LEIDSCIIE COURANT. I" 1882. 11, V. 92. DONDERDAG 20 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. X, Zei 1 eron i ben un ai ON'. LE. 1AX r Uil V//> "l9. •1 V \v De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel )aars /1.50, franco p. p. f2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ik li ïrs ii '•••go c mi er-TI» nvaii! e le door e Be eP Ier f i :it 4 a/ lo. 3! i LEIDEN, 19 April. Bij besluit van den commissaris des koninzs in Zuidliolland is bepaald, dat de eind-examens der hoogere burgerscholen in deze provincie voor dit jaar te Dellt zullen plaats hebben. Tot leden der commissie voor het afne men dier examens zijn benoemd: lot lid en voorzitter, dr. W. Bisschop, directeur der hoogere burgerschool te Dellt; tot leden, de hh. dr. C. J. J. Ninck Block, jhr. dr. E. J. G. Everts en L. Chatelain. leeraren aan de hoo gere burgerschool te 's Gravenhage; J. Xlenalda van Schouwenburg, direc teur. H. W. Miiller en F. N. van Rijn, leeraren aan de hoogere burger school te Rotterdam; dr. A van Oven en dr. L. Posthumus, leeraren aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; mr. P. A. TuUker en M J. A, Maslhofl, leeraren aan de hoogere burgerschool te Delft; dr. B. Koster, leeraar aan de hoogere burgerschool te Schiedam; dr. XV. Julius, directeur der rijks hoogere burgerschool te Gouda; dr. J Nieuwenhuyzen Kruseman. directeur der hoogere burgerschool te Gorinchem. Heden morgen, omstreeks 10 uur, is ten huize van den koffijhui>honder C. in de Vrouwensteeg een begin van schoorsteenbrand ontstaan; die echter spoedig is gebluscht door den heer G., brandmeester aan de Aalmarkt woon achtig. Ten half een uur is een handwagentje, waarin een jongentje van2'A jaar was gezeten, en bestuurd door een ouderen jongen, van de Hooigracht ko mende en den Ouden Rijn willende oprijden, aldaar te water geraakt, den bestuurder op den wal achterlatende. Het kind werd gered door een voor bijgaand heer, die zich daartoe gekleed te water begaf. Gisteren avond werd de eerste zomervergadering van de afdeeling leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw cn Plantkunde in de zaal van Zomerzorg gehouden. Nadat weder eenigc nieuwe leden aangenomen waren en de ingekomen sltikken waren voorgelezen, waaronder ook het gunstig antwoord, door het gemeentebestuur gegeven op de vraag door deze afdeeling gedaan om een subsidie van 200 voor de in Julij a. s. alhier te houden tentoonstel ling, ging men over tot de behandeling van de op vorige vergadering in tie bus gevonden vragen. Is hel waarheid dat de Nerittm Oleander vergiftige eigenschappen bezit •en zoo ja, wat is de uitwerking daarvan? En is het dan niet raadzaam dergelijke planten uit de kamer te verwijderen? De heer dr. Boerlage deelde naar aanleiding van deze vraag mede dat de vergiftige eigenschappen dezer "I plant reeds bij de oude Grieken bekend waren. Hjj gelooide echter niet dat bet vergift, dat voornamelijk in de bladeren gevonden wordt, van dien aard was, dat men ze wegens sanitaire maatregelen uit de kamer zou moeten ^verwijderen. Wat de tweede vraag aangaat, of namelijk de bloemen van de Colchittm 73| Autuoinale de zonderlinge eigenschap bezitten om bij aanraking met de hand deze de kleur te doen verliezen en de hand eene lijkkleur te doen aannemen geloofden vele kweekers dal men hier met een sprookje te doen had; nooit toch hadden zij dit gemerkt. Ten opzigte van de derde vraag, achtte de lieer dr. Boursse Wils het van bet grootste nut om boomen, welke op zekeren leeftijd gekomen waren, te snoeijen. Wordt een boom niet gesnoeid, dan zullen langzamerhand de takken gaan rotten en de gevelde boom zal bij verkoop zeer weinig meer opbrengen. De heer Boerlage komt bij de vierde vraag tot de conclusie dat de aard wormen niet nadeelig, maar integendeel zeer nuttig zijn voor de aarde. Na de pauze werd aan den heer Xlater, door de maatschappij met de goti- 3' den medaille bekroond, wegens het invoeren van twee hier te lande geheel en al onbekende plantsoorten, door den president, den heer mr. Obreen, die medaille uitgereikt. De minister van binnenl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat in de maand Junij ol Julij e k. gelegenheid zal worden gegeven tol bet afleggen van de praktische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die lot de examens "enschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 1 Junij e. k schril- Rjd lelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoog leeraar dr. R. S. Tjadcn Xlodderman, te Groningen. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt, dat in de maanden Mei Junij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tol hel leveren van voldoende 13 Qt - 12: i# ui d. IS d. R '20.91 '11.31 f6. 111 131 SI bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkun dige wetenschappen, om le kunnen worden toegelaten tol het eerste natuur kundige examen, vermeld in art. 4 der wel van 25 Dec. 1878. Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commis sie, met hel afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. van Lankeren Matlhes, te Amsterdam. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. Volgens in de Staatscourant gedane opgave bedroeg de bevolking des rijks op 1 Januarij 1881 2,007,060 mannen en 2,053.532 vrouwen, totaal 4,060,592. Zij is toegenomen in den loop van 1881 met 27730 mannen en 25755 vrouwen, te zamen 53485. De loop der bevolking des rijks was in 1881 als volgt: geboren werden 73216 mannen en 69660 vrouwen, terwijl stierven 44963 mannen en 42604 vrouwen, verschil 28253 mannen en 27056 vrouwen. Het aantal personen, die zich gedurende 1881 in de gemeenten van het rijk vestigden, bedroeg: 139,519 mannen en 129095 vrouwen, ter wijl vertrokken 140,042 mannen en 130.396 vrouwen, zoodat er meer ver trokken dan zich vestigden 523 mannen en 1,301 vrouwen. De Staatscourant bevat het verslag over de internationale aardrijks kundige tentoonstelling in September 1881 te Venetië gehouden ingediend door den heer Teixeira, consul «Ier Nederlanden le Venetië. Blijkens berigt van Z'. Ms minister-resident te Washington, heeft de senaat een voorstel aangenomen tot afschaffing der sttriaxe op goederen alkomstig van landen ten oosten van de Kaap de Goede Hoop, wanneer zij uit havens ten westen dier Kaap worden aangevoerd. Daar dit voorstel van wijdere strekking is dan dat, hetwelk in het huis van vertegenwoordigers was aangenomen ten aanzien der sttriaxe op den indirecten aanvoer uil Nederlaudsch Indië, moet het thans nog ter goedkeuring aan laatstgenoemd ligchaam worden aangeboden. Bjj de le 's Ilage gehouden acle-examens voor het lager onderw ijs zijn 16 candidaten geëxamineerd voor de acte als onderwijzer. 7 werden afge wezen, 2 trokken zich terug, terwijl werden toegelaten de hh W. G. F. Rosmalen, uit 's Ilage; A. M. Emcis en P. Norlier, uit Gouda; II. Smal- broek, J. C. de Jong en C. C. J. Schrüder, uit Rotterdam, en M. J. Vier- telhausen, uit Ilillegersberg. In eene kleine brochure, niet in den handel verkrijgbaar, getiteld: "Theorie en Practijk", treedt de heer J. Relinfanie Jf.ambtenaar bij het departement van financiën, op voor het tiehend van de staatsloterij. Schrij ver herinnert, dat er in Nederland staatslieden geweest zijn. die, in theorie tegen de staatsloterij gekant, praclisch de instelling beschouwende, vóór het behoud er van gewonnen werden; minister van Bosse, minister Visse ring en minister van Lynden worden als zoodanig genoemd. De staats loterij is dan ook, zooals zij tegenwoordig in Nederland werkt, eer een zegen dan een onheil. Toen zij in 1726 ten onzent werd ingesteld, had men daarmede een doel, dat volkomen is bereikt. Men wilde de speelzucht, die in die dagen hand over hand toenam, paal en perk stellen, een einde ma ken aan hel bestaan der vele speelhuizen, waar dobbel- en hazardspelen aan de orde van den dag waren, en aan de vechtpartijen en huiselijke twisten, die er, met nog treuriger voorvallen, uit voortvloeiden, een einde maken. Daarom staat schrijver verbaasd, als hij verneemt, dat een der voornaamste grieven, die men tegen de staatsloterij heeft, die is, dat de regering haar exploiteert. Immers, de ontwerpers der loterij achtten juist die handeling noodig. ten einde de speelzucht, die nu eenmaal niet kan worden uitgeroeid en in onzen tijdzoo niet sterker, althans niet minder sterk is, te leiden. Door het behoud der staatsloterij zal eene grootere wel daad aan Nederland worden bewezen dan door hare abchaffing, welke ver oorzaken zoude; noodclooze benadeeling voor de schatkist, het ontnemen van het dagelijksclt brood aan duizenden Nederlanders en... de verplaat sing der speelzucht, met de noodlottige gevolgen van dien. UD.) Er heeft zich te Kralingen een geval van vergiftiging voorgedaan bij twee knaapjes, naar alle waarschijnlijkheid, door het gebruik van geverfd snoepgoed: althans moeten de heide kinderen Zaturdag van dat suikergoed gegeten hebben en eenigc oogenbltkken daarna onpasselijk zijn geworden. De oudste, een 6-jarig knaapje, is rieds overleden, terwijl de andere, 4 jaren oud, in een bedenkelijke!» toestand verkeert. De leden van het Engelsche Inndhuishoudkttndig genootschap, wier bezeck verwacht werd. zijn gisleten te Haarlem aangekomen. Nadat de h eren de stukken van Frans Hals en de andere merkwaardigheden op het raad huis hadden bezigtigd bragten zij een bezoek aan de Groole Kerk en vervolgens

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1