PER TELEGRAAF. ISutrgcvitjfcc &tanb. lot duster geen last van zeeziekte gehad en men had hem om zijn uitmun tend gedrag eenige meerdere speelruimte in zijne kooi gegeven, door van de kettingen te ontdoen. Hij was nu het voorwerp van vereering van de 600 emigrantendie met hem de reis doen. Een zekere John Morby stond in de vorige week te regt onder be schuldiging van manslag, omdat hij een zijner kinderen aan de pokken had laien sterven zonder geneeskundige hulp in te roepen. De man werd vrij gesproken, op grond, dat zijn opzet, waaraan geen twijfel bestond, hier piet wettelijk kon bewezen worden. Te Drumbawn, in letland, heeft de politie in de vorige week de ge legenheid gehad krachtig op te treden. Zij had er de lucht van dat eene bende des nachts het huis van een schoolmeester, tevens pachter, die het «waagd had zijue pacht te betalen, zou aanvallen. Drie politieagenten verborgen zich welgewapend in een boschje digt bij het huis. Met veel ge acht kwam inderdaad in het holle van den nacht eene bende, ongeveer dertig man sterk, aanstormen. Zij loste een aantal geweerschoten op de vensters en wilde toen de deur openbreken. Plotseling zonden nu de politie agenten uit hun schuilhoek den overlaten eene laag schrootvuur toe, die groote verbazing en schrik onder hen wekte. Zij hielden het er echter voor, dat uit het huis gevuurd was en vernieuwden met woede den aanval. Bij eene tweede laag sloegen zij echter in groote ontsteltenis op de vlugt, één doodelijk gekwetst achterlatende. Longfellow's stoffelijk overschot is Zaturdag te Cambridge bij Boston in allen eenvond ter aarde besteld. De begrafenis van den dichter werd door eene zeer talrijke menigte bijgewoond. Zijn afsterven wordt door het geheele land opregt betreurd. FRiNKR IJ K. - In de kamer van afgevaardigden, bij de beraadslaging over het crediet tot goedmaking der kosten in Tunis, verklaarde de minister-president Frey- cinet, op eene vraag van een lid der regterzgde, dat de toestand van het regentschap goed is. De Fransche troepen zullen er weldra teruggebragt worden tot 30000 man. De manschappen der ligting van 1876 keeren thans l'kl boiswaarts. Het aangevraagde crediet is goedgekeurd met 376 stemmen legen 71. - l)e groote meerderheid der commissie, belast met het onderzoek van hel wetsvoorstel van den heer Roche, strekkende om de eedsformule te ver anderen, heeft zich daarmede vereenigd en zich bovendien verklaard voor eene enkele formule, hierin dus afwijkende van het voorstel der regering. Ook over de quaeslie der godsdienstige zinnebeelden, kruisen enz., is van gedachten gewisseld, doch de meeste leden waren van gevoelen, dat, aan gezien die symbolen niet krachtens eene wet in de geregtszalen aanwezig naren, de wetgever zich daarmede ook niet had in te laten. - Men wil weten, dat Gambetta zich meester wil maken van het Petit Journal en de France, wier oppositie hem hinderljjk is. Hij zou ten dien dole de Banque nationale, die in het bezit is van de meeste aandeeien in die bladen, willen aankoopen. De France schrijlt: De zich zeil verheer- Ijkende partij hoopt langs dien weg ons blad, waarin wij de vrijheid en de (publiek verdedigenin een cesariaansch orgaan te kunnen veranderen. Het gelukken der onderhandelaars van Gambetta hangt niet enkel van het maat- Ithappelijk kapitaal af. limine pogingen zullen geen wijziging brengen in inze houding. Zij bewijzen alleen, hoe goed wij getroffen hebben, toen wij de dictatoriale eerzucht, die ons thans het zwijgen wil opleggen, ont- maskerd hebben. - De vereeniging van lettlerkundigen heeft besloten, onder goedkeuring Ier regering, eene loterij te houden van twee millioen loten (1 fr. hel lot) uil de opbrengst 400.000 fr. te bestemmen voor prijzen. Men berekent, er aan onkosten 600,000 fr. noodig zullen zijn. Het overblijvende zal «rekken tot staving van hel fonds ter ondersteuning van hulpbehoevende dierkundigen en tot aankoop van een gebouw voor de vereeniging. - Zondag is te Parijs eene communistische meeting gehouden. Zekere mrger Peynaud besprak de houding, welke de afgevaardigden der uiterste inkerzgde tegenover de werkstakingen en de arbeiderspartij hebben aangc- omen. Spreker noemde hen bluffers, behendige verkoopers van groote koorden, stommen wanneer gehandeld en schreeuwers als gezwegen moest •orden. De conclusie was. dat. daar de radicale partij onmaglig is om de ociale quaestiën op te lossende revolver, de geweren en de straatsteenen ilten dit vermogen. De vergadering juichte den spreker met den kreet: eve de commune! toe. De Siècle geeft een verhaal betreflende eene spookverschijning in de w|jk iji|Courcelles te Parijs. Den eenen nacht na den anderen bragt aldaar de «zwarte wind Pasit ver. wens rake. iden 0). in di Uit. lach. ir di Hid. rigei eene iolei r dan essen baar, i aai erlin. J als 5 zoo. 1 res. rjjki nnioi t vai L. M. stele eld. ïrit et be idepo d het paden id ge Iscliti Igeei 1 g 'ekia emeu iet ti ittoir, illegie •italic s. d, io 1 ui ekend ij aai in bil t ijk i« laaide Noe wiud. lelijke n da; eeuw vooral n vai n ver net dt Ter d wat plaat- nschap ryiïfl' )0 dame" de bewoners in opschudding, en eindelijk verkoos geen dienstbode negenen meer een voet buiten de deur te zetten. Ten laatste verdroot dit den heer V., een schilder, die te middernacht met een knuppel zijne verliet en het spook op den boulevard Malesherbes te Ijjf ging. Bet bleek een neger te zijn, die, als kok in dienst, zich van zijn be- tr4' ontspande door op deze wijze den goeden lieden schrik aan te tgen. - Te Coney, l.aon, dep. der Aisne, is zekere Eugène Weiss gevangen ik bo lenomendie medepliglig zou geweest z|jn aan den moord op de vrouw Sfltmélize, wier aan stukken gesneden lijk indertijd te Lyon aan den rivier- iant gevonden werd. Hit Algiers wordt gemeld, dat de wet, die de Muzelmannen in Algerië "ifgt tot het aannemen van een familienaam, afgekondigd is. Een vader, of oudere broeder heeft het regt om een naam te kiezen voor hunne leveü «kuis, neven of jongere broeders. Voor families zonder leden van het man- ,e'ijk geslacht heeft de moeder, tante of oudere zuster hetzelfde regt. Per- ,#nen zonder familie kunnen zelf een naam kiezen, terwijl de regering zich "mede belast, wanneer zij in gebreke blijven, leder individu ontvangt <(llt kaart, waarmede hij zijne indentiteit kan bewijzen, en voorlaan zul len ook alle geboortensterfgevallenhuwelijken en echtscheidingen in registers worden aangeteekend. DÜIT8CHLAND. Volgens de Nat. Zeil. is een aantal werklieden uit de belangrijkste Berlijnsche tabaksfabrieken bijeengekomen om over maatregelen ter afwen ding van het monopolie te beraadslagen. Na korte discussie, waarin door alle sprekers, zonder onderscheid van partijkleur, de invoering van het monopolie eene ruïne der werklieden in sigaren en tabak genoemd werd, besloot men eene deputatie van 5 leden naar den rijks-kanselier te zenden en hem voor oogen te houdendathoe goed zjjne bedoeling ook was om voor de welvaart der werklieden te zorgen, de invoering van hel tabaks monopolie juist het tegendeel bewerken zou. In geval die zending mislukte, zou de deputatie zich regtstreeks tot den keizer wenden. RVSL1ND. De Czaar heeft, toen hij aan de regering kwam, bevolen, dat een aan tal paleizen en kasteelen in inrigtingen van openbaar nut zouden worden veranderd. De St. Petersb. Ff'ed. meldt nu, dat het paleis te Livadia lot een invaliden-huis zal worden ingerigt. De uit St. Petersburg derwaarts ver trokken commissie heeft eene kolossale vewarring geconstateerd in het domeinbestuur en bevonden, dat er in den regel duizend roebels gebruikt werden waar men gevoegelijk met honderd had kunnen volstaan. Naar men aan de N. R. C. meldt is er weder een nommer van het Russische nihilistenblad de Folkswil verschenen. In hel hoofdartikel wordt gezegd, dat de indruk van den moord op den keizer in Maart 1881 troost rijk was voor de nihilisten-partij, ofschoon in ongewenschte rigting. De illusiën der nihilisten nopens de Russische maatschappij werden bedrogen. De indruk van den moord toch was een bewijs van de magtelooze apathie der beschaafde volksklassen. De nihilisten-partij zal desniettegenstaande voortgaan met zamenzweriiigen te organiseren tegen den gevestigden staat van zaken en de revolutie trachten te groeperen in het hart des rjjks. Aan het slot van het artikel wordt herhaald, dat de partjj, in spijt van allen tegenstand, zal voortgaan met desorganiseren waar zij dit onverm|jdeljjk acht. Mannen, die welen te sterven voor hunne zaak. laten zich niet weerhouden door bedriegeljjken laster of door martelingen. «Overwinnen of sterven" bl|jft hunne leuze. MADRID, 28 Maart. De begrootingscommissie der kamer heeft in haar rapport voorgesteld de nieuwe 4 pCt. schuld tot eene perpetuele schuld te verklaren, ten einde de vrees voor eene nieuwe conversie weg te nemen. LONDEN, 28 Maart. In het lagerhuis verklaarde Gladstone, in antwoord op eene vraag van Sexton, dat hjj hartelijk deelneming gevoelde in het lot van Parnell. Dillon en Kelly. t Het debat over de «cloture" nam eene levendige wending. Forster gispte scherp de houding der Parnellielcndie Ierland met schande bedekken. Hg gaf toe, dat de uitslag der dwangweiten niet aan de verwachting had be antwoord, en dit juist ten gevolge van de bovenbedoelde houding; maar toch waren er vele moorden en geweldenarijen door verhinderd; en mogt het noodig blijken, dan zouden regering en parlement nog strengere maatregelen nemen. (Luide en langdurige toejuichingen.) DUBLIN, 28 Maart. In eene herberg alhier werd heden een jong mensch vermoord. Verscheidene personen zijn gevat. De moord wordt toegeschre ven aan de handlangers van een geheim politiek genootschap. In de woning van een der aangehoudenen heeft de politie tal van geweren, revolvers, ba jonetten en patronen gevonden. PALERMO, 28 Maart. Garibaldi is heden hier aangekomen en werd door eene groote volksmenigte ontvangen. De generaal werd naar eene nabij de stad gelegen villa gebragt, en op het balkon hield de burgemeester eene toespraak, waarin hrj namens Garibaldi aan de bevolking dank betuigde. NEW-YORK, 27 Maart. In Richmond (Virginia) heeft een zware brand gewoed. De Pelersburger-spoorwegbrug, eenige tabaksfabrieken, eene ijzer fabriek, korenmolens en woonhuizen z|jn eene prooi der vlammen geworden en drie menschen hebben het leven verloren. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. Van 23 Maart tot en met 29 Maart 1882. BEVALLENA. Brugman, geb. Overveld, D. VV. J. Prevoo, geb. Jong, Z. C. A. A. Vinkestijn, geb. v. Duuren, Z. J. C. Guly, geb. Wetselaar, D. J. P. Questroo, geb. Smit, Z. T. Geeven, geb. Rooijakker, Z. P. Ouwerkerk, geb. de l'Ecluse, Z. - M. E. Nucsink, geb. Levedag, Z. N. Splinter, geb. de Kort.Z. A. v. d. Hoek, geb. Slootweg, D. C. Klinkhamer, geb. Kruyk, Z. C. S. v. d. Weyden, geb. Resting, Z. K. Gouwentak. geb. Barneveld, D. J. Simeur, geb. Paats, Z. W. Haasbeek, geb. Choufoer, D. J. Siljee, geb. de Ridder, Z. M. J. v. d. Brande, geb. de Jongh, D. A. S. E. M. Ruylenbeek, geb. Hartman, Z. W. v. d. Burg, geb. Schouten, D. J. v. d Klaauw, geb. Lagas, D. J. M. Stol, geb. Berlemon, D. J. G. Doorneveld, geb. Vergunst, D. GEHUWD: J. B. Berghuis, jm. en E. Porter, jd. G. Diepenbach, jm. en J. C. Fontein, jd. J. N. Kropfl, jm. en W. J. van der Voorden, jd. OVERLEDENH. de Man, Z., 8 m. W. J. Lammers, Z 1 j. M. F. Ma- surel, geb. Bouwman, 59 j. A. lleymans. geb. Florijn, 55 j. J. A. Redel, Z., 3 w. M. Gent, D„ 3 m. A. G. Sierag, Z., 3 j. A. van As, 9 m. W. van Gaaien, 36 j. V. Huisman, 41 j. E Bonte, D„ 6 m. W. B. Wiggelaar, D 1 d. A. Mulder, geb. Sely, 44 j. G. Verbeek, Z„ 25 j. 11. A. van Ulde, Z., 10 m. H. de Koning, 59 j. W. P. M. Rosier, Z., 11 m. J. C. Epskamp.geb. Biegstralen, wed. 70 j. M. Vallentgoed, geb. Wassenaar, Z. levenl. C. van Kooperen, D., 12 m. C. Kramers, geb. van der Reyden, 39 j. G. M. Raap horst, Vr., 37 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3