BrJ de gisteren avond in de groote zaal van den heer Nog op de Beestenmarkt gegeven tooneelvoorstelling, ten behoeve eener weduwe met drie kinderen, door de werkende leden der Werklieden-vereeniging /Een- dracht zij ons doel mogten deze het genoegen smaken voor eene goed bezette zaal op te treden. De beide stukjes, //Stille Jan ol misdaad en onschuld" en //De vader uit Indie of liefde en deugd beloond", werden zeer j vlug afgespeeld. Een van wege den heer Nog aangekondigd bal besloot den voor alle aanwezigen zoo aangenamen avond. Bij de rjjks-postspaarbank is gedurende de maand Maart 1882 inge- bragt 156,423.92 en terugbetaald 71422.45, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 85001.47. Aan het einde der maand Februarij was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 1.087,758 49, zoo dat de som der inlagen op 31 Maart bedroeg 1.172,759.96. Het getal der in omloop zijnde boekjes bedroeg aan het einde der maand 30796. De regering heeft een wets-ontwerp aangeboden, houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Aan de tweede kamer is op nieuw door jhr. 11. C. van der Wijck. oud-lid van den raad van Ned.-lndië, een adres gerigl, waarin hij nader zijn verzoek in het adres van 28 Februarij aandringt, en de kamer ver zoekt: alsnog tot eene enquête ten aanzien van de in het oogvallende geld verspilling in ons krjjgswezen te willen besluitenen eene uil militairen en leeken zamengestelde commissie te willen benoemen lol onderzoek van de aanhangige militaire wets-ontwerpen. De heer I. A. Maas Geesteranus te Delft heelt aan de Waalsche ge meente aldaar twee zilveren schalen met toepasselijke inscriptie aangeboden. Te Amsterdam is gisteren namiddag een hevige brand uitgebarsten in de mouterij van de brouwerij "de Gekroonde Valk" aan den Kadijk. Ofschoon de mouterij geheel in de asch werd gelegd slaagde dc brandweer er in de brouw erij te behouden. Eerst om half elf des avonds was het gevaar geweken. De werkzaamheden in de brouwerij kunnen voortgezet worden. Te Wageningen is Zalurdag middag een 15-jarig knaapje bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Te Wapenvelde is Zaturdag middag brand ontstaan in den hooiberg van den landbouwer II. Pleiter. Daar alles kurkdroog was, stonden in een oogenblik de beide hooibergen van Pleiter en de schuur en het woonhuis van den buurman M. Iloogeboom in vlam, terwijl ook bijna onmiddellijk het groote boerenwoonhuis van den eigenaar Pleiter vlam vatte. Beide woonhuizen zijn uitgebrandde hooibergen en schuur werden geheel in asch gelegd; van de roerende goederen is slechts een gering gedeelte gered; ook kwamen eenige varkens en vier stuks jong hoornvee in de vlammen om. Vrijdag avond, meldt de Ztc.C.. vernam de politie te Zwolle dat de onlangs te Nieuw-Schoonebeek bij Coevorden gefailleerde J. B. ter H. zich op de nachtboot naar Amsterdam bevond, om vermoedelijk den volgenden morgen van daar naar Amerika te vertrekkenalsmede dal hij wegens ver duistering van goederen door de justitie gezocht werd. Daar het te laat was om nog een telegram uit Assen te ontvangen, werd de inspecteur, de heer Fundter, met den politie-agent J. van Leeuwen in burgerkleedingper, laalsten trein naar Kampen gezonden, alwaar zij op dezelfde nachtboot te 12 ure plaats namen. J. B. ter H. en dochter werden te Amsterdam door genoemde politiebeambten naar het politiebureau der 2' afd. gebragt, alwaar hij bleef tot er per telegram uit Assen bevel lot zijne gevangenneming werd gegeven, waarna de Zwolsche politie hemt Zaturdag avond per spoor gevan kelijk naar Zwolle overbragt. Van daar is hij heden naar Assen gebragt. Te Steenwijk had Zondag middag een voorval plaats, dat vrij ernstige gevolgen had kunnen hebbendoch dat nog gelukkig is afgeloopen. Eenige jongelui zouden een zeiltogtje ondernemen naar Blokzijl met de boot van den heer J. Bijkerk. Men ging onder zeil en weldra kon het oog der ïiastareiidcn de hardzeilers niet meer zien. Halfweg het Steenwijkerdiep, nadat reeds een van de partij zijn hoed was kwijt geraakt, sloeg de boot door een sterken rukwind om en lagen weldra allen in liet water. Een der opvarenden redde zich door naar den wal de zwemmen, terwijl de auderen zich zoo goed mogelijk aan de boot boven water hielden. Door de hulp van eenige aan het diep wonende menschen echter w erden de schip breukelingen nog al spoedig uil hun neteligen toestand gered. Daarop werd het vaartuig aan wal gehaald en het water er uitgeschept, waarna de plei- ziergasten na een half uur oponthoud, met een nat pak en zonder verdere ongelukken, de ontreddirdc boot voortduwende, te Steenwijk terugkeerden. In den circus van Schuitenvoerder en Gottschalk te Oldenzaal is eer gisteren avond bij den aanvang der voorstelling het linnen bekleedsel der tent in brand geraakt, liet vuur deelde zich dadelijk mede aan de kap van linnendie in een oogenblik in vlam stond. Het personeel van den circus was echter het vuur spoedig meester, en de tent werd door het publiek ontruimd, zonder dat er persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Zaturdag a»ond kwam de vorstelijke familie van Waldeck-Pyrmont te Middelburg aan. De vorstin betrok met de beide prinsessen het Hotel Doe len, terwijl de vorst met gevolg zijn intrek in bet Hotel Abdij nam. Zon dag ochtend bragt de vorst met gevolg een bezoek aan het gebouw van het voormalig provinciaal geregtshof, thans voor de arrond.-regtbank ingerigt, terwijl hij daarna de oudheidskamer ten raadhuize bezigtigde, en het museum van het Zeeuwsch genootschap en de zaal der provinciale staten bezocht. De vorstelijke personen zijn Zondag avond naar Vlissingen gegaan en Maandag morgen van daar met bet jagt Victoria and Albert naar Londen vertrokken. Te Breda had gisteren aan de labriek van de firma Merkelbach, van Enkhuizen C". een treurig ongeval plaats. Voor een der gebouwen stond een steiger, waarop drie werklieden zich bevonden. Plotseling stortte de steiger in elkander en vielen alle drie van eene aanmerkelijke hoogte naar beneden. Een van hen werd voor dood opgenomen, een tweede werd aan dè beenen en een derde aan de borst zwaar gekwetst. Uit Boekei zou een gehuwd paar, dat een bij hen inwonenden oom op verregaande wijze door slagen en messteken had mishandeld, gcvankeljjk naar 's Bosch worden vervoerddoch 's nachts zijn zij uil het huis van be waring te Veghelwaar zij voorloopig opgesloten waren, ontsnapt, zonder dat eenig spoor van hen ontdekt is. 's GRAVENHAGË25 April Door Z. M. zijn tot kantonregter-plaatsvcrvangers benoemd: te Purme- rend, de heer L. N. Ileyl, ontvanger der registratie aldaar; te 's Hertogen- bosch, de heer jhr. mr. F. X. A. Verheyen, advocaat aldaar; in het kanton Wageningen, de heer mr. W. Reilingh, advocaat te Wageningen; in het kanton Ommen, de heer W. H. Houwing, ontvanger der registratie te Ommen; in het kanton Almelo, de heer m', E. E. van Riemsdijk, advocaat te Almelo; in het kanton Amsterdam n3. 2, de heer mr. W. H. K. Mout- haanadvocaat te Amsterdam; in het kanton Amsterdam n". 3, de beer mr. L. J. G. van üglrop, advocaat te Amsterdam; in het kanton Utrecht, de heer mr. G. H. van Bolhuis, advocaat te Utrecht. Aan den heer W. H. Genger, hoofdcommies bij het dep. van oorlog, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en lot adjunct-commies bij het dep. van oorlog is benoemd de beer J. C. Bautz, eerste klerk bij dat departement. De heer J. J. Voermancontroleur der directe belastingen in de 2'° afd. te Rotterdam, is benoemd tot ontvanger der invoerregten en accijnsen enz. te Utrecht. De heer J. E. van Pellecom, thans directeur van hel postkantoor te de Rijp, is als zoodanig benoemd te Voorburg. De officier van administratie 3« kl. J. C. Vos, behoorende tot de rol van het opleidingschip Admiraal van ffassenaer en gedetacheerd aan boord van het inslructiebrik Pollux, wordt overgeplaatst aan boord van het fregat Evertsen. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. Morgen zal het sectie-onderzoek van het tractaat met Frankrijk plaats hebben. Don derdag openbare discussie over het conversie-rapport. v HH. MM. de koning en de koningin zjjn heden middag ten 2 ure met een extra-trein langs de llollandsche en staatsspoorwegen naar Vlissingen vertrokken, 's Konings gemalin droeg een donker blaauwzijden reiscoslunm en Z. M. was gekleed in uniform van opperbevelhebber der vloot. De vorste lijke reizigers werden op het plankier begroet door eene digtc menigte, die zich aan twee zijden in rijen had geschaard. Aan den koninklijken trein deed de minister van financiën, voorzitter van den ministerraad, ba ron van Lynden, 1111. MM. uitgeleide. Na den 41*'0 Mei uit Engeland op hel I.oo te zijn teruggekeerd, zal het vorstelijk gezin den 3Isldier maand de reis naar Wildunsen aannemen. Naar men verneemt zou Z. M. besloten hebben het paleis op den Kneu- uiterdijk voor 5 ton aan het gemeentebestuur te verkoopen. ;er« BUITENLAN DSC ME J3ERIGTEN. ENGGI.AXD, LONDEN. 24 April. De heer Gladstone heeft bij het lagerhuis de begrooling ingediend, Daarbij wordt voorgesteld: Verbooging der belasting op particuliere rijtuigen; toelating van invoer van koffij met chichorei vermengd, en verbod op den invoer van alle andere koffijvermenging. Bij de toelichting toonde bij aan, dat de nitgaven sinds drie jaar waren toegenomen en de inkomsten op denzelfden voet bleven, ofschoon de algeimene staat van den handel niet onbevredigend was. Het batig saldo over het afgeloopen jaar was 352,004 De staatsschuld was met 7,159.009 verminderd. De uitgaven over het ioo- pende jaar werden geschat op 84,630,000 de ontvangsten op 84.935,000/, gevende alzoo een overschot van 305,000 Nog in deze zitting eene wet op de districtsregeling in te dienen, zou ondoenlijk zijn. Om evenwel de toegezegde vermindering van plaatselijke belastingen mogelijk te maken, stelde hij de bovengenoemde verliooging voor; voorts onder de ontvangsten te rekenen op 170,000 van de Kaapkolonie als restitutie ten gevolge van den Transvaalschen oorlog; wijders 250,000 vau Natal op rekening van den Zulu-oorlog. De begrootingsvoorstellcn werden bij eerste lezing aan genomen. Sir Charles Dilke verklaarde, dat het gerucht der hervatting van de on derhandelingen over het handelstractaat met Frankrijk ongegrond is. Tegen den 16'" Mei is in het lagerhuis aan de orde gesteld de vol gende motie van den beer Labouchere: //dat het huis der lords obstructief, overbodig en gevaarlijk is en derhalve afgeschaft behoort te worden". He heer Thomasson heeft daarop het volgende amendement aangekondigd. //Het erfelijk karakter van het hoogerhuis is nadeelig èn voor den invloed van dat ligchaam zelf èn voor de belangen van het volk van Grool-Brittanniï en Ierland". Mac Lean, die te Windsor een schot loste op het rijtuig van koningin Victoria, zou Maandag naar het krankzinnigengesticht te Broadmoor wor den overgebragt. De militaire magt in Ierland is weder versterkt. Er bevinden zich nu aldaar 32 bataillons infanterie, 7 regimenten cavalerie, 12 batterijen en 3 afdeelingen genie-troepen. De regering zouverneemt men geneigd zijn It treden in een door een lid der oppositie aangegeven middel van bevrediging, nam. om het kleine grondbezit in Ierland Ie bevorderen, door in het grool te koopen en in het klein te verkoopen. De ongeregeldheden te Camborne, in Cornwallis, w aar de lersche mijn- d< opgei Twe- Salar J langen. Een Atchis Mts doi os va verlo lene si voord gallen lurdag (ld, v ctive Journ minisii joel e tlegenl regl i b. v. ter va |s me naai en vo siaa tal leid. Van 1 plaa |Siukk< tde il it Prins tr Alex Een vrom Ier en loeder 300,01 lie et Dg ins den, t leze w Te P lebt. d dage :ogel ïhoude well «he s len mi Berig lubbelc (D van aangel eene b rengen herle' bond tk beli il St. lelijke ende 1 Irsland wild» r Odess eorr tal op 10 drie d tDgkoef r uit, was Sam, lig valt indcrs ine ond ilract, - Dtk ee ande de i 'si herli

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2