LU 1)8(111] COURANT. 1882. 08. DINGSDAG 21 MAART. STADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. Oe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel juurs j 1.50franco p. p. 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 26 cenis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, by voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16 Zaterdag 25 Februari. Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, Zaterdag 8. Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, Zaterdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 13 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. JACHT EN VÏSSCHERIJ. De BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1882/83 in het bezit vvenscben te zien van Jacht- of Vlschaktenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der mscherij. dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den lö11'" April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn. ten einde aan den Commissaris des Konings iu deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzockschrif- ten lot het bekomen van buitengewone machtiging lot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten het schieten van konijnen en ander schadelijk gedirtle eti het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Maart 1882. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 Maart 1852, des namiddags te twee uren. 1». Beëediging en installatie van Mr. N K. F. Land, als lid van den Ge meenteraad. 2". Benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school u°. 1 van de 3d<: klasse. (44) 3'. Idem van een lccraar in de natuur- en scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (48) 4'. Verzoek van M. A. J. Geluk om ontslag als derde onderwijzer aan de Jongensschool der 1"* klasse. (45) 5°. Idem als voren van Chr. Van der Spek als derde onderwijzer aan de school n°. 1 van de 3Je klasse. (45) 6'. Idem als voren van P. Van Nes als derde onderwijzer aan de school n". 2 der klasse. (51) 7'. Slaat van af- en overschrijving op de begrooting van den Schutters raad dienst 1881. (37) 8'. Suppietoire staat van begrooling, dienst 1881, van het Stedelijk Werk huis. (50). 9*. Voordracht betrekkelijk den afstand van grond van het Planlsoen aan de eigenaars van bouwgrond aldaar. (38 en 53) 10'. Idem tol het verleenen van een subsidie voor de Tentoonstelling van planten enz. (39 en 53) 11'. Idem tol afstand van een gedeelte sloot langs den lloogcn Rijndijk aan M'. II. Hemmingson. (40 en 53) 12". Idem tot overschrijving van een perceel onder Zoeierwoude ten name van die gemeente. (41 en 53). 13'. Idem betrekkelijk het doen wegnemen van eenige ondiepten in de Haarlemmertrekvaart. (42 en 53) 14'. Verzoek van F. G. Zirkzee tot overbouwing van een gedeelte der Ken- newegsteeg. (43) 15'. Voordracht betrekkelijk den afstand van een gedeelte sloot langs het DeIRsche trekpad aan H. W. J. C. Swaan. (46 en 53) '6'. Verzoek van K.. C. Feun om te worden ontslagen van de huur van het pakhuis bij de Uooglandsche kerk. (47 en 53) Voordracht betrekkelijk den aanleg van dninwaterbuizen in eenige straten en grachten der gemeente. (49 en 53) Idem tot onderhandscbe verhuring van het Raamland onder Zoeter- woude. (54). ~BTN N ENLANDSCHE B E R1G T E N LEIDEN, 20 Maart. Ten overstaan van burg. en welli. der gemeenten Delft en Leiden bad ten raadhuize albier de openbare verpachting plaats van het passage- gabel- en schouwgeld voor liet gebruik van hel jaagpad, in eigendom toebehoorende aan genoemde gemeenten. Als hoogste bieder is voor de som van ƒ2995 pachter geworden W. van der Meer, alhier. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, by partijen van 1000, 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /240, ƒ125, 27, ƒ15, ƒ3.20 en 1.55, de laagste 220, 125. 27, ƒ15, 3 en ƒ1.50. Een treurige stoet bewoog zich heden morgen door Leidens stralenom het stedelijk overschot van den hoogleeraar mr. J. E. Goudsmit grafwaarts te begeleiden. Een achttal rijtuigen volgde op den doodenwagen, waarop de kist rustte, die met een viertal bloemkransen was getooid. Ongeveer ten 12 ure kwam de stoet op den doodenakker te Katwijk aan. De heer van Wezel, leeraar bij de Israëlitische gemeente, was de eerste, die, en in naam der Israëlitische gemeente alhier, hulde bragt aan den dier baren afgestorvene. Niet alleen deze gemeente, zcide spreker, maar geheel Israël betreurt in hem den heldhafligen strijder voor hel Israëlitische volk. getuige de open brief, eenige jaren geleden door hem geschreven, getuige zjjne wakkere houding op het alliantie-congres te Brusseltoen hij u*!s ver dediger rn beschermer optrad voor de vervolgde Joden in Rumenië. Niet alleen echter, zeide spreker, verliezen wij in hem onzen kampioen, maar ook onzen vriend, onze raadsman. Goudsitiit, zoo eindigde hij zijne rede, ontvang in hoogere sferen den dank en de belooning voor uwe liefde rn weldaden, hier beneden door u gesticht. Na dezen volgde de heer de Gorje, rector magnificus onzer hoogeschool. In eene sierlijke rede schetste hij Goudsmit's hoedanigheden niet alleen als geleerde, maar ook als mensch. Hij bragt hem namens zijne ambtgenooten een hartelijk woord van dank voor de vriendschap, waarmede hij hen ge durende zijn leven steeds had vereerd. Prof. Fockema Andrcae, als decaan van de juridische faculteit, bragt mede zyne hulde aan den afgestorvene. Welk eene wondere kracht, welk eene be zieling beheerschte dien man, zoo begon hij zijne rede. Hij herinnert zich, hoe J8 jaar geleden Goudsmit zynen leerlingen toeriep: Beoefent dë weten schap, want daarin vindt gij uw eer en roem. Niet alleen de buitengewone kennis bewonderde spreker in hem, maar niet minder zijn edel en warm hart. Hieruit toch sproot zijne liefde voor zijne leerlingen, hieruit de vriend schap, waarmede hij hen vereerde, die met hem in aanraking kwamen, hieruit de bezielende kracht van zijn onderwijs. Met een woord, gerigl tot de talrijk aanwezige leerlingen van den gestorvene, waarin hij hun den raad gaf, de lessen van dien man nooit te vergeten, zijn voorbeeld steeds te volgen, eindigde spreker zijne indrukwekkende toespraak. De heer Visser, president van het Leidsche studentencorps, bragt in herin nering hetgeen Goudsmit steeds voor het corps geweest was. Hoe hij het was, die eenmaal de fakkel der tweedragt doofde, hoe hij het was, die eenmaal de corpswetten had gemaakt, hoe hij reeds als student zich tegen over dat corps had verdienstelijk gemaakt, en hoe trotsch Goudsmit was tot dat corps behoord te hebben. Was Goudsmit, zeide de spreker, trotsch eenmaal lid van ons corps ge weest te zijn, oneindig veel trotscher zijn wij er op dat wij hem onder onze gewezen corpsleden mogten tellen. Had hij in die hoedanigheid reeds veel bijgedragen tot den roem van ons corpsoneindig grooter en meerder is hetgeen hij heeft bijgedragen tot den roem van onze hoogeschool. Ten laatste trad de heer Udo de Ilaesals vetTegenwoordiger van de juridische faculteitvoor de groeve. Ook hij bragt niet den hoogleeraar, maar den leermeester, den vriend zijner leerlingen in berinnering. Namens zijne diepbedroefde moeder, namens zijne zusters en broeders be dankte de oudsle zoon. m'. Gondsmit, van Rotterdam, voor de belangstelling bij den dood zijns vaders betoond. En waarlijk, die belangstelling was groot. Een groot aantal zijner leerlingen, vele professoren en vrienden van den ontslapene, waaronder wij ook opmerkteu Z. Exc. den minister van justitie Modderman, hadden zich om het graf verzameld, om een laatsten groet te brengen aan den man. wiens heengaan zoo diep betreurd wordt. Lang nog zal de naam van Goudsmit op veler lippen zweven, niet alleen in onze stad, niet alleen in Nederland, maar ook daar buiten. Steeds zal Leiden onder de beroemde mannen, die het heelt mogen bezitten, den naam van Goudsmit met eerbied en tegelijk niet ten gevoel van trots mogen noemen. Bij kon. besluit van 13 Maart jl. is de gemeente Valkenburg, prov. Limburg, aangewezen als standplaats van een posikantoor. Volgens het ad. is hel voorstel van den heer de Savornin Lobman, tot wijziging van art. 4 der wel op het lager onderwijs, door de meerderheid

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1