstenaars van vroeger een groot aandeel in de vorming van Palestrina hebben gehad; de Nederlandsche school der strengste rigting was voor hem eene soort van oefenschool geweest. Wij gelooven, dat door deze enkele woorden de aandacht op deze uitgave Ie vestigen velen zullen uitgelokt worden daarmede nader kennis te maken. Het boekje is versierd met hel portret van Palestrina en eenige muziek voorbeelden. In de zomerdienstregeling, welke bijjkens achterstaande advertentie met 1 Junrj a. s. op de Ijjnen van de Hollandsche spoorweg-maatschappij *ordt ingevoerd, zgjn weder belangrijke verbeteringen aangebragt. De eerste trein van Rotterdam zai in directe aansluiting komen met den loster-spoorwegtrein ten 8 50 voorm. van Amsterdam vertrekkende. Hier door zai men uil den Hjag 23 en uit Leiden 52 min. later naar het oosten 'au ons land en naar Noord Duilschland kunnen vertrekken dan thans. De huitenlandsche aansluitingen blijven behouden en sommige worden ver- le|erd. O. a. zal de trein, die ten 1150 voorm. van Amsterdam vertrekt, min. vroeger te Brussel aankomen (ten 4.58) en aansluiten aan den 'dn, die ten 5 40 naar Luxemburg, Straatsburg, Bazel, Zwitserland en ■»a!te vertrekt. Met dezen trein kan men van Amsterdam uit Bazel in 19, Lutfrn in '22, Milaan in 32, Rome in 50 en Napels in 60 uren hereiken. Er zullen aan de grooie stations doorloopende plaalskaarlen voor deze nieuwe directe verbinding worden afgegeven tol Lucern. Belanghebbenden zullen zeker met genoegen vernemendal het der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij en der maatschappij let exploi tatie van staatsspoorwegen gelukt is, eene dienst van sleeping-cars tusschen Amsterdam en Parijs te organiseren. Zij zullen geplaatst worden te Amster dam in den trein, die ten 5.5 ure nam. naar Parijs vertrekt, aankomst te Parijs 5.35 uur voorm., en te Parijs in den trein, die des avonds ten 10.45 ure naar Amsterdam gaat en daar ten 12 2 ure aankomt. Hel surplus, te betalen voor eene plaats in dien sleeping-car boven eene plaatskaart 1' kl., bedraagt van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd 16 francs, van Amsterdam naar Brussel of omgekeerd 6 francs, van de tusschensialions af, waar die trein stilhoudt, bedraagt het surplus evenveel. Bij aankomst te Parijs behoeven de reizigers den sleeping-car niet onmid dellijk te verlaten, doch kunnen op een behoorlijk uur opslaan. De eerste sleeping-car zal Zatnrdag 20 dezer ten 12 ure 2 m namiddag te Amsterdam aankomen en ten 5 ure 5 m. nam. van daar vertrekken. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met hel afnemen van de prak tische examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag 19 Junrj e. k., en volgende dagen, te Groningen. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 18 Mei te Marseille aangekomen. De Prinses Amalia, op weg naar Amsterdam, passeerde op 17 Mei Gibraltar. Het batig saldo der winst- en verliesrekening van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij over het jaar 1881 bedraagt 1,135,481.84%, zoodat na aftrek van ƒ11,560, als belooning aan sommige geëmployeerden, dit jaar 75 per aandeel kan worden uitgekeerd, waarvan op 1 October II. reeds 20 als voorloopig dividend is betaald, hl het jaarverslag der maatschappij wordt gezegd: Mogen wij ons ook nu weder over de gunstige uitkomsten onzer exploitatie verheugen, zoo mogen wij toch niet verhelen, dat reeds nu de invloed der eventueel van 1 Jannarij 1881 geldende overeenkomst met den staat der Nederlanden, welke door de algemeene vergadering onzer aan deelhouders van 9 September 1881 werd goedgekeurd, doch nog niet door de wetgevende magt is bekrachtigd, zich heelt doen gevoelen. Waren wij niet gedwongen geweest zekerheidshalve de bepalingen der overeenkomst gedeeltelijk als reeds van kracht te beschouwen (bijv. waardevermindering van locomotieven enz.), dan ware van de belangrijke vermeerdering van ont vangsten een grooter deel beschikbaar geweest ter uilkeering aan de aan deelhouders. Meenden wij verleden jaar kenteekenen te zien van gedeelte lijk breken der Pruissische regering met de bestaande spoorwegpolitiek thans kunnen wij mededeelen dat werkelijk, door die regering voorstellen zijn gedaan, welke bewijzen, dat de oogen Ie Berlijn beginnen open te gaan voor de gevolgen van het totaal ontkennen der waterconcurrentie. Een onbezoldigd rijksveldwachter te Zevenhuizen, die aangesteld was om toezigt te houden op jagt- en visscherij-overtredingeii, werd II. Woens dag door het kantongeregt te Gouda veroordeeld tot zes boeten van ƒ20 of 18 dagen subsidiaire gevangenisstraf, omdat hij zelf in de vorige maand in gesloten jagttijd had gestroopt op jagtvelden van anderen. Te Vreeswijk is eergisteren nacht een hevige brand ontslaan in de woning van een winkelier. Het bovenhuis, dat door zijne bejaarde schoon moeder bewoond werd. is geheel uitgebrand. Een belangrijk kapitaal aan papier werd door de vlammen vernietigd. Te Rotterdam is eergisteren de 21,u zendingsdag der Ned. zendings- vereeniging gehouden. In den morgen werd eene bijeenkomst van afgevaar digden gehouden. Des avonds werd in de Groote kerk de openbare verga dering gehouden, onder leiding van D. G. van Herwaarden, pred. te Arnhem, die sprak naar aanleiding van Hand. I, vers 11. Bij die gelegenheid had de pleglige ordening plaats, van den heer S. van Eendenburg tot zendeling. Gisteren passeerden weder 42 Russische Joden door Rotterdam, om zich verder naar de nieuwe wereld te begeven. Door den logementhouder L. van der Stam, op den Schiedamschen dijk, werd hun kosteloos een ruim middagmaal verslrekt. Zekere 11. E. van den Dool, een koffijhuishonder te Rotterdam, die in het vorige jaar door hel hof te Arnhem veroordeeld werd tot 10 jaren tuchthuisstraf weaens diefstal, stond jl. Woensdag voor hel hof le Amsterdam teregtom zich te verantwoorden wegens een drietal Peruaansche efïecicn, die bjj eene huiszoeking hjj hem gevonden waren en die afkomstig waren van een dielstal. in 1872 gepleegd ten nadeele van den bakker Meijer in

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1