LEIDSCHE COURANT. 50. DINGSDAG 28 FEBRUARIJ. ST ADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. dtt 1882. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgescnulerd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2 Afzonderlijke nommers lijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentifn is yan 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 2 Maart 1882, des namiddags te twee uren. 1«. Onderzoek van de geloofsbrieven van het benoemd lid van den Gemeeu- teraad, Mr. N. K. F. Land. 2'. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1882. Kosten van het huis van bewaring enz. (27 en 34) 3«, Voordracht lot wijziging van het tarief voor de tolheffing aan den Rijns- bnrgervliet. (29 en 35) 4«. Idem betrekkelijk het rooien van een boom aan den Stationsweg. (30) 5». Verzoek van de Leidsche Duinwatermaatscbapprj om duinwater te leveren aan de ingezetenen van Katwijk. (31) 6'. Idem van P. J. De Jong lot het doen rooien van ecn boom aan den Heerensingel. (32) 7«. Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1881 van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (33) 8'. Voordracht betrekkelijk de verbinding van de Stedelijke Gasfabriek met den Hollandschen IJzeren Spoorweg. (271, 23, 28 en 36). LEIDEN, 27 Februarij. Burg. en wetli. stellen aan den raad voor den post op de begrooting voor 1882 uitgetrokken voor: Kosten van het huis van bewaring en onder houd van politie-gevangeneu met ƒ370 te verhoogen, ten gevolge van de vele kosten, welke voor verpleging van politie-gevangenen moeten worden voldaan, en van de aanstelling van een tijdelijkcn bewaarder. De minister van justitie heeft zich echter, uit overweging dal die buitengewone hulp wordt vercischt door de opneming van vele rjjks-gevangenenbereid ver klaard de uitgaaf voor rekening van het rjjk te brengen. Omtrent het adres van Gebr. van Hoeken en J. van Hoeken, houdende bezwaar legen het leggen van eene vaste brug over de Slaagsloot in verband metde voorgenomen aansluiting van de gasfabriek aan den lloll. spoorweg, stellen burg en weth. voor daarop afwjjzend te beschikken. Ook stellen burg. en weth. voor het tarief der tolgelden voor het gebrui ken van de trekvaart en den weg tusschen Haarlem en Leiden aan den Rijnsburgervliet in dien zin te wijzigen, dat het tolgeld voor voetgangers vervalt. Burg. en weth. stellen voor aan de Leidsche Duinwater-maatschappij, ingevolge haar verzoek, vergunning te verleenen tot het leveren van duin water aan ingezetenen van Katwijk. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partjjen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /35, ƒ19, 73.90 en ƒ1.90, de laagste ƒ35, ƒ19, ƒ3.80 en ƒ1.90. Heden had ten raadhuize alhier de openbare aanbesteding plaats tot het dempen en rioleren der Binnenvestgracht langs de bniteusocieteit van Amicitia enz., met verdere aanbehoorende werkzaamheden, waarvan als laagste inschrijver aannemer is geworden de heer S. van Leeuwen, timmer man en aannemer alhier, voor de som van 5990. De hoogste inschrijving Bedroeg ƒ10869. In de Zaturdag te 's Hage gehouden algemeene vergadering van het kou. institnut van de taal-land- en volkenknnde van Nederl. Indiö is bij acclamatie aangenomen het voorstel van het bestuur tot aanbieding van het eerelidmaatschap aan den hoogleeraar dr. P. J. Vethals blijk van waar dering en hulde voor zijne onvermoeide werkzaamheid, gedurende zijn 40-jarig professoraat, tot uitbreiding der Indische taal-, land- en volken kunde. Tot gewone leden werden o. a. benoemd de hh. dr. A. A. W. sflubrecht en dr. F. A. Jentink, conservatoren bjj het rijksmuseum voor natuurl. historie te Leiden, en d'. C. Snouck Hurgronje, leeraar aan de Indische instelling van onderwijs te Leiden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Donderdag 11. zijn alhier twee bommen met eene kleine hoeveelheid levende visch aangekomen, welke be- somden ƒ180 a ƒ195 in 5/6 dagen reis. In den afslag werd een ongekend hooge prjjs besteed; voor 3 kleine tarbotjes en 40 stuks matige tong ineen koop 39, per stHk 80 cents, 20 roggen 22, per stuk ƒ120, buitenlck- schol ƒ18 per mand. Zaturdag zijn er 14 bommen aangekomen, welke bc- somden /CO a ƒ140 in 5/8 dagen. Er werd besteed voor tarbot 3 a ƒ10 per stuk, tong ƒ0.30 a ƒ0.60 per stuk, bttnschol ƒ0.60 a ƒ0.80 per stuk, buitenlek-schol 8 a 9 per mand, binnenlek-schol 6 a ƒ8 per mand, binnenlek-scharren 5 a ƒ7 per mand, zeesterren /8 a ƒ9 per kar. Het grootste deel van de vloot is nog op de visscherij uil. Bjj kon. besluit van 21 Februarij jl. is de lig ling der nationale militie voor 1882 bepaald op 11000 man, waarvan 600 voor de dienst ter zee be stemd zijn. Het aandeel der provincie Zuidholland bedraagt 2087 man. De minister van justitie heeft in eene circulaire de procureurs-generaal uitgenoodigd de notarissen te wjjzen op het feit, bij de inspectie van een der hypotheekkantoren gebleken, dat de inkt, bij het afdrukken van ambts- zegcls gebruikt, soms na korten tijd slechts bijna onmerkbare sporen achter laat. Eenige van het jaar 1879 waren reeds geheel onleesbaar, bij andere toonde alleen een kring dat stempels er gestaan hadden. Daar een stempel, die zoo kort leesbaar blijft, niet voldoet aan den eisch van onuitwischbaar blijk der herkomst van een openbaar ambtenaar, worden de notarissen; uit genoodigd eene inktsoort en een stempel te gebruiken, die zoolang mogeljjk duidelijk zigtbaar blijven. Uit de gegevens, die nu reeds van verscheiden gemeenten bekend zijn, kan men in eene ruwe berekening reeds opmaken, hoeveel kroegen op 1 Mei van dit jaar zullen verdwijnen, en welke directe nuttige gevolgen dus de betrekkelijke bepalingen der drankwet zullen hebben, liet aantal gele genheden, waar sterke drank in het klein verkocht wordt, wordt op 46000 gerekendvan verschillende gemeenten zijnnaar wij vernemende cijfers der drankgelegenheden, die op 1 Mei zullen opgeruimd worden, reeds be- kend; deze bedragen ongeveer gemiddeld 20 a 30 pCt., zoodal men, dezelfde evenredigheid voor hei gehcele rjjk aannemende, tot een getal van minstens 10000 gelegenheden komt, die van het aantal van 46000 zullen kunnen worden afgeschreven. Op Mei 1884 zal eene verdere groote opruiming plaats hebben, daar dan de overgangstermijn voor het voortbestaan van ver schillende gelegenheden vervalt. Uit hetgeen nu bekend is omtrent de ver koopplaatsen van sterken drank in het klein, mag men aannemen, dat ook dat cijfer de 10000 zeer nabij zal komen, zoodal op 1 Mei 1884 de drank huizen met de kleinste helft zullen verminderd zijn. Men neme daarbij in aanmerking, dat de opruiming, vooral die van dit jaar, hoofdzakelijk de minste soort van kroegen betreft, die het meest tot het verderf door drank misbruik bijdragen. Voorwaar geen gering resultaat. (fad.) De te Rotterdam gevestigde Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidholland heeft Zaturdag hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In 1881 werden ingeschreven 2892 oog- lijders. Daarvan woonden er te Rotterdam 1698, in anderen gemeenten van Zuidholland 1111, in andere provinciën 79, in het buitenland 4. In het geheel werden aan deze personen 19763 adviezen gegeven, terwijl zjj alle noodige in- en uitwendige geneesmiddelen kosteloos ontvingen. Er werden uitgegeven 900 brillen, waarvan 444 aan mannen en 456 aan vrouwen. Terwijl de kosten van 231 brillen door armbesturen of andere ligchamen werden gedragen en er 15 om niet werden verstrekt, werd van de overige 654 de inkoopsprijs door de belanghebbenden zelvcn geheel of gedeeltelijk aan de vereeniging vergoed. Van het gehcele aantal adviezen (19763) kwamen er 13550 op het spreekuur, dat alle werkdagen wordt ge houden van 8 uur al. De overige 6213 adviezen werden gegeven aan de in hun huis of tijdelijk verblijf behandelden. Van deze klinische lijders woon den 162 buiten de inrigting. In het gebouw der vereeniging vonden er 115 behandeling en verpleging. Terwijl dagelijks gemiddeld 12 personen verpleegd werden, steeg hel maximum meermalen tot 19. Uit de rekening bleek dat de gewone ontvangsten in 1881 bedroegen ƒ8421.12, de gewone uitgaven ƒ8748.8414; de buitengewone ontvangsten ƒ20208.8014, de buiten gewone uitgaven 19405.32; batig saldo 471.77. Te Rotterdam is gisteren in de Veerhaven drijvende gevonden het lijk van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Uit Nieuw-Lekkerland meldt men, dat bij gelegenheid van een huissc- Ijjk feest de heer Jan Smit zijne werklieden, benevens alle schoolkinderen der vier scholen heelt bedacht, en den burgemeester voor eene extra-uit- deeling aan de behoeltigen in die gemeente eene som van duizend gulden heeft ter hand gesteld. De directeur van de te Amsterdam dezer dagen opgerigtc Schoenpoet- sers-vereenigingzekere Ricardi, is verdwenen. Vier controleurs, die elk als waarborg ƒ200 gestort hadden, alsmede 29 schoenpoetsers, die er ieder, het loon niet medegcrckcnd, ƒ10 bij laten zitten, vcrkceren daardoor in treurigen toestand.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1