LEIDSCIIE COURANT. arde [NG V. 98. DONDERDAG 27 APRIL B1NNËNLANDSCHE BERIGTEN. ïLanj VCKE 't U 18, i Dom VOOII 82, len e n 27, lKj n en :hole laanl en t 18c zal en eren imidi één iter weit 96 211 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Hf tonder lij ke nummers zijn verkrijgbaar vuur 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 ads-G leur» 8( ERt en 'si Helle LEIDEN, 26 April. De heer dr. J. OfTerhaiis, van wege de Ned. hervormde kerk benoemd lol hoogleeraar in de godgeleerdheid alhier, heeft heden die betrekking aanvaard met hel honden eener redevoering in het groot auditorium der universiteit. Nadat hij het standpunt had in het licht gesteld, waarop hij bij de aanvaarding zjjner betrekking stond, sprak hij «over de vorming van den Evangeliedienaar, de taak van het kerkelijk hooger onderwijs". In eenige trekken gaf hij aan, waarin de taak van den Evangeliedienaar bestond en hoe hij die moest vervullen, om vervolgens aan te toonen, dat. ofschoon liet universitaire onderwijs op prijs stellende, het kerkelijk onderwijs daartoe onmisbaar was. De aard en de strekking van het universitair en het ker kelijk onderwijs werden door den spreker nader ontvouwd. Het universitaire onderwijs bepaalde ztch tot de subjective verschijnselen, het kerkelijk onder- drong door tot den objectiven grond. De kerk had op die wijze de practijk aan de theorie verbonden. Daarna stond de spreker nog in het bij zonder stil bij de eischcn van de vakken, waarin hem het onderwijs was opgedragen, nam. de geschiedenis der hervormde kerk en hare leerstellingen en de paedagogiek. Aan het slot zijner rede rigtte de spreker een woord van dank tot de Wen van hel moderamen der synode, dat hem eenige oogenblikken te vo ren in zijn ambt had bevestigd, en aan curatoren der universiteit voor de gastvrijheid aan de kerkelijke hoogleeraren verleend. Voorts rigtte hij het voord tot den rector-magnificus en de hoogleerarenwaarvan hij alleen tui hoogleeraar de Vries kende, wiens lessen hij te Groningen had geuo- len, tot den hoogleeraar Acquoy, zijn voorganger, die hem reeds bij zijne benoeming een woord van aanmoediging had toegezonden, tot de hoogleera- reu in de godgeleerdheid, van wie hij, ofschoon geen volgeling van de rigtingwelke van die faculteit uitging, toch veel had geleerdtotzjjnambt- lenoot prof. Gooszen, die hem met eene zoo groote voorkomendheid was legemoet gekomen, en eindelijk tot de studenten, over wier ijver door ambtgenoot met zooveel lof werd gesprokenen wier vriend hij hoopte te worden. - Gisteren avond gaf Sempre Crescendo een concert, dat door vele inge- 'Ct Kienen, na de vriendelijke invitatiehun door het bestuur van dit gezel schap gedaan, werd bijgewoond. Het concert ving aan met de «Symphonie U-moll (Unvollendele)", van F. Schubert. Vooral de Andante con moto werd zeer goed uitgevoerd en voldeed dan ook uitstekend, zooals bleek uit 1 ile luide applaudissementen, welke zoowel den bekwamen directeur Fr. Uoers, lis de uitvoerders golden. De ons reeds van vroeger zoo gunstig bekende clarinettist, de heer C. J. Becht, uit 's Gravenhage, bragt «Concert" van M. v. Weber ten gehoore en mogt zich eveneens in den bijval van de aanwezigen verheugen. De heer L V. Hoog. student te Leiden, droeg de Capriccio brillante" op. 22, van F. Mendelssohn Bartholdy, op de piano 'oor. Door de krfjghl van zijn aanslag, door zijn zuiver en gevoelvol spel fcragt hij het publiek als het ware in verrukkinghetwelk hem dan ook door herhaald en langdurig toejuichen zijne ingenomenheid bewees. Deze eer 'iel eveneens te beurt aan den heer J. Cores de Vries, student te Delft, lie de «Kol Ntdrei" (Adagio naar Hebreeuwsche Melodiëil) van Max Bruch, op de violoncel deed hooren. üok in hem bewonderde men niet alleen de uitmuntende techniek, waarop deze jonge kunstenaar zich mag beroemen, naar ook de zuiverheid van toonen, welke hij aan zijn instrument wist ie ontlokken. Het glanspunt echter van den avond was de «Ouverture in F" 'an J. C. Boers, gedirigeerd door den componist zeiven. Aanhoudend waren lat! ook de bijvalsbetuigingen, die na het eindigen van dit stuk den com ponist ten deel vielenwelke niet verminderdentoen den grijzen kunstenaar van *ege het bestuur van Sempre Crescendo een prachtige krans werd aangeboden, he hh. L. V. Hoog en J. Cores de Vries hadden by hun wederoptreden de welwillendheid om, door den bijval der aanwezigen hiertoe aangespoord, Oblige niet op het programma vermelde stukken ten beste te geven. Het toticert eindigde met «l'Arlésienne" ~*van G. Bizet. Voorzeker hebben alle tatiwezigen, die aan de vriendelijke uitnoodiging van Sempre Cressendo /1U hebben gehoor gegeven, deze genotvolle en kunstrijke uren op prijs gesteld. bJi - De netto-opbrengst der liefdadigheidsvoorstelling, ten voordeele van de weduwe van Deudekom gegeven, bedraagt ƒ962.10. Bij eene Maandag te Amsterdam door het dep. van koloniën gehouden aanbesteding waren minste inschrijvers voor de levering van 600 meter De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50franco p. p. 2 regels 1.iedere regel meer 25 cents. V|>. tbt 0< donkerblaauw grein de hh. van Hartrop en Zoon alhier, voor ƒ473.40, en voor de levering van 300 stuks wollen dekens de hh. J. Zuurdeeg en Zoon alhier, voor 705. De weinige uren storm uit het noordwesten, zoo schrijft men ons, zouden voldoende zjjn om de meermalen gemaakte opmerking te regtvaar- digendat het schijut of de natmjr bijna iedere lente geneigd is haar eigen werk te vernielen. Het weer toch was in de vorige week warm, bijgevolg zeer groeizaam; men was er over uit hoe heerlijk de boomen bloeiden en overal in het blad kwamen, hoe er eene groene Mei te wachten stond, dank zij zulke voorspoedige maanden als Maart en Aprilbehalve een paar strenge nachtvorsten. Toen begonnen donderbuijen de lucht te ontstemmen en weldra zweepte de harde wind het tecderc, pas ontloken blad, dat bjj menigte werd afgerukt, terwijl van de zoo rijkelijk met bloesems beladen boomeu beelc trossen werden afgesliugerd. Van den bloesem tot de vrucht staat een boom aan zoovele stormen blootdat de belofte van een scboonen oogst dikwijls te vroeg wordt uilgesproken. Eerst dan als de peren en appelen in de manden liggen, zooals de hovenier zou zeggen, is de be goocheling voorbij. De koeijen, die den warmen stal verlaten hebben, had den het niet best in het weiland met de regen-, hagel-en windvlagen, doch dat zal wel weer spoedig schikken De regen heeft toch algemeen gord gedaan en er is gras in overvloed. Ook voor de tuingroenten is hel weer gunstig. Het was gisteren 275 jaar geleden dat de ridderlijke Jacob van lleems- kerek strijdende voor het vaderland voor Gibraltar den heldendood stierf. De heer J. Hendrik van Balen heeft in het Ned. Magazijn dat leit in herinne ring gebragt en getracht de groote verdiensten van den held, die ook met Willem Barendsz aan de toglen naar de noordelijke poolzeeeu deel nam, meer algemeen bekend te maken, ten einde te doen uitkomeu, dal hij regt heeft op den dank van het nageslacht. Tevens heeft hij een beroep gedaan op het Nederlandsche volk, om een standbeeld van Jacob van Ifeemskerck op te rigten, met uitnoodiging aan alle invloedrijke mannen om de handen ineen te slaan tot verwezenlijking van dat plan. Van het anti-dienstvervangingbond is een geschrift uitgegaan, bevattende onderscheidene stukken, als: uitvoerig gemotiveerde adressen van hel hoofd bestuur aan den koning en aan de tweede kamer tegen de aanhangige wet ten op de militie en schutterij, een uitvoerig adres van den president van dat bestuur aan den koning en een beknopter aan de tweede kamer, alsmede modellen voor adressen van de afdeelingen ter adhaesie aan de adressen van het hoofdbestuur. Het adres van hel hoofdbestuur aan de tweede kamer is ontworpen door den hoogleeraar J. T. Buys, en dat aan den koning is daar naar gewjjzigd. Naar wij vernemen, meldt de 'N. R. C., is dezer dagen een ontwerp besluit aan den koning ter goedkeuring voorgelegd, dat ten doel heeft de staatsloterij productiever voor de schastkist te maken. Daarin zou namelijk bepaald zijn dat, te beginnen met de volgende loterij, de inkoopprijs der loten met een gulden zal worden verhoogd (zonder dat het den verkoopers vrij staat aan de spelers hoogeren prijs te berekenen) en, zoo die maat regel goed werktde verhooging lot op vijf gulden zal worden gebragt. Te 's Hage zijn voor de acte als onderwijzer geëxamineerd 16 candi- dalen. Afgewezen 7, toegelaten de hh. C. Iluyser, uit Gareudrecht; M. U. van der Toorn, uit Bhoon; M. A. A. de Bock, G. 0. Hey, P. van Duyn, allen uit Gouda; M. Binnendijk, uil Maasland; A. W. J. Jonkergouw, H. van der Knoop en J. A. van der Poel, allen uil Schiedam. -- Het stoomschip Zuidhollandvan Batavia naar Botterdam, is op 25 April te Port-Saïd aangekomen. De Foorwaartsvan Batavia naar Amster dam, is 24 April des middags onder eigen stoom Messina binnengekomen, na lossing van 700 ton lading in ligters. De lading is schijnbaar onbescha digd; het ruim is droog. De mail is naar Marseille doorgezonden. Men meldt aan hel llbl.dat de Franschc gezant in den Haag, door een bezoek bij den kapitein van den generalen staf F. de Bas, persoonlijk van zijne sympathie heeft willen doen blijken voor het krachtig protest, door dien heer in den Figaro geplaatst, tegen de verminkte en valsche voor stelling, betreffende den overgang van de Bataafsche vloot in Franschc handen, zoowel medegedeeld door geschiedschrijvers van naam, als nu laat stelijk door den kunstschilder Delort op het doek gebragt. De veldwachter van Wassenaar, Heilsbergen, werd Zondag avond laat in den avond nabij de Wittebrug op eene ergerlijke wijze mishandeld door eenige NoordbrabanDche poldergasten. Daar de schuldigen weigerden den volgenden dag hun naam op te geven, werd donr den veldwachter de hulp

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1