BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 6 Maart Ó882, 55. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN4 Maart. De Vereeniging Vrijheid en Orde heeft, wat betreft de in de volgende week te houden verkiezingen bij de Ned herv. gemeente, in de vergadering van 2 Maart jl.bij meerderheid van stemmen de volgende motie aangeno men: "De kiesvereeniging, ten einde mede te werken tot eene wettige re geling van het beheer der kerkelijke fondsen en goederen der gemeente, besluit de leden der gemeente op te wekken om op 6 en 7 Maart e. k. de vraag door den kerkeraad voorgesteld met "ja" te beantwoorden. Zij doet dit in het vaste vertrouwen, dat er in geen geval bijdragen ten behoeve der kerkelijke fondsen zullen worden gevraagd, zoolang de aanneming tot lid maten door de onwettige handeling der ouderlingen voor velen wordt be- moeijelijkt en niet de regten van al de leden der gemeente erkend worden". Gisteren avond werden de lotgevallen en avonturen van het zooveel besprokene Gorkumsch boerinnetje, Jannetje Struik, door het Utrechtsch Variéte's-gezelschap, onder directie van de hecren Hart en Charlier, in de Stads-zaal alhier ten tooneele gevoerd, onder den weidsch klinkenden titel van "De Millioenen-Jufvrouw of de onderaardsche gangen van het kasteel Vurenstein", terwijl eene menigte coupletten en quodlibets, waarbij soms de toehoorders als koor fungeerdeu, den luister van het stuk verhoogden. Wanneer het slechts het streven van de acteurs en actrices was om de lachspieren van het goed opgekomen publiek in beweging te brengen, dan kunnen zij zich beroemen hierin bij uitstek geslaagd te zijn, al was het dan ook minder bewondering van dan wel verwondering over hetgeen men mogt genieten. Wanneer derhalve ook "meester critiek" er zich van ont houdt meer in bijzonderheden te treden, dan kan hij zich verschoonen met het: "J'ai ri, me voila désarmé". Heden zjjn door de politie alhier aangehouden twee te dezer stede niet te huis behoorende personen, genaamd R. K. en N. J. B., die zich aan bedelarij hebben schuldig gemaakt; zij zijn naar de gevangenis te 'sGraven- hage overgebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgcnomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 77 volwassen personen en 6 tot 12 kinderen. Gedurende de algeloopen maand Februarij zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden—Katwijk) vervoerd 18404 personen, met eene opbrengst van ƒ2096.30Sedert 1 Januarij zjjn vervoerd 39129 reizigers met eene totaal opbrengst van 4360.22%. Bij de gisteren aan het dep. van waterstaat te 's Hage gehouden aan besteding van het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan het postkantoor te Leiden, zijn de volgende inschrijvingen ontvangen: W. van der Drilt, te Leiden, 1120, M. N. Langezaal, te Leiden, 1125, L. van der Drilt, te Leiden, ƒ1218. Men schrijft ons: Op de helft van Januarij bereidden warmoeziers eenige akkers om te bezaaijen. Mogt de winter invallen, die telkens te vergeefs verwacht werd, dan was daarmede toch niet veel verloren. Maar de winter kwam niet. Hij verdeelde zich over ruim vier maanden van windstilte met mist en storm en bijna geen regen. De wind bleef daarbij meestal zuidelijk en de thermometer daalde in een enkel geval beneden het vriespunt. Wat in dit werelddeel plaats vond had in het hooge noorden kunnen geschieden. De veldarbeid werd zonder stoornis van winter voort gezet en men is op dien arbeid dit jaar zooveel vooruit als men het vorige jaar daarmede achter was. Over nattigheid kon nergens geklaagd worden. De polders hadden geen last van water, rivieren en kanalen bleven overal even laag; sneeuw kwelde nergens. Laaggelegen weiland, dat om dezen tijd van het vorige jaar nog half verdronken lag of met eene ijskorst was bedekt, is groen gebleven en begint nu reeds in het gras te komen. Lente bloemen bloeiden twee maanden voor haren tijd, want de temperatuur was ook dikwijls zooveel meer vooruit. Maar bij zooveel vroegtijdige ontwikke ling liet de zon zich bjjna in het geheel niet zien en dat gemis was voor het fijn gebloemte in de kassen en het aanleggen van broeibakken niet voordeelig. Nu bloeit de crocus op den vollen grond, de lijster zingt in het hout en de leeuwrik stijgt in het ruime veld, met blij geschal, liet lucht ruim in. Onder zulke gunstige omstandigheden zal misschien de lente wor den bereikt. Weldra begint de perzik te bloeijen, terwijl de pruim en abrikoos, peren en appelen goed met bloesemknoppen beladeu zijn. Toch vroeg of laat komt de noordoostenwind, die reeds zoolang ontbroken heeft, van die mildheid benemen; daarvoor behoeft men geen wecrprofeet te zijn. Volgens het D. v. 's Gr. zijn de berigten omtrent den gezondheidstoe stand van H. K. H. prinses Marianne overdreven. De vorstin heeft een aanval gehad van asthma, waardoor erge benaauwdheid ontstond. Van hart lijden was echter geen sprake. Op dit oogenblik is de toestand veel beter. De Standaard verneemt, dat door het kamerlid de Savornin Lohman een wcts-ontwcrp is ingediend, de strekking hebbende om het wetsartikel over den bouw der bijzondere scholen in dien zin te wijzigen, dat er in elk voorkomend geval over de al of niet bruikbaarheid der lokalen zal worden beslist, en deze niet zullen behoeven te voldoen aan eenigen vooraf te stellen eisch. De toestand van de vrouw van F. Smol te Dordrecht, die door haren man met een scheermes werd verwondis zeer bevredigend. Door de rcgtbank te Haarlem is tot 18 maanden cellulaire gevangenis straf veroordeeld eene aldaar woonachtige dienstbode, die successievelijk ruim 400 uit de brandkast van hare meesteres had ontvreemd. De ambtenaren van 's rijks belastingen en accijnsen te Nieuwediep ontdekten dezer dagen aan boord der Belgische vischslocp Angélique, dat het rijks-zegel, waarmede zij bij de binnenkomst van het vaartuig een vat gedestilleerd hadden verzekerd, was verbroken en dat door de bemanning een gedeelte van den inhoud ten eigen bate was aangewend. Op het vaar tuig is arrest gelegd, hetwelk hiervan zal worden ontslagen wanneer eene borgstelling van ruim ƒ6000 is gesteld. Te Breda klom Dingsdag avond eene vrouw met eene petroleumlamp in de hand op een stoel bij haar kabinet; de stoel kantelde om, en zij viel met de brandende lamp voorover op het kabinet, waarin zich o. a. f 410 aan papier bevond, dat voor een koopman bestemd was. De brand, die ontstond, werd spoedig gebluscht, doch niet dan nadat reeds het papieren geld en een aantal roerende goederen door de vlammen waren verteerd. De kinderen, die reeds ter ruste lagen, werden tijdig gered. 'g GRAVENHAGE, 4 Maart. Door Z. M. is aan jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer, lid van de tweede kamer en raadsheer in het geregtshof te Arnhemverlof ver leend tot het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken. De heer J. Hanegraaff van der Colff, surnumerair uit de inspectie Eindhoven, is benoemd lot ontvanger der directe belastingen te Zundert, en aan den heer mr. G. B. Visscher is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als bewaarder van de hypotheken, het kadaster enz. te Groningen, met dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende ruim 51 jaren aan den lande bewezen. De heer J. P. Krabbe, notaris te Samarang, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. De kapitein-luit. ter zee J. M. A. van Muiken. laatst kommandant van het schroefstoomschip Aruba, gestationeerd te Paramaribo, en van daar in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De officier van gezond heid le kl. bij de zeemagt dr. J. D. de Boer, dienende aan boord van het schroefstoomschip Alkmaar, en die der 2e kl. dr. M. Rutgers van der Loeff, dienende aan boord Van het wachtschip te Hellevoetsluis, zullen onderling van bodem verwisselen. De officier van administratie 2e kl. M. C. Hazenberg wordt eervol ontheven van de waarneming der betrekking van administra teur bij het hospitaal der marine te Willemsoord en op non-activiteit ge steld en vervangen door den officier van administratie 2e kl. A. de Leef. BELGIE. Door twee broeders van den van moord verdachten Léon Peltzer is het volgende schrijven aan den Antwerpsche bladen gerigt: In de bladen is gemeld dat een bevel tot aanhouding of tot uitlevering is uitgevaardigd tegen onzen broeder Le'on Peltzer. Wjj vermeten ons niet in eene beoor deeling te treden van dezen vreesselijken maatregel, dien het parket ge meend heeft te moeten nemen, en die ons zoo droevig treft, maar wjj stellen er prijs op le verklaren dat wij reeds den 14im Februarij 11. onzen broeder geschreven hebben over de geruchten, omtrent hem hier in omloop, en om hem te verzoeken terstond naar België te komen. Deze brief is geadresseerd naar San Franeiseo, het laatste adres, dat onze broeder ons heeft medegedeeld in een brief, gedagteekend 18 Dec. uit St. Louis, en dit schrijven is aan het parket te Brussel medegedeeld en door de zorgen der justitie opgezonden. Onze broeder zal komen, wjj zijn er van overtuigd, zoodra hy de bijzonderheden van den moord, op G. Bernays gepleegd, en de vreesselijke dingen verneemt, welke men hier op zijne rekening stelt, en welke door zijne tegenwoordigheid zeker zullen worden te niet gedaan. Wat ons aangaat, in het volle vertrouwen op de justitie van ons land, wachten wij gerust het resultaat van haar onderzoek af. Te Luik liep Woensdag avond het gerucht, dat 400 man van het aldaar in garnizoen liggend 10e linie-regiment door het gebruik van bedor ven vet waren vergiftigd. Het dagblad la lUeuse zegt dienaangaande, dat een aantal manschappen na het gebruik van den maaltjjd onpasselijk is geworden; doch dat door spoedige geneeskundige hulp allen zjjn hersteld. Er is thans een onderzoek naar de gebruikte spijzen ingesteld. EMCtJEIiAHTD. LONDEN, 3 Maart. In het lagerhuis heeft de staatssecretaris Harcourt, onder toejuichingen van alle banken, medegedeeld, dat de gezondheid der koningin hoegenaamd niet geleden heeft onder den tegen haar gerigten aanslag. Door den heer Worms, van de conservative partyis, ondersteund door den liberaal Slagg, eene motie voorgesteld, verklarende, dat het huis de vervolgingen en mishandelingen van Joden in Rusland diep betreurt, en hoopt dat de regering de middelen zal weten te vinden om, alleen of in ge meenschap met andere mogendheden, hare goede diensten bij Rusland aan te wenden ter verhindering van eene herhaling van dergelijke gewelddadig heden, De heer Gladstone bestreedt de motie en zeide. dat de aanneming daarvan, naar hij geloofdkjuist nadeelig zou zijn voor de belangen, welke zjj zou moeten verdedigen. De keizer van Rusland en zijne regering achten niet minder dan Engeland de voorgekomen verschrikkelijke gruwelen af schuwwekkend. Dergelijke gruweldaden zouden eene vreesselijke smet in de geschiedenis van elk land zijn, vooral omdat zij door Christenen ge pleegd zijn. Alleen volkomen onpartjjdige vertoogen zouden hier ter plaatse zijnniet diplomatieke of parlementaire. De heer Northcole verklaarde voor het doel der motie sympathie te koesteren. Indien echter officiële vertoogen onmogelijk zijn, hoopt hij dat de regering althans de verzekering zal geven al het mogeljjke te zullen doen ter bevordering van het doel der motie, als de heer Worms die intrekt. Nadat de staatssecretaris sir Ch. Dilke de vroegere verklaringen van lord Granville herhaald had, trok de heer Worms zijne motie in. Betreflende den aanslag op het leven der koningin verneemt men nader, dat prinses Beatrice den misdadiger zag mikken, terwijl de koningin naar eene tegenovergestelde rigting uitkeek. De dader werd terstond door den politieagent Hayes gevat. Naar de gevangenis gebragt, weigerde hij de beweegredenen voor zijne daad op te geven. Men vond in zijn zak een stuk papier met de volgende woorden, met potlood geschreven: «Reynold's courant drukt beter dan eenig ander blad de gedachte uit van het onder scheid, dat het Engelsche volk verdeelt. Ik vereer de openhartige stellingen van den onpartijdigen denker". Reynold's Newspaper is een ultra-radicaal Zondagsblad. In het zakboek van den misdadiger was geschreven: "vierde eed, novelle, Robert Mac Lean". Er moet nog een brief bij hem zijn ge vonden, maar omtrent den inhoud daarvan is niets bekend geworden. Men gelooft, dat de man geen lid is van eene politieke vereeniging, maar dat hij zich door eene ziekelijke roemzucht tot de daad heeft laten verlei den. De geneesheereudie Mac Lean onderzocht hebben, verklaren, dat zijne verstandelijke vermogens gezond zijn en de daad hem dus toereken baar is. Omtrent het beslaan van medepligtigen gaf Mac Lean op zeer ge heimzinnige wijze te verstaan, dat die slechts genoemd konden worden als de kroon van eene beschuldiging van poging tot moord afziet, en slechts spreekt van eene poging tot intimidatie. De kogel, dien Mac Lean op de koningin heeft afgeschoten, is op het buitenplein van het spoorwegstation te Windsor gevonden. De kogel is spits en weegt het derde van een ons. De dader heeft op een afstand van 30 M. ■geschoten. De kogel komt geheel overeen met de andere, die nog in zijn bezit zijn gevonden. De revolver, waarmede hij geschoten heeft, een van zes loopen, is van een nieuw model en van Amerikaansch of Duitsch fabri-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5