li;ids( bi: (ssi!!l\l, 18S2. V. 53, ZATURDAG 4 MAART. STADS-BE RICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Pe Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prys der Courant is per vierendeel jaars /1.60, franco p. p. f2. /zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1,— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen dat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Revacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16 Zaterdag 25 Februari, Maandag 6. Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, Zaterdag 8, Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, Zaterdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, Leiden, 13 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraadvoor dc.e gemeente, overeenkomstig art.. 86 der Wet van den ID116" Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: Op Maandag den 13'en Maart 1882, des voormiddags te elf uren, voor de lolelin- gen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 100, en des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n". 101 lot n°. 150; Op Dinsdag den 14<le0 Maart 1882, des namiddags te één uur, voor ben die getrokken hebben van n". 151 tot n". 200; Op Woensdag den lS^e. Maart 1882, des namiddags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van n°. 201 tot n°, 290 Op Donderdag den 16Je" Maart 1882, des namiddags te halfeen, voor hen die getrokken hebben van n". 291 tot n°. 377; en zulks in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat m gemelde zitting voor den Militieraad moeten ver schijnen 1', de vrijwilliger» voor de Militie; 2°, de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gestoldheid ef gebre- kep, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of lot liet indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 Maart 1882. DE KANTER, Burgemeester.» E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Maart. Bjj kon. besluit van 24 Febr. 11. is benoemd tot plaatsvervangend mili tair lid van den militieraad in liet 3< militiedistrict van Zuidhnlland, de kapitein A. M van der Heide, van het 4' reg. infanterie te Leiden, in ver vanging van den daartoe aangewezen kapitein van der Voort, aan wien sedert een verlof tot herstel van gezondheid is verleend. De heer D. J M. Wiistenhoff, cand. tot dc h. dienst, heeft ontslag gevraagd als «proposant-catéchiste" bij. de Waalsche gemeente alhier. In de gemeente Leiden is gevestigd een particulier entrepot voor ruw zout, Wederom is door de politie een man, alhier niet te huis behoorende, naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt, die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt. Heden morgen, bjj het wandel-rijden der huzaren, had aan de Blaauw- poortsbrug een hunner het ongeluk, door het uitglijden van zijn paard, daarmede te vallen, en in zijn val nog een ander man en paard mede te slepen. De zaak liep echter zonder ongeluk af. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in de maand Mei aanst, bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2' klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tol vijftien bepalen. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven exa men worden toegelatenmoetenvóór of uiterlijk op den laatstcn April aansl., een op zegel geschreven verzoekschrift indienen aan hel departement van marine. Alleen worden zoodanige jongelingen lot het examen toege laten, die op den lsl<,n Januarij van dit jaar liet 15d' levensjaar reeds en het 20,le nog niet zijn ingetreden, en dus die geboren zijn in de jaren 1863-1867. In de Staatscourant wordt afgekondigd eene resolutie van den minister van financiën, van 10 Febr. j|.betrekkelijk de verdeeling der provinciën in schattingsdistriclen en elk schallingsdisirict in onderdeden, voor de werkzaamheden der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. De minister van financiën heeft van de ontvangers der directe belas tingen eene opgave gevraagd van het getal kiezers, in verband met het patentregt, ten einde daaruit na le gaan, welken invloed hel patenlregt heeft op het aantal kiezers voor tweede kamer en provinciale staten. Met ingang van 1 Mei 1882, zullen twee deurwaarders der directe belastingen bij liet kantoor derzclfde middelen in de 2e afdeeling le Rot terdam worden aangesteld op eene jaarwedde van 1100. Sollicitaliën worden voor 20 Maart e. k. bij het departement van financiën ingewacht. De jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het regt van patent in het jaar 1882'33, zal zijn de letter a. Te Schiedam is gisteren nacht een hevige brand uitgebroken in een bovenhuis aan de Hoogstraat, bewoond door de wed. Elast. In korten lijd was het bovenhuis geheel uitgebrand. De brandweer mogl er in slagen het benedengedeelte te behouden. De bewoners van het bovenhuis waren afwezig en met moeite werd een dochtertje van de benedenwonenden, dat op den zolder sliep, gered. De Dordr. C. meldt het volgende: Sedert eenigen tijd leefde het huis gezin van F. Sinolaan den Uil le Dordt. in onmin, en reeds driemaal was de twist zoo hoog geloopen, dat de vrpuw de echtelijke woning verliet, doch telkens liet zij zich door haar man overhalen het geschil bij te leggen en weder bij hem le gaan inwonen. Maandag ontstond weder een twist tusschen de huisgenooten, welke de vrouw deed besluiten thans voorgoed haar mail te verlaten en met de bij haar inwonende kinderen haar intrek te nemen by een gehuwden zoon. Gisteren middag vervoegde Smol zich aldaar, om weder eene verzoening met zijne vrouw tot stand te brengen. Laatst genoemde bevond zich met een dochtertje op den zolder en onder het voor geven, haar om een paar kleedingstukken te gaan vragen, ging ook hij naar boven. Toen de vrouw, op zijne vraag om het geschil bij te leggen, een weigerend antwoord gaf, haalde S. eensklaps een scheermes uit zjjn zak en bragl daarmede zjjne vrouw zeer ernstige wonden aan den hals en den pols toe. Onmiddellijk snelden twee zoons en het 13-jarige doch tertje toe, om hunne moeder te ontzetten, bij gelegenheid waarvan ook het meisje eene verwonding aan den vinger bekwam. Na zjjne gruweldaad te hebben verrigt, ontvluglte S. de plaats dei' misdaad en stelde hij zich vrjjwillig bij de politie in arrest. Door dadelijke hulp hoopt men de ge wonde vrouw in het leven te behouden. Eergisteren mogt de schout-bij-nacht II. L. Oudenhoven, inspecteur van de geneeskundige dienst bij de zeemagt, den dag beleven, waarop hij 50 jaar geleden werd aangesteld bij het corps, aan welks hoofd hij zicli thans bevindt. Met welgevallen kan de nog steeds krachtige man terugzien op den afgelegden weg en op de vele gewigtige diensten, zoowel in het moederland als in de koloniën, gedurende eene halve eeuw, door hem aan koning en vaderland bewezen. Niet minder dan 18 jaren bragt de heer Oudenhoven in de overzeeschc bezittingen door; grootendeels in Oost-Indië, waar hjj verschillende expeditiën bijwoonde en tweemaal met dc directie van de geneeskundige dienst werd belast. Bij verschillende besluiten van Z. M. werd hij eervol vermeld, met het eereteeken van belangrijke krijgs- verriglingen begiftigd en den 3d" April 1855 lot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. De koning van Zweden vereerde hem in 1878 het kemmandeurskruis 2' klasse der Wasa-orde. Het geregtshof te Amsterdam heeft J. M. Kelly. wed. G Cassee, her bergierster op Land- en Duinzicht aan den Rloemendaalschen straatweg, schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting zonder gevaar voor men- schcnlevens. Wegens de geringheid van liet loegebragte nadeel werd zij veroordeeld tot eene celstraf van 2 jaren. Aan het postkantoor te Amsterdam bleek eergisteren avond, meldt het flbl., weer, hoe waar het spreekwoord is, dal de gelegenheid den dief maakt. Iemand had op den lessenaar in een der loketten zjjne beurs laten liggen. Een ander maakte daarop den wachthoudenden politiedienaar opmerk zaam. maar wilde toch wel eens welen of de vondst belangrijk was. De

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1