STRAATWEG PER TELEGRAAF. iSurgcrlijfcc Slaub. A O V E K T E N T 1 E N. van hel Schouw van Duivenvoorde naar Katwijk aan Zee. tr ade len ecg li», op een in ene in. liet vee ak. tot aar aar Ie na lij. van at, dra flig aat Ier- and (au rijn lin- on- ner de ge- rde- len. me- lise ante Pa- ver- janrienlpf som gtlds in handen te krijgen, (tp de nadere aanwijzingen ,an dien persoon deed de politie onmiddellijk verder onderzoek, met het ,V0K dat zekere Stciner met vrouw en zoon, woonachtig te Bern, in hechtenis werden genomen, waarna terstond ook zekere vrouw Zalind, in ge nabijheid van Biitnplitz, werd aangehouden, te wier huize zich het knaapje bevond. RVILAKD. De keizer heelt aan hel aardrijkskundig genootschap eene som van 20000 roebels geschonken, lot oprigting van een tweede Russisch Poolsta- tion OP Nova-Zembla. Met de leiding der werkzaamheden aan dat station iïl waarschijnlijk luit. Andrejew belast worden. De schouwburgbrand te St. Petersburg, waarvan reeds melding werd gemaakt, is zonder ongelukken afgeloopcn. l)e brand brak Zalurdag avond te half negen uil in het zoogenaamde Winter Livadiaeen geheel houten gebouw der Opéra comiqnc, gedurende eene voorstelling van «La Perichole" goor een Fransch gezelschap, welke door vier- of vijfhonderd personen werd :woond. In een kwartier lijds stond het geheele gebouw in volle vlam, naar niemand heeft eenig ernstig letsel bekomen. Dit theater was een der eerste, wairaan de commissie hare aandacht wjjdde, die na den Weener brand van hel Ringtheater ook te Petersburg benoemd was om den toestand ran alle schouw burgen te onderzoeken, liet was toen aangewezen om afge broken te worden, daar een houten gebouw voor geen verbetering vatbaar geacht werd. erst irop ken ror- zin het lou den die dier akt buis ouk int uin- tig* mia riek t in lere rich van tol- ont- van be deel eni- ilie, rgen lern dat over eene ST. PETERSBURG, 21 Maart. By gelegenheid van den verjaardag van keiter Wilhelm van Duitscliland heeft morgen te Gatschina een keizerlijk gala-diner plaats, waartoe de leden der keizerlijke familie, de leden der Duitsche ambassade en de hoogwaardigheids-bekleeders uitgenoodigd werden. Voor de eerste maal sedert den dood van Alexander II zal de muziek bjj ge keizerlijke tafel spelen. PARIJS, 21 Maart. De kamer heeft met 375 tegen 26 stemmen de cre- lieten bewilligd voor het afbreken der Tuileriën. Daarna is de zitting ge- iheideli: KONSTANTINOPEL, 21 Maart. Novikoff heeft aan de Porie magtiging ;evraag<1 voor een nieuw vaartuig, met gedeporteerden en een militair ge ide naar Siberië aan boord, om den Bosporus te passeren. De Porte aakle bezwaar. De legatieraad Onou confereerde daarover met Assym, en men gelooft, dat de magtiging zal worden gegeven, mits het geval niet als precedent zal worden beschouwd. i Op Chio zjjn drie hevige schokken van aardbeving gevoeld. ROME, 22 Maart, Z. M. de koning heeft Maandag II. den heer de Noail- les bij het vertoonen van de brieven zijner terugroeping, met de meeste welwillendheid en voorkomendheid ontvangen. Hij sprak met hem in de leest vriendschappelijke bewoordincen ten opzigte van Frankrijk, voegde er bij, dat hjj geen donkere wolken aan den gezigteinder bespeurde, en «trklaarde dat Italië vurig den vrede wenschte. LONDEN. 22 Maart. De London Gazette meldt de benoeming van den beer Peter Leys tol Britsch consul-generaal voor het gebied van den Sullan van Broenei, op Borneo. LE1DSCIIE SCHOUWBURG. (Voorstelling van 21 Maart 1882) Otello, dc moor van Venetië", Treurspel in vijf Bedrijven en elf Tafereelen, naar het Engelsch van William Shakespeare, voor het Nederlandscli tooucel bewerkt door Mr. J. Van Lennep. 21 Maart. «De leute begint", getuigen de almanakken, die ons door de torgen van den Nederlandschen boekhandel, in allerlei formaat, worden langebodeu. «De lente begint" getniaden ook ditmaal eeniae bijzonder rachtige dagen, welke den Directeuren van wintervermakelijkheden ter rnstige vingerwijzing verstrekten dat hun rijk, binnen Leiden althans, ijjna nit was, en de al of niet bontgerokte soudeuieren, met schalmeien en trommen gewapend, zich reeds vaardig maakten in de open lucht te beproe- Hn of zij den Nederlander aan een Venetiaansch klimaat, op «Zomerzorg" ol »Musi»", konden doen pelooven. Toch was liet gisteren avond alsof de KMemaand jjenoemde Directeuren wilde troosten en hun locroepen: «Ik ben leg altijd de oude, wisselzieke Maart en gij behoeft niet te vreezen, dat ik u thans reeds uwe bewonderaars, uwe vrienden zal ontrooven en hen sar meer landelijke genietingen medetronen; integendeel. Mijne Heeren Van llefen, Moor en Veltman. gij kunt hen nog altijd lokken onder uw Vene- liianschen of Cypriaanschen hemel, waar Shakespeare's klassiek geworden 'mor" door een Nederlandschen «Moor" voortreffelijk wedergegeven ken beurtelings lot tranen roeren of met afgrijzen vervullen zal; waar de ttallige Desdemona in Mevrouw Elienberger eene niet onverdienstelijke ver- k.'enwoordigstcr vinden en Veltman met zijn merkwaardig talent van marqué, lisJagohun den huiveringwckkend.en booswicht vertoonen zal!" Ja, lokken 0l'den zij, die Directeuren; zij konden zelfs, gelijk zij deden. Locher's schut- "(imuziek te hulp roepeu, opdat de entre-actes liet bewijs mochten leveren dit corps steeds vooruitgaat en niet ongeschikt zou wezen ook aan de ®Pca diensten te bewijzen en dus de moeilijkheden aan het opvoeren van óg kunstgewrocht hier ter stede verhonden, te verminderen. Ja, een tok bezoek verdienen, dat konden en deden zij; maar het haatte niet: een Root deel van hel gewone publiek vooral het publiek dat gewoonlijk in de °Ses plaats neemt bleef weg, misschien wel omdat het vreesde dat er '1 weêr «relde/ie" zou wezen, gelijk in de verleden week tweemalen ge- •chiedde. A propos! Van die «relaches" gesproken, de eerste had eene 'heurenswaardige oorzaak-, de lieer J. Haspels lijdt aan koortsen, die een "B ernstig aanzien hadden, maar thans ecnigermale zijn geweken. De l'ecde, welke Mile Marie Aimée belette op te treden, was te zoeken in de buiige belangstelling, die het Ltidsch publiek voor Fransche en Duitsche """^'voorstellingen schijnt te gevoelen; eene hoedanigheid, welke ook "Mein Bognir onlangs teruggaan en Agar terugblijven deed. Zulke ver schijnselen in eene stad, wa<u Lel ouderwijs geen ciikeleu «schakel' mist, geven wel eenige stof tot nadenken. Doch, rezenons a «os moutons of liever lot Otello, die volstrekt geen «mouton" is, en constaieeren wij met genoegen, dat, ondanks het ontmoedigende eener slecht bezette zaal, de acteurs zich met ijver van hunne laak kwelen. Of die gemakkelijk was? Voorzeker, neen! Shakespeare's merkwaardige schepping heeft stellig dit tegen, dat zjj den hoofdpersoon zoozeer tot het verhevene dwingt dat het bekende woord: Du sublime au ridicule il ny a qn'un pasden tooneel- spelerdie de titelrol vervult, steeds als eene bedreiging voor den geest zweven en zijne kracht eenigermate verlammen moet. De diepst heleedigde Europeesche echtgenoot zon zich nog moeilijk op bet standpunt van een Otello kunnen plaatsen. De naïve goedmoedigheid van den natuurinenscli en de wilde aard des tijgers in denzelfden man vereenigd, moeten scènes doen ontstaan, welke even goed tot siddering als tot hilariteit aanleiding kunnen geven, en van daar de moeilijkheid, waarvan wij spraken en welke de Heer Moor, in den regel althans, gelukkig wist te ontgaan. Reeds maakten wij op goedkeurende wijze melding van Desdemona en Jago, al mogen wij niet ontkennen, dat de laatste het stellig won van de eerste in krachtige opvatting van het voorgestelde karakter. Mevrouw Ellenberger was te veel de zachtmoedige echtgenoote, te weinig de dochter van een Venetiaansch Senator. Dit belet niet dat vooral de stervens-scène door haar voorlreflclijk gespeeld werd. Mejuffrouw A. Fuchs beviel ons zeer goed in de rol van Emilia; terwijl ook de Heer Van Ollefen Senior, als Brabanlio, de Heer Vos, als Veuetiaansche Doge, en de lieer S. Van Beem, als Cassio, tot het welslagen van het geheel medewerkten. Van de overige Heeren mcenen wij met zwijgen te kunnen volstaan; een welspre kend zwijgen, dat geene loftuiting bevat, al had de Heer Van Dijk, als Ludovico. een paar goede oogenblikken. Om nog even op de muziek te komen. Zou hel den Directeur niet moge- ljjk zijn eenigermate rekening te houden met den inhoud der bedrijven bjj de keuze der uit te voeren nummers? Het kan hem niet onbekend zijn, dat zij die de afschaffing der muziek in de tusschenbedrijven voorstaan, zich beroepen op de zonderlinge verhouding, welke tusschen die muziek en de voorstelling bestaat, 't Is maar een wenk van iemand, die legen de afschaffing zou stemmen, indien zij hier aan de orde werd gèsleld. Leioen, 22 Maart 1882. Van ie Maart tot en met 22 Maart 1882. BEVALLENJ. Poelijoe, geb. Marks, D. A. Bakker, geb. Weerdenbtirg, D. J. J. M. Polderman, geb. Peters, D. O. Zwarts, geb. de Vrind, D. C. Jong, geb. Piket, Z.—A. M. Reyken, geb. Scliols.D. C. J. G. Boekwiji.jgeb. v.d.Upwich. Z.— M. Jansen, geb. v. Egmond. 0. A. Mleremet. geb. Larrewijn. Z. L. A. Affour- tit. geb. v. Hoogevecn. Z M. de Vos. geb. Schieck, D. J. Florijn, geb. de Va- loisiZ. J. v Cittert, geb. Eggink, D. S. M. de Mey, geb. Leemans. Z C. G. Delfos, geb. Goejee. Z. M. C. Bergmans, geb. v. d. Tuin, Z. M. C. Splinter, geb. Jun|erius. Z. M. Kershof. geb. Martjjfi, D. J. Oostendorp, geb. Dirkse, Z. GpliUWD: P. Laven, jm. en E C. J. Montague, jd. P. C. Berkhout, jm. en D. J. Nieboer, jd. G. II. van Ulden.jm. en C. E Kriest. jd. OVERLEDENA. van der Stok. 68 j. A. van der Waals, geb. Holvenstein, D Ijevenl. J. F. A Garoli, Z, 20 j. J. H. van Leeuwen, geb. Lagelie, wed. 76 j. J. L. van der Blij. Z 5 m. - M'. J. Gondsmit. 68 j. - E. Franken, D., 4 w G. P. Roodcnbtirg. Z„ 12 m. - W. A. van der Kamp, Z„ 12 j. J. Bave- laarj geb Onderwater, Z. levenl. - J. M. Betgem. geb. Mejjer, wed. 81 j. J. Loekeiibach, Z„ 25 ,j. M Werner, geb. Meysing, 26 j. H. van Berkel, D„ 2 m. - 1. Otiwerkerk. Z., 4 m. A. Buys, 44 j. - C. van der Liuden, D„ 7 m. B J. Kriek, Z 10 m. E. M. du Pree, 32 j. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand February door het postkantoor te Leiden zyn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: M. Smit, te Alkmaar; A. Louis, Wolf, C. Schrouder, D. du Mortier, J. G. Jansen, 11. van Dissel, allen te Amsterdam; vrouw M. W. de Jong, te Bennekom, van Heyningeu. te Boskoop; mevr. Entho ven. geb. Damen, te 's Gravenhage; D. van den Hooftte 's Gravesande; P. Spijkerboer, te 's Hertogenbosch; P van Bemmelcn. te Hoogwoud; mevr. Kanter Alta, te Loclicm; G. van Eeuwen, te Reeuwijk; J. van der Zwam. te Rotterdam; B. Berg. te Texel; J. L. Brieer, ten Kate, J. van Rhjjn, erven Heemskerk, allen plaats van bestemming niet vermeld. Briefkaarten: A. Fontein, J. Levie, beiden te Amsterdam. AKADEMIE-VlEIIWg. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 22,,tn Maart de heer P. H. Fromberg Jr., geb. te Amsterdam, in de regtswetenschap, na verdediging van zyn akademiscli proefschrift; De' lasl- hebber-verzekeraar [Art. 262 ff etb. v. Kooph.). Voor de belangstelling, hij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. J. MARKX. Leiden, 23 Maart 1882. A. L M. MARKX, Fornara. JAAKLIJKSCHE VEKGADEtiLYG van Aandeelhouders, in het Logement «de Roskam", Ie Katwijk aan den Rijn, Vrijdag 24 Maart 1882, ten twaalf uren. Be Comm.-Secretaris, G F. ALSCHE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3