toen wjj te Utrecht aankwamen; minstens 1% voet sneeuw bedekte er de straten. Om van het station over te steken was men reeds tot over de enkels nat van de sneeuw; rijtuigen reden met bellen en eene machine, ge trokken door 4 paarden, maakte de rails van den tram schoon. Ten halfll begon het weder zoo te sneeuwen, dat men geen vier pas voor zich uit kon zien en ik genoodzaakt was in een stal te vlugten. vooral omdat mijne parapluie ondraagbaar was geworden van wege de sneeuw die er op lag. Vreezendc dat, als het zoo voortging, alle treinen na den middag opont houd zouden hebben, durfde ik niet verder naar Arnhem doorgaauzooals ik heden had willen doen, met plan om 's avonds wéér thuis te zijn; ik keerde dan ook ten 11.45 naar 's llage terug, envoorbij Voorburg was de sneeuw geheel weg en ik had heel wat moeite om mijne huisgenooten te overtuigen, dat ik op 22 Maart zoo vroeg terug was wegens de massa sneeuw die te Utrecht viel. Te Haarlem is gevankelijk naar hel huis van arrest overgebragt een bekende boef, zekere II. D., oud 53 jaren, geboren in Pruissen, die te llaailemntcrmeer uit eene gesloten schuur twee schapen had gestolen. Op weg naar Haarlem werd hij gevat. Gisteren herdacht dr. G. van Gorkom, thans predikant bij de Re- inonstrantsche gemeente te Amsterdam, den dag, waarop hij voor 25 jaren de evangeliedienst te Eemnes aanvaardde. Van alle kanten ontving hij tref fende blijken van waardering, zoowel van den kerkeraad en de leden der Rem. gemeente als van andere gezindten en zijne bijzondere vrienden, zoo te Amsterdam als elders. Prof. J. A. C. Oudemans deelt ir. het V. D. roede: Aan de slerre- wacht te Utrecht is het berigt ontvangen, dal den 19J,n Maart, ten 18% uur Midd. Tijd te Greenwich, door den heer Ritchie, te Boston, in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerikaeene komeet ontdekt is, op 268 gr. 40 min. R opklimming en 33 gr. 25 min. noorder declinatie. De komeet heeft een staart van 30 minuten lengte, en eene kleine kern van de hel derheid eener ster van de 8" grootte. Haar hoofd is rond en heeft eene middellijn van eene minuut. De komeet staat ongeveer 10 graden zuidwes telijk van Wega, de heldere ster uit de Lier, die des avonds, van ongeveer negen uur al, in het oosten gemakkelijk te vinden is. Waarschijnlijk is zij nog niet voor het bloote oog ziglbaar. Aan den heer dr. A. H. G. P. van den Es, thans rector van het gym nasium te Utrecht, is bij zijn vertrek naar Amsterdam door de gezamen lijke leerlingen van het gymnasium een blijk van achting en toegenegenheid aangeboden, bestaande in een keurig bewerkt buflet-kastjevergezeld van een albumvermeldende hunne namen. Te Aaltcn is Dingsdag avond brand ontslaan bij een aldaar wonenden timmerman, die zoodanig toenam, dat in korten tijd drie huizen, bewoond door zeven gezinnen, in de asch werden'gelegd. I»! de vorige week vonpi het 12-jarig zoontje van den daghuurder R. Kolk te lieerde aldaar een gouden dameshorloge. In plaats van het bij den burgemeester te bezorgen heelt de vader het met zijn zoontje Vrijdag, onder opgave van een valschen n lam voor 10 verkocht aan den goudsmid Saulfml te Zwolle. Deze heeft het weder aan een ander verkocht, bij wien het thans door de politie is in beslag genomen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt, niet alleen tegen den vader en zjjn zoon, maar ook tegen den kooper. Zekere G. Pegel, te Ootmarsum, kwam voor 14 dagen terug uit het huis van detentie te Hoorn, waar hij twee jaren had doorgebragt wegens diefstal. Vóór dien tijd had hij in Pruissen opligterij gepleegd door gelden in te zamelen op een valschen bedelbrief, waarvoor de Pruissische justitie hem eene gevangenisstraf van 4 jaren had toegedacht. Pegel meende zeker, dat de politie over de grenzen zijn vergrijp wel vergeten zou zijn, en begaf zich verleden Zaturdag naar, Neueuhaus, doch werd spoedig herkend en aangehouden. Te Leeuwarden is gisteren nacht een lievige brand uitgebroken op een stroosnijderszoldcr van de slroocartonfabriek der firma J. G. Kuiper en Comp. De zolder is geheel uitgebrand en er is veel schade aangerigt aan den aanzienlijken voorraad papier, stroo enz. De fabriek zelve is groolendeels gespaard en de machinerién zijn behouden gebleven. Een der brandmeesters, de heer R. Pieterson. stapte, door de duisternis misleid in een kuip met licet water, en heelt zich vrij erg gebrand. Zijn toestand is echter niet gevaarlijk. Eenigen tijd geleden werd een onderofficier van de mariniers, die per spoor van Rotterdam naar Roosendaal vertrok, onderweg, terwijl hij in den waggon in slaap was gevallenontroofd van zjjn gouden horloge, zonder dat lol dusver de dief werd ontdekt. Nu zit sinds eenigen lijd in het huis van arrest te Rreda eene vrouw, beschuldigd van diefstal in het spoorweg station te Roosendaal; bij eene huiszoeking ten huize van deze vrouw werd o. a. een gouden horloge gevonden, en het moet nu gebleken zijn, dat dit horloge toebehoort aan den bedoelden onderofficier. Te Eindhoven is Zondag avond een man door iemand aangevallen, die hein eene wonde in hel onderlijf toebraglaan de gevolgen waarvan hij Dingsdag avond overleed. De dader bevindt zich in hechtenis. Aan de Kaap de Goede Hoop is op 20 Fehruarij Jl. binnengeloopen de Amerikaansche korvet Marion, die aan boord had 33 manschappen van de Amerikaansche bark Trinitywelke opgenomen waren op Heard's Island, waar de genoemde bark in October 1880 was gestrand. De bark ging ter Zuidzeevangst, en bleef op de banken van bedoeld eiland. Van 17 October 1880 tot 15 Februarij 1882 stonden de manschappen op het woeste, vulka nische eiland, 30 mijl lang en 3 breed, allerlei ellende, koude, honger enz. door. Zee-olifanten, pinguiuen en de eijeren daarvan en wal zeekool hiel den de schipbreukelingen in het leven. Op het eiland waren gelukkig eenige hutten, die vroeger door walvischvangers waren opgerigt. Deze gaven beschutting tegen de koude, die zoo lievig werd. dat in Januarij 1881 twee- mannen dood vroren. Den ]7J,° Februarij jl. zagen de ongelukkigen vóór het eerst een schip langs de kust komen. Dooi- signalen met doeken werd de Marion op hen opmerkzaam, en den anderen dag werden zij aan boord gehaald. De sociëteit "Mounts' te Maastricht biedt een groolen wedstrijd van Nederlandsche tooneelkunde aan Noord- en Zuid-Nederlandsche tooneel- maatschappijen en rederijkerskamers, waarvan liet begin is vastgesteld op 1 October e. k. Iedere mededingende maatschappij of rederijkerskamer zal uitvoeren: a. een drama, in 2 of meer bedrijvenvan ten minste 1 vrouwenrol en 4 spelende mansrollen; b. een tooneel- of blijspel, in 1 bedrijf, van ten minste 1 vrouwenrol en 3 mansrollen. Verguld-zilveren, zilveren en bronzen eere- en herinneringspenningen worden uitgeloofd. Enkele voorloopige verslagen van het onderzoek der afdeelingen van de tweede kamer zien thans het licht: Ontwerp tot aanvulling der wet van 4 Junij 1858, regelen de benoem baarheid van vreemdelingen tot landsbedieningen. Hoewel algemeen werd erkend, dat voorziening in de geneeskundige dienst aan boord onzer oor logschepen dringend noodig is, loonden verschillende leden zich toch niet zeer ingenomen met de wijze, waarop de regering dat doel wil trachten te bereiken. De verwachting, dat eene reorganisatie der geneeskundige ■dienst bij de zeemagt in staat zou zijn den jaarlijkschcn achteruitgang vau dat corps te sluiten en jeugdige artsen aan te moedigen in dieust te tre den, is gebleken ijdel te zijn, en nu betwijfelden zij, ol de hier voorge stelde maatregel wel het beste middel was om alsnog tot verwezenlijking van het beoogde doel te geraken. Dit bleel echter niet onweersproken. De aangekondigde reorganisatie had niet alleen ten doel, den lust om als ge neeskundige bij de zeemagt in dienst te treden aan te moedigen door het openen van betere vooruitzigienmaar tevens om de reeds aanwezige offi cieren van gezondheid voor de dienst te behouden door het verbeteren van hunne sociale positie, en in dat opzigt heeft die reorganisatie ongetwijfeld reeds gunstig gewerkt. Toeneming van den lust om in dienst te treilen - zal, ook om andere redenen, op den duur evenmin uitblijven en daaraan kan in ieder geval door den voorgestelden maatregel geen afbreuk worden gedaan. Voorts werd over en weder gesproken over de vereischle waarborgen voor de kunde van buitenlandsche gediplomeerden. Door vele ledendie met de strekking van dit wets-ontwerp minder waren ingenomen, wird de vraaj gesteld, waaraan het groole gebrek aan officieren van gezondheid bij de zeemagt moet worden toegeschreven. Zij meenden het antwoord daarop te moeten zoeken in de wijze van opleiding in den laatsten tijd en^in de zeer hooge eischen, die gesteld worden. Deze bezwaren werden eenigzins ont wikkeld; maar daartegen werd door anderen opgemerkt, dat de thans voor gestelde maatregel een tijdelijk karakter heeft. Eindelijk werden nog ver scheiden nadere inlichtingen gevraagd, wegens het getal studerenden, dal van hen, die zich aan de bestemming voor de zeemagt bleien wijden, ol zich daaraan onttrokken enz In verband hiermede: W'els-onlwerp tot tijdelijke voorziening in geneeskundige hulp bij de zee magt. Over de redactie van het éénig artikel van dit wets ontwerp was men het niet eens. Verschillende leden vroegenof de volgens dit ontwerp aangestelde officieren van gezondheid der zeemagt daardoor de bevoegdheid krijgen lot uitoefening der geneeskunde in ons land of op onze oorlogs schepen? Die leden sloegen eene andere redactie voor, nl. "Aan art. 2 der wet van 1 Junij 1865 (Slbl. n°. 60), regelende de uitoe fening der geneeskunst, wordt de volgende alinea toegevoegd: "«Desgelijks behouden wij ons voor, tot 1 Januarij 1890. aan vreemde- lingendie na afgelegd examen het regt tol uitoefening der geneeskunst in haren geheelen omvang in een ander rjjk vei kregen hebben, onder be paalde voorwaarden vergunning lot die uitoefening te geven bij de zeemagt, met den rang van officier van gezondheid der 2e klasse."" 's GRAVENIIAGE. 23 Maart {Per telegraaf.) liet geregtshof alhier behandelde heden de zaak va» den 21-jarigen K.die zijne wettige vrouw te Amsterdam kort na zijn hu welijk verliet en zich met eene publieke vrouw J. te Leiden in de Lange Agnietensteeg vestigde, alwaar hij deze bijzit op 14 Augustus, toen zij hem wilde verlaten, met een revolverschol in de borst doodde en daarna zich zeil een kogel in het ligcbaam schoot, die nog niet is verwijderd. De besch. bekende De advocaat-generaal Gregory eischte 12 jaren tuchthuisstraf. Na het beloof van den advocaat van Gigchdat de besch., geprikkeld door allerlei harts- togten, tot misdrijf gedreven werd, veroordeelde het hof den ontrouwen echtgenoot, wegens moedwilligen doodslag, lot 10 jaar tuchthuisstraf G. van den Berg te Scheveningendie in de vorige week twee kinde ren aan eene onbekende ziekte plotseling verloor, kwam eergisteren wederom de hulp inroepen van dr. Anema: het derde en nu eenige kind was ongesteld. Hét kind lag op den vloer op een kussen, het gelaat wis rood en met een ligt zweel bedekt, pols onregelmatigademhaling traaf doch onbelemmerd, de oogappels waren niet vernaauwd, doch ongevoelig voor licht. Zoodra de knaap te bed gebragt was, werd de ziektetoestand erger. Twee uren lang bleel de toestand onveranderd, toen hel hersltl even plotseling als volkomen was. Hel kind bragt den nacht zeer rnsti door en was des morgens zeer wel. De Ue In berd opent tritst pende Kaart prei dal ends tijn- leien ociae revolt winn liet bet v tan 1 waar bedra itdra tegei ke Di der b toen ui ve overdi laren BUITENLAN DSCH E EEK 1GTEN. fliR petal talk ting ligdhi hemel tan I ivoor P t mei - die D de fit plan «en tan t iji waari iwetei Leid. en te- |te Pi Brelkr 'geven wede licli iciiiis peveii perif einde maan te zu tinge doen liedei Meun genot gevol drie endei over BELRlEi Omtrent de instructie der zaak van Peltzer verneemt men geene zonderheden. De Inrl. li. meldt dat het spraakgebrek van Vaughan, het welk. allen, die met hem in aanraking zijn geweesl, gelroflen heeft, rit' thans heeft opgehelderd. Om zijne vermomming zelfs tot in het sprcW te voltooijen, heeft Léon Pellzer als Vaughan steeds een balletje caouicho® in den mond gehad, ten einde zich door zijn stemgeluid niet te verraden oude grein oldee een loste tche

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2