BU1TENLAN DSC1IE BKRJGTEN." m Afgescheiden van de moeijelijkheid om eene zaak als deze, na verloop van enkele jaren, waarin zoo vele personen, die daarin gehoord zouden moeien worden, zeker overleden, en anderen in meerdere werelddeelen ver spreid zijn, alsnog lot klaarheid le brengen en daargelaten de vraag of het regt van enquête wel gebezigd behoort le worden om geheel persoonlijke grieven, van wie dan ook, weg te nemen, is de commissie van oordeel dat hoe onbeperkt het aan de kamer verleende regt van enquête ook zijtoch de door de legerhoofden in Indië in het algemeen en door den luitenant- generajl van der Ueyden in hel bijzonder, veronderstelde gepleegde wreed heden geen onderwerp van onderzoek dezer kamer kunnen uitmaken, daar zulke feiten veeleer schijnen te vallen onder hel toezigt van het openbaar ministerie, en aanleiding zouden geven tot rcgterlijke instructie en vervol ging, en omdat juist de kamer, ook blijkens de geschiedenis der wet, zich bij elke enquête van dergelijke zaken te onthouden heeft. Aan dit verzoek van den generaal van der Heyden kan dus, naar het oordeel der commissie, niet voldaan worden. Zij heeft zich echter de vraag gesteld, of de beweerde weigering van den minister van koloniën tot overlegging van stukken, die zouden kunnen strekken om adressants handelingen in lndië te regt vaardigen, aanleiding geven kan om daaromtrent inlichtingen van den minister van koloniën le vragen. Na kennisneming van hel daaromtrent, onder dagteekening van 20 Decem ber jl door den minister van koloniën aan den generaal gerigt schrijven, meent de commissie, dat die weigering daartoe geen grond kan opleveren. Welligt kunnen den minister van koloniën, die trouwens in Zr. Exc'. schrijven van 20 December 1881 le kennen gaf «niet te weten, welke be schuldigingen tegen den generaal van der Heyden zijn ingebragt", sedert dien lijd bescheiden zijn voorgekomen, die, schoon niet door den generaal van der Ueyden gevraagd, strekken kunnen om aan diens bezwaren een einde te maken. Daarom heeft de commissie de eer voor le stellen, te dien einde het adres (e verzenden aan den minister van koloniën, met verzoek aan de kamer zoo mogelijk zoodanige inlichtingen te verstrekken als naar het oordeel van Z. Exc. dienen kunnen om de bezwaren van den generaal van der Heyden op te heflen. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Tot burgemeester zijn benoemd: le Eist, de heer G. W. A. \V. baron van der Eeltz, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Dodewaard; te Hoevelaken, de heer S. A. E. baron van Nagelt; te Uckcndurp, Langeruigeweide en Papekop, de heer G. A. Haentjens Dekker, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Leimui- den; te Stoppeldijk en Boschkapelle, de heer J. F. Vereecken; en te Wil lem de heer C. Houtvast. De benoeming van dr. H. T. Karsten tol gewoon hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam is door Z. M. bekrachtigd. De heer J. Benthem, thans directeur van het postkantoor te Gennep, is benoemd lot directeur van het postkantoor te Vught. Aan den heer W. D, van Cranenburgh is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als hoofdcommies by het dep. van waterstaat enz., onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten, door hem gedurende een tijdvak van bijna 55 jaren aan den lande bewezen. De officier van administratie 1' kl. A. J. M. lluarl is op pensioen ge steld; voorts zijn bevorderd: lot officier van administratie 1* kl,die der 2' kl. D. A. van der Laan; tot officier van administratie 2' kl., die der 3' kl W. A. Le Rutte. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd: tot reserve-officier van gezondheid 1' kl., de burger geneeskundige A. M. Grondhout, arts te Botterdam, eervol ontslagen officier van gezond heid 2' kl. van de zeemagt; tot reserve-officier van gezondheid 2' kl.de burger geneeskundigen dr. P. Peel, te Kuinre; dr. P. Bos, arts le Maars- scn: dr. J. J. Haver Droeze, arts le Dordrecht: dr. Chr. Steketee, arts le Ter Neuzen; dr. C. van Schouwen, arts te Qverschie; J. H. Perk, arts te Werkendam; dr. J. Sijtsma, arts te Baflo; G. .1. van de Linde, arts te Oude Wetering; dr. 11. Ph. Baudet, arts Ie Utrecht; dr. II. A. E. Srneenk, arts te Brielle; J. Bosnia, genees-, heel- en verloskundige te Vcenhuizen; 51. Ph. Risselada, arts te Culemborg, en dr. C. W. Bollaanarts te Gouda. II. 51. de koningin geniet dagelijks van hel heerlijke weder tot het doen van een rijtoerlje in eene open, tweespannige panier, waarvan de paarden door II. 51. zelve bestuurd worden. De open calèche, waarin de jeugdige prinses is gezeten, gaat het koninklijk rijtuig gewoonlijk vooraf. -- Uit eene voorloopige aankondiging blijkt, dat het voornemen bestaat, eerlang publick te verkoopenin verschillende perceelen als bouwterrein, om daarop volgens een daarvan gemaakt plan huizen te stichtenden grond, waarop thans gebouwd is het paleis met nevengebouwen, galerijen, torens, Gothische zaal, stallingen en koetshuizen, benevens daarbij behoorende tuin en erven, alles staande en gelegen aan den Kneuterdijk, de Heulstraat, het Noordeinde en de Oranjestraat alhier. Indien de geruchten omtrent het doel van dezen aangekondigden verkoop zich verwezenlijken, dan gaat eene voorname wijk dezer stad eene groole verfraaijing le gemoet, die tevens aan het verkeer zeer ten goede komen zal. Bij de verkoopvoorwaarden zon bepaald zijn, dat de bebouwing van bel verkregen terrein moet geschieden volgens een plan, waardoor het lleulslraatje zoodanig verbreed zou worden, dat het te liggen komt in de rooilijn van het dep. van financiën. Door afbraak van de galerjjen en torens en annexatie van een gedeelte van den tuin tegenover 'skouings paleis, zou tegenover de vorstelijke woning een plein gesticht worden, waaromheen huizen zullen verrijzen Z. 51. de koning de hooge eigenaar van de gebouwen en terreinen, moet het bouwplan hebben ontworpen en hoofdzakelijk het oog hebben gehad op de zoo zeer gewenschte verbreeding van het enge Heulstraatje, dat, gebragt op de nieuwe breedte, een fraaijen toegang tan het Noordeinde lot het Voorhout zal vormen. i ote ENGELANII. LONDEN. 16 Maart. Thans heeft de officiële correspondentie betreffende Borneo het licht gezien. Zij bevat o. a. eene dépêche van den minister van Lynden aan graaf Bylandt, van 11 Aug. jl., waarin de minister zijne diepe teleurstel, ling uitdrukt over het verleencn van het charter, en de Engeische regering uilnoodigt de zaak op nieuw in overweging te nemen. Daarop volgt eene dépêche van lord Granville aan graaf Bylandt, van 21 November, naaria verzekerd wordt, dat de argumenten van den minister van Lynden rijpeljjk door de Engeische regering overwogen werden, doch dat deze de zienswijze en de vrees van de Nederlaudsche regering omtrent het doel en de strek king van het charter niet deelt. Engeland aanvaardt volstrekt geen sou- vereine regten over Borneo, en denkt zelfs niet aan het aanstellen tan consuls op het gebied der compagnie Voorts wordt er op gewezen, dat lui ■charter geenszins indruischt tegen de vroegere verzekeringen van Engeland. In eene dépêche aan graaf Bylandt, van 12 December, zegt de minist# Rochussen. dat hij het nutteloos acht deze thans doelloos gewordene discussie voort te zetten. Ilij nam nota van Granville's verklaringen. Hierop vol; den dépêches van den heer Rochussen en lord Granville, den wensch uit. drukkende lot het bewaren van de meest vriendschappelijke verhouding tusschen de beide landen. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting in het lagerhuis spannen di Iersche leden zich wéder in om de beraadslagingen te rekken. Toen echter een dier ledenzekere Biggar, zich veroorloofde te zeggen, dat de heer Forst# zijn jongste bezoek aan Ierland slechts had gebragt om zich te verheugen in het lyden van het Iersche volk, was het geduld van den voorzitter uitge put en riep hij hem tot de orde, hem met zwaardere straflen bedreigende wanneer hij zich nogmaals iets dergelijks veroorloven mogt. Volgens de Daily Netcs zullen sommige der kiezers van den heg Bradlaugh zich tot de reglbank wenden, om eene lastgeving te verkrijg volgens welke zij hem dwingen kunnen om zijn pligt als lid van het pat- lemen t te gaan vervullen. Waarschijnlijk zal ook van eene andere zijde een aanklagt -tegen den heer Bradlaugh wegens zijne ongewone eedsafleggiiu ingesteld worden, om aldus eene reglerljjke beslissing uit te lokken oi# de vraag, of de eed zooals hij dien heeft afgelegd als geldig mag beschoiwl worden. Ter gelegenheid van den sterfdag van Alexander II heeft de sociaal democratische club te Londen Maandag avond eene meeting gehouden, «vaarii besluiten zijn genomen houdende goedkeuring van den op den Czaarpj pleegden moord en verwjjlen aan de Russische regering dat zij de heeft doen ter dood brengen. De in een kolenschacht te Durban begraven arbeiders zijn geluklg allen gered. De gevangenen hebben zich allen naar een tweede schacht kunnen begeven, van waar zij behouden naar boven gebragt werden. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Times verwachtte ml daar, dat de keizer ter viering van den verjaardag van zijne lroonbestrijilig| de doodstraf, die kort geleden tegen eenige nihilisten is uilgesproken, it> levenslangen dwangarbeid zou veranderendat hij zijue goedkeuring t« hechten aan de oprigting van credietbankeu voor de landbouwers en dt| bij eenige drukkende bepalingenw elke sinds de revolutie in Polen besta: zou afschaflen of wijzigen. Naar men thans weder meldt heeft koning Theebau, de beheersd van Birma, weder een ofler aan zijneonverzadelijke bloeddorstigheid gebragt Toen hij ecnigen tyd geleden ernstig ziek was, werd er naar een trooi opvolger omgezien, en men liet toen het oog vallen op een van 'skoniit neven, wiens vader indertijd wegens medepligtigheid aan een opstand te) bannen was. Z. 51. is echter, tegen aller verwachting, hersteld, cn hei nu zijn wraak gekoeld aan den jongen prins, dien hjj in een fluweeleun in de Irrawaddi liet verdrinken. Ook het gevolg van den kroonprelenW| bestaande uit 3 personen, werd om hals gebragt. FRANR1UJ ik. De minister van financiën heeft bij de kamer van afgevaardigden crediet aangevraagd van acht millioen tot goedmaking der kosten in Tm gedurende de eerste drie maanden van dit jaar. In de Civilisation en in de Vniters worden de katholieken aaif spoord in opstand te komen tegen de wel op de leerpligtbijaldien de«s| werking mogt komen. Geen gehoorzaamheid aan die wet. Hel heb maken van de lijst der huisvaders, die weigeieu zich aan die wet te ondi werpen, zal men bekend maken als eene eerelijst. De geldboete tal afkoop zyn der kinderzielen. Ongehoorzaamheid aan die wet moet wachtwoord zijn der brave lieden. Het hof van assises van het dep. der Seine heeft zekeren Schoml een man van 54 jaar, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, die ongemeene wreedaardigheid zijne vrouw had vermoord. Ily spleet met hamerslagen den schedel en zaagde voorts met een mes zonder het hoofd van den nek. Voor eenigen tijd stierf een rijke Parijzenaar, Benjamin Rampal een hartstogtelijk bewonderaar was van Schulze-Delitzsch en zijn sticbtii? en diens werken in het Fransch vertaalde. Zijn testament bevat een nul' van meer dan 1% millioen fr. in vaste goederen en roerende waarden name van den gemeenteraad van Parijs, met de bepaling dat zij zullen den besteed tol het geven van voorschotten aan de crediet- en verbruik eenigingen der arbeidende klassen. De terugbetaling van die voorscP moet in uiterlijk 9 jaren worden bedongenopdat ook nieuw e coöperatie eenigingen door de making kunnen worden gebaat.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2