week sloeg de bliksem in het huis Tan de gebroeders Délport, en de Tier personen, die bij elkander in een vertrek zich bevonden, werden zoodanig getroffendat allen eenigen tijd bewusteloos op den grond lagen: hoe lang weten zyzelven niet; doch allen zijn gelukkig weder hersteld. BUI TEN LAN ÜSCHE BEIIIGTEN. IS K LCilË. De dagbladen deelen uitvoerige bijzonderheden mede omtrent de aan houding van Le'on Peltzer, waaraan men echter nog geen volledig^., wen kan schenken. Aanleiding tot zijne ontdekking schjjnt geweest i de inlichting door dr. Lavisé, te Brussel, aan de justitie gegeven. Denk had zich zonder erg eenigen tijd als tusschenpersoon laten gebruiken de correspondentie tusschen Armand Peltzer en eene dame, ook wel'* een telegram aan het kantoor bezorgd. Daar hij na korten tijd argwaanl" te krijgen, verzocht hij Armand Peltzer van die commission verschoond left Zaturdag avond, omstreeks 10 uur, kwam Armand niettemin bjj lm hem te verzoeken een telegram voor hem te expediëren, en eerst na It' geweigerd te hebben en de verzekering te hebben ontvangen, dal|m laatste keer zou zijn, voldeed hij aan het verzoek. Ten 1 uur 'snatk stond Armand Peltzer weder voor hem, ten prooi aan de grootste opgev denheid, hem de komst mededeelendc van Léon, ten gevolge van eenj verstand, met verzoek liem ten huize van dr. Lavisé le verbergen. [)(I, werd toen de zaak duidelyk en hij sommeerde Armand verontwairt onmiddellijk zijn huis te verlaten. Léon moet dieu nacht te Brussel aangekomen, maar reeds ten 6 ure, gewaarschuwd door Armand, per it trein naar Duitschland zijn teruggekeerd. Dr. Lavisé gaf aan de jij, kennis van zijn wedervaren, waarop Armand Peltzer werd aangehouden een substituut-officier van justitie met twee agenten naar Duitschland» trokken om hem op te sporen. Omtrent de aanhouding van Léon Peltzer te Keulen deelt de Köh.L het volgende mede: Een kellner der spoorwegrestauralie en een drager» bagage, aan wie door de Belgische ambtenaren het portret van Léon» toond was, hadden terstond verklaard dat deze persoon dezer dagen int spoorwegstation geweest was. Des namiddags nu kwam Peltzer op nis aan het station en vroeg aan het buffet naar eene dépêche, die aldaar hem moest gekomen zjjn. Hoewel hij den geheelen baard, dien hij bij eerste bezoek aan het station nog droeg, afgeschoren had, werdhiji» terstond herkend. Men antwoordde hem, dat hij een oogenblik n> wachten, dan zou de depêche van het telegraafkantoor gehaald worlj Toen nu iemand weggezonden werdom de zoogenaamde dépêche te litlg begon Peltzer zigtbaar le beven, en plotseling ging hij naar het prm voorgevende zelf de dépêche te willen halen. Daar stapte hij tersloni een waggon 3dt klasse van den gereed staanden markt trein naar Bonn, tor de bovenbedoelde kellner was hem gevolgd en haalde onmiddellijk» Brusselschen politie-ambtenaar, die in hel station was. Nu moest Fèi weder uitstappen. Inmiddels waren de substituut-officier en de pol president dezer stad ook gekomen, waarna Peltzer gearresteerd en terii» aan een eerste verhoor onderworpen werd. Daar hij verklaarde vrijwillig Belgische ambtenaren naar Brussel te zullen volgenwaren er geene uitlever! formaliteiten noodig en vertrok hij reeds w einige uren na zijne arrestatie»: Brussel. De moeder van de gebroeders Peltzer, die Maandag avond le Brussels: kwam, wist van de zaak niets en hoorde de courantenventers op de sla roepen: «Gevangenneming van de gebroeders Peltzer"! Bij d'. Lavisé,t vriend der familie, vernam zjj de waarheid. Zij kreeg het lievigopp zenuwen en hare wanhoop was deerniswaardig om aan te zien. Tot»! hare zelfbeheersching eenigermate herkreeg, drukte zij den heer Lavisti hand, snikkende uitroepende: «Gij hebt ^w pligt gedaan"! EHGEI/AN», LONDEN. 8 Maart. De leerlingen van de Eton-school, ongeveer 900 in getal, overtoil den aan de koningin in het koninklijk kasteel le Windsor een adresu deelneming en lelicitatie. De vorstin liet zich bjj die gelegenheid de li jonge studenten Robertson en Wilson voorstellen, die zich op den aam der geworpen hadden, om hem te beletten een tweede schot op liet)t rijtuig af te vuren. H. M. dankte de jongelui allerhartelijkst en sprakti de overige leden der deputatie minzaam toe. Te Londen heeft zich eene vereeniging gevormd, «The Zoological): cropolis Company", tot hel verkrijgen van eene begraafplaats voor tak katten, vogels en andere huisdieren. Te Londen is het moeijelijk ketst felijk overschot van gestorven dieren uit den weg te ruimen. Behalve de te Brussel gevangen genomen diamanten-dieven van Bilt Garden heeft men ook nog alhier zekere m". Walson gevat, de aai» van een der schuldigendie met hem nog verscheidene andere dielslata' vervalschingen pleegde. De olifant Jumbo weigert het nieuwe voor zijn transport vervaar# hok binnen le gaan. Zijn oppasser had, bij eene poging om hem da# te dwingen, bijna het leven verloren. Het bestuur van den dierentuinisto een aantal leden gcregtélijk gesommeerd om het koopcontract te verni# Daarvoor worden verschillende gronden aangevoerd, onder anderen tó' onzedelijk is een dier te verkoopenomdat men meent dat hel gei»? voor zjjne omgeving kan worden; men behoort het in dat geval zeiltip maken. De laatste weken waren zeer voordeelig voor de kas van den tuin. leden jaar waren er tusschen 18 Febr. en 5 Maart 4427 bezoekers® jaar in hetzelfde tijdsverloop 36701, dus 32274 meer dan verledenj«i De ontvangsten bedroegen gedurende die dagen in 1881 ruim 1560 1882 niet minder dan 14330. In het noorden van Schotland heeft een zware sneeuwstorm, dew sneeuw, die men daar had in dezen winter, groote schade aangerigt. graafpalen omvergerukt en het verkeer tusschen vele plaatsen gestremf Uit New-York meldt men, dat de ellende, door de overstroom^8' den Mississippi veroorzaakt, zoo groot is, dat men op nieuw bij hetcoWj hulp vraagt. Terstond is 100,000 dollars toegestaan, maar thans reedsk ben de afgevaardigden der getroffen staten besloteneene crediet-openii)?'' 4CO.OOO doll, te verzoeken. In Louisiana vooral is de nood hoog 6# De schade aan de dijken is zoo groot, dal een voorstel overwogen"® om 1 millioen doll, aan het congres voor herstel der dijken te vragfo. Voorstel van den lieer Lohman tot wijziging van art. 4, 2de lid, van de wet op het lager onderwijs. Het voorstel strekt om uit het 2Je lid aan het slot weg te laten de woor den met bepaling, in hoever deze regelen verbindend zijn voor de localen, waarin bijzonder lager onderwijs gegeven wordt. Toegevendedat de regering gepoogd heeft de belofte van den minister Kappeyne van de Coppello na te komendoor ten minste niet al de voor schriften, opgenomen in hel kon. besluit van 30 Augustus 1880 (Stbl. n*. 167) in verband met dat van 20 October 1880 (Stbl. n". 181), op de bijzondere scholen van toepassing te verklarenwijst de voorsteller er op, dat, in strijd met de verklaring van den heer Moens bij voormelde kon. besluiten, evenwel, op ééne uilzondering na, al de voorschriften ook op de bestaande school lokalen van toepassing zijn verklaard. De drukop de bijzondere scholen gelegd, is dus veel zwaarder dan sommige leden, die het artikel hielpen lot stand brengen, zich hebben voorgesteld. De kostenbenoodigd om ook ten aanzien der bestaande scholen uilvoering te geven aan de gemelde besluiten, beloopen vele duizenden. Dat bij de oprigiing van scholen met de eischen der gezondheid moet worden te rade gegaan spreekt van zelf. Trouwens, de vrije concurrentie drijlt van zelf daartoe. Doch hoever behoort, waar het bijzondere scholen geldt, de zorg der overheid voor de openbare ge zondheid te gaan? Vaste regelen daarvoor te stellen is ondoenlijk. Toezigt schrijft de grondwet voor. Aan die bepaling wordt uitvoering gegeven door art. 5 der bestaande schoolwet. De bewering, dat de bestaande gebouwen of die, welke op soortgelijken voet ingerigt worden, de volksgezondheid in gevaar brengen, zou zijn eene beschuldiging tegen de openbare ambtenaren, die sinds 1857, krachlens art. 4 der vorige schoolwel, toezigt op de bijzondere scholen hebben uit geoefend. Volgens dat art. mag geen onderwijs gegeven worden in lokalen, welke verklaard zijn voor de gezondheid schadelijk le wezen of van onvol doende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen. Ten slotte wijst de voorsteller op de billijkheid. De nieuwe schoolwet dringt de bijzondere scholen tot groote vermeerdering van uitgaven. Is liet nu billijk op dit oogenblik aan de bijzondere scholen lasten op te leggen, die van 1859 af Int 1878 toe onnoodig geacht werdenen welke ook geens zins, gelijk de bepalingen omtrent de opleiding van onderwijzers, voort vloeien uit de beginselen, die thans ten aanzien van het openbaar ouderwijs gelden? Eene kamer, die niet de onderdrukking van het bijzonder onder wijs bedoelt, kan die vraag niet bevestigend beantwoorden. 's GKAVENIIAGE, 9 Maart. Tot hoofdverificateur voor de active dienst der directe belastingen, invoerregten en accijnsen te Rotterdam is benoemd de heer G. A. Wethmar thans verificateur der eerste categorie voor de gemelde dienst te Am sterdam. Bij het kabinet des konings is benoemd tot tweeden klerk de heer A. II. Swijter, thans tweede klerk bij het departement van justitie. Bij het depart, van koloniën is de eerste klerk A. L. C. baron du Tour bevorderd tot adjunct-commies. De heer J. N. Kooy, le Amsterdam, is benoemd tot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen. De offieier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt J. R. Berghuys, arts, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog beeft benoemd tot voorzitter der commissie, door welke, dit jaar, hel examen tot toelating als kadet aan de kon. militaire akademie zal worden afgenomen, den luit.-kolonel A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrigting; tot leden dier commissie, de hh.: N. C. Grotendorst, Is" luit. van den staf der artillerie; C. van Aller. mr. W. M. H. Boers, K. F. L. Weber, en J. Leopold, allen leeraren aan de kon. militaire akademie; II. W. Alma, kapitein van het 2dt reg. vesting-artillerie; dr. F. II. Julius, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Zwolle; W. J. Bonte, idem te Zalt-Bommel; P. II. van Moerkerken, idem te Middelburg; M. de Vries, instiluteur te Oisterwijk; tot secretaris van die commissie, den l!ten luitenant J. van den Berg, werk zaam aan de kon. militaire akademie. In de zitting van de tweede kamer van heden is de commissie van rapporteurs over de militaire wetten door den voorzitter aangevuld met de lilt, van der Schrieck, Roëll, Mackay, Brouwer en van Kerkwjjk. Na eene voortgezette discussie is het ontwerp tot wijziging der registratie-wet aan genomen met 57 stemmen tegen 1met deze wjjzigingdat het regt op huwelijks-aden is verminderd tot ƒ5, en dat art. 21 door de regering is ingetrokken. Twee van de drie personen, die in de vorige week teregtstonden ter zake van overtreding der wet tot beteugeling van de dronkenschap, zijn bij vonnis der regibank veroordeeld: de tapper, die een jongen beneden den leeftijd van 16 jaren een slokje jenever verkocht, en de Delftsche kastelein, die een bekend drinkebroer, in beschonken toestand, sterken drank toe diende, ieder tot eene boete van 5. De lapster uit Delft, ter zake van laatstgenoemde overtreding gedagvaard, is, overeenkomstig den eisch van het O. M vrijgesproken. Ter teregtzitling bleek niet voldoende of de waggelende gang was toe te schrijven aan bedwelming door het gebruik van geestrijk vocht, dan wel aan eene in het oog vallende corpulentie.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2