LEIDSCHE CO EH AWT. n 1898. Kostelooze Vaccinatie. JACHT ES VISSCHERSJ. deti id II wis. Izat! Dei 5IRi léltl WH elt ii dgew t gn Nel 7ti. DONDERDAG cO MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Hinderlijke nt/mmers zijn verkrijg haar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1 —4 De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bjj deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Revacclnatle voor onvermogende»in het lokaal der Stads waag, hij voortduring is opengestelden wel op Donderdag 16 Zaterdag 25 Februari, Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, Zaterdag 8. Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, Zaterdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met eene lussclienrnimte van acht als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Leiden, 13 Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. 198, 111 121! 31 3 - 'l tul Rui gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Maart 1882. DE KANTER. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanslaande seizoen 1882/83 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischakten. of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoorlijk ingevuld en onderteekendvóór den I5dtn April dezes jaars moeten terugbezorgd zgjn, len einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif- r /Hl ten tot het bekomen van buitengewone machtiging tol het verdrijven van j ithadelijk gevogelte niet pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schade tijk gedierte en hel visschen als het water met ijs bedekt is. mede B IN N E N L A N D S C H E B E li IG T K N LEIDEN, 29 Maart. Door Z. M. is benoemd tot notaris alhier de heer mr. L. M. J. II. Kerstens, caudidaat-notaris te Mill In eene heden gehouden vergadering van de Leidsche afdeeling der lloll. Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen isin de plaats »an den heer D. F. van Heyst, die wegens verandering van woonplaats be dankt heeft, tot.directeur gekozen de heer F, de Sloppelaar. De heer van Heyst werd tol eere-lid der afdeeling benoemd. Tot penningmeester der afdeeling werd, in de plaats van den heer van Heyst, gekozen de heer mr. M. II. A. Lisman. Heden werd alhier gehouden de gewone algemeene vergadering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Uit het verslag bleek, dat het debiet over 1881 in totaal bedroeg 1,795.046 kilogr. De gemiddelde broodprijzen over 1881 waren gebuild brood 19.15 ets., ongebuild brood 14.15 ets. per kilogr. en roggebrood 16.00 cis. per 1% kilogr. -- De Staatscourant beval hel verslag der commissie, in 1881 belast met kei examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid verlangden tot ket geven van middelbaar onderwijs in de wis- of natuurkundige welen- schappen, de zeevaartkunde, de tuinbouwkunde, de landbouwkunde en de gymnastiek, vroor zoover de beide laatstgenoemde vakken betreft ook van de acte voor lager onderwijs, bedoeld bij kon. besluit van 3 Aug. 1879. Bij kon. besluit van 3 Maart II. is bepaald, dat te Amsterdam zullen worden aangesteld zes adsistent-deurwaarders der directe belastingen, en wel voor het toezigt op de naleving der wettelijke bepalingen betredende de directe belastingen, alsmede om behulpzaam te zijn bij de beschrijving. Aan gemelde betrekking wordt verbonden een vast traclement van ƒ800 'sjaars, onverminderd de vergoeding voor het doen der beschrijving. Thans ziet het licht het verslag omtrent kieswethervorming door eene commissie van gedelegeerden uit vrijzinnige kiesvereenigingen in de voor naamste gemeenten van Nederland. Die commissie komt daarin tot de slot som, dat de politieke toestand in Nederland dringend verbetering eischt. De folitieke toestand in. Nederland is juist daarom zoo treurig, omdat bij allen ket besef levendig is, dat geene afdoende verbetering zonder grond wets herziening en deze hoogstwaarschijnlijk thans niet verkrijgbaar i«. Om uit •len vicieusen toestand te geraken moet binnen de perken der grondwet Mar eene oplossing gezocht worden. De commissie stelt daartoe op den voorgrond twee veranderingen, nam. verlaging van den census indegrootere gemeenten en vaste districten met toepassing van bet evenredige meerder heids-systeem. Bij vaste districten, meent de commissie, zou de politieke moraliteit veel winnen, maar dan moei ook het volstrekle-meerderheid-sys- teem worden verlaten. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd: Johann Roemer, postbeambte uil Heddernheim (Pruisseu), oud 25 jaren, lengte middelmatig, uiterlijk krachtig en ineengedrongen, gezond, haar zwart gekroesd; draagt een bril, bruine onderjas, donkerblaanwe overjas en een kleinen zwarten vilten hoed. Zijne opsporing en voorloopige aanhouding wordt wegens ver duistering van 5590 mark, met de bewaring waarvan hjj als openbaar amb tenaar was belast, door de Pruissische regering aangevraagd. Voor zijne aanhouding is eene premie van 300 mark uitgeloofd. Te Katwijk aau Zee zijn enkele goederen van den inventaris der ver ongelukte Scheveningsche schuit Onbestendig aangekomen en geborgen. Het lijk van~den stuurman Grootvcld is te Noordwijk aan Zee aangedreven. Bij eene gisteren te Rotterdam door de afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Holl. Maatschappij van landbouw gehouden tentoonstelling van gemest vee enz. is voor de fijnste en zwaarste varkens, inlandsch ge kweekt en gemest, de tweede prijs (ƒ15) en dc derde prijs 5) toegekend aan den heer 11. M. Taverne, te Leiden. Er wordt een aa*ang gemaakt met het leggen van de aarden baan voor een electrischen spoorweg te Zandvoorlgaande van hit station naar Koslverloren. Men hoopt de lijn reeds met Mei e. k. in exploitatie te bren gen. Zandvoort zal dus de eerste plaats in Nederland en, na Berlijn, ook Je eerste plaats in Europa zijn, die eene elecirische spoorwegverbinding be zit. Die van Parijs was slechts lijdelijk. Uit Buiksloot meldt men aan de N. R. C.: Naar wij vernemen is proces-verbaal opgemaakt tegen den hofmeester van een der stoombooten op Purmerende, wegens het schenken van sterken drank aan kennelijk be schonken personen. De vervolging zal, hopen wij, dit nut hebben dat de reeders scherper toezien. Het is bepaald ergerlijk dat de bediende van den hofmeester met flesch en glas in de Iweede kajuit rondgaat om zijn waar aan den man te brengen. Geen wonder dan ook dat voor velen de verlei ding te sterk is. In het geval waarop wij nu doelen, waren de beschon- kenen een paar knapen van 16 jaar, die dan ook bij liet verlaten der stoomboot wegens dronkenschap moesten bekeurd worden. Uit Zwolle meldt men van gisteren: Palmpaardenmarkt. De heden ge houden voormarkl is nog nimmer zoo druk bezocht geweest als dit jaar. De aanvoer van prima paarden bedroeg p. m. 200 stuks. Vele Fransche, Belgische, Duilsche, Engelsche en Limburgsclte kooplieden waren aanwezig, allen met tolken bij zich. Men kon goed merken, dat de waarde der weelde- paarden gedaald was. Men besteedde toch voor le qual. paarden van 500 tot ƒ700. Waar bijv. ƒ800 en ƒ900 gevraagd werd, daar werd niet op geregardeerd. Men verwacht morgen eene ongekend drukke markt. De nieuw gebouwde broodfabriek van de firma Helder C". en de nieuwe kunslboter-fabriek van mr. P. A. G. van Diggelen zullen de volgende week in werking treden. Beide gebouwen zijn op groote schaal ingerigt. Onder Ommen verLoont zich eene soort pokziekle onder de varkens Zondag ochtend, meldt de A. Cr., ontstond er eene woordenwisseling tusscheu de wed. v, O., wonende op de Duivenkamp le Assen, en hare dochter, waarbij ook baar zoon v. O tegenwoordig was. die zich hieraan echter niet wilde sloren, maar naar de kerk ging. Uit de kerk komende, was de vrede lusschen moeder en dochter nog niet hersteld, zoodat v. O. partij tegen zijne moeder koos. Deze werd nn zoo woedend, dat zij op hare kinderen toeliep en hare dochler met een klomp sloeg, terwijl zjj haar zoon eene nog al belangrijke wonde met een mes in den linkerslaap toebragt. Voordat geneeskundige hulp kon worden aangewend, was de ge wonde door bloedverlies builen kennis. Naar men meent, heeft de sterke drank hier ook weer eene groote rol gespeeld. Zaturdag II. is eene arbeiderswoning afgebrand, staande onder de ge meente Gieten. Dc eigenaar en bewoner, van het turfgraven pas te huis gekomen, was naar bed gegaan, terwijl de vrouw zièk te bed lag. Het dochtertje, dat voor het raam zat te breijen, zag op eenmaal eene groole hoeveelheid rook daar voorbij trekken, en toen zij daarop de deur naar de schuur opende, sloegen haar de vlammen tegen. Man en vrouw konden zich i og uit hel gevaar redden. Van den inboedel is niets gered; ook het be spaarde geld, nagenoeg ƒ100 bedragende, verbrandde. Huis en inboedel waren verzekerd voor ƒ1000.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1