LEIDSCHE COURANT. :n M 18*2. 91, WOENSDAG 19 APRIL. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. OCtltl het I RT, le U De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgl/aar voor 5 cents. De prijs der Advertenfiën is van 14 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. 2.- regels 1.iedere regel meer 25 cents. •koop oorni achis DERj I.EIDEN, 18 April. d«t Den 15dM April werd de gewone jaarlijksclie algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwater-maatschappij, onder voorzit terschap van den president-commissaris, den heer de Laat de Kanter, ge houden. Er waren 76 aandeelen, vertegenwoordigende 29 stemmen. Uit het verslag van de directie bleek, dat in het jaar 1881 te Katwijk aan dcu Rijn werden opgepompt 190.755 kub. meters duinwater, tegen s> *1157 071 kub. meters in 1880. De waterstand in hel reservoir en het kanaal was bevredigend; evenwel werd, met liet oog op het toenemend verbruik, nwa het eerste kanaalpand over 700 meters uitgediept, terwijl van de bereids in 'II Ti erfpac'l( verkregen domeingronden een tweede kanaalpand, ter lengte van 45 nieters, werd gegraven. De watertoren, de reservoirs en filters verkeerden in gewenschten toe stand; bij den slorm van 14 October werd de schoorsteen bij het machine- gebouw tot op 3 meters van den beganen grond omvergeworpen. Door krachtsinspanning van het personeel werd slechts gedurende één uur de gei toevoer van water naar de stad gestremd, en werd in den kortst mogelijken -Bobi tijd de schoorsteen weder hersteld. Gedurende 1881 werden gesloten 275 contracten, waarvan 244 contracten voor gewoon gebruik en 31 voor verbruik per meter, behalve de contracten gesloten met Zijne Excellentie den Minister van hinnenlandsche zaken voor de universiteitsgebouwen en den Minister van justitie voor het Militaire ilelentiehuis Het buizennet in de gemeente werd met 1128 meters vergroot. Hel duin- waterdoor den wel-edelen zeer geleerden heer dr. de Loos onderzocht, bleek van zeer goede qualiteit te zijn. Het voordeelig saldo bleek over dit jaar te zijn ƒ6932.82%. De «Leidsche Dilcltantenclnb" gal gisteren avond, alvorens te scheiden van het wintersaizoenecne voorstelling in het lokaal «Ephraim", welke door een groot aantal genoodigden werd bijgewoond. De voorzitter opende deze feestelijke bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom, met den wensch. dat het op dezen avond voor allen eene aangename zamenkomst pQ j mogt zijn; men moest echter bij de tooneeluitvoering bedenken dal niet het werk was van artisten, maar van eerstbeginnenden. Mogt de vereeniging, 10 zeide hij, eerst sinds 5 maanden bestaan, hij had het genoegen mede te ieelendat de financiën in voldoenden staat verkeerden en dat het ledental toenemende was. Hij spoorde verder tot meerdere toetreding aan. Daarna ging men over tot de uitvoering van een drietal tooneelstukjes: «De Matroos", 'Zonder tamboer of trompetter" en «Het kind van den huize". Werd reeds Sp, 11 bet eerste stukje voor dilettanten vrij goed afgespeeldzoodat de vertoonérs het einde den algemeenen bijval mogten verwerven, het laatste mogt bet glanspunt van den avond worden genoemd; de flinke en vlugge wijze, waarop het werd afgespeeld, lokte dan ook een herhaald en daverend ap- U jlaudissement uil. Zonder namen te noemen mogen wij toch niet nalaten 8 ten woord van lof toe te brengen aan de dames, die de vereeniging met bare talenten ten dienste stonden. Nog langen tijd bleef men bijeen ten einde zich aan de dienst van Terpsichore te wijden. In eene der pausen, die wel wat lang waren, ook te oordeelen naar de algemeene klagten, trad de voorzitter nogmaals op en zeide, dal de ver eniging, getrouw aan hare statuten, om, zoo noodig, het nuttige met het aangename te vereenigeneene collecte zoude houden voor eene hut-pbehne- 'ende weduwe met drie kinderen, ofschoon ook reeds door anderen pogin- {en werden in het werk gesteld om haar te helpen. Deze collecte bragt artjs. lueot i van es ten pCt «i jll nd. iid.i pCt I" •j 10.10% op. pt, ■ju nb. I. 41 Blijkens een hierachter voorkomende aankondiging zullen in Mei door de 'noneelisten van het Wallner-lhealer te Berlijn, onder leiding van den directeur Theodor Lebruneenige gaslvoorstellingen gegeven worden in den stads schouwburg te Amsterdam. Door den minister van koloniën is eene verhooging aangevraagd der 'egrooting van Nederl, Indië voor 1882, ten einde de onderafdeeling: ka- strale en statistieke opnemingen van 15400 te brengen op 25400. De ui bedoeling is om hier le lande de uilgaaf te bezorgen van een nieuwen atlas 'oor twee officieren van de topografische dienst in Indië. de heeren J. W. Stemfoort en J. J. ten Siethofï, in hunnen vrijen tijd vervaardigd naar de nieuwste en beste bronnen, en door hen ter beschikking van de Indische eegering gesteld. Naar aanleiding van het reeds vroeger gevormde plan tot oprigling vau een algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklieden, zal er, blijkens eene rondgezonde circulaire, eene vergadering worden gehouden le Am sterdam. Aldaar zullen volgens die circulaire mededeelingen worden ge daan. die zeker de belangstelling zullen wekken van allen, wie het welzijn van den Nederlandschen werkman ter harte gaat, en ongetwijfeld zal deze vergadering strekken om eene zaak in het leven te roepen, die sedert lang is gebleken eene noodzakelijkheid te zijn, en waardoor de goede verstand houding, die in ons geliefd vaderland tusschen werkgever en werkman be staat, op den duur zal worden bestendigd. Ook zal aldaar gelegenheid worden gegeven iu debat te treden over de grondslagen en de uitvoering der zaak. liet stoomschip Prins Hendrikvan Amsterdam naar Batavia, is op 16 April van Suez vertrokken. De Celebes, op weg naar Batavia, is op 16 April St. Vincent gepasseerd. Het stoomschip Amsterdam, op weg naar Amsterdam, is op 16 April van Aden vertrokken. Naar gemeld wordt zal mevr. Beersmans. die. naar men zeide, naar Antwerpen zou vertrekken, voor het Nederl. tooneel behouden blijven. De onderhandelingen met Antwerpen zijn afgebroken. De socialist dr. Gaiitz, te Botterdam hekend onder den val-chen naam van B. Wijprecht is Zaturdag morgen aldaar aangekomen en, na door den regter van instructie te zijn in verhoor genomen, naar de cellulaire gevan genis overgebragt. - Naar men aan de Dordr. C. mededeelt, hail Zaturdag morgen aan boord der stoomboot Aferwede II een zeldzaam voorval plaats. Tusschen je stations Bolnes en Kralingen werd aan het personeel der boot kennis gegeven, dat een onbekend passagier zich reeds meer dan drie kwartier cp het privaat bevond, zoodat vrees bestond dat hij misschien onwel geworden was. Daar op het kloppen op de deur, die aan de binnenzijde gesloten was, niet geantwoord werd, werd deze met geweld geopend; doch wie be schrijft de verbazing toen men het vertrek ledig vond en bemerkte, dat het raampje geopend was? Vermoedelijk heeft bedoelde persoon zich daaruit in de rivier gestort met het doel een eind aan zijn leven le maken. Tot heden heeft men echter hieromtrent niet de minste zekerheid, evenmin als bekend is wie de passagier was, en waar hij aan boord is gekomen. Te Schoonhoven hebben de ambtenaren van den waarborg in de werkplaats van den zilversmid J. H. op valsche stempels beslag gelegd, met welke bedriegelijk zilveren voorwerpen werden geijkt. Door de politie le Haarlem is aangehouden en naar het huis van -* arrest overgebragt een schildersknecht, die Zaturd* avond een steenhou wersknecht in een twist met een mes eene zeer gevaarlijke verwonding in het onderlijf heeft toegebragtzoodat men vreest voor zijn leven. In verband met de aanstaande viering van het 200-jarig beslaan der akademie van beeldende kunsten te Amsterdam zullen de localen van dal gebouw feestelijk worden ingerigt. Voor het uitvoeren der vereischte werkzaamheden hebben burg. en wetli. aan den gemeenteraad een crediet aangevraagd ten dienste van het gcdachtenisfeest dier van stadswege gesnbsidiëerdc instelling. Dezer dagen, tijdens ècn geneesheer, in de nabijheid van den Dam te Amsterdam wonende, zijne patiënten bezocht, kwam ten zijnen huize een heer, voorgevende van een apotheker, wiens naam hij opgaf, te komen en den doctor goed te kennen. Hij was, volgens zijn zeggen, aan het post kantoor geweest om brieven te frankeren, maar kwam 32y2 cent le kort. Daarom verzocht hij mevrouw vriendelijk hem dit geld le verschietenomdat het te laat zon worden voor de post, als hij eerst het geld moest halen. Over een paar uur zou hij het komen terugbrengen. Mevrouw gal hel geld, maar ontving niets terug, terwijl haar bij tehuiskomst van haren echtgenoot bleek, dat zjj met een bedrieger had te doen gehad. Door de hh. C. P. Metelerkamp, directeur der Utrechlsche waterlei ding-maatschappij, en F. A. R. Schwiep, le Amsterdam, is aan den raad der gemeente Arnhem medegedeeld, dat zij de concessie wenschen voor het aanleggen en exploiteren van eene waterleiding in die gemeente. Ilet water zou gevonden worden in de heide bij Oosterbeek. Te Nijmegen is zekere G. K.scheepstimmerman, geboren le Lent, in hechtenis genomen, die een aantal bcdriegelijke opligterijen aldaar had gepleegd. Hij had op deze manier zóóveel goederen welen meester le wor den en reeds te gelde gemaakt op onderscheidene plaatsen, dat een paar agenten van politic bijna den gansehen dag bezig waren om ze naar het politiebureau aan te brengen. Te Nijeberkoop hebben zich hij vier kinderen in één gezin verschijn-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1