1 LEIDSCIIE IH1\T. 18 tuut teur r oorzil L 2 V. 112, ZATURDAG IZ MEL De Courant verschijnt dagelijks. Zonen feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel juars /1.50, jranco p. p. 2. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdverLentiéu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. Ci SCHUTTKIl 1.1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat, ter Yoldoening aan de wet van dén 11 April 1827 (Staatsbl. n°. 17), een aan lang zal worden gemaakt met de inschrij\ir»gvoor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1848 tot 1856* ingesloten, welke zich bier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens bun- ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1857 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1882 en het liemle, of dat der geborenen in 1847, van bet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren y en dus ook niet die personen, welke reeds hnn ontslag uit den Schutterlijken dienst, hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van liet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n6), zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hdihen doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai- welke hun finaal ontslag hebben hekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de tcekening tot sluiting, door het Hoofd van dr Kegeeringaan het einde van hel register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, iet bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Sehut- iraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- (der lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de Terzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan- ien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ooit geene aanspraak ift om in de tweede klasse gebracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf- lingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad n#. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter s wcretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- middags 9 tot's namiddags 4 arenterwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de insclirij- \ing tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnomwer hunner woninghun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, 10 alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of M ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordendede gehuwden aangemaand om zich van een extract uit het mwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificcerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke «tand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen tallende, bij déze wordt opgeroepen, óm zich te vervoegen in een der vertrekken jo van het Raadhuisen wel Op Maandag den 15 Mei 1882, de bewoners van Wijk 1, II en lil; Op Dinsdag den 16 Mei 1882, de bewoners van Wijk IV en V; Op Woensdag den 17 Mei. 1882, de bewoners van Wijk VI, henevens de bewoners van Op Vrijdag den 19 Mei 1882, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; lil «net uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse -«an te melden, ten einde men zich niet te wijlen hebbe de gevolgen, welke uit het 3|«hterblij \en zouden ontstaan; zullende wijders het .tijdstip, dat de registers ter 'Qiage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September '28 (Staatsbl. n°. 55) roepen hij deze op alle prsonen, welke als gehuwd of I* weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn Rewccst, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algerneene rol der Schutterij tc worJcn gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen p kinderen, de bevoegdheid, hebben verloren om in die klasse te verblijven, en iu in de eerste klasse der voor dit jaar op le inaken algerneene Schutters- r°l geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid- lusschen 9 en 1 uur, vóór den lijd van aanvang der inschrijvingcn dus uiterlijk IE, >Ct i 11 b. Busl de buitenwijk; in «1; tolden 13 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester eu Wethouders procesverbaal tegen hem moe ien worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1882. K. KIST, Secretaris. BINNEN LA NDSCHE B ER 1G T EN. LEIDEN, 12 Mei. De vollooijiug van het geilenkleeken van Leidens Ontzet mag mi weldra te gemoel worden gezien. In eene onlangs gehouden vergadering der com missie werd door den penningmeester medegedeeld, dat de beschikbare gel den door oploopende renten nu gestegen zijn tol de som van 24640, zoodat het vereischte bedrag nagenoeg is bereiki. Omtrent de plaats, waar bet gedenkteekeu zal worden opgerigt, worden mei bet gemeenlebesluur ondei- handelingen gevoerd, die, naar wij vertrouwen, eerlang lot eene gewenst Ine beslissing zullen leiden. Aan bet eind-examen der hoogere burgerscholen in Noordlmilaud zul len 12 leerlingen van de hoogere burgerschool alhier deelnemen. Twee schuiten te Katwijk worden, naar men ons meldt. 110 reeds gereed gemaakL om eerlang op de haringvisscherjj uil le zeilen. De reeders zijn op het uitoefenen van dezen tak der visscherij zeer belust, omdat hjj voordeeliger is, niettegenstaande ieder jaar bet aantal schuilen vermeerdert, dat daarop uilgaal. Scheveningen heeft op de haringvangst reeds schuiten in zee, doch de visschers klagen, dat zij door de koude nog belemnxrd worden in hun bedrijf, dat langs de Scholsche kust plaats heeft, liet vriest er nog, zooals de visschers uil Aberdeen verhalen. Nooit werd dan ook vroeger vernomendat men nog vóór half Mei op de haringvisschcrij in zee stak. Versche zeevisch komt er iulusschen niet voldoende aan en de meeste wordt naar het buitenland, met veel vraag en tegen schromelijk hooge prij zen, verzonden. Hier is het, wat den aanvoer en de prijzen bei reftniet beter gesteld Daarbij komen de schuiten telkens ongeregeld aan. Alles bij elkander genomen bloeit de schrobvisscherij geenszins, naar beweerd wordt. De minister van binnenlandsche zaken heeft nader ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat hel natuurkundig examen voor aanslaande veeartsen zal aanvangen op Donderdag 8 Junij e. k., iu de localen van 's rijks veeartsenijschool le Utrecht. Blijkens berigt van Zr. M'. gezant te Londen is door de Engclsche regering bij hel parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij de invoer- reglcn op eenige artikelen, voor den lijd van één jaar, in te gaan 1 Augustus 1882 tot 1 Augustus 1883, worden geregeld als volgt: Van thee zal per pound 0.0/6 worden geheven, terwijl de invoerregten op plantaardige stollen (andere dan chicorei) en die voor de bereiding van koffij en chicorei kun nen worden gebruikt, worden afgeschaft. De invoer van nagemaakte koffij ol chicorei wordt verboden. Volgens hel fad. gaat in gewoonlijk goed onderrigte kringen hel ge rucht, dat Z. M. de koning hel verzoek om ontslag van hel ministerie niet heeft ingewilligd. Op hel adres van de kamer van koophandel en fabrieken te llarliugen aan den minister van binnenlandsche zaken omtrent den vrijen invoer van vee in Engeland, heelt de minister geantwoord, dat nog zeer onlangs po gingen zijn aangewend ten einde opheffing te verkrijgen van de iu Engeland geldende bepalingen op den veeuitvoer uit Nederland; dat echter de Britsche regering aan dien wensch geen gevolg meent te kunnen geven, zoolang niet hier te lande, ook in hel spoeling-district, zoowel de longziekte, als het mond- en klaauwzeer geheel geweken zijn; dat de minister, onder die om standigheden, in het belang der zaak zich voorloopig van nadere stappen meent le moeten onthouden. De vereenigingen //Algemeen Kies- en Slerureclu" te Rotterdam, Am sterdam en Dordrecht hebben zich vereenigd om maatregelen te beramen, ten einde grondwetsherziening le bevorderen. Zij gaan daarbij voornamelijk uit van hel denkbeeld, dal alle vereenigingen iu den lande, die grondwets herziening noodzakelijk achten, om tot eeoe betere regeling van hel kiesregt te komen, in hoofdzaak instemmen met hunne mectiing dat, met terzijde- sielling van alle quaestiën omtrent de capaciteiten, eveuUiele uitsluitingen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1