LEIDSCIIE (01 KAM. 1882. V. 85, BINNEN LA N DSC H B BERTGTEN. am WOENSDAG 12 APRIL l)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd. l)t prijs der Courant ,4 per vieieinieel jaars /1.50, /ranco p, p. 2. Xfsonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. PATENTBLADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 3e kwartaal, dienst 1881/2 «in art. 3964 tol en met art. 4121. hij voornoemd College, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslag biljet, verkrijgbaar zijn dagelijks, van één tot drie uren, en zulks van 12 tot en met 15 April e. k. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leiden11 April 1882. M'. P. C. LIBRECIIT LEZW1JN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 13 April 1882des namiddags te twee uren. 1'. Verzoek van B. Van Velzen, wed C. Omvlee, om continuatie als stads- vroedvrouw. (52) 2». Idem als voren van Dr. J. C. Kist, als stadsgeneesheer. (50) 3«. Benoeming van een Begcnl van de B. K. Armen en het Wees- en Outlc- liedenhnis. (58) 4'. Idem van een trjdelijken Wethouder. 51. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken stand. 6». Verzoek van J. De Graaf, ter bekomiug van grond aan de Spanjaards- brug. (55) V, Voordracht betrekkelijk den aanleg van duinwaterbtiizeu in eenige stra- ten en grachten der gemeente. (49 en 53) 8'. Idem tol hel aangaan van eette geldleening ten behoeve der ge meente. (57) LEIDEN, 11 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 121 tinderenals63 zoons en 58 dochters. Overleden 102 personenwaaron- der vijf elders woonachtige, als: 17 mannen, 20 vrouwen, 39 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 19 paren. - Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /28, ƒ15, ƒ330 en /1.65, de laagste ƒ28 ƒ15, 3 en ƒ1.55. - Zalurdag avond, omstreeks half negen ure, hebben drie artilleristen met den koffijhuishouder N. in de Lijsbethsteeg quaestie gekregenwaarvan het gevolg was, dat N. eerst tegen den grond en daarna te water geworpen werd; gelukkig werd hjj onmiddellijk door voorbijgangers gered. De politie maakt tegen de vermoedelijke daders proces-verbaal op. - Gisteren avond hebben in de Vrouwenkamp twee publieke vrouwen met elkander twist gekregen, waarbij de eene de andere eene (linke snede wer liet aangezigt beeft toegebragt. De daderes is onmiddellijk door de politie in bewaring genomen, terwijl tegen baar proces-verbaal wordt op gemaakt. - Gisteren werd er bij het fraaije weder, den wel wat scherpen wind bilgezonderdeen druk gebruik gemaakt van de vervoermiddelen om een bezoek Ie brengen aan Kalwjjk. Zoowel de stoombooten als de rijtuigen tan den Rijnlandschen stoomtram waren steeds vol reizigers. Door laatstge noemd vervoermiddel werden ongeveer 5000 personen overgebragt. - Men schyft ons: April heeft zich ingesteld met noordoosten-wind. die langverwacht werd, zonneschijn, maar schraal weer en, zooals in de beide laatste nachten, met vorst, die ijs in de slooten maakte. De uitbundigheid «'er zooveel heerlijks, alsof er reeds aardbeziën te plukken vielen, is hier door bekoeld. De Paaschdagen waren betrekkelijk veel kouder dan Kersmis geweest is. De melkkoeijen. die in de weiden waren gedaan, hebben nu het gras opgegeten, dat in Maart eegroeidwas, en eerlang verneemt men van haal, rood weiland. Maart was Grasmaand dit jaar; April beeft lot dusver allen groei doen ophouden mei straffe droogte. Zooals bet doorgaans gaat «Igt in hel midden der lente, als de bloesems der vruchtboomen geopend 'fin en doperwten bij het rijs staan, op al dien schitterenden voorspoed acbade. Dan zet het slechts weinig vrucht ten gevolge van scherpe koude M het andere verkwijnt. Niet dan een malsche regen kan nu den dorren grond vruchtbaar maken. Sedert veel meer dan zes maanden heeft het niet van belang geregend; daarbij komt nu nog dat het buitenwater geruimeu tjjd veel te laag is. Geen wonderals men spoedig verneemt dat er putten zijn uitgedroogd. Bloemisten zijn reeds druk in de weer om planten in de broeibakken te begieten. Volgens het voorloopig verslag nopens het ontwerp tot overdragt aan den staat van de bezittingen en lasten «Ier Amsterdamsche kanaalmaat schappij, verklaarde de meerderheid zich bereid aan de voorgestelde rege ling haren steun te geven wegens het groote nut en belang vau het Noordzee k-anaal voor het geheele rijk. Enkelen gaven de voorkeur aan overname door Amsterdam of de provincie Noordholland, doch velen deelden die zienswijze niet, daar het hier in hoofdzaak een staatsbelang betreft. Ve lerlei inlichtingen werden aan de regering gevraagd ter juiste beoordeeling der voorgestelda regeling. Uit Zwitserland is het berigt ontvangen van hel overlijden van ceu verdienstelijk en kundig zeeofficier, den kapitein (er zee van Goens, den vorigen chef van het personeel tijj het departement van marine, laatstelijk adjudant van Z. M. den koning en hofmaarschalk van het huis van den prins van Oranje. Op Maandag 24 April zal van were hel ministerie van koloniën te Amsterdam o. a. plaats hebben de a.inbes:eding »aii de levering van donker- blaauw grein lakensoorten en baai en wollen dekens. Gedurende de maand Maart zijn niet minder dan 1154 vreemdelingen, die zonder geld of middel van bestaan warenover de grenzen gezet. De officier van justitie te Haarlem vestigt de aandacht op de praktij ken van twee personen, colporteurs eener Amsterdamsche firma, die in meer dan eene gemeente geëmailleerde plaatjes, waarop het woord "vergun ning" staat, aan tappers en herbergiers verkocht hebben door den schijn aan te nemen alsof zij landsambtenareu waren en de tappers uit kracht der wet verpligt waren hel hun aangeboden plaatje te koopen. Op vermoeden van val&chheid is deii 12 0 Maart alhier in beslag ge nomen een gulden, voerende de beeldteuis van koning Willem lil en het jaartal 1864; terwijl den 23e» Maart Ie 's Gravenliage werd beslag gelegd op een gulden, voerende de beeldteuis van koning Willem II en hel jaartal 1847. Beide stukken zijn door 's rijks munt onderzocht en verklaard valsch te zijn. De algemeene synodale commissie der Nederlandsche hervormde kerk heeft eene buitengewone vergadering gehouden Ier behandeling van een schrijven van burg. en vveili. der gemeente Amsterdam, hun wensch te kennen gevende, dat naar ari. 1 van het reslement op het liooger onderwijs in de godgeleerdheid tol vorming van evangeliedienaren voor de Neder 1. hervormde kerk dat onderwijs ook te Amsterdam gegeven worde en daartoe twee kerkelijke hoogleeraren mogen benoemd worden. De vergadering deed ter voorbereiding van die zaakwat zij vooralsnog mogelijk achtte. Het stoomschip Prinses r.imalia is 8 April van Batavia vertrokken. Te Delft is Zalurdag eene koe schichtig geworden, aan hare geleiders ontsnapt en in wilde vaart langs de straten gehold. Aan de Westvest trachtten een politieagent en een werkman het dier tot slaan te brengen, doch raakten beiden tegen den grond, waarhij werkman aan den schou der werd gekneusd. Aan hel Oude Delft wierp de koe een korporaal der veldartillerie in de gracht, die evenwel spoedig werd gered, terwijl een korporaal der infanterie mede met haar in aanraking kwam, waardoor zijne klceding vrij wat werd gehavend. Eindelijk raakte het dier in de gracht nabij de spoorbrug; en op het drooge gehaald, werd zij naar de woning eens slagers gebragt en afgemaakt. Te Kralingen sprong Zondag 11. een man. die sedert cenigen tijd aan verstandsverbijstering lijdende is, van het dak zijner woning, ongeveer 15 M. hoog. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomenen bij geneeskundig onderzoek bleek, dat zijn ligchaam op verschillende plaatsen zwaar was gebroken. Onder Nieuwe Niedorp is Zalurdag avond laat een hevige brand uilge broken in de boerenwoning van A de Boer. De bewoners waren reeds in slaap, doch een der kinderen riep de moeder, en verzocht haar Ie mogen drinken. Daardoor gewekt, hoorde de vrouw reeds het knetteren der vlam men boven haar hoofd. In allerijl werden de kinderen in veiligheid gebragt. De man en de vrouw, naar de brandende woning teruggekeerdtrachtten nog hel een cu ander Ie redden,.doch te vergeefs: alles is verbrand. De man en de vrouw, en vooral de eerste, zijn zeiven deerlijk aan aangezigt en B handen gebrand, en onder geneeskundige behandeling,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1