PER TELEGRAAF. Alhier is overleden de heer W. F. van Otterloo, hofraad en oud-secre- laris van wijlen prins Frederik. De heer G. Radeniaker, stationschef der Holl. ijzeren spoorweg-maat schappij alhier, mogt heden den dag herdenken, waarop hij 35 jaren ge leden bij genoemde maatschappij in dienst trad. De bewijzen van belang stelling, welke hij hij dit ambtsjubileum mogt ontvangen, zoowel van de zijde van hel personeel als van den kant van vele particulieren en stadge- nooten, getuigden van de achting en de toegenegenheid, waarin deze ver dienstelijke spoorweg-ambtenaar zich, vooral hier ter stede, mag verheugen. BUITENLAN DSC HE BERIGTEN. ES E Ij fit I E. ltij de begrafenis-plegtigheid van den heer de Luesemans, in leven gou verneur der provincie Luik, nabij Leuven, had een treurig voorval plaats. Het paard van den luit. kolonel Crottsse werd schichtig, sloeg op hol, wierp zijn berijder uit den zadel, en een werkman, José genaamd, die het tot staan wilde brengen, achterover op de straatsleenenen werd eerst door een politieagent gegrepen, nadat het nog eene dame en een meisje omver geworpen had. De overste Crousse werd met een gebroken arm en een ontwrichten schouder naar hel hospitaal gebragt; de werkman José is zwaarder gewond en moest met een schedelbreuk naar het ziekenhuis wor den vervoerdterwijl de dame en het kind met een paar ligte kneuzingen en den schrik zijn vrij gekomen. E W et JE li A Si LONDEN. 31 Maart. hl het hoogerhuis verklaarde lord Carlingford, dat geen voorstel tot schorsing der wetgeving omtrent de regtspraak door gezworenen in Ierland gedaan zal worden, en de regering over het geheel geen nieuwe wets-ont- werpen, met het oog op de Iersche toestanden, voornemens is in te dienen. Het huis is daarop tot 20 April uiteengegaan. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone aangekondigd, dat hij op 24 April het budget zou indienen. Bij de verder gehouden beraadslaging over de wijziging van het reglement van het huis heeft de heer Gladstone ge zegd, dat de regering in de resolutie betreffende de "Cloture" geen enkele verandering zou voorstellen. Volgens het rapport van hel ministerie van financiën over het dienst jaar, eindigende met 31 Maart, hebben de inkomsten bedragen 85,822,282 tegen 84,041,288 in het vorige jaar. De koningin was II. Dingsdag van het balcon van de chalet te Men- lone, waar zij met prinses Beatrice vertoeft, getuige van een.tooneel, dat de noodlottigste gevolgen voor de twee helden had kunnen hebben. Deze, de Engelschman Jovis, en een vriend, zonden ten aanscliouwe van H. M. in een ballon opstijgen om daarmede de Middellandsehe Zee over te steken. Des namiddags ten 5 ure werd het waagstuk ondernomen. Gelukkig voor de aëronauten werden zij gevolgd door het jagt van markies de Preaux, want toen de ballon tusschen Monaco en Nice gekomen was, zag Jovis zich door tegenwind gedwongen Ie dalen. Hij opende de klep en de ballon viel met de twee waaghalzen in zee. Benige angstige oogenblikken volg den het jagt zette alle zeilen bij om de twee spartèlende menschen te hulp te komen, wat ten slotte gelukte. De in het vorige jaar overleden deken van Westminster, de heer Stanley, heeft in zijn testament eene som van 3000 beschikbaar gesteld om het publiek in de gelegenheid te stellen, voortaan die deelen van de Westminster Abdy kosteloos te bezigtigen, waarin men tot nu toe, behalve op Maandag, niet dan tegen een klein entrée-geld werd toegelaten. De tegenwoordige deken heeft nu bepaalddat ook des Dingsdags de toegang vrij zal zijn. FKAIklllJH, In de commissie, door de kamer benoemd, is het onderzoek aange vangen van de militaire wetten, zoowel die van regeringswege als door den heer Gambetta zijn aanhangig gemaakt. Laatstgenoemde is in zijne afdeeling tot rapporteur gekozen. Hij heeft als zijne meening ontwikkeld, dat de tot dusver zoowel door het keizerrijk als door opvolgende gouvernemen ten, die zich tegen de verpligte dienst verklaarden, aangenomen expedienten niet hebben kunnen strekken om een wezenlijk sterk leger in het leven te roepen. En het gevolg is, dat men een zwaar oorlogsbudget heeft, met massa's troepen op voet van oorlog, maar met een werkelijk zeer klein effectief en onvoldoende kaders in vredestijd. Er moet een doortastende maatregel worden genomen. Waar het oorlogsbudget bezuiniging eiseht, moet men niet van boven beginnen, maar van beneden. Hel stelsel van het lot verwierp hij, omdat het blind is, en de benoeming bij keuze ont neemt aan het leger de meest ontwikkelde en krachtigste elementen. Voor de bevordering wilde hij het stelsel van ancienneteit tot en met den rang van kapitein gevolgd zien. De minister van posterijen en telegrafie heeft bij de kamer een wets ontwerp ingediend tot invoering van bons voor hel overmaken van kleine sommen, gelijk die in Engeland in gebruik zijn. Zulke bons voor een maximum-bedrag van 20 Ircs. zouden evenals postzegels verkrijgbaar worden gesteld; men heeft er slechts den naam op te schrjjven van den persoon, voor wien zij bestemd zijn, en ze dezen als gewonen brief toe te zenden, die ze dan aan het postkantoor ten zijnent kan inwisselen. Door hel geheele land wordt een verzet tegen den door de kamers aan genomen lecrpligt georganiseerd. Onder anderen worden er geheime in schrijvingen geopend tot het verkrijgen van een fonds om de ouders te ontheffen, die weigeren zich aan de wet te onderwerpen en dientengevolge in eene boete vervallen. Het gerucht blijft aanhouden, dal Gambetta zich door aankoop tracht meester te maken van verschillende bladen, die oppositie tegen hem voeren. Met de France en liet Petit' Journal moet dit mislukt zijn. Thans worden genoemd de Presse. Télègraphe en National. Pessai'd, hoofdredacteur van den National, legt, in antwoord op de loopende geruchten, de volgende verklaring af: "Het is mogelijk, dat Gambetta den National koopt, doch daar de tegenwoordige redactie niet verkoopbaar is, zoo zal de National niet Gambeltislisch worden." De Télégraphe zegt zijnerzijds, dat zijne staat kundige rigling geen verandering zal ondergaan. Volgens de Temps zal liet op te rigten afzonderlijk leger in Afrika bestaan uit 8 nieuwe balaillons Zouaven4 bataillons tirailleurs, 4 batail- lons van het vreemden-legioen, één regiment ligte infanterie uit drie be slaande balaillons gevormd, twee nieuwe regimenten "Chasseurs d'Alrique", één regiment Spaliis, 4 batterijen artillerie? 4 compagniën genie-troepen, eene afdeeling trcinsoldaten en eene sectie werklieden en ziekenverplegers. Deze magt zal worden gevormd door vrijwillige dienstneming voor den tijd van 4 jaren tegen een hooge soldjj, terwijl de gewone lotelingen na het verstrijken van hun driejarigen diensttijd kunnen toetreden. Men kan zich dan weer voor 2 tot 5 jaren verbinden tegen goede betaling, terwijl een diensttijd van 15 jaren, waarvan 8 in Alrika, aanspraak geeft op pensioen. De Académie Frangaise had voor eenigen tijd den prijs Gémond (1500 fr.) toegewezen aan Lecroisey, schipper op eene reddingboot, te Havre te huis behoorende, wegens moedige redding door hem volbragt. Nu hij bij den ramp van Houlleur den heldendood gestorven is, heelt de Académie den prijs aan zijne weduwe geschonken. Te Parijs is in liet Liverpool-hötel een belangrijke diefstal gepleegd pleegd ten nadeele van den heer de Vogué, secretaris der Fransche am bassade te Petersburg. Een valies, waarin eene cassette met 2000 fr. aan bankbilletten en juweelen tot eene waarde van ongeveer 25000 fr,zijn uit de kamer van genoemden heer verdwenen. RÜILAlf». De Czaar heeft aan de veroordeelden tot de doodstraf in het Trigonia- proces gratie verleend en de doodstraf veranderd in dwangarbeid in de mijnen voor onbepaalden tijd. Alleen ten aanzien van den marine-officier Suchanoft is eene uitzondering gemaakt. De onieerende straf van ophanging is echter gewijzigd in de doodstraf door den kogel. Uit Odessa meldt men het volgende: Generaal Strelnikoff, procurator bij den krijgsraad te Kiew, is, terwijl hij op eene bank bij het strand zat, door een revolverschol in den nék vermoord. De kogel drong door het hooli en kwam van voren er uit. De generaal stierf na twee minuten. Twee moordenaars vlugtten den boulevard af, waar huurdroschken stonden. I droschke is aangehouden; bij die gelegenheid hebben de misdadigers mei schoten en dolksteken drie hen aanhoudende personen gewond. De misda digers zijn jongelieden. De twee, die gevat zijn, weigerden hunnen naam op te geven. Het onderzoek is aangevangen. BERLIJN, 31 Maart. De kamer van afgevaardigden is tol 18 April uit eengegaan. PALERMO, 31 Maart. Bij de feestviering ter herdenking van den Sici- liaanschen Vesper heeft de senator .Perezzi eene rede uitgesproken, waarin hij aan den heldenmoed der Sicilianen hulde bragt, maar de slagtoffers be treurde. Hij gispte vooral den Paus, die Karei van Anjou ter hulpe riep, Hij zeide o. a.; Men lastert Sicilië, indien men het feest voorstelt als eene manifestatie tegen eene naburige natie. Het heeft geene andere beteekenis dan deze, dat wij willen dat onze onafhankelijkheid geëerbiedigd worde gelijk wij die van anderen eerbiedigen. PARIJS, 1 April. Het Memorial dipl. meldt: Volgens berigt uit Londen zon er geen sprake zijn van eene eenvoudige ontmoeting tusschen den keizer van Oostenrijk en den keizer van Rusland, maar van een onderhoudwaar aan zouden deelnemen de keizer van Duitschland en de koningen van Italië, van Rumanië en van Servië, met het doel den Europeschen vrede te hand haven. Het plan zal echter vele onderhandelingen vereischen en zal alleen ten uitvoer kunnen worden gebragt na openlijke en duidelijke verklaringen aan de Fransche en Engelsche regering, wier gevoeligheid ernstig moet om zien worden. INGEZIDNDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik heb de eer U beleefd uit te noodigen, onderstaauden brief van den Procureur-Generaal bij het Gereglshof te 'sGravenhage in Uw geacht blad te willen opnemen. Dit schrijven is een antwoord op een door mij den 7 October des vorigen jaars aan Z. E. den Heere Minister van Justitie ingezonden adres, naat aanleiding mijner onschuldige gevangenneming in September bevorens. Copie. N°. 26443. 'sGravenhage, 24 Januarij 1882. Ik heb de eer hierbij aan UEd., namens den Heer Minister van Justitie, hel leedwezen van Zijne Excellentie te betuigen over het gebeurde met be trekking tot de aanhouding en overbrenging naar Middelburg, die hel onderwerp uitmaakte van liet door UEd. ingediend adres, onder verdere mede- deeling dat de noodige vertoogen dienaangaande gedaan zijn aan de terzake betrokken ambtenaren. De Procureur-Generaal bij het Gereglshof te 'sGravenhage (get.) A. J. Th. H. VAN DEN BERGH. Aan den Heer Johannes Lambertus Ancion Sigarenfabrikant te 's Hertogen boscb. Ik vertrouw, M. de R.! dat U met mij van gevoelen zijt, dat in de 'be tuiging van leedwezen", die Zijne Excellentie in bovenstaand schrijven door den Procureur-Generaal laat uitspreken, en in de mededeeling, dat de "noodige vertoogen" aan de betrokken ambtenaren gedaan zijn, voor mij de grootste voldoening is gelegen. Onder dankbetuiging voor de welwillende plaatsing, heb ik de eer te zijn M. de R.Uw dw. dr. 's Hertogenbosch, Maart 1882. J. L. ANCION, Sigarenfabrikant aai VI tii ver ft) zjji WO 1 ten sch i ch grr plaa aan aiini tan perci verp; stelsi ƒ0.0 slolei tan 1 /3.5C Leidsi kerk, lesprc leer I 21 jar ilantk le lei ZWOLLE, 31 Maart. Tarwe ƒ9.70 k ƒ10.25; rogge ƒ7.50 7.75; boekweit ƒ6.50 a ƒ6.75; gerst 6 k 6.75; paardeboonen 8 kƒ8.75; aardappelen 1.53 a ƒ2.25; alles per HL. Boter. Aanvoer 620/8, 540/16 vaten en 650/2 KG, stukgoed. Totale aanvoer 36250/2 KG. Middelmarkt ƒ1.30 per KG. Handelswaarde 23562.50. Notitie van heden: per KG. ƒ1.10 k ƒ1.50; per 20 KG. of vat prima kwal. 31 k 33; afwijkende soort26 k ƒ29; tweede soort 23 aƒ24. Eijeren: kippen ƒ2.20 a 3; eenden 2.75 a 3.75 per 100 stuks. Vee. De vijfde voormarkt te Schrevenweg, de stalhandel gedurende de week en de inarkt van lieden waren in omzet en prijzen willig gestemd. Er in aanvoer en handel weinig verschil op te merken met vorige week. Alleen puik! Paaschkoeijen en ossendoor de slagers aangebragten waarmede gewedijverd werd versierden de inarkt. Varkens. Op ruim 110 wagens waren heden ruim 700 biggen en p.m. W magere, drachtige en vette varkens- aangevoerd. De biggen golden ƒ1.25 k ƒ2 per week. Magere en drachtige varkens onveranderdvette dito 2 ets per KG. lager. Huiden. De markt blijft onveranderd'slap. Wild en gevogelte. De prijzen der verschillende aangevoerde soorten ondergingen heden geen verandering. De omzet was middelmatig. De naderende stille week iufluenceert daarop. MASTENBROEK, 31 Maart. Hooi en stroo. Hooi ƒ15 k 17 en stroo 1 k 18naar soort. Beiden per 1000 halve KG. vrij scheep. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABRE. ïreek lan i Sltxan tbouv iraatji w I[ •aarop vi Irtij iraat - M Kek z en/1 2/3 aor 3 /0.7(

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6