LEIDSCIIE COURANT. 1882. V, 70. DONDERDAG 23 MAART. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De pr\js der Courant is per vierendeel juars /1.50, franco p. p. f 2. Hf Kinderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prgs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gezien art. 1 der Verordening op het Brandwezen van den 15 Juni/24 Au gustus 1871 (Gemeenteblad u". 14); Rrengen ter algemeenc kennis dat door lien is benoemd: tot brandmeester bij de stadsspu.it n". 6 de heer J. MOOTEin de plaats van den heer J. Brevée, aan wien op zijn verzoek een eervol ontslag is verleend lol adjunct-brandmeester aan de stads-spnit n". 5, de heer L. NEUTE- 1)0011, in de plaats van den heer J. Moote voornoemd; tot brandmeester aan de stads-spuit n°. 1 de heer C. J. BLANKWAARD, in de plaats van den heer P. Kramers, overleden; en tot adjunct brandmeester aan de stads-spnit n\ 1 de heer J. G. BIET- BERGEN, in de plaats van den heer C. J. Rlankwaard bovengenoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 22 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCDË B E IUGT E N. LEIDEN. 22 Maart. Door burg. en weth. wordt aan den raad medegedeeld, dat bij de openbare verhuring van het Raamland onder Zoeteiwonde tot November aanst. dal land is afgemijnd door W. Bos, te Leiderdorp, voor 550. Ver mits die som te laag werd geacht, besloten zij die huur niet te gunnen, zoodat lot eene herverhuring zou moeten worden overgegaan. Hel is echter gebleken, dat de wed. J. Kooreman het land zou wenschen te huren voor ƒ650, welk bedrag Inin billijk voorkomt. Zij geven dus in overweging het land voor die som aan de wed. Kooreman te verhuren. Eenige dagen geleden werd door de politie van Haarlemmermeer aan de politie alhier kennis gegeven, dat in die gemeente, ten nadeele van een landbouwer, vier hammen waren ontvreemd, waarvan aan dealhier wonende spekslagers kennis werd gegeven. Het gevolg was, dat Maandag middag door de politie werd aangehouden .1 G.. wonende te Nieuw Wetering, welke per soon bij eenen alhier wonenden spekslager had gevraagd of hij hammen wilde koopen. Aan het politiebureau gaf G. op, dal hij in commissie gehan deld had voor een persoon, dien hij niet bij naam kende, maar aan eender poorten zou terugvinden; hij ontkende een zak met hammen bij zich ge had te hebbentoen hij dien morgen met een der sloombooten in deze ge meente was aangekomen, zooals door de opvarenden der boot verklaard werd, waaruit men opmerkte, dat die commissiehandel als eene fictie moest be schouwd worden. Ten gevolge van een dienaangaande in de Lcidsche bladen geplaatst berigtwerd op gisteren avond bij een ingezetene alhier een zak met drie hammen in beslag genomen en G. door dien ingezezetene herkend als de brenger van bedoelden zak ten zijnen huize op Maandag. Genoemde G., die reeds verscheidene vonnissen ondergaan heeft, is, na opgemaakt proces-verbaalnaar de gevangenis te Haarlem overgebragt. Heden middag is een 7-jarig jongentjegenaamd J. V., op de (Haarlem merstraat, door een bleekerswagen omvergereden; ten gevolge waarvan hij inwendig aan de hand is gekwetst Na in het ziekenhuis geneeskundig te zijn behandeld, is hjj huiswaarts gekeerd. Naar het Fad. verneemt lieert onze regering nog niet officiéél van de Duilsche kennis gekregen van de uitsluiting der Nederlandsche vlag van de kustvaart. De onderhandelingen omtrent deze zaak duren dan ook nog voort. In de Duilsche opera te Rotterdam heeft eergisteren avond de heer Ferdinand Gross zijn 25-jarig kunstenaars-jubileum gevierd. Ruim .negen jaren daarvan was lijj aan de Rotterdamsche opera verbonden. Gross wordt gewaardeerd als kunstenaar en als mensch. Daaraan herinnerde de directeur Garl Pflaging, toen hij hem, na de schoone uitvoering van de eerste acte van «die Walkiire", in eene goedgevoelde toespraak het kostbaar geschenk van een aantal kunstvrienden aanbood, zijnde een massief zilveren Euterpe- heeld. Nog werden hem geschenken aangeboden van broeders en zusters in de kunst, en een fraaije krans als huldeblijk van de opera-commissie. Hij blijft voor het volgend saizoen aan de opera verbonden als régisseur. De eerste groene komkommers werden gisteren door de firma A. van den Bok te Rotterdam naar Engeland verzonden. Nog nooit werd dit arti kel zoo vroeg in het saizoen geëxporteerd. Te Amsterdam is de raads-commissie, belast met liet ontwerpen eener tneuwe plaatselijke belasting, lot het besluit gekomen aan den gemeenteraad voor te stellen de wederinvoering eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. De rangschikking en aanslag zouden geschieden ambtshalve. Den belastingschuldige, die eigen aangifte verlangt, zou de gelegenheid daartoe gegeven worden door beantwoording van eenige vragenop een be- schrijvingsbillet gesteld. Met deze inlichtingen zou rekening worden gehou den bij de ambtshalve rangschikking. Bij de toelichting der verordening door de meerderheid is eene nota van bedenkingen overgelegd van diet lid mr. M. I. Pijnappeldie eene verteringsbelasting weuscht met eene verorde ning, voorlonpig gelijk aan die van 28 December 1875. Te Amersfoort heeft eergisteren een lievige brand gewoed. Hg ont stond in eene kruidenierszaak op den ilof. Binnen weinige oogenblikken tastten de vlammen ook het belendende huis, dat tot pakhuis en kantoor was ingerigt,. aan, alsmede het achter de brandende percelen gelegen huis. Ook de aan de brandende gebouwen grenzende woningen geraakten iu brand, doch de brandweer was spoedig het vijur meester. Hare pogingen waren krachtig gesteund door de brandspuit der veld-arlil|erie, die met vlug heid kracht en juistheid werd bediend. De beide eerstgenoemde percelen liggen geheel tegen den grond; hel derde is uiig» branden de belendende gebouwen lubben iu meerdere of mindere mate schade geleden. Uit Stedum zijn twee personen in stilte op reis gegaan uaar Amoika, hunne vrouw en met twee en drie kinderen achterlatende. De heide personen waren voor eenige dagen door dc arrond.-reglhank te Groningen ieder lot drie maanden celstraf veroordeeld. Eene dame, die mei haar kind op den arm aan de sluis ie Lanay op de stoomboot, varende tusschep Maastricht en Luik, wilde stappen, had het ongeluk in het kanaal te vallen. De kapitein der boot, de heer Guillou, sprong onmiddellijk in het water en had het geluk, moeder en kind van een wissen dood te redden. Gisteren avond werd in de zaal der Loge de laatste der wiuter-verga- deriugen van de afd. Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde gehouden. De aldeeling werd thans weder verrijkt met eenige leden, zoodat het ledental tot 184 was gestegen. Vooreerst werd een brief voorgelezen van den heer Hendriks, bloemist te Alphen. Schrijver gaf hierin zijne verwondering le kennen, dat de laurier- boomen, zoowel in piramide- als in kroonvorm, thans op het uitgegeven programma der op 7 Jnlij a. s. te houden tentoonstelling in aanmerking komende planten, niet genoemd werden, ofschoon dit wel hel geval Wjgs op het concepl-prograaima. Schrijver had zich echter hierin vergist, zoo als duidelijk uit hel aanwezige concept-programma bleek, waarin deze plant ook niet voorkwam. Omtrent de vraag: //wat zijn vuilboomen", werden door den heer Jentink eenige mededcelingen gedaanwaarna d'. Boerlage ook nog eenige inlichtin gen gaf omtrent den oorsprong van den naam, en de hoedanigheid en eigen schappen aan deze houtsoort eigenen van welk nut hjj voor de maat schappij is. Dc heer Witte deelde mede, dat de commissie, belast met het nprigtcn eener plantenbenrs, zich lol het hoofd der gemeente had gewend en thans op de dingen, die gebeuren zouden, wachtende was. De heer Jentink noodigde vervolgens dc leden uil, om zooveel mogelijk gezamenlijk de tentoonstelling van varens. Vrijdag a. s. le 's Hage te hou den, te gaan bezigtigen. Hij hoopte dat dit plan veel deelneming zou mogen ondervinden. Een briel met een soortgelijk voorstel van den heer Couvéc was ingeko men. Schrijver stelde namelijk voor. om "aan de prachtige collectie bloem zaden, behoord hebbende aan wijlen prins Frederik, en welke medio April publiek zal geveild worden, gezamenlijk een bezoek te brengen. Na de pauze trachtte de heer Jentink, zooveel de wetenschap zulks toe liet, de vraag le beantwoorden //in hoe verre levende wezens uit niet levende wezens of stoffen ontstaan". In eene zeer belangrijke rede gaf spreker een historisch overzigt van de verschillende gevoelens en denkwijzen, die in verloop van eeuwen over deze vraag hebben bestaan. Reeds de Grieken hadden over dit tol nu toe nog betwist onderwerp eene eigene opvatting. Volgens hen toch, zooals men bij verschillende schrijvers uit dien tijd kon lezen, had de natuur eene scheppende kracht; van daar dan ook hunne sage, dat uil de steenen, door de eerste bewoners dezer aarde, achter hen uitgeworpen, menschen zouden ontstaan zijn. Zulke op zich zelve slaande wezens werden door hen autnehthonen genoemd.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1