vertegenwoordigd, terwijl het daarenboven nog door eenige nieuwe en krach tige elementen verrijkt was. Met bijval werden dan ook alle niet alleen op het programma vermelde stukken begroet, maar ook die, welke op verzoek van het publiek door de welwillende arlisten werden ten beslc gegeven. Vooral de Jodler Hans Mungenast droeg door zjjn zang ten zeerste de goedkeuring van de toehoorders weg; ook Fraiilein Kehl, die met zooveel talent hare houten, glazen en stroo[jen intrumenten bespeelde, mogt zich in talrijke bijvalsbetuigingen verheugen. Jammer was het dat het publiek niet in grooter getale was opgekomen. Gedurende de afgeioopen maand Februarij zijn 20611 personen per Leidschen tramway vervoerd. Op Maandag 13 Maart zal aan het ministerie van justitie te 's Hage o. a. eene herbesteding plaats hebben van het onderhouden gedurende 188284 der regtsgebouwen te Arnhem en te Leiden. liet dezer dagen bij de tweede kamer ingekomene wets-ontwerp tot wij ziging der wetten van 9 April 1877 en 6 Mei 1878 strekt tot opheffing van de regtbauk te Haarlem, en vestiging eener regtbank te Hoorn. Ook in de kantonnale grenzen wordt eenige wijziging g' bragt. De heer jhr. mr. H. C. van der YVijck. te 'sHage, heeft een adres aan de tweede kamer gerigt, waarin hij de kamer eerbiedig in overweging geeft om. alvorens de miiitiewet en de schulterjjwet in behandeling te nemen, eene enquête ten aanzien van de geheel onverklaarbare geldverspillingen in ons krijgswezen te willen instellen. Adressant is van meening, en die over tuiging heelt zich bij hem reeds sedert jare» ge»estigd. dat de grondslag van ons veel geroemd militair stelsel niets anders is dan knoeijerij, bena- d cling der natie en van het land ten behoeve van particuliere en speciale militaire belangen. Hij maakt dit op uit de omstandigheid, dat bij het tegenwoordige stelsel bij voorkeur worden gebaat de aannemers van vesting werken, de leveranciers van geschut en de rempla^antenbureau's, terwjjl de genie en de testing-artillerie ten koste van het leger geheel onevenredig bevoordeeld worden. Volgens het D. v. 's Gr. heeft de gepensioneerde luit.-generaal van het Nedirlandsch-Indisch leger K. van der Heyden bjj adres aan de tweede ka mer der staten-generaal verzocht, eene enquête te willen instellen naar de hem direct of indirect ten laste gelegde wreedheden. Door de geneeskundige staatscommissie zjjn tot arts bevorderd de hh. W. Coert, A. Poll ins Ferwerda, F. J. Rinkes en P. 11. Simon Thomas, med. doctorandi. Het getuigschrift voor bel eerste gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer L. A. Norden, med. doctorandus. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 28 Febr. van Napels vertrokken. j. Te Hillcgom werd eergisteren eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden van aandeelhouders in de Noord-Zuidhollandsche stoomtram wegmaatschappij. Nu commissarissen er niet in geslaagd waren eene obli gatielening van hoogstens 150,000, waartoe zij volgens de statuten ge- magtigd waren, te kunnen sluiten, en hiervoor alleen onder hypothecair verband kans van slagen bestondhadden zij gemeend daarop eerst de goedkeuring der algemeene vergadering Ie moeten vragen. Dit voorstel gaf tot breedvoerige gcdachtenwisseling aanleiding. De uitslag was. dat met overgroote meerderheid het bestuur tot het aangaan der voorgestelde obli- gatieleening, onder hypothecair verband, tot een bedrag van hoogstens ƒ150,000, werd gemagtigd. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hooglceraar indcLatijn- sclte taal aan de universiteit aldaar benoemd de heer dr. 11. '1'. Karsten, conrector aan hel gymnasium te Rotterdam. Van Amsterdam zijn met het stoomschip Castor weder 600 landver huizers naar Noord-Amerika vertrokken. Naar men uit Amsterdam meldt is aldaar bekend geworden de staking van betaling van eene sloomrijslpellerij te Zaandam, liet passief zou acht a negen ton bedragen. Zooals reeds gemeld is herdacht gisteren de heer m'. H. Ameshofl'den dag. waarop hjj 25 jaar geleden als lid der directie aan de Rijnspoorweg- d aatschappij werd verbonden. Met voldoening mogt de man terugzien op de jaren, die achter hem liggen, en op hetgeen hij tot stand heeft gebragt. Onder moeijelijke omstandigheden aanvaardde hjj het bestuur, maar spoedig staarde hjj er in resultaten te verkrijgen, die de maatschappij lot eene der b'oeijendsie ondernemingen in ons land hebben gemaakt. Ter viering van dezen dag vormden de drie oudste hoofdambtenaren, de hh. Verloop Cz.ingenieur der maatschappij. A. M. Buis, controleur der maatschappijen A. L. d'Hamecourt, administrateur der eigendommen, zich tot eene commissie, en gaarne was ieder ambtenaar tereid naar vermogen eene bijdrage af te zonderen, om den heer Ameshofl een stollclijk huldeblijk op dezen dag aan te bieden. Dat van het personeel werd den jubilaris gisteren in tegenwoordigheid van een groot aantal ambtenaren, met eene harte lijke toespraak van den president der commissie, den heer Verloop, in eene der bovenzalen van het station te Utrecht aangeboden, benevens een album, vermeldende de namen der deelnemers. In zijne woning teruggekeerd, werd de heer Ameshofl gecomplimenteerd namens zijne mededirecteuren, dc liceren Staats Forbes, F. C. Zillesen eu J. C. 's Jacob, door laatstgenoem de heer, die licm eveneens een fraai souvenir aanboden, evenals de Neder- landsche en Kngelschc commissarissen, namens welke hem daarna de pre sident-commissaris graaf Sciiimmelpenninck en cenige andere heeren hunne fclicitatiëu aanboden. Alle geschenken passen bij elkander, maar ook bjj een in 1864 door het personeel aangeboden milieu, zoodat het een met het ander een goed geheel vormt. Het is vervaardigd in de fabriek der heeren van Kempen en bestaat uit: een zilveren plateau de table met spiegelglas over dekt in drie afdeelingcn verdeeldmet zilveren ornamentiek omlijst en rustende op rijk georncerde zilveren voelen. Aan beide zijden prijkeli op kloeke banderollen toepasselijke inscription. Bij dit plateau behooren twee zilveren candtlabres met fraai georneerde lichtkroon van 5 lichten. Hel geschenk der commissarissen bestaal uit een paar geheel in dcnzelfden bewerkte zilveren bloem-étagèresin welks top het symbool van het spo wezen, twee georneerde wielen door een gevleugelden salamander ben#., over de globe, prijkt; terwijl dat van heeren mede-directeuren gevor, wordt door een paar fijn geslepen kristallen fruitcoupes met zilveren »i- landes en op rijk bewerkten zilveren voet. In de gemeente Driel had in den laatsten tijd onophoudelijk ontrreti ding van gelden bij nacht plaats, waarvan men de daders niet kon o ken. Door de rijkspolitie werd sedert vijf weken de woning bewaakt, Zalurdag nacht door den brigadier Bakhuis de dief op heeterdaad werdp trapt in de woning van den heer L. van Korlaar, namelijk in het sli^ vertrek, alwaar genoemde heer met zijne vrouw en kinderen lag te slapj De dief was reeds in het bezit van het gestolene geld. Hij heeft terstn zijne vorige diefstallen, door middel van inklimming, aan den brigad» bekend. De officier van justitie te Zutphen verzoekt opsporing en aanhoudt van Willem Wolsink, oud 13 jaren, laatst verpleegd in de kolonie «Nedt landsch Mettray" te Gorssel, op 15 Febr. jl. overgebragt naar de ouder» woning, te Ambt-Doetinchem, welke hij op 18 Februari} jl. heimeljjk fe verlaten. Tegen hem is door de arrond.-regtbank te Zutphen, ter zaken diefstal b(j nacht in een bewoond huis met hulp van buitenbraak m klimming, gepleegd in den nacht van 4 op 5 Febr. jl., bevel van gevaojj neming verleend. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij in den nacht van 18 19 Febr. jl. wederom een criminelen diefstal gepleegd. Te Clinge ontstond Donderdag II. een begin van brand in eene sein op de hoeve van d. B. Vrijdag brandde die schuur al. Zalurdag mon kwam in zjjn woonhuis begin van brand voor en in den middag van dé zelfden dag brandde dat en een nevenstaande stal geheel af. Het jg schuur aanwezige vee is gered, terwijl het zich in het woonhuis bevind» meubilair voor een deel behouden bleef. De justitie heelt een onder» naar deze raadselachtige gebeurtenis ingesteld. Voor de gedachtenwisseling op lieden in de afdeelingen van detw# kamer, over de wijze van behandeling der militie- en schutterijvoorsteU is eene regeling ter overweging aangeboden, volgens welke de werkzaal den van de commissie van rapporteurs worden opgedragen aan eene a missie van 10 leden, zamengesteld uit de door de afdeelingen te kiti rapporteurs en vijf leden door den voorzitter of door de kamer aan te w|i Overigens is geheel gevolgd de regelingbij de behandeling van hel sii wetboek in acht genomen, te welen: het zamenstellen van een leiddr voor het afdeelingsoiiderzoek; overleg met de regering; het uitbrengen een verslag omtrent de uitkomsten van het onderzoek; het indienen ontwerpen der door de commissie raadzaam geachte wijzigingen en inwinnen van het oordeel der commissie over elke wijziging. Zooi schets mogt worden aangenomen, zal het afdeelingsonderzoek geduw cenige dagen moeten uitgesteld worden lol dat de hoofdpunten zullen vastgesteld. 's GRAVENHAGE, 2 Maart Door Z. M. den kouing-grootherlog zjjn benoemd tot kommandenr orde van de Eikenkroon de hh. H. L. Oudenhoven, inspecteur der gec kuudige dienst bij de zeemagt, en mr. 11. Ameshofl, directeur van de! Rijnspoorweg-maatschappjj. Aan den heer H. Vixseboxse is, op zijn verzoek, eervol ontslag leend als tijdelijk adsistenl aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Tot commies der posterijen 3' klasse zijn benormd: de hh. li. Bolomey, C. G. van Hout, C. Burgcrsdijk, D. J. Bekaar, J. van Nahuji D. Rink, J. J. C. van Leeuwen van Duivenbode en G. W. van Ross thans commiesen der 4' klasse, en tot commissie der posterjjeu 4' kli dc hh. A. J. Terveer, J. C. Karsseboom, K Scliraver en J. F. Abbeuiaft van Hasselt, thans surnumerairs der posterijen. Tot rijksopziener op de spoorwegdiensten 3e kl. is benoemd de J. van Leeuwen Jr. De luit. ter zee 1kl. J. Luytjes wordt geplaatst in de rol vau wachtschip te Amsterdam. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de hh. Clero Seret toegelaten en beêedigd. Nadat dc voorzitter verklaard had, its vormelijke bezwaren in de sectiën geopperd, in te trekken het voorstel aanneming van de werkwijze bij het strafwetboek gevolgd, voor de handeling der militie- en schutterij-wetten, is dit voorstel overgenomen tien leden en terstond in de sectiën onderzocht. Tot rapporteurs over voorstel zijn benoemd de lib. Tak van Poortvliet, Cremers. Schimmel! ninck van der Dye. van Houten en YVjjbenga Maandag zijn de int'! latiën Schimmelpenniuck van der Oye, Vermeulen en Gratama aan de en daarna de jjkwet en die tot verbetering van den Ouden IJssel» zegel- en registratie-wetten. De burggraaf d'Avricourt, de onlangs in functie getreden seerf bij het gezantschap der Fransche republiek bij ons hof, die kort na aankomst met verlof vertrokis heden hier ter slede teruggekeerd. Het nieuwbenoemde gemeenteraadslid jhr. mr. W. Six heeft zijn' loofsbrieven reeds ingezonden. Zij werden staande de vergadering doori commissie onderzocht, die lot toelating adviseerde, waarmede de vergais zich vereenigde. De gemeenteraad benoemde tot leeraar aan de li« burgerschool voor jongens, A. H. W. de Bock, thans ijjdeljjk leeraar tot inspecteur der botiwpolitie, W. de Vrind, thans adjuct-inspectcur. Bjj eene tweede proefneming, gisteren middag in de Laan Cop't wege de directie der Haagsche tramway-maalschappij met de cliasse- (vier ijzeren platen aan de hoeken onder aan het rijtuig voor de heen gebogen op korten afstand van den grond) gedaan, bleek de volk' ongenoegzaamheid lan hel toestel duideljjk. Wel werd een blok W de rails gelegd, ter zjjde geschoven, maar hetzelfde geschiedde slechts maal met eene ledepop van stroo. Bij al de volgende proeven werd die' over een der rails gelegd, medegesleurd aan arm of voet, of k«'H omwentelende, met bet hoofd onder het achterwiel leregt. Met dit zou, met deze proefneming voor oogen, het levensgevaar eer verntc"' dan verminderen. (Zie eerder bet Uijroegslh

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2