leidsciie courant. .es I# zoudu lowaj 1 hunt wen, ar dt hel g, »i inlijki olg al PInl V. 05. MAANDAG 24 APRIL BINNENLANDSCHE BERIGTEN. dt! 1 hecti hectol "gem 0,/! ►theke i fords [ZKH, '2* 14 .2 a .38 »22i .311 11 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. Afzonderlijke nomtners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. 13 tapen iCt 11 8 1 'P. 'Ct 123 Si |Sf ,1 'Si Si ld lï ld. - Ct Gl Si LEIDEN. 22 April, By kon. besluit van 21 April jl. is tot ontvanger der uitvoerregten en accjjnsen alhier benoemd de beer C. H. L. Nilant, thans in die betrekking te Gouda. Gisteren avond had in de stads-gehoorzaal de 97® algemeene vergade ring plaats van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. De pre sident, prof. van Bemmelen, bragt bij het openen der vergadering een welkomstgroet aan de aanwezigenwaaronder zich ook bevonden de bur gemeester en de wethouder de Fremery. Daarna gaf hij verslag omtrent den toestand van liet genootschap. Wij vernamen dat het aantal gewone leden op 1 Jan, 153 en dat der buitengewone of honoraire leden 43 bedroeg. De kroonprins had ook dit jaar weder zijne gewone gift geschonken, even als de heer Kneppelhout. Wijlen de heer Weymar had aan het genoot schap 1000 vet maakt. Het getal der leerlingen was sedert het jaar 1874 in den zomer-cursns steeds tusschen de 80 en 150 geweest; gedurende dit jaar was dit aantal in den winter-cursus geklommen lot 182, terwijl in den zomer cursus dit op 150 was gebleven. Wat hunne vljjt en hun ijver betrof, daarover had men alle reden tot tevredenheid, daar er in de zes klassen ongeveer 70 pCt. bevorderd waren en 6 leerlingen met gunstig ge volg het eindexamen hadden afgelegd. In het personeel der leeraren was geene verandering gekomen en allen hadden zich steeds, met hunnen bekwa men en ijverigeu directeur aan het hoofd, door trouwe pligtsbetrachling onderscheiden. Aan het bestuur waren eenige leden door den dood ontval len, met name de hh. H. J. Giezen en J. W. Bertrand. Spreker bragt hulde aan de nagedachtenis van deze mannen, die zooveel hadden bijgedragen tot den bloei van het genootschap. Men had niet terstond in de door hun over lijden ontstane vacaturen behoeven te voorzien, daar de hh. Groen en van Dijk welwillend hunnen arbeid op zich genomen hadden. De uitgebreidheid, welke de wet op het middelbaar onderwijs verpligtend had gemaakt, kon in sprekers oogen geen goedkeuring vinden. Het aantal vakken, waarop zich de jongelieden moeten toeleggen,was dan ook, volgens sprekers inzien, de reden, dat aan geen der zes jongeliedendie het eind examen van dezen cursus met goed gevolg hadden afgelegd, het diploma van lift bouwkundig teekenen kon overhandigd worden. Hierna ging spreker over tol hel uitreiken van de bekrooningen, be staande uit kleine zilveren en bronzen medailles en getuigschriften. De leerling A. J.Gooszen sprak, ook namens zijne medeleerlingen, eene dankbetuiging uit. Na den afloop dezer uitreiking werden door de aanwezigen de ruim 3000 handteekeningen, 1700 bouwkundige teekeningen en 58 boetseerstukken in «ogenschouw genomen, waarvan vele, door de verdienstelijke bewerking, de algemeene aandacht tot zich trokken. Uil de rekening en verantwoording bleek, dal de raming voor het volgende jaar, wat de inkomsten betrof 11G68 bedroeg, terwijl die der uitgaven ƒ12271 was, zoodat men nog in een tekort zou moeten voorzien. In plaats van den heer Giezen werd als bestuurslid gekozen de heer T. W. Ouwerkerk, in de plaats van den heer Bertrand de heer D. van der Horst. Prof. Lorentz nam de plaats in van prof. Bicrens de Haan, die volgens hel reglement moest aftreden, en de heer van Dissel die van den heer van Lith. De beer de Sturler bedankte den voorzitter voor de wijze, waarop hij deze vergadering geleid had. Diploma van voldoend afgelegd eindexamen in de wis- en natuurkundige wetenschappen werd verkregen door: J. N. Doornberg, B. H. W. Wille brands, B. E. Spijker, H. J. Planjer, N. Piket en W. Fontein. 1 leerling werd afgewezen. Aanteekening op het diploma voor teekenen en boetseeren verkregen N. Piket en W. Fontein en voor teekenen B. H. NV. Willebrands. Prij§vragen. Voor Bouiokunde: 1 Het vervaardigen van eene Engelsche trap (om den kegel) op 1/7 der ware grootte: N. Piket, kleine zilv. med.; W. C. la Feber, groote br. med. 2. Het vervaardigen van eene achthoekige spilt rap op 1/7 der ware grootte: N. Nelis, groote br. med. 3. Het op vergroote schaal copieeren van de opsiandteekeuing van een 'orsteljjk verblijf: A. II. Römer, kleine zilv. med,: H. J. Planjer, groote lir. med. 4. Het op vergroote schaal copieeren van den gevel en de doorsnede van eene dorpskerk: A. J. Gooszen, kleine br. med.; J. Jongeneel, een boek geschenk. 5. Het ontwerpen van eene bekapping op een gebouw van op te geven vormG, Heenkeen getuigschrift met boekgeschenk. üandteekenschool: 1 Pleisterornament. Een vaas in Franschen Renais- sance-stijl; G. de Blauw, kleine zilv. med; H. Verstraten, groote br. med.; N. Piket, groote br. med. 2. Pleisterornament. Een modern kapiteel: P. N. Kriek, kleine zilv. med. A. A. Sell reuder, groote br. med. BoetseerklasseHet vervaardigen van een ornament in renaisance-stij! volgens schetsteekening: N. Piket, kleine zilveren med.; W. Fontein, groote br. med. Eervolle vermeldingen werden toegekend in de le klasse A aan: J. Kriest, N. Dekker, L. Krispijn, H. KorswagenJ. Nuyt, J. Noest, F. L. T. van Oosten, N. D. Dee, Fr. Schildhuizen, N. Kloots, J. C. Marks, J. C. van den Berge. In de 1® klasse B aan: G. van den Heuvel, H. N. Verbeek, W. F. K. de Kievit, H. K. de Nie, A. J. Blansjaar. J. Bertram, P. H. Faes, M. Hubers, VV. Broekhuizen, D. Timmermans. In de 2* klasse A aan: P. J. Loeber, G. Groenendjjk, J. Selier, G. D. J. Beulink, D. C. van Altenburg, W. P. J. Brittijn, A. Klinkenberg, Komen, F. A. YVempe, G. J. van der Mark, A. J. P. Rovers. 2® klasse B. D. M. Nolet, A. J. Parmentier, J. Osse- voort, W. Brakel, T. F. van Beukering, G. de Koning, H. N. van der Waals, J. A. Hageman, N. Brummelkamp, A. Planjer. 3® klasse A. W. F. Sleyser, J. G. van den Bergh, C. J. Broers, G. C. vanlngen, A. Kors, J. P. J. van Ewijk, C. M. Cremer, F. W. Schneider. 3® klasse B. P. van Hooidonk, G. C. Rietbergen, J. H. Rozier, P. M. J. van Oerle, C. H. van der Drift, J. Vijlbrief. 4® klasse, A. J. Gooszen, A. II. Römer, F. van der Laaken, L. van den Berg, P. Dee, H. J. Belterman, C. J. van Betike- ring, M. D. N. van Hest, J. Koorenhofl, W. Jongeneel, J. Hoeks, N. Nelis. 5® klasse, H. J. Sloos, J. de Nie, J. A. Verhoog, A. Renier, P. de Wilde. 6® klasse, B. H. YV. Willebrands. B. E. Spijker, N. Piket, W. Fontein, P. N. Kriek, G. de Blauw. Voorts nog aan: A. A. Schreuder, G. Heenk, W. C. la Feber, H. M. Klaver, P. N. Petri, A. Koorenhofï, A. F. Verhoog, G. Splinter. Gisteren avond had in den schouwburg de aangekondigde uitvoering plaats ten behoeve van de weduwe van den onlangs overleden sergeant majoor van Deudekom, door de stafmuzick van het 41"® reg. infanterie en de onderofïicieren-vereeniging «Door vriendschap vereenigd". Zelden, geloovcn wij, mogt men beter slagen het nuttige met hel aangename te paren, als hier het geval was. Na de uitvoering van een viertal muziekstukken, waarbij eene clarinct-solo door den heer van Pijpen, werd het blijspel: »Een nieuwe manier van poffen" opgevoerd. Mogt de uitvoering der mu ziekstukkeu, en niet het minst de solo, reeds de algemeene goedkeuring wegdragen, niet minder was dit het geval met de opvoering van het ge noemde blijspel. Een daverend applaudissemenl en hunne terugroeping gaf hiervan den vertooners het bewijs. Na de pauze werd weder een viertal muziekstukken, waaronder een solo voor oboë, door den heer J Öostelaar, ten gehoore gebragt, gevolgd door de opvoering van het kluchtspel: «Het spreekuur van den Docter". Ook nu weder mogt de kapel en de solist zich in de goedkeuring van hel publiek verheugen. Was de opvoering van het eerste tooneelstukje goed van stapel geloopen, niet minder was dit ook nu het geval. De vertooners kweten zich weder zoo goed van hunne taak, dat er een storm van toejuichingen van de zijde van het publiek los barstte. Voor den aanvang van het nastukje viel allen de eer te beurt met een lauwerkrans vereerd te worden, welke dankbaar werd aanvaard. Zeer voldaan verliet een ieder de schouwburgzaal en zeker niet het minst de executanten, in het bewustzijn een goed werk te hebben verrigt, waarvan de uitkomsten wel verblijdend mogen genoemd worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 49 tot 67 volwassen personen en 5 lot 10 kinderen. Heden morgen, omstreeks 9 ure, is op de Breêstraat een paard met boerenkarretje op hol gegaan; vermoedelijk heeft door het sloolen van de kar legen eene rail van den tramway het paard geschrikt, waarbij de kin ketting brak. Op de Iloogewoerd tol slaan gebragt. zou het paard zijn weg vervolgen naar den stal van S. op de Doezastraat, maar het ging als- toen weder op hol langs het Rapenburg, waar het tegen een lantaarnpaal aankwam, die nog al beschadigde, zijnde ook bij het aanrijden van die lantaarn de in de kar gezetene 19-jarige landbouwer L. O., te Zoeterwotide

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1