SC HE COURANT. woensdag i maart. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. V, 51, De Courant ïtrsclrijnl ilagelyks, Zon- en Feestdagen iUtgeionderd, De grijs der Courant 14 /ter vierendeel jtoirs 1.50, franco p. p. f 2. A/tonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel (neer 25 cents. LEIDEN. 23 Februarij. Door de firma E. J. Brill alhier zal, ie beginnen met 17 Maart aanst. eene uitgebreide en hoogst bebngrijke boekverzameling in veiling worden gebragl. De verzameling bestaat uit de nagelaten bibliotheken van wijlen de hh. dr. J. II. Kroon, inspecteur van het lager onderwijs, mr. J. W, van der Noordaa. notaris te Dordrecht, dr. \V. Palmer van den Broek, oud- directeur van de normaalschool voor Javaanschc onderwijzers te Solo, en dr. J. H. Stuiken, oud-lioogleeraar te Leiden. Uit de genoemde namen kan men reeds afleiden dat hier op verschillend gebied veel goeds wordt aange boden waarin men bij het inzien der catologus niet teleurgesteld wordt. Vooral trekken de aandacht de afdeeling betreflende wis- en natuurkunde en die van taal- en letterkunde; de laatste afdeeling bevat eene ruime col lectie werken over de Indische en Semitische talen. Ook philosophie, theolo gie, geschiedenis en aardrijkskunde, regtsgeleerdheid en geneeskunde zijn goed verlegenwootdigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft Ier kennis van belang hebbenden gebragt, dat met 1 April 1882 de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de rijks- lioogere burgerschool met vijfjarigen cursus Ie Leeu warden, bevoegd voor onderwgs in de hoogerc klassen, te vervullen is. De jaarwedde bedraagt ƒ2000. Zij. die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 11 Maart aanmel den bij den inspecteur van bet middelbaar onderwjjs, dr. D. J. Steyn l'arvé, te 'sGravenhage. Vau den gouverneur-generaal van NedeiL Indië is by het dep. van koloniën het tclegraphisch berigt ontvangen, dat Ir. MA stoomschip Aljeh hetwelk, na den vergeefschen kruistogt van het particuliere stoomschip fïdu* vcCneur-Generaal ran Lansberge van 17 Nótefflbëf tot 23 DeCCttlbef, doof de Indische regering op 24 of 25 December werd uitgezonden ter opsporing van de vermiste schipbreukelingen van hel verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden, den 25"'° dezer te Batavia is teruggekeerd van zjjn togt naar de Nicobaren, de Malediven en de Ghagos-eilandenzonder iets gevon den te hebben. f" Naar het F ad. verneemt, is 11. K. II. prinses Marianne op haar buiten- j verblijf by Wiesbaden ernstig ongesteld. De 71-jarige prinses moet aan eene hartkwaal lijdende zijn. tre51 Volgens het N. v. d. D. zijn van hoogerhand opgaven en voorstellen van de cofps-kommandanten gevraagd omtrent de wijze, waarop in de positie der onderofficieren van het leger verbetering zou kunnen gebragt worden 1 door betere inrigting van woonkamers^, slaapzalen enz. .,7 De heer W. J. II. Berenbak, banket-, suikerbakker en winkelier, en 'pjj als zoodanig ook tapper van fijne likeuren, wonende te 'silage, heeft zich by adres tot de tweede kamer der staten-generaal gewend. Naar hij is geïn- formeerd acht de regering de bepalingen der wet van 28 Junij 1881 ook toepasselijk op fijne likeuren, zooals adressant die in zijn salon Uitschenkt en wordt de winkelnering, waarmede het verbruik in den salon van gebak enz. vereenigd is, beschouwt als eene andere winkelnering, bedoeld bij art. 3, 8°. der wet. Deze beschouwing der regering is, volgens adressant's be- 5 1 scheiden meening, onjuist, daar aan het beroep van winkelier-confiseur 011- 5 1 afscheidelijk de verkoop in het klein van fijne likeuren verbonden is, en een confiseur-winkelier door het niet meer schenken van fijne likeuren van zelf ophoudt confiseur-winkelier te zijn. Van deze uitlegging der regering p,: zou het gevolg zijn, dat niet alleen voor de inrigting van adressant krach- tens de wet vergunning noodig is, maar die vergunning na 1 Mei 1884 zelfs zal moeten worden geweigerd, en dus na dien tijd de uiloefening van P1* het geheele beroep van winkelier-confiseur onmogelijk zal worden. Hy on- derwerpt dan ook aan de kamer de vraag, of dit hare bedoeling is geweest bij de vaststelling der wet en of dergelijke vernietiging van een uit een zedelijk oogpunt aan geenerlci bedenking onderhevig bedrijf, als dat van confiseur, zooals het door adressant en zijne beroepsgenooten wordt uitge- oefend en waarvan de aanwezigheid door het deltig en reizend publiek in ■sche'/l':froote steden en op badplaatsen zeer wordt gewaardeerd, wel uit eenigen Haul' hoofde te verdedigen is. uiteoli' - Op 1 Januarij 1881 waren in de hervormde kerk 255 vacatures van predikant. Wegens overlijden en verkregen emeritaat groeide in dat Jaar ==i dit getal aan tol een cijfer van 299, terwijl er 39 plaatsen vervuld werden g door candidaten. Het aantal vacatures bedroeg daardoor op 1 Jan. II. 260. Gedurende het jaar 1881 zijn door de gemccnlchesturcn in Zuid holland afgekondigd 158 verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Het stoomschip Madura is op 25 Febr. van Batavia naar Nederland vertrokken; de Prinses Amalia, op weg naar Batavia, is op dien dag Aden gepasseerd. D\ P. Barlstra, pred. te Wassenaar, heeft voor het beroep naar Lei derdorp bedankt. Te Gouda viel Vrijdag II. een knaapje van 8 jaren, dat op de Gouwe speelde, in het aldaar diepe water. De jongeheer Moljjn, leerling der hoo- gere burgerschool, zulks ziende, sprong dadelijk gekleed van den hoogen kant in het water en trachtte den: drenkeling te redden, die zich echter zoo vast om hem klemde, dat hij niet meer vrij in zijne bewegingen was, waar door hij bijna het slagtoffer zijner menschlievcndheid zou zyn geworden. IIg wist zich echter los te wringen en hield toen den drenkeling zoo lang boven water tol er hulp kwam opdagen en beiden gelukkig werden gered. In den nacht van Zondag op Maandag is een hevige brand uitgebro ken in de behuizing bekend onder den naam van «hel Visschertje", gelegen aan den dijk tusschen Moordrecht en Gouda. De bewoners ontkwamen nog aan de vlammen; van een der gezinnen, dat 10 kinderen telt, was de vrouw voor eeuige dagen bevallen. Het grootste gedeelte van den inboedel is met het pand verbrand. Te Rotterdam is heden nacht brand ontslaan in eene bakkerij, 'l'e deel uitmaakt van een blok burgerwoningen, gelegen aan bet einde vair de Rotterdamsche straat, op den weg naar Crooswijk. De vlammen tastten binnen zeer korten tijd ook de belendende percelen aan, zoodal de brand eene groote uitgestrektheid verkreeg. De bovenverdiepingen zijn geheel uit gebrand en de benedenverdiepingen hebben natuurlijk veel geleden. Een 20-tal gezinnen zijn door deze ramp van dak beroofd. Te Haarlem is aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt een 16-jarige stalhoudersjongeudie zich 11. Zaturdag namiddag te Alkmaar aan dielstal van een bankbillet van /40 had schuldig gemaakt. Volgens het Ubl. heeft de lieer Oscar Carré afgezien van zijn voor nemen, om te Amsterdam een vast cirque lebouwen. De mocyclijkhedcn, die hij dit jaar, niettegenstaande de verkregen vergunning, in de exploitatie van het circus ondervindt, waaraan door hem geëngageerde artistcn plotseling be volen wordt hunne kiinslvcrrigtingen te staken; de conflicten, die tusschen het publiek en de politie somwijlen ontstaan, en meer andere bezwaren moeten hem lot bet nemen van dusdanig besluit hebben genoopt. Gisteren zijn op de zanderij bij Casiricum een polderjongen de beide beenen afgereden. Hij is naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Naar aanleiding van het plan lot het aanleggen van een stoomtram weg van Soestdijk naar Utrecht, is door ingezetenen van de Vuurschc aan de erfgenamen van wijlen Z. K, II. prins Hendrik der Nederlanden een adres gerigt, inhoudende het verzoek om toestemming tot het leggen van een stoomtramweg over ecnige wegen, behoorende lot het domein Soestdijk, waarop echter afwijzend is beschikt. Te Arnhem, waar het gewoonte is op den eersten Zondag in de vasten carnaval te houden, is Zondag door de drukte een gecostumeerde knaap overreden, waarbq hem de schedel werd gespleten. Er bestaat weinig kans op zijn behoud. Te Hoogeveen heeft zekere F. heimelijk zyne woonplaats verlaten, met achterlating van zijne jonge vrouw en zijne kinderen, doch met zich nemende de moeder zgner vrouw, wier man nog in leven is. Men gelooft, dat schoonzoon en schoonmoeder naar Amerika vertrokken zijn. De rijksveldwachters v. d. Hoop en Maas, gestationeerd te Heumcn en Mook, die des nachts in de omstreken van Mook te zamen op tournee waren, ontmoetten een 20-tal smokkelaars, die eenige lusten spiritus ver voerden. Toen zij deze personen wilden slaande houden, ontstond er een hevig verzet, ten gevolge waarvan zij tot zelfverdediging van hunne vuur wapens moesten gebruik maken; de smokkelaars wisten intusschen een aan tal fusten in veiligheid te brengen en eindelijk te ontkomen, doch moesten een 6-tal vaatjes met den frauduleus ingevoerden sterken drank als buit in handen der beide ryksveldwachlers achterlaten. 's GBaVENHAGE, 28 Februarij Bij kon. besluit van 26 Febr. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Leiden de heer E. A. vail Tornieren, controleur der directe belastingen en van het kadaster; lol controleur der directe belastingen en

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1