loop Tan den revolver een kogel in de borst, zoodat hij sedert 14 Augustus tot Januarij jl. in hel ziekenhuis te Leiden verpleegd is, zonder dal het mogt gelukken het doodend lood uit de wonde te verwijderen. De besch. is een jong ntensch uil den burgerstand, trouwde, zooals hierboven is gezegd, een meisje met eene inschrijving van ƒ1800 op het grootboek, was in het bezit van eene lapperszaak, die hij voor ettelijke honderden guldens verkocht. Als reden voor zijn laakbaar en losbandig ge drag gaf hjj op, dat de zaken hem tegenliepen, een motief, dat zeer on waarschijnlijk klinkt, als men weet, dat de besch. eene aanzienlijke geld som naar Leiden medenam en zijne vrouw nog /2200 aan effecten bezat. In plaats van het geluk aan de zijde zijner vrouw te zoeken, wierp hij zich in de armen ecner zedclooze en stak zijne wettige levensgezellin ih een poel van ellende. De beschuldigde weersprak in het door hem ondergaan verhoor de hier boven gestelde feilen nietwelke in bijzonderheden door de opgeroepen ge tuigen werden bevestigd. Daaruit bleek nog, dat hij meermalen gezegd had Margaretha om het leven te zullen brengen, omdat hem zijn eigen leven niets waard was en dat zij, in beschonken toestand, meermalen den wensch naar vrijheid kenbaar rnaakie. De verslagene schimpte altijd op besch8. vrouw en bedreigde hem meermalen hel geheim hunner betrekking te zullen openbaren. Teil stelligste ontkende besch. echter zelfs zijne wel» tige vrouw met een revolver te hebben bedreigd. Met voorbijgang van het vroegere goede levensgedrag van den man, die, in Februarij gehuwd, schier onmiddellijk daarna huizen van ontucht be zocht en op die wijze de echtelijke woning bezoedelde, zonder dat hel ge bleken was, dal de zedelijk en ligchamelijk mishandelde vrouw zich van eenigerlei schuld bewust was, vroeg de adv.-generaal Gregory in een kort eu bondig requisitoir eene zware straf en eischte hij schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag met veroordeeling van besch. tot 12 jaren tuchthuis straf. In een welsprekend pleidooi trachtte de verdediger van besch., m'. Jac. van Gigch, te verklaren, hoe zijn cliënt tot het bedrijven der feilen gekomen is; eenig licht te werpen over het duistere tafereel door liet openb. min. opgehangen en vooral aan Ie toonen hoe hij, van lieverlede door liarts- togten van allerlei aard geprikkeld en gedreventot de misdaad gebragt werd. llij verzocht den beschuldigde niet te treffen met al de zwaarte van straf. Het hof verminderde den eiscli met twee jaren en veroordeelde K. alzoo tol tuchthuisstraf voor den tijd van tien jaren. In de zit ting van hel kantougeregtgisteren gehouden, werden o. a. •wegens openbare dronkenschap veroordeeld: Maria Christina de Leeuw, voor de 99' maal; J. Th. Schiflel, voor de 85e, en 11. P. Thiemanvoor de 40' maal. De tuinbouwtentoonstelling, door de Haagsche afdeeling van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde aan hare leden en aan de be minnaars van planten en bloemen bereid, die lieden werd geopend, is bij zonder luisterrijk. Dank zij de goedgunstige beschikking van den konink lijken beschermheer, is de gothische zaal, die wel voor het laatst tol zulk een einde zal zijn i.uciaav s^kvh jc douw pionnen van Z. 51., voor dal doel afgestaan. Van deze schoone gelegenheid gebruik makende heeft de commissie voor de tentoonstelling zich beijverd om van het gebouw met zijne nevensgale- rijen en fraaijen tuin een aantrekkelijk plekje te maken, streelend voor hel oog. Dank zij de medewerking van kweekers, bloemisten en particu lieren uit alle oorden des lands draagt deze expositie een echt nationaal karakter. Ook het buitenland is vertegenwoordigd. De moeijelijke taak om de veelsoortige en veelkleurige varens en de tal rijke mosplanlen tot een sierlijk geheel te schikken, eenheid en tevens afwisseling te brengen in de coniferen, sierplanten en bloemen, was blijk baar aan bekwame handen toevertrouwd. Een rustieke doorgang, gevormd uit eene vlaggen-decoratie en de met een kurken omhulsrl omgeven pilaren scheidt de hoofdzaal, die in een luin is herschapen, van de achterzaal, waar een keur van bouquetlen prijkt. De zijwanden zjjn bedekt met talrijke platen van gewassen, met gedroogde planten, met verzamelingen van vezel stoffen, kaloensoortenwieren, zwammen en mossen van Nederland en Java, zoodat ook uit een wetenschappelijk oogpunt deze expositie hoogst beziens waardig is. Verzamelingen van natuurkundige instrumenten, vooral voor den tuinbouw nuttig, tuingereedschappen en luinversieringen in velerlei vorm, aquaria en vele andere schoone en nuttige zaken meer, vermeerderen de verscheidenheid zonder het hoofdelement te schaden; den schat van uitstekende en zeldzame varens en cycopadiaceënwaaronder ware pronk stukken. Ilehalvè om de geuren, die ons uit bloemruikers en bloemkasseu tegen- stroomen en om de kleuren, die ons oog streelen, is deze tentoonstelling uog uit een wetenschappelijk oogpunt zeer merkwaardig. 5Ien kan er iu eene schoone collectie van stap tot stap nagaan hoe de sporen der varens zich ontwikkelen en van schier onzigtbare blaadjes de planten worden, die park en tuin en woud door de groote variëteit van lengte, kleur en vorm versieren en stofleren. Eene fraaije partij opgezette voor tuinbouw nuttige en schadelijke insecten, wij meenen uit Arlis, trekt zeer de aan dacht. evenals de zigtbare blijken van verwoesting, die de larven in het hout achterlaten. Zeer kunstig zijn de teekeningen van bloemen en vruch ten door den heer Asmus te 'sGravenhage ter opluistering ingezonden en de in marmer nagebootste vruchten van denzelfden exposant. De uit vogel vederen zameugestelde bouquetlen van mevr. .Maas Geesteranus van Dedem zijn van echte haast niet te onderscheidenterwijl ouder de rariteiten een notenmuskaat boom en een klapperboom uit papegaaivederen mogen genoemd worden, door mr. Frieswijk te 's llagc ingezonden, zoowel als de nog te elfder ure uit Gent aangekomen bloemruiker uilpeen, knollen en krooten. Er is veel schoons en zeldzaams te zien op deze tentoonstelling. Ten 1 uur geopend, werd de expositie reeds een half uur later door HH, MM. den koning en de koningin bezocht. Zij. w erden door hel best» ontvangen en naar de Gothische zaal geleid, waar zij bij hun binnentui door de dames der regelingscommissie werden begroet. Twee jonge daa6 uiej\ Nierstrasz en Leembruggen, boden Hare Jlajesteil een bloemruiker den koning een catalogus aan. Met blijkbare belangstelling bezigtigden hooge personen de groote verscheidenheid van planten, terwijl de presidJ van het bestuur, de heer J. VV. D. Röellen de overige heeren hen te., leidden en de gevraagde inlichtingen gaven. Aan de tombola, die de jonge daan der commissie tijdens de exposiliedagen houden, namen koning en konin; beiden deel. Het geluk was hun gunstig. Gcruimen lijd vertoefden ijj het gebouw en de nevengalcrijen en Z. 51. gaf ten slotte de commissiei het bestuur zijne tevredenheid te kennen over de wijze, waarop de zaak* tot stand gebragt. BU1TENLAN DSC1I E BEK IGTEN. E5IGELA X D. LONDEN. 22 Maart. In het hooger- en in het lagerhuis werd Dingsdag II. door de regetid eene missive van de kroon voorgelezenwaarin kennis gegeven werd ij het aanstaande huwelijk van prins Leopold en het vertrouwen werd drukt, dat het huis eene behoorlijke toelage zou toestaan. Markies van Huntley, een Schotsch pair, die vervolgd wordt ooi aanklagt, dat hij eene som van 2000 door middel van valsche voorna seis van Londensche wisselmakelaars iu handen had weten te krijgn stelde zich dezer dagen vrijwillig ter beschikking van de politie. De au geklaagde werd evenwel, onder borgstelling van eene som van 4000 J, vrije voeten gesteld, in afwachting dal zijne zaak zal voorkomen. Naar men verneemt heeft de olifant Jumbo zich in de voor hem t vaardigde kooi laten lokken en is liet gelukt hem daar iu te ketenen. Te Portsmouth is een nieuw gepantserd lorenschip, de Colossus naamd. van stapel geloopen. Dal vaartuig heeft 750.000 gekost. Te Higiiam Ferrers, een 16 mjjlen van Northampton gelegen vlek een brand uitgebroken, die zoo snel toenam, dat binnen een uur 25 lij zen in de ascli waren gelegdwaardoor meer dan 100 personen van Ij beroofd worden. Te Dublin had dezer dagen een treurig ongeluk in een theater plan Een zoogenaamde "vliegende man", die van een trapees aan het eene eiif der zaal naar een op hel looneel zwaaide, heelt zich na zijn sprong i stevig genoeg vastgegrepen en is van de aanzienlijke hoogte, waarop hing, nedergestirt. De ongelukkige werd bloedend weggedragen en stio| binnen weinige oogenblikken. -- De grootste katoen- en wolspinnerij ter wereld, de «Pacific Mills' Laurence, in den Amerikaanschen staat Massachusetts, die 200,000 weeljl touwen en 16,000 werklieden heeft, wordt met eene werkstaking bedrtil Ecii groot aantal arbeiders heeft de werkplaatsen reeds verlaten, en nul |f vreest, dat de overigen hun voorbeeld zullenvolgen en de fabriek gesmk zal moeten worden. Eene vermindering van de looiien gaf aanleidinj de ontevredenheid onder het werkvolk. FRAHKRIJK. De commissie belast met het uitbrengen van rapport over het onhvt op de nieuwe regterlijke inrigthig heeft eene bijeenkomst gehad met i minister van justitie. Er bestaat verschil van inzigt tusschen den miniil en de commissie over hel beginsel der afzetbaarheid van de leden der n terlijke magt. Terwijl de meerderheid der commissie dit beginsel in dei wil opgenomen zien, wil de minister het bestaande stelsel, dat de leer onafzetbaarheid van de regters huldigt, gehandhaafd hebben, llij heeft zijt zaak uitvoerig voor de commissie bepleit, llij verklaarde dal hij de oirf zetbaarheid niet als een beginsel beschouwde, maar als een waarbngik onafhankelijkheid, die aan de magistratuur verzekerd wordt tegenover lij uitvoerend gezag, dat haar benoemt. Die waarborg zou mitsdien vervalla* indien de magistratuur door eene andere magt dan door het uit voerend it| zag benoemd werd. Zoolang nu ten aanzien van dit punt geen veranderite tot stand is gekomen, mag de onafzetbaarheid niet uit de wet verdwijnt! In eene vergadering van de akademie van wetenschappen te Pa heeft de heer de Lesseps, uil Egypte teruggekeerd, een afkeurend norq ovet> het quarantaine-stelsel aan het Suez-kanaal uitgesproken, als licoü nadeelig voor den handel. Krachtens de bepalingen daarvan, zeide I» werden duizenden uit 51ekka wederkeerende bedevaartgangers opgesloten plaatsen, welke zoo broeinesten van koortsen werden; schepen werden» gehouden zonder dat iemand verhinderd werd van of aan boord te gasi zoodat de handel belemmerd, maar de volksgezondheid niet gebaat wtri De willekeurige, onredzame maatregelen, welke men nam., zouden niuv Europa voor de cholera kunnen beveiligen, en als een staaltje, hoe degef die maatregelen waren, voerde hij aan, dat hjj zelf, op het oogenblik hij sprak, bezig was in Egypte quarantaine te ondergaan. -- Van den zoo geheimzinnig verdwenen Parijschen procureur des Et» is nu de verblijfplaats bekend, daar hij zelf uit Londen aan een vredereftf te Parijs twee brieven geschreven heeft, waarin hij o. a den juisten si» zijner kas heeft blootgelegd, sluitende met een tekort van oe 400,000 fres. Midden op den dag is te Parijs aan een kassiersknecht de portelen# ontstolen, die hij onder den arm droeg. De diel kwam echter bedroj# uit; want in plaats van geld. bevatte de portefeuille 45 Turksche obligatiH welke hij moeijelijk van de hand zal kunnen doen. De hh. Rothschild hebben den oogst van Chdteau-Lafitle, gewas k» i verkocht; in het geheel 110 vaten, tegen 8000 fr. het vat, gezamenlpj alzop voor 880,000 fr. Het vat telt 1000 liter. -- Nader meldt men, dal de Benedictijners van Solesmes eerst Woensdtf'

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2