L KIII8 CIIE COURANT* N 81. BINNENLA N DSCHE BERIGTEN. iCï r* ïesii HI '331 St lit sn Raw Lofi RGB .«ids f 500 3) 265 85 89 1 851 88 161; IK 975 21 51 1758 lW 1-2 ;enot irijs. ueo( van stea WOENSDAG 5 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is fier vierendeel jaars 1,50, franco p. p. f 2.- kfionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentifu is van 14 regels ƒ.1.iedere regel meer 25 cenls. ST ADS-BERICHTEN. 108 iCt 106 113 >p, 118 4i >Ct - 735 1201 l - 971 115# td 1341 id.j - dit - 3ÏÜ 91# 6515 21.024; 11.67*: b. lluslaiii 47.40; BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jttni 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichlen van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan C. Tielkemeijer en zijne rechtverkrijgenden, tot hel oprichten van eene smederij, in hel perceel aan den Middelweg n°. 21. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. Leides, 3 April 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 April Gedurende de atgeloopen maand Maart zijn per lUjiilandscl'.en stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 24017 personen, met eene opbrengst van /2945 60%. Sedert 1 January zijn vervoerd 63146 reizigers met eene totaal- opbrengst van 7767.57%, zijnde 10.15% per dag en per kilometer. - Voor de burgerlijke dienst in Nederl. IndiC (Indische ambtenaren) zijn dit jaar 20 plaatsen opengesteld. De provinciale stalen van Groningen hebben heden tot lid van de «rite kamer der stalen-generaal gekozen, den heer mr. B. van Royen, wAaris, oud burgemeester van Groningen. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiS is den directeur van ondtrwys, eeredienst en nijverheid de zorg opgedragen voor eene waardige tii zooveel mogelijk volledige verlegenwoordiging van Ned.-Indid op de in liet jaar 1883 le Amsterdam te houden internationale, koloniale en uitvoer handel-tentoonstelling, alsmede voor het bijeenbrengen, ontvangen en ver- Kilden der voor die tentoonstelling bestemde voorwerpen, en is de heer D. Yeth, civiel-ingenieur, uitgenoodigd om genoemden departement-chef als secretaris hij te staan bij de volvoering van bedoelde opdragt. In de nagelalen papieren van den tooneelspeler Stoele, dezer dagen le Groningen overledenis het volgende schrijven gevondenaan de redactie van liet IIbl. gerigt: »0p zeventig jaar, en die dat geluk heeft gehad te beleven, denkt men wel eens aan de toekomst. Ronduit: Ik heb gedurende mijn geheele leven veel gewerkt en gezwoegd, maar alitjd even als een hobbelpaard op en onderik heb met al mijne eerlijkheid geen schulden, maar ook geen geld voor mijne weduwe kunnen nalaten. Welnu ik sterf in de gerustheid, dat heeren directeuren van schouwburgen, waarin ik werkzaam ben geweest, til rederijkerskamers, wel voor den oudsten tooneelspeler en directeur van Nederland wel eene benefice len voordeele van de weduwe zal gegeven worden. Ik slerf gerust in het vertrouwen, dat, wanneer er mogelijkheid hestaatdirecteuren, rederijkerskamers en publiek dit beroep op medewer- niel zullen beschamenopdat de weduwe tot haar einde een eerlijk tok brood moge genieten. Ilij geve u allen dien zegen, dien ik zoo vele oren van God heb moge genieten. Heeren redacleuren verzoek ik vrien- Itljjk dit ter plaaisiDg over te nemen. Uw afgestorvene vriend I. J. Sloete". Zondag morgen is ten huize van W. L. in den Prins Alexanderpolder 't kralingen, terwijl bij in de kerk zat en niemand bij hem te huis was. iogtbroken. De dieven hebben, om binnen te komen, eene ruit van de horhuisdeur sluk geslagen, waardoor zij de gelegenheid kregen den gren- 'tl er vaa af te schuiven. Met een valschen sleutel hebben zij toen de kamerdeur opengemaakt en, in bet woonvertrek zjjnde, uit eene kist, wtlke ig eene onafgesloten kast geborgen stond, ontvreemd een munlbillet 'oo ƒ10 ea aan rijksdaalders en guldens voor ongeveer /J25. - Tjjdens het verbljjf van Z. M. te Amsterdam wordt aldaar de ten- 'Masielling van schilderijenbecldhouwerkenenz.door vrouwen vervaar- gcopend. Mevrouw Alma Tadema zond eene schoone schilderij, een meisje in eene kunstcuaarskamer. Mevr. Bilders van Rosse, de dames knebeoni en Haanen, zoo goed als alle kunstenaressen van ons land doen "4e. Hej. llubrecht, de dochter van den secretaris-generaal van binnen- Wscbe zaken, schilderde een schoon portret van haar vader; jufvr. Walli zoad eene Scheveniugsche vrouw, en jttfvr. Therèse Schwartze zendt a. liet portret van prof. Ilarting. Bij de Amslerdanische brandweer is een fanfare-corps opgerigt buiten bezwaar van de gemeenickas. De heer Franken van het Park-orchest heeft van de brandwachis, die zich bereid hadden verklaard daarvan, louter tot hun genoegen, deel uil le maken, veertien reeds zoo veel doen studeren, dat zij op bevredigende wijze de volksliederen len geltoore brengen. De in strumenten zijn aangekocht uit eene gift, indertijd door een stadgenoot ge schonken, en die bestemd moest worden lot genoegen van het personeel. Te Amsterdamin eene woning op de Passeerdcrgrachtheeft eene moeder haar kind, dat zich niet goed gedragen had, zoo mishandeld, dat de kleine overleed. De moeder is in hechtenis. Ter vei vulling der rectorsplaats aan hel gymnasium te Utrecht, open gevallen door de benoeming van dr. van den Es tot rector te Amsterdam, zijn geplaatst de hh. dr. R. J. Lambrechts, rector te Assen, en dp. J. 1 Moll, rector te Sneek. De dienstbode van een heer te Doetinchem nam, eene boodschap doende, bij den slijter S.terwjjl deze even naar achter ging, 6 gulden uit de toonbanklade. Toen S. dit kort na haar vertrek bespeurde en vermoe den op haar kreeg ontkende zij het feitmaar later kwam zij tot volledige bekentenis. Dé dienstbode was voornemens zich na Paschen in den echt le begeven, hetgeen zij nu wegens hare aanhouding zal moeten uitstellen. Zondag overleed te Goor de heer 1L, oud-ontvanger der directe belas tingen te Slochteren, die in 1831 bij deu tiendaagschcn veldtogt uittrok, als 2e luitenant bij bet 2e balaillon der mobiele Overijsselsche schutterij en toen le Leiden, door vermoeijenis en koorden overweldigd, zoo ziek werd, dat by, na drie dagen lydens, als dood werd beschouwd. Hel scheelde niet veel of hij was levend begraven geworden. De omstandigheden daarvan en zijne wondervolle redding werden later door hem le boek gesteld. Te Dokkumer-Nieuwezijlen heeft zich in de vorige week een geval van verregaand bjjgelouf voorgedaan. De vrouw van G. S. toch legde eene eerzame oude «bolleloopster" niets minder ten laste dan de oorzaak te zijn van den dood eener lang gesukkeld hebbende, reeds vóór circa twee jaren verscheiden vrouw. De voor //tjoenster" tiiigesclioldene. over het een en ander weinig gesticht, heeft zich hierop tot den kerkeraad gewend met de verklaring, dat óf zij, óf de vrouw, van G. S. Van het heilige avondmaal zou moeten worden uitgesloten. Naar men verneemt, heeft de kerkeraad omtrent deze zaak een onderzoek ingesteld, doch is het hem niet mogen gelukken, bedoelde vrouw van haar bijgeloof terug te brengen en haar tot het herroepen van vroegere uitdrukkingen te bewegen. Men scliryft aan het U. DHet Eriesche dorpje Tjallebert bezit nevens groote uitgeveende plassen eene kerkeheurs, zoo goed als er maar enkele in ons land zijn. Vóór enkele jaren vacant geworden, beriep bet ds. Bruinwol Riedel, die antwoordde: ik kom tol ulieden over. Er ontstond evenwel verschil over de hoegrootheid van liet tractemeni. D'. R. beweert regt le hebben op de volle opbrengst, ruim 30000 per jaar, maar te Tjallebert denkt men er anders over. Zoo bleef de beroepene steeds absent. Nu heeft hij dezer dagen een beroep aangenomen naar Opwierda. Groote blijdschap te Tjallebert, waar men nu meende, dat hierdoor féitelyk bet. regt op de predikantsplaats van Tjallebert voor d». R. verviel. Men wilde op nieuw een beroep uitbrengen, maar het klassikaal bestuur verklaarde, dat d'. R. het regt bleef behouden over te komen en dus geen nieuw beroep kon uitgebragt worden. Met belangstelling wordt de verdere loop van deze quaestie verbeid. Te Nieuw-Appelscba trokken dezer dagen de vrouw en zoon van een schipper hun geladen vaartuig door middel van eene lyn. Bij een draai ge komen, die zij over moesten, hadden beiden de onvoorzigligheid het trék zeel om het ligchaam te houden. Terwijl zij midden op de draai waren, dreef het schip iets af, met het gevolg, dat moeder en kind in de diepte werden geslingerd. De schipper, die bij het roer stond, sprong in allerijl van het schip en wist door middel van een langen haak de beide drenke lingen op het drooge te krygen. In eene hooimijt, groot p.m. 200G0 halve kilogrammen, staande in de nabijheid van de woning van de wed. Timmermans, onder Loon op Zand, werd gisteren nacht brand ontdekt, die door de spoedig aangebragte hulp van eenige in de nabijheid woReude inwoners van Sprang zich tot die» hooimijt bepaalde, zoodat huis en schuur konden worden behouden. Daar de oorzaak van dien brand niet aan het broeijen van het hooi kan worden toegeschreven, verdiept men zich daaromtrent in gissingen. Te Schandelennabij Heerlen, is Vrijdag avond bij den landbouwer Vijgen brand ontstaan, ten gevolge waarvan eene schuur en onderscheidene statten

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1