LEIDSCIIE k COURANT. J Lei V. 109. IS 'ste ELllï IK» Slo KJ ei ÏII teP WOENSDAG 10 MEI. len a-an lanwi reflel verou rbort gaan mei ïen grai gelul gbaai V', Üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, ranco p. p. f 2.—. üe Courant verschijnt <la<jelijks. Zon- en Feestdagen uitgesonderd. A/iOtiderlijke hommers siju verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ceuls, STADS-BERICHTEN. aaeg^to7-v--vri.-tm7aaeaab BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op het adres van J. Van der Plas, koopman, wonende alhier, hou dende verzoek lol het in eigendom bekomen van een gedeelte openbaren gemeentegrond, gelesen in de Fabiaanspoort aan de Steenstraat, bij het kadaster dezer gemeente bekend onder Sectie B. N°. 1277 en zulks ter grootte van drie centiaren Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dal bezwaren tegen dat verzoek kunnen worden ingebracht ter Secretarie dezer gemeente, van den I0dtn tot en met den 15drl1 Mei, uitgezonderd den Zondag, van des morgens negen lot des namiddags vier uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. Ct li 101 ld lil P.' 11 2tl - ii 121 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van G. Piesaar, koopman, wonende alhier, houdende vtrzoek om vergunning tol het houden en mesten ran varkens op het erf grenzende aan het perceel in de Haverzaklaan N°. 11. Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van C November 1879; Doen te welendal tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaiiën de commodo et innommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 15dMei aanst.'s voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zjjn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien lijd in te brengen, terwijl, Itfl verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 9 Mei 1882. E. KIST, Secretaris. i 131 f- 116 113 62 28! llil Kiri* il BINNENLAN DSCHB BERIGTEN. LEIDEN, 9 Mei. Ter viering van den verjaardag van H. K. H. prinses Marianne waren lieden van de openbare gebouwen de vlaggen uitgestoken. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt legen een vrouws persoon, genaamd N. F., dat, na met eenen huzaar in intieme verstandhou ding te zijn geweest, van dezen een zilveren horologie ontvreemdde, dat mimiddellijk door haar verkocht werd. De diefstal geschiedde in de tap- perjj van W. F. S.in de Lange Vrouwenkamp. Door de politie alhier is weder aangehouden een niet in deze gemeente Ie buis behoorend persoon, genaamd P. K., die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Voor het eind-examen der h. burgerscholen in de provincie Zuidholland hebben zich aangegeven 68 candidateu: 27 van de hoogere burgerschool te 'sGravenhage, 10 van die te Delft. 5 van die te Schiedam, 11 van die te Botterdam, 11 van die te Dordrecht, 2 van die te Gorinchem, 2 die in den laatslen tijd geen hoogere burgerschool bezocht hebben. üe heer J. A. Bieutjes, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, heeft eene circulaire verspreid, waarin hij mededeelt, dat de denk beelden, onlangs door hem ontwikkeld in opstellen in de Gids, de Amsterdammer en Eigen Haard, over de te groote eischen, die tegen woordig aan den geest der kinderen worden gesteld, en ten gunste van ligchaamsoutwikkeling en spel in de open luchtbij velen instemming heb ben gevonden, lly wenscht nu met belangstellenden eene zamenkomst te houden, op Zondag den 30""" Julij, des morgens ten 11 ure, in het hótel "Hilversum" te Hilversum, ter bespreking van de belangen der ondernomen paedagogische beweging en van de grondslagen, waarop eene blijvende vereeni- gingom de belangen van de jeugd in bedoelden zin te bevorderen, kan worden opgetrokken. Het eerste, wat dan z. i. moest worden gedaan, zou zijn, eene commissie te benoemen voor het ontwerpen van statutenaan welke commissie eenigermate een imperatief mandaat zou gegeven worden door de resultaten van de discussiën op de vergadering. Hel stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, is op 8 Mei van Port-Said vertrokken. Van de Madura, op weg naar Batavia, moet de machine te Southampton nagezien worden. Bij den overtogt van Amsterdam naar Southampton op Zaturdag II. had het schip schade bekomen. Prof. J. A. C. Oudemans deelt mede dat te Utrecht, bij de familie, uit Bort-Said, het telegraphisch herigt is ontvangen van hel overlijden, in de Roode zee, van dr. P. A. Bergsma, directeur van het magnetisch en meteo rologisch observatorium te Batavia, die, na een bijna 22-jarig verbljjf in O.-1., met de Fransche mail naar zijn vaderland terugkeerde. De generaal van der lleyden heeft zich tot herstel zijner gezondheid naar Wiesbaden begeven. Te Rotterdam is Lodewijk Liefheiil in het tijdvak van 1 November 1881 tol 7 Mei 1882 zoo herhaaldelijk wegens openbare dronkenschap ver oordeeld, dat zijne subsidiaire gevangenisstraf 218 dagen bedraagt. Te Alkmaar is Zaturdag avond brand ontstaan in eene arbeiderswo ning in den lleileër Hout, bewoond door zekeren Z., die afwezig was. Daar hel gebouwtje diep in het geboomte verscholen en ver van het water aflag, is hel huis geheel afgebrand, eu niet zonder moeite zjjn de kinderen gered. De oorzaak wordt gezocht in een ongeluk met eene petroleumlamp. Z. M. de koning heeft gisteren een bezoek gebragt aan zijn buiten verblijf Oranje-Nassau te Renkum. Te Kampen is, na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, op 51-jarigen leeftijd overleden de gepens. majoor van het Nederl leger jh'. P. A. Serraris, die, niettegenstaande hij sedert jaren aan volslagen blindheid leed, zich onderscheidde door zeldzame bekwaamheid in het vervaardigen van verschillende voorwerpen, waarvan in den laatsten tijd aldaar eene ten toonstelling werd gehouden, die de algemeene bewondering opwekte. De stafmuzikant van het 1» reg. infanterie II. E. is Zaturdag avond, van eene muziekuitvoering te Leeuwarden naar zijne woning in de cavalerie- stallen terugkecrende, door de duisternis misleid, in hel water geraakt en verdronken. In de gemeente Tieljerksteradeel maakte zich dezer dagen een echt paar gereed naar Amerika te vertrekken. Om zich van den bjj hen inwo- nenden vader, wiens geld mede door hen verteerd was, te ontdoen, namen zjj den grjjsaard op een wagen om hem bjj eeu anderen zoon af te leveren. Deze echter, daarop voorbereid, wilde den ouden man zonder fortuin niet eens op zijn erf hebben. De eerstbedoelde zoon nam daarop zijnen vader weder mede, bragt hem in het verlaten huis en liet hem verder aan zijn lot over. Uit Muntendam is eene dienstbode, verdacht van kindermoord, gevan kelijk naar Winschoten overgebragt. De persoon ie Geertruidenbergaangehouden als verdacht van zijne vrouw door mishandeling van het leven le hebben beroofd, is, wegens ge brek aan voldoende bewijzenweder op vrije voeten gesteld. Zooals reeds gemeld is heeft de regering een wets-ontwerp aangeboden tot het uitschrijven eener geldleening ten laste van den staal ten hoogste voor een bedrag van ƒ83,000,000, en wel tegen 3 pCt. Uit de thans in het licht verschenen stukken bljjktdal die leening strekken moet ter voorzie ning in 1». uitgaven voor spoorwegen en andere'openbare werken in Neder land, voortvloeijende uit reeds vastgestelde of nader vast te stellen wetten, voor zooter die uitgaven zullen blijken niet op andere wijze te kunnen wor den'gedekt; en 2°. in de bestaande en geraamde tekorten op de begrootin gen van Ned. Indië, tot en met 1882, voor zoover die te korten voort- vloeijen uit den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken. Tot toelichting van dit ontwerp zegt de regering dat zij van meening is dat alle openbar» werken in Indië, zooveel mogelijk, uit de gewone middelen dienen gekweten te worden. Om deze redenen is het voor Indië te leenen bedrag niet booger geraamd dan het te verwachten tekort op de begrootin- gen van Ned. Indië, tot en met 1882 en is er dus, in afwijking van de voor Nederland gemaakte raming, geen rekening gehouden met de uitgaven voor productieve openbare werken in volgende jaren te doen. De regering vond aanleiding tot deze wijze van handelen len aanzien van Indië, in den eigenaardigen toestand, waarin de Indische financiën zich bevinden, wegens de groote wisselvalligheid der inkomsten uit de producten. Eene eenigzins aanzienlijke stijging van de kofïijprijzen zou het tekort grootendeels kun nen doen verdwijnen en, wanneer zij aanhoudt, spoedig weder een over schot kunnen doen ontstaan. De vraagop welke wijze zal worden voor zien in de verhooging van de uilgaven voor rente betaling en aflossing, welke het gevolg der leening zullen zijn, meent de regering dat thans alleen behandeling vereischt, voor zooveel aangaat het aanvankelijk voor Neder land te leenen bedrag van 10,000,003. Zjj heeft de verpligting aanvaard om pogingen aan te wenden lot vermeerdering van de staatsinkomsten in verband met eene betere verdeeling van lasten, en heeft het voornemen in elk geval aan die toezegging gevolg le geven voordal hel Iweede gedeelte

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1