BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 3 *4pril óHHHiF". 79. 1 meene dienstpligtzeide spreker, was het eenige middel, dat ons volk steeds zijn ouden roem zoude kunnen handhaven en het vrije Nederland immer dat zelfde vrije Nederland zou kunnen zijn en blijven. Met luiden bijval werden deze woorden begroet. Prof Buys vroeg hierop aan spreker eenige inlichtingen omtrent het personeel-gehalte van onze troepen: ook de indienstneming van minderjari gen zonder toestemming van ouders of voogden, vond in zijn oogen wel eenig bezwaar. De heer van der Kaay kon zich niet vereenigen met het stelsel om hen, die reeds hun dienstpligt bij de militie hadden vervuldin de klassen der geoelenden bij de schutterijen te brengen en dezen in tijden van oorlog tegen den vjjand te laten oprukken. Op zoodanige wijze zouden deze niets anders zijn dan gewone soldaten, onder den naam van schutters; zij zouden dns langer als soldaat dienst doen dan de grondwet gebood. De heer Kool beantwoordde beide sprekers en toonde aandat de bezwa ren, door beide heeren in het midden gebragt, niet zoo groot waren als hun toescheen. Ook de heer Scheltema vond het planom reeds bij de militie gediend hebbende bij de schutterijen in te lijven, zeer goed uitvoerbaar. Als bewijs haalde hij aan, dat in Leiden twee compagniën alleen bestonden nit manschappen, die vroeger bij de militie gediend hadden. De president, prof Buys, bragt ten slotte den spreker een hartelijk woord van dank voor de welwillendheid, waarmede hij zijne taak op zich had genomen, waarmede alle aanwezigen instemden. De heer J. E. Inckel, emeritus-predikant van de Evang. Lutherschc gemeente alhier, is heden, na een smartelijk lijden, overleden. Hij mogt slechts zeer kort genot hebben van de hem geschonken rust. De gemeente, wier leeraar hij gedurende een zoo groot aantal jaren was en die veel aan hem te danken heeftzal zeker zijne nagedachtenis in eere houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 51 tot 67 volwassen personen en 7 lot 10 kinderen. -- Aan het gebouw der normaal-schietschool te 's Hage werd heden aanbesteed het eenjarig onderhoud van de kazerne-gebouwen enz. te's Hage. Minste inshrijver was de heer A. Ressenaar, te Leiden, voor ƒ16910. Bij de gisteren door de directie der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding van verschillende benoodigdheden waren voor de levering eener partij vlaggedoek minste inschrijvers de hh. van Hartrop en Zoon alhier voor ƒ1234.10. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Met het wegruimen der ondiepten langs den Vliet ging het jiog niet zoo voorspoedig als gewenscht werd. Voor eene maand, toen de baggermachine in werking kwam, bleek het dat zij op de meeste plaatsen te zwak werd bevonden, om den steenharden bodem, waarop zoo menig schip had vastgezeten, los te woelen. Daarop kwam er een hand baggermolen in de vaart, bijgestaan door manschappen met baggerbeugels. Nu komen er nog dergelijke molens bij en dan zal waarschijnlijk het werk voor den wind gaan, ofschoon het nog niet kan worden uitgemaakt dal volgens de voorwaarden op de helft van Mei a. s. de Vliet op de vereischte diepte zal zijn gebragt. Er zou wel eene bagger machine van het zwaarste gehalte noodig zijn om zooveel verharden diep- grond naar boven te halenals deze er kon komen zonder bruggen aan te doenwaardoor zij niet heen kan. Daarvan moet dus worden afgezien. Er zijn twee sleepbooten langs den Vliet in de vaart gebragt: slnna en Elisa beth. Als de dienst opneemt komen er waarschijnlijk nog twee bij. Dit zal wel eenige schuilenjagers, die meeneu dat daarmede onder hunne dui ven geschoten wordt, er toe brengen zich van hunne rosinanten te ontdoen en een ander bedrijf op te vatten. Naar het oordeel van schippers zouden sommige rossen nu juist den leeftijd hebben om in den rook te worden gehangen. Zulke booten, die vrij van jaag- en padgeld zijn, kunnen in- tusschen van de vaart zooveel gebruik maken als haar goeddunkt. De pach ter van die padgelden aan het Delftsche schouw had gedurende tweemaal vijf jaar ieder jaar eene pachtsom van ƒ2300 ep te brengen. Nu is er een auder voor vijf jaar pachter geworden voor 2995 in het jaar. Op de Zjjl komen ook de jaagloouen langs het trekpad niet meer in aan merking, want de sleepbooten hebben langs dat kanaal het rijk ingenomen. In de Staatscourant wordt medegedeeld de in Indië opgemaakte be schrijving der Kinabasten, die in dit jaar van gouvernementswege hier te lande in veiling zullen worden gebragt. Volgens het Pad. worden HH. MM. de koning en de koningin den 26" April te Windsor verwacht. Z. M. de koning zal tol de orde van den Kouseband worden benoemd. Prinses Helena met hare ouders zal 25 April te Windsor aankomen. Omtrent het te Parijs geteekende nieuwe handelstractaat meldt het II. D., dat de Fransche regering bij het voeren der onderhandelingen de meest mogelijke vrijgevigheid heeft betoond en is tegemoet gekomen aan al de bezwaren, welke onze tweede kamer geleid hebben tot afstemming van het vorige tractaat. Alleen de regten op de invoering in Frankrijk van aardappelenmeel maken daarop eene uitzondering. Voor deze is het niet mogelijk geweest minder dan 4 pCt. te bedingen. De aanvang der zomerdienst op de spoorwegen in Nederland is door den minister van waterstaat voor dit jaar vastgesteld op den lsl<n Jiinij e. k. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn nieuwe tarieven vastgesteld voor abonnementskaarten. De prijs is o. a. bepaald voor een afstand van 6 kilometer en minder voor eene maand ƒ8, ƒ6 en ƒ4 voor de Ie, 2C en 3" klasse; voor 24 kilom. ƒ16, ƒ12 en 8 enz. Handelsreizigers genieten voor bepaalde afstanden op de prijzen 25 pilt. korting. De abonnementskaarten kunnen genomen worden voor minstens drie en hoogstens twaalf maanden. Jongelieden, die de inrigtin- ?en van onderwijs in eene naburige gemeente bezoeken, kunnen kaarten hekomen geldig voor eene maand. Werklieden, die zich dagelijks naar hun werk begeven, in eene andere plaats dan die waar zij wonen, kunnen abon nementskaarten bekomen geldig voor een week. Het stoomschip Zeeland, van Batavia naar Rotterdam, is op 31 Maart van Port-Saïd vertrokken. Zooals reeds vroeger gemeld is, zijn er, schrijft de IV. R. C.op dit «ogenblik plannen in bewerking voor eene kortere directe spoorwegverbin ding van Rotterdam met Amsterdam. Naar wij thans vernemen, zal die lijn van hier uit loopen langs Hillegersberg, Bleiswijk, Hazerswoude, Kou dekerk door Haarlemmermeer en langs Slotenmet een zijtak van Roelof- arendsveen over Leiden en Leidschendam naar 's Gravcnhage en van Koude kerk langs Gouda over de Lek bij Streefkerk, aansluitende aan den spoor weg van Dordrecht naar Eist bij Baanhoek. Te Haarlem is naar het huis van arrest overgebragt een polderwerker die verdacht wordt zich onder de gemeente Haarlemmerlicde en Spaamwoude aan een diefstal van hout en gereedschap ten nadeele van een houtzaagmo lenaar te hebben schuldig gemaakt. Bovendien zijn nog in zijn bezit ge vonden een aantal stukken timmer- en ander gereedschap, waarvan hij de herkomst weigert op te geven. Te Haarlem is gisteren op de begraafplaats onder Schooten het lijk ter aarde besteld van den heer C. E. de Clercq, directeur van de Haar- lemsche Bankvereeniging. Velen zijner vrienden, velen ook, die in ver schillende betrekkingen, waarin zij met hem waren werkzaam geweest, zijne uitnemende gaven van verstand en karakter hadden leeren waarderen, waren tegenwoordig. Prof. A. Pierson sprak een woord bij het graf, waarin hij aan den oorspronkelijken geest en de vele voortreflelijke eigen schappen van den betreurden vriend herinnerde. De president van de bouw- vereeniging der vereeniging "Des Werkmans Vriend", de heer A. van der Velden, bragt hulde aan den ontslapene, aan wien deze afdeeling der ver eeniging zoo groole verpligtingen had en door wiens afsterven zij een ge voelig verlies lijdt. Daarna riglte de heer A. Gildemeesler uit naam van de bloedverwanten des overledenen aan hen, die gekomen waren om hem de laatste eer te bewijzen, een hartelijk woord van dank. HC.) Te Nijmegen is door de politie een boerenzoon in bewaring genomen die ten nadeele zijner moeder, eene weduwe, eene koe heimelijk van stal had gehaald en voor ruim 100 verkocht aan een persoon van ongunstige reputatie, terwijl een dergelijk sujet hem daarin behulpzaam was geweest. Reeds was hij bezig voor het aldus verkregen geld goede sier te maken, toen hij door de politie werd aangehouden. Gelukkig voor zijne moeder, werd nog een groot gedeelte van het geld bij hem gevonden. De dader van de inbraak in het postkantoor te Avereest is door de politie te Zwolle gearresteerd. Het bedrag van het door hem ontvreemde, alsmede het mes, waarmede hij de glasruit had uitgesneden, werden nog bij hem gevonden, en dit bragt hem tot bekentenis. Het bank- en munt- papier had hij onderweg in een paar herbergen voor zilvergeld ingewisseld. Het is een 24-jarige kleermakersknecht uit Avereest, die sedert eene week te Zwolle was komen wonen. Hij zou met Mei e. k. met zijne te Avereest wonende beminde in het huwelijk tredenmaar had geen geld om huisraad te koopen, en wilde zich dit nu op die wijze verschaffen. Ten huize van Jan Koetsier, arbeider te Zwollerkerspel, werd gisteren ochtend, tijdens het gezin naar de markt te Zwolle was, ontvreemd een zakje met 50 gulden en een gouden slot met koralen. Eene dienstbode te Reutum is in hechtenis genomen wegens kinder moord: zij moet de misdaad reeds bekend hebben. Het kind hing aan een touw in den put. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond gisteren teregt Geert Jans Kamp, vroeger bakker te Wolvega, laatst zonder beroep te Blesse, beschul digd van bedriegelijke bankbreuk. Den 20e" Sept. 1880 werd besch. op eigen aangifte verklaard in slaat van faillissement, en bij inventarisatie des boedels bedroeg het passief 16544.31het actief ƒ8001 45y2; maar daar de mobilia beneden de raming opbragten, klom het nadeelig saldo tot 8 721.10. Besch begon toen met turf te varen, maar als hn er op uit was, verkocht zijne vrouw, die te veel sterken drank gebruikte, goederen beneden de waarde, totdat hij zijne vrouw verliet. Eenigen tijd later, in Dec 1881, deelt die vrouw aan de politie mede, dat haar man het vorig jaar, kort vóór het faillissement, verscheidene zaken verduisterd had. Het bleek bij onderzoek, dat de besch. eene menigte goederen bij verschillende personen had geborgen voor zijn failissernent aanving, llij beweerde nu, dat die goe deren ten deele door zijn vader gekocht waren, en het overige bij zijne schoonmoeder bezorgd was, in mindering van door haar aan hem geleend geld. De adv.-generaal toonde het onaannemelijke van die bewering aan en eischte, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeling tot eene celstraf van een jaar. Voor het geregtshof te 's Hertogenbosch stond eergisteren teregt zekere P. J. van der Hallen, een oude bekende der justitie, die in de omstreken van Maastricht een groot aantal valschheden had gepleegd. De beschuldigde had zich op verschillende tijdstippen bij tal van personen vervoegdonder voorgeven van rjjke Belgische grondeigenaars of renteniers de opdragt te hebben ontvangen om voor hen dienstboden op zeer voordeelige voorwaar den te hurenhij deed hun zulke schitterende voorstellen dat allen gretig toetraden. Zoo beloofde hij o. a. aan een 18-jarig jongeling eene huur van /250 gulden 'sjaars, benevens 10 fooi, telken reize op Nieuwjaar, Sint- Nicolaas, kermis enz.; aan een meisje van 16 jaren opende hij even schit terende vooruitzigten op eene dienst als keukenmeid in België, welk aanbod insgelijks met vreugde werd aanvaard, enz. De beschuldigde schreef ver volgens in tegenwoordigheid der personen die hij huurde, briefjes, waarin de huurprijs, de foorjen, het reisgeld enz. vermeld stonden, en welke hij als gemagtigde met den naam van een niet bestaande» grondeigenaar of kasteelbewoner onderteekende, waarna hij voor zijne moeite, of onder voor wendsel dat hij aan zijn lastgever op gezegeld papier moest antwoorden, een frank of meer vroeg, welke som hem door de meesten zjjner slagloffers bereidwillig werd ter hand gesteld. Er werden 25 getuigen in deze zaak gehoord. Het openbaar ministerie achtte de te laste gelegde feiten alle be wezen en requireerde tegen hem eene tuchthuisstraf van vijf jaren met de kosten. In de R. K. kerk te Siltard vond men eergisteren een der oflerbussen verbrijzeld op den grond liggen en den inhoud daaruit verdwenen. s GRAVENHAGE, 1 April. Tot burgemeester jzijn benoemdte Reusel de heer A. Willekens, secre taris dier gemeente; te Uden de heer L. van Wijnaerden; te Hillegom de heer M. VV. de Kat, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Mijnsbeerenland en Wesimaas; te Leimuiden de heer F. M. Baud; te Bathmen de heer T M. Wentholl; en te Siltard de heer II Ruiten. Voorts is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer C. OlyPz. als burgemeester van Zuid- en Noordschermeren aan den heer mr. F. G. Sprenger, als burgemeester van Oostkapelle. Door den minister van koloniën is de heer T. Piper, leeraar aan het gymnasium te 's Herlogenbosch, gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot leeraar in de ge schiedenis en in de aardrijkskunde bij de afdeeling "hoogere burgerschool" van het gymnasium Willem 111 te Batavia. De heer d'Olimart, laatstelijk secretaris des konings voor de Luxem- burgsche zaken, heeft heden de residentie verlaten, ten einde zich met ter woon in de hoofdstad van het groot-hertogdom te vestigen. Zijn opvolger, H. graaf de Villers, is heden in functie getreden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5