w selen van vergiftiging voorgedaan, ten gevolge van het eten van den wortel ecner in het wild groeijende plant, waarschijnlijk waterschecrling Een der kinderen was reeds overleden bij de komst van den te hulp geroepen ge neesheer; de anderen vleit men zich dat herstellen zullen. Te Maastricht is aangehouden een Belgisch lancier, die zich daar ter slede gedurende acht dagen had opgehouden en zich aan verschillende op- ligterrjen had schuldig gemaakt. 's GRAVEN11AGE, 18 April. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer J. 11. A. W. baron van Heerdt lot Eversberg, gouverneur van Curasao. tot het aannemen van het ordeteeken 3e klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, en aan den heer J. H. A van Daalen, waarnemend procureur-generaal bij het hof van justitie in de kolonie CnraQao. lot hel aannemen van het ordeteeken 4e klasse dier Ordebun door den president der Vereenigde Stalen van Vene zuela geschonken. Aan den heer mr. A. J. F. Verheyen van Estvell is, op zijn verzoek, eervol ontsla? verleend als schoolopziener in het arrondissement Boxmeer. Aan den lector aan de rijks-nnivegsiteit te Utrecht d'. P. Q. Brond- geesl is, behalve hel onderwijs, waarmede hij tot dusver belast was, boven dien opgedragen de kennis der geneesmiddelen en de geneesmiddelleer te ouderwijzen. De luitt. ter zee le en 2' kl. \V. G. van Nes en K. VV. 11. Goetz en de officier van administratie 3e kl. C. C. Hammacher, uit Oosl-lndie terugge keerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag aansl) geen gehoor verleenen. Als getuigen werden gisteren door de enquête-commissie uit de tweede kamer omtrent de exploitatie van spoorwegen gehoord de hh.W. IC. M. Vrolik. directeur-generaal der maatschappij lot exploitatie van staatsspoor wegen le Utrecht: C. W. P. Mieling, sectie-ingenieur en districls-inspecteur der sectie Breda-Vlissingen van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen le Middelburg, en J. J. M. A. Glasius, districts-iuspecteur voor mouvement en handelszaken van de Luik-Limburgsche lijnen der maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen te Luik. Heden hoorde de commissie de hh. mr. D. J. C. van Lennep, directeur der Ned. centraal-maatschappij te Utrecht, en E. J. B. M. H. Engeringh, chel van dienst voor handelszaken der maatschappij tol exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht. De leden der tweede kamer zijn opgeroepen legen Dingsdag den 25" April, ten half 3 ure. Het tijdstip van vertrek van I1H. MM. den koning en de koningin naar Engeland is thans geregeld als volgt: Woensdag 26 April a. s. zullen 1111. MM. met gevolg de residentie verlaten des namiddags circa drie ure, met een extra-trein van de lloll. spoorwegmaatschappij, welke de konink lijke reizigers direct naar Vlissingen zal brengen. Het raderstoomschip de Palk, aldaar ter reede liggende, zal, gelijk men weet, HH. MM. naar Queensborough vervoeren. Het is nog onzeker of, na landing in de Eugelsche haven, dc reis naar Londen per boot of per spoor zal worden vervolgd. Z. Exc. de minister van marine zal het raderstoomschip F alk, eenige dagen voor den logt naar Engeland, ter reede van Vlissingen inspecteren. De jeugdige prinses Wilhelmina zal, daags na hel vertrek van Hd. ouders, derhalve den 27"" dezer, door hare gouvernante naar het Loo worden begeleid. HH. MM. zullen van Londen direct naar het Loo tcrug- kecren en totdat einde gebruik maken van den spoorweg Nijmegen—Arnhem. Z. IC. 11. de prins van Oranje heelt den heer predikant Bersier eene bijdrage van duizend gulden toegezonden voor de oprigting van het stand beeld, dat te Parijs zal worden gewijd aan de nagedachtenis van den ad miraal de Uoligny. -it De huisknecht van den heer v. H., door het geregtshof alhier jl. Don derdag veroordeeld ter zake van het plegen van een deel van den raad*, selachtigen diefstal bjj nacht in de woning zijns meesters, is tegen die uitspraak in cassasie gekomen. BU1TENLAN DSCH E BER1GTEN. ENG ELAND, LONDEN. 17 April. HH. MM. de koning en de koningin der Nederlanden zullen den 26"" dezer le Windsor verwacht worden, waar de State-rooms in de noordzijde van het paleis voer hen in gereedheid zijn gebragt. Koningin Victoria zal den koning den avond van zijne aankomst tot ridder van den Kouseband slaan; de plegligheid zal bijzonder indrukwekkend zijn, daar zes konink lijke ridders van het Blaauwe Lint tegenwoordig zullen zijn. Den 28"" zullen koning en koningin Windsor verlaten en hun intrek nemen in Buckingham Palace. het koninklijk paleis te Londen, waar zij tot het mid den der volgende week zullen blijven. Zij zullen Vrijdags dineren bij de prins en prinses van Wales en Zaturdags bjj lord en lady Granville, in het paleis van binnenlandsche zaken. Ook hebben H1I. MM. eene uitnoodiging van den hertog en de hertogin van Wellington aangenomen. De lersche staatsgevangenissen herbergen thans 511 gevangenen, waar van 35 beschuldigd van moord, II van zamenzwering tegen de rust van den staat, 24 van moordaanslagen en de overigen van brandstichting, vrees- aanjaging, zamenrolting en andere agrarische misdrijven. Zaturdag avond werd le Dublin een wapenmagazijn ontdekt en Zon dag werd eene poging gedaan, om de polilie-kazerne te Balleycooney in de lucht te laten springen. Door de ontploffing werden een zijmuur, de vloer en het dak van het gebouw vernield. De menschen bleven ongedeerd. Volgens de Bombay Gazette zijn de berigten uit Afganistan van min der bevredigenden aard. Men vreest daar voor een opstand, welke Enge land in de noodzakelijkheid zou brengen, aan dat land een nieuwen iras vorst te geven. Abderrahman tracht door alle mogelijke middelen zich de aanhangers van zijn overleden oom Sjir Ali, zoomede van zjjne beidt neven te ontslaan, en algemeen is het misnoegen over de strengheid, waai mede hij te werk gaat. Men meldt uil New-York, dat de heer John F. Slater, van Norwict (Connecticut), een der grootste katoenfabrikanten van liet land, heeft besla ten eene som van 1 millioen dollars beschikbaar te stellen, ten behoeve dt op opvoeding van kleurlingen in de Zuidelijke Staten. Hij stelt voor, bel b* «er heer over dit fonds op te dragen aan eene commissie van tien leden. pt| te|ii fonds zal toereikend zijn, om jaarlijks 50 a 75 onderwijzers en godsdienst pin leeraars in het Zuiden te onderhouden. FRAKHRIJ K. Mi De geestelijke broeders en zusters, die le Parjjs nog aan het lioolract staan van eene openbare school, hebben zich tot den kardinaal-aartsbisscbi Guibert gewend, met de vraag, of zij, na het tot stand komen der nieun( onderwijswet, al dan niet hunne betrekking kunnen blijven waarnemei De De prelaat heelt hierop bevestigend geantwoord. Heeft het godsdienst-onda thoi wijs al opgehouden verpligt le zijn, zegt hjj, er blijkt toch uit niets did het verboden is. De onderwjjzer zal dus altoos de gebruikelijke gebeds al°e bij het begin en het einde der lessen kunnen uitspreken, en het scIiooIIm ond stuur zal hem gewis niet dw ingen de godsdienstige zinnebeelden, die l |ire] op zijn borst draagt, weg te nemen van de muren. Mogt ik in mijne «gg wachting bedrogen wordenmogt iemand onder de school-autoriteiten willen verbieden, wal voor u een beroepspligt is en het hoogste doel levens, dan behoort gij eerbiedig een regt staande te houden, dat mij betwistbaar voorkomt. Het dagblad la Paix, waarin men een orgaan ziet van het Elysée, ai de opvatting van den lieer Guibert niet juist. Het is, zegt dat blad, onderwijzers bepaaldelijk verboden godsdienstonderrigt te geven op de oi bare school, zelfs na de gewone schooluren. Dat onderwjjs is uitdrukkel aan de dienaren van de godsdienst opgedragen. Wat liet gebed betreft het begin en het einde der lessen, en de kruisbeelden, de wet zwijgt van, en die zaak zal bij een reglementair voorschrift beslist moeten wordt Wij willen alleen opmerken, dal het gebed eene godsdienstige verrigting ij dat het bovendien door zjjne bewoordingen het karakter draagt van een ander kerkgenootschap, en dal de wet de onzijdigheid der kerk heeft wild in schoolzaken. De predikanten der Hervormde kerk te Parijs hebben, naar aanleid» van de onlangs vermelde splitsing dier kerk in acht kerspelen, eene cii laire aan de gemeenteleden openbaar gemaakt, waarin zjj op historische andere gronden die splitsing afkeuren. Het desbetreffend decreet, zegt zij, is uitgevaardigd tegen den wensch der kerkelijke ligchamen en insti met het advies, uitgebragt door de meerderheid van den centralen raad Hervormde kerken in Frankrijk. Het kost ons, leest men in diecirculai moeite te begrijpen, dat Protestanten niet hebben gevoeld, hoe zij, wereldlijken arm inroepende om de inrigting der kerk, tegen het verlam harer vertegenwoordigers in, te wjjzigen, hel Hugenootsch gevoel regtmatige fierheid krenkten. In den Figaro komt de heer F. de Bas op tegen de historische juistheid van eene schilderij van Charles Delort, die in het aanstaandeSaJ tentoongesteld zal worden, en «het nemen van de Hollandsclie vloot de huzaren der republiek, in 1794", voorstelt. Hij herinnert in zijn sein ven, met verwijzing naar de Jonge's «Geschiedenis van het Nederlands zeèwezen", dat dit groote wapenfeit hierop nederkomt, dat de Nederlai sclie vloot den 19" Jan. 1795 bij Nieuvvediep, op honderd schreden afstaii van het strand, in het ijs beklemd raakte, en zich zonder tegenstand il" 1 de Franschen overgaf, maar op uitdrukkelijken last van de regering'® Bataafsche republiek. Er was dus in dit feit niets roemrijks voor de F schen en niets vernederends voor de Nederlandsche krijgslieden en de hut Ui M iet iet ;racl NE in ht ren, die op de bevroren Zuiderzee naar de vloot galoppeerden, belmoren! het rijk der fabelen. Bij den diefstal in liet cenlraal-postkantoor te Parijs hebben de diet eene kist opengebroken en daaruit 180 brieven met geldswaarde weggei mén. Deze w aren uit bet buitenland en de provincie des avonds aangel men om den volgenden morgen te worden bezorgd. De gestolen som draagt nagenoeg 1 millioen. Te Rennes, in Normandië, is op 26 Maart de nieuwe protestants!" kerk ingewijd. Bij die gelegenheid werd in herinnering gebragt dat de blo alf jende gemeente van Rennes. in 1555 gesticht, tegen de zwaarste leg spoeden te kampen had gehad. Bij de bloedbruiloft was haar predikanlt gelukkig naar Engeland de wijk te kunnen nemen; toen de vervolging bekoelden, herzamelde zich de gemeente, maar zij zag in de eerstvolgn honderd jaren haar kerkgebouw driemalen in brand gestoken en was t« het einde der 17d' eeuw geheel verdwenen. Eerst in 1832 werden et 'D nieuw eenige Protestanten gevonden, doch toen in 1840 de predikant1 1 nony voor dezen eene zaal gehuurd en daarvoor het opschrift «Culte En gélique" had geplaatst, mogt hij wel de dienst bljjveii waarnemen, F'"1 moest hel opschrift verwjjderd worden. Eindelijk in 1873 werd de gemefls erkend en kon men denken aan den bouw eener kerk. Te Nantes hebben 5000 werklieden aan de verschillende ijzergieterij' en smederijen het werk geslaakt, omdat de fabrikanteu voorgesteld hebiloon' voortaan 40 centimes van elke 100 francs werkloon te korten, ter o|* 'lel ting, met dat geld, van een fonds ter verzekering tegen ongelukken of' 10,11 minkingen, door de werklieden in hunne dienst bekomen. fe' Mevr. de markiezin de Gueydamop het kasteel te Valabre overW heeft aan de stad Gardanne nabij Marseille gelegateerd het kasteel en r'e grond te Valabre, twee huizen, weilanden en een domein gelegen tel e"e bergen gelegen in de Neder-AIpen, en een bedrag van 200,000 fr. 1 N1 ter oprigting van eene landbouw-schooldie te Valabre haren zetel 1 "an ben zal. r'l*'

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2