De yader van de wed. Bernays is uit Mentone te Antwerpen terug- duidelijk te maken, wachten. ENGËhASD. LONDEN, 22 Maart. In liet locaal van de sociaal-democratische werklieden-club, City road, zaturdag ter viering van den jaardag der Parijsche Commune eene nbare vergadering gehouden, waaraan Duitsche, Fransche, Engelsche en Jilsclie socialisten deelnamen. Op voorstel van zekeren Jung werd de vol de motie aangenomen: //Overwegende dat alle revoluties vóór die van 18 laart 1871 voor P°'',ie'te doeleinden plaats hadden en zij dus niet voldoende laren om het bedorven maatschappelijk stelsel uil te roeijen en overwegende |ai de aanstaande revolutie ten doel moet hebbende ellende van de wer ende klasse al te schaden, weshalve zij eene economische revolutie moet zoo zij besloten dat deze vergadering zich verbindt, zich van allemid- L|en te bedienen, die er toe kunnen leiden, om deze beweging inderdaad ■economisch te maken en te houden, opdat zij de fouten van vroegere ^oiutionairen vermijde en aan de regten van den mensch spoedig de over- inning moge bezorgen". De Times geeft eene uit officiële opgaven zamengestelde statistiek van tei verbruik van geestrijke dranken in hei vereenisd koninkrijk gedurende iet vorige jaar. Er werden verbruikt 970.Ï88.564 gallons bier, ter waarde lan 72,809.142 28,730,719 gallons Engelsche wijnen en spirituosater «arde van 28,730,719 8.295,265 gallons vreemde spirituosa, lot een ie<jras van 9.954.318 15,644,757 gallons vreemde wijnen, tot een «drag van 14,080,281 Het geheel beliep in 1881 de som van 127,074,460 lezen 122,279 275 in 1880), o( 1,524,893,520 gulden Nederl. - In Ierland blijven gewelddadige aanrandingen nog steeds aan de orde. Ie Dublin is een jongman vermoord op de straal gevonden; op een ontvanger Jer belastingen te Sterruptown tevens rentmeester van een landgoed werden loen hij met zijne familie naar de kerk reed, eenige schoten gelostdie hem j verscheidene leden zijner familie kwetsten. f_ (lp de speelplaats eener openbare school Ie Glasgow is de kap van het bverdekte gedeelte naar beneden gestort, waarbij 4 kinderen het leven ver loren en eenige gekwetst werden. FftANHRMR. Bij de voortgezette behandeling van hel ontwerp betreffende hel ver- pligi onderwijs in den senaat zijn de beraadslagingen soms vrij heftig ge- te veest. De regterzijde toch verkondigde herhaaldelijk dat de invoering van eene wet in Frankrijk eene onmogelijkheid zou blijken. De verkla pt» van den minister, dal de regering de nieuwe wet met wijze gema- ijdlieid zou toepassen, voldeed haar niet, want de minister wist zelf Doers niet wie na hem zou komen. Ten slotte werd een amendement va» Delsol, strekkende om in de wel zelve de waarborgen op te nemen toor de onpartijdigheid, die de regering beloofde, verworpen met 175 tegen 1(2 stemmen. De artikels 16, 17 en 18 werden daarop goedgekeurd en Del 137 teSen 41 stemmen de verdere behandeling tot Donderdag verdaagd. -Men acht het bjjna zeker, dat de keuze van de begrooiingscommissie, die Donderdag door de kamer zal geschieden, niet in vijaudigen geest tegen de financiële plannen der regering zal zijn. De regterzijde, die aanvankelijk plan had voor de Gamhettislen te stemmen, heeft daarvan agezien, terwijl «en groot deel der linkerzijde, evenzeer bevreesd voor het weder-optreden van Gambetta, eene nieuwe ministeriële crisis niet wil in de hand werken. - Te Parijs, in het Park van Moulrouris, worden de eerste grondslagen gdegd voor een «École d'insectologie'. De stad heefl voor die inrigting, waarin voornamelijk de nuttige insecten zullen worden bestudeerd, uit een Wetenschappelijk en stoffelijk oogpunt, een groot terrein beschikbaar ge geid. Aan de school zal verbonden worden een soort van insecten-park «levens eene verzameling van dieren, die de schadelijke insecten vernielen. Op initiatief der Rouaansche kamer van koophandel zal op 30 Maart It Parijs eene bijeenkomst plaats hebben van alle kamers van koophandel, welke genegen zijn om bij de regering er op aan te dringen, dat het prjjs- geven der specifieke regten niet tot uitgangspunt worde genomen voor het weder aanknoopen der onderhandelingen met Engeland. - De Benedictijnen van de abdij Solesmes. in het dep. Sarthe, hadden licit neder vereenigd als kloosterorde. Onder het vorige kabinet bad de minister van binnenlandsche zaken aan eenige Benedictijnen vergunning ge- jtifii in de abdij te blijven als bewakers. Van lieverlede waren echter de overige monniken teruggekeerd. Aan dezen toestand wil de regering een einde maken. Op last van den minister werden de kloosterbroeders aange maand uiteen te gaan. Zij weigerden en verklaarden slechts voor geweld ie zullen zwichten. De prefect liet hierop hel klooster door gendarmes om ragen en er hadden hevige tooneelen plaats. - Dr. Prompt, een geneeskundige te Nizza, heeft een vlugschrift het licht doen zien over //Le jeu public et Monaco", waarin hjj treffende bijzonder lieden mededeelt omtrent de wijze, waarop de eigenaars der speelbank den steun of het zwijgen weteii te winnen van openbare instellingen, geleerde ((nootschappen en dagbladen over de zelfmoorden, die van de speelbank liet gevolg zij» enz. Wat deze laatste betreft hebben er in vjjf dagen tijds weder drie plaats gehad. - Eerstdaags zullen de Fransche troepen eene expeditie in Znid-Tunis ondernemen. Eene colonne, onder generaal Philibert, zal zich van Gafsa roer de moerasmeren naar Nefzaoea begeven. Eene tweede, onder generaal Jamais, zal uitgaan van Matniata en de grens van Tripoli, terwijl eene derde onder kolonel le Noble, van Oeëd in Algerië zal oprukken naar de Tunesische frrns, ten einde te verhinderen, dat de stammen, die voor de andere twee afdeelingen zullen wijken, de Arabieren in Algerië aanvallen. Men hoopt •on (linken slag te slaan en een einde te maken aan de herhaalde stroop- '«Steu der Tunesische benden, door hen te verslaan in de nabijheid der Turk- Me troepen bij de grens van Tripoli. Daardoor hoopt men den Arabieren dat zjj van den Sultan geen ondersteuning hebben le ITALIË itoe- mile- .mist r tie- ïagt. va» hu- ,anp hem hzell ende elooE harts- uwen iiiide- avond kin' it wai traaf. :voeh! estand hersld rus»! ineliif n, hel' t, sprei" ut ebt* ■aden. Dezer dagen hebben eenige inbrekers uit de villa Borghese te Rome het een meter hooge bronzen standbeeld van Caracalla's broeder Geta, met het voetstuk op 60000 fr. geschalbenevens een marmeren Jupiterbeeld gestolen. Sedert zijn de dieven in hechtenis genomen en zijn niet alleen de genoemde voorwerpen, maar ook een aantal andere oudheden uit de cata comben van St. Calixtus, o. a. een sareophaag en ettelijke zeer kostbare beeldenteruggevonden in een wijngaardbehoorende aan een handelaar in oudheden, die voor de twee eerstgenoemde beelden 500 franc had betaald. DDITICHLAAD. De verjaardag des keizers is met de gewone feestelijkheden gevierd. De stad was rijk met vlaggen getooid en prachtig versierd. Des ochtends is in de kerken godsdienstoefening gehouden en is op de scholen de dag herdacht. De keizer ontving de gelukwenschen der leden van het koninklijk huis, der Duitsche vorsten, van het corps diplomatique, van de generaals, de grootwaardigheidbekleeders en de hofdignitarissen. Hjj ontving allen slaande, en van het jongste ongeval was geen spoor meer overgebleven. Bjj de ontvangst van eene deputatie uit de conservativenheeft de keizer o. a. gezegd: //De Almagtige kiest voor zekere lijden zijne werktuigen. Ook ik ben geroepen ter volbrenging van eene bepaalde laak. Wij beleven een ernstigen Ijjd. Wie is er nog veilig wanneer een keizer van Rusland en een president der Noord-Amerikaansche Unie vallen onder de moordaan slagen van de mannen der omverwerping Tot mijne blijdschap heb ik vernomen, dat mijne boodschap van vele zijden in den lande instemming heeft gevonden. Ik heb het noodig geacht in herinnering te brengen wat de kroon in Pruissen is. Van groot belang bljjlt voorzeker de aankwee- king van een levendig godsdienstige!) zin. Daartoe heb ik dan ook dikwijls vermaand". De Freih.-Correspondenz keurt de uitsluiting van de Nederlandsche vlag van de Duitsche kustvaart sterk af. Het is zelfs, zegt dit blad. de vraag of de regering het regt had tot die uitsluiting. Immers de wet had alleen het grondbeginsel der wederkeerigheid aangenomen en vergunde dus alleen uitsluiting van die natiën, die wederzijds de Duitsche vlag uitsluiten. Dit is nu met Nederland niet het geval. Men vernam echter, dat het doel met dezen maatregel was, op de Nederlandsche regering een zachten druk uitte oefenen, ten einde haar te bewegen op een ander gebied dan dat der kust vaart concessiën aan Duitschland te doen. RUSLAND. De krooning des keizers te Moskou zal, naar men verneemt, in Augustus plaats hebben. 4- liet blad Israelii meldt liet volgende: //De besluiten der commissie, vofgens welke o. a de Joden uit de kleine steden en dorpen verdreven indesten worden, werden door graaf Ignatieff' den keizer ter goedkeuring voorgelegd. De minister wilde de zaak verhaasten; deze besluiten moesten, ro'gens hem, ter bescherming van de Joden nog vóór hét Paaschfeest wet worden en ten uitvoer worden gelegd. De keizer antwoordde, dat zoo be langrijke besluiten zorgvuldig overwogen moesten worden en dat Z. M. daarom met eenige leden van het keizerlijk huis daarover wilde beraad slagen. In dien familieraad werd loen overtuigend aangetoond, dat de uit voering van die besluiten niet alleen den Joden, maar ook het geheele rijk zeèr nadeelig zon zijn, omdat in vele streken de producten van den land bouw alleen door den tusschenhandel der Joden aan de markt konden komen. De keizer verklaarde daarop aan graaf Ignatieff, dat hij deze besluiten nooit onderteekenen zou. PER TELEGRAAF. PARIJS, 22 Maart. Bij het dep. van binnenlandsche zaken is eene de pêche ontvangen, meldende dat de verdrijving der geestelijke zusters uit de abdij van Solesmes heden ochtend zonder rustverstoring plaats had.' WEENEN, 22 Maart. Eene officiële depêche meldt, dat de colonne onder Arlow den 19d,n dezer naar Obal oprukte, Ier ondersteuning van drie an dere colonnes, onder Sokulitch. Cveils en Schulenburgdie Ulok en om streken. en eventuèel de vallei van de boven-Narenta bezetten moeten. Hij bereikte den 20"'° de hoogte van Stradje, en vereenigde zich met de an dere colonnes. De troepen ontmoetten nergens opstandelingenhoewel hunne tegenwoordigheid gesignaleerd was. In verscheidene plaatsen is het zeker, dat de inwoners het met de opstandelingen eens zjjn. De brigade van Lid- din keerde den 20»"° te Serajevo terug. ST. PETERSBURG, 22 Maart. De Czaar zond heden aan keizer Wilhelm, bij gelegenheid van diens verjaardag, een telegram, uitdrukkende den wensch dat 'skeizers leven, voor den vrede van Europa en het voortduren der vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen zoo kostbaar, nog lang gespaard mogt blijven. Tot het gala-diner te Gatschina waren behalve de leden van de Duitsche ambassade al de ridders der orde van den Rooden Adelaar genoodigd. De Uzaar stelde een dronk in op de gezondheid van den Duilschen keizer, in denzelfden zin als zijn telegram. ST. PETERSBURG, 21 Maart. Volgens de tXevoje freinja zou de Sultan voornemens zijn in den loop van het >oorjaar hier te komen om den Czaar een bezoek le brengen. ST. PETERSBURG, 23 Maart. Op het galadiner van gisteren te Gat schina bragl keizer Alexander een dronk uit op keizer Wilhelm, zijn door- Ittchtigen vriend en bondgenoot.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3