BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag ÓS Maart ó880i,, 6ó. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Te Amsterdam heeft gisteren avond zekere Fock, in de Czaar Peter straat woonachtig, zijne zwangere vrouw met een mes een steek in den hals toegebragt en daarna met een bijl aan het hoofd getroffen. De vrouw is nog niet bezweken. Door een onbekende is ƒ10.000 geschonken aan de R.-Catb. Zieken verpleging te Amsterdam. Twee soldaten van het koloniaal werfdepot zijn dezer dagenin plaats van naar 0. I.naar de gevangenis getransporteerd, de eerste wegens het zich verschaffen van een valsch bewijs van goed gedragnadat hij reeds vroeger was gestraft met twee jaren celstraf, en de tweede wegens grove mishandeling eener vrouw, voor welk feit hij thans nog een jaar in de gevangenis zal moeten doorbrengen, voordat hij zich naar Indië zal mogen inschepen. Uit Nunspeet meldt men, dat de zucht tot landverhuizing ook in die gemeente meer en meer veld begint te winnen. Sedert het begin dezes jaars vertrokken reeds ongeveer 60 personen naar Noord-Amerika en nog dageljjks worden publieke veilingen gehouden van roerende en onroerende goederen van toekomstige emigranten. De hooge prijzen van de bouwerven en graslanden in de laatste jaren, in verband met de minder gunstige uitkomsten van den landbouw hier te lande en de aanlokkende berigten uit Noord-Amerika van vroegere landverhuizers, nog versterkt door persoon lijke overkomst van enkelen hunnerkan men als de voornaamste oorzaken van deze emigratie beschouwen. Te Oostrum, gemeente Oostdongeradeelheeft zekere B. zijn zwager met eene bijl een hevigen slag op het hoofd toegebragt. De man viel be wusteloos neder. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Men vreest voor zjjn leven. Te Vlissingen zal in de maand Augustus een internationale roei- en zeilwedstrijd worden gehouden. De roeiwedstrijd zal in het kanaal en de zeilwedstrijd op de rivier van Vlissingen naar ter Neuzen gehouden worden. Zonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, ontving een in gezetene van 's Hertogenbosch bij gelegenheid van den vastenavond van een onbekende op de openbare straat een sabelhouw op hel hoofd. Alhoewel hem onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend, is de ongelukkige thans aan de gevolgen overleden. Het is de politie niet mogen gelukken, den dader op te sporen. Het volgende antwoord is ontvangen op het adres van Patrimonium, door meer dan achtduizend personen geteekend en aan de regering van Transvaal toegezonden. Gouvernements-kantoor. Zuid-Afrikaansche republiek, 31 Januari 1882. Den wel-eerw. heer F. Lion Cachet! Ik heb instructie ontvangen van het hoog-ed. driemanschap, UEd. hunnen warmen dank te betuigen voor de toezending van het zoo talrijk geteekende adres, door UEd. en andere onderteekenaren aan de regering en het volk dezer republiek gerigt. De goede wenschen, daarin uitgedrukt voor de toekomst van dit land en volk; de hartelijke taal, die door UEd. daarin gevoerd wordt, zijn der regering zoovele blijken uwer innige sympathie en belangstelling. De regering en het volk zijn zich ten volle bewust, dat, zonder den bijstand van den Koning der koningenal hun streven ijdel zou zijn geweest, en zien, ook op Hem vertrouwende, met hoop de toekomst te gemoet, en gelooven, dat Hij ons zijn onmisbaren zegen op al onze ondernemingen niet onthouden zal. Mogen uwe deelneming en medewerking en die van zooveel anderen, waaraan wij reeds zooveel te danken hebben, ons ook in de jaren, die voor ons liggen, niet ontbreken. Met diepe ge voelens van erkentelijkheid en de beste wenschen voor u en alle adressanten heb ik de eer mij te noemen UEd. dienstwaardige dienaar, get. W. Eduard Bok, staats-secretaris. 's GRAVENHAGE 11 Maart. Aan de kapiteins A. W. van Dionant, van het 24 reg. infanterie, en J. Coster, van het 74 reg. infanterie, is pensioen toegekend, aan laatstge noemde op zijne aanvrage. Door den minister van koloniën zijn bevorderd tot eersten klerk, de tweede klerken J. A. Canneel en J. M. J. van Kesteren. Door de Nederi. Rijnspoorweg-maatschappij is de verpachting uitge schreven van het regt om losse bloemen te verkoopen op hare stations te 'sGravenhage en Scbeveningen, alsmede aan de halte aan den ingang van het Haagsche bosch. Naar men verneemt wordt Z. Exc. de graaf van Bylandt, gevolmag- tigd minister van Z. M. den koning te Londeneerstdaags in het Hotel des Indes alhier verwacht. De uitreiking der bekrooningen aan de inzenders op de wereldtentoon stelling te Melbourne heeft heden middag plaats gehad door den minister tan waterstaat, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, leden der Nederi. commissie en een vijftigtal bekroonden. De voor zitter der commissie!, de heer Delprat, gaf een overzigt van den uitslag harer bemoeijing. wees bij veel teleurstelling op de goede resultaten voor de Nederlandsche nijveren en de ruime bekrooningen door hen verworven. De minister van waterstaat reikte na eene toespraak de bekrooningen uit en dankte ten slotte allen die medewerkten om den roem van Nederland op te houden, ook namens den koning, die het commissielid, tevens directeur der fabriek van stoomwerktuigen te Amsterdam, van der Made, heeft benoemd tot ridder van den Nederi. Leeuw. De benoemde was door onge steldheid verhinderd zelf het ridderkruis te ontvangen. Bij de uitreiking der eerbewijzen werd de fabriekante der parfumerie Maison Neuve te Delft, de eenige vrouwelijke bekroonde, warm toegejuicht. Bijzonder werden ook ge roemd de bemoeijingen van den heer van Schagen van Leeuwen, agent der commissie te Melbourne. In de gisteren avond gehouden vergadering van de afdeeling 's Graven- hage der Holl. Maatschappij van landbouw werd door het bestuur een voor stel gedaan om ook in dit jaar weder eene harddraverij te houdenwaartoe het een crediet van 800 aanvraagt. Daar nu alleen het beginsel zou worden uitgemaakt, zou later worden beslist op welke wijze die harddraverij zou plaats vinden. Dat voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. BEL6IE. De verrassingen in de zaak van gebr. Peltzer zijn nog niet ten einde. Dingsdag avond ten 8 Hre, dus toen Léon Peltzer onder strenge bewaking opgesloten was in een spoorwegcoupé, waarin hij van Keulen naar Brussel vervoerd werd, terwijl Armand Peltzer reeds sedert Zondag avond van zijne vrijheid was beroofd, heeft dr. I.avisé per post een brief ontvangen, onder het postmerk Brussel en aldaar bij de ligting van 6 uur in een der bussen gevonden, aldus luidende: Wat gij daar gedaan hebt. mijnheer Lavisé, is infaam. Men levert geen ongelukkige over op wien de ljustitie jagt maakt; men weigert geen gast vrijheid aan een vriend die op u rekent. Zoo iets brengt ongeluk. Henri Vaughan. Deze brief, dien dr. Lavisé onmiddellijk aan het parket heeft afgegeven, moet met volkomen dezelfde hand geschreven zijn als alle brieven, welke de justitie van Vaughan in haar bezit heeft. Léon Peltzer zou dus niet de correspondeerende Vaughan zjjn geweest. Volgens mededeeling der dagbladen geeft Léon Peltzer het volgende ter zjjner verdediging op. De dood van Bernays is uitsluitend aan een noodlot tig toeval te danken. Zijne vermomming en het aannemen van den naam Vaughan getuigen slechts in schijn tegen hem. Bernays is advocaat geweest in het faillissement van den vader der Peltzers en wist dat hij, Léon, sedert ook al niet veel voorspoed in zijne zakenhad gehad. Onder zijn waren naam zou derhalve Bernays hem alle vertrouwen ontzegd hebben, en toch was dat vertrouwen onontbeerlijk om de grootsche zaak te doen slagenwaarover hij met hem in briefwisseling had gestaan en den 7im Januarij zou spreken. Door zijne kennis met personen en toestanden in België had hij de vereerende opdragt gekregen van een persoonwiens naam Peltzer noemtmaar wiens tegenwoordige verblijfplaats hjj zegt niet te ken nen om de oprigting te bewerken eener export-maatschappij met geregelde stoomvaart. Die persoon betaalde hem, a's zijn gemagtigde, goed en eene moojje som was hem toegezegd, als hij in de oprigting dier maatschappij slaagde. Wilde hij dit doel bereiken, waaraan hem natuurlijk wegens de financiële vooruitzigten veel gelegen was, dan moest hjj zich wel vermom men en een anderen naam aannemen, daar zijn verleden een onoverkome lijke hinderpaal was om Bernays ooit voor de zaak te winnen. Hjj zou zelfs waarschjjnljjkals hjj wist dat hjjLéon Peltzer, de tusschenpersoon was, terstond geweigerd hebben zich met de zaak in te laten. Dit en niets anders de oorzaak zijner schjjnbaar raadselachtige handelwijze, en het nootlottig ongeval bedroeft hem niet alleen, omdat hij onwillekeurig de moordepagr van een vriend geworden is, maar ook omdat daardoor zijne to.ekomstdie eindelijk beloofde gunstig te wordentotaal vernietigd is. Hfj zegt zijne verbazing niet te kunnen beschrijven over de aanhouding van zijn broeder Armand, die wel van de vermomming en de daarvoor bestaande redenen en later van het vreesselijk ongeluk heeft geweten, maar daaraan volkomen onschuldig is. Te Brussel is zekere Williamson, alias Wellens, in hechtenis genomen, die te Parijs kassier is geweest van een notaris en dezen 600,000 ontsto len had. EKftEIiAWD. LONDEN, 10 Maart. Het lagerhuis heeft met 303 tegen 235 stemmen Gladstone's motie tegen het instellen van een onderzoek betreffende de werking der lersche landwet aangenomen. Aan den heer Gladstone is door een aantal liberale leden van het lagerhuis een verzoekschrift toegezondenwaarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van eene krachtige hervorming in het bestuur der gemeenten ten platten lande, en met name op de groote verwarring en onnoodige on kosten, die geboren worden uit gebrek aan behoorlijke afperking van de lokale besturen en die der graafschappen. Mac Lean is, onder beschuldiging van hoogverraad, naar het hof van assises verwezen. De lersche regering heeft eene belooning van 500 uitgeloofd voor de ontdekking, aanwijzing of uitlevering van de moordenaars van den pach ter Morony. Te Waterford is een Feniansch wapendepot ontdekt en in ver band daarmede zijn verscheiden personen in hechtenis genomen. De regter heeft reeds uitspraak gedaan in zake Jumbo, en beslist, dat het bestuur der Londensche diergaarde niet buiten zijn regt gingtoen het den olifant verkocht. De dagbladen maken melding van eene aanvaring, die op 24 Febr. 11. heeft plaats gehad en waarbij een Zweedsch schip een Engelsch schip zoo danig heeft beschadigd, dat het laatste gezonken is. De Engelsche stuur man en twee matrozen slaagden er in om op het Zweedsche schip over te springen. Maar in weerwil van hunne vertoogen, bleef de Zweedsche kapi tein weigeren het zinkende schip ter hulp te komen, waarvan niets meer vernomen is en dat waarschijnlijk met den kapitein en de zes andere opva renden te gronde gegaan is.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5