LEIDSCIIE C E R A A T. V. 42. ZATCRDAÖ 18 FÜBJIÜARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant ts per nerviiuvet juars j 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Ad verten l if ii is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN17 Februarij. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen Maandag 27 Fe bruarij en volgende dagen verkoopen de boekverzamelingen van wijlen de heeren S. A Andreson. heel- en verloskundige te Leiden, A. A. Land, med. doet. te Utrecht. J. W. Muller, boekhandelaar te Maastricht, en S. ten Cate, student aan de Leidsche universiteit; verder eene verzameling chirurgicale instrumentenaulographenprentwerken, schilderijen, muziek en muziek instrumenten enz. De catalogus ziet het licht. Belanghebbenden worden op deze verkooping opmerkzaam gemaakt. lieden namiddag viel aan de Aalmarkt een persoon, die niet vast op de beenen was, in het water. Hij werd er spoedig uitgeholpen, maar werd toen, als in kennelijke» staal van dronkenschap verkeerende, aan gehouden. De minister van hinnenlandsche zaken, lettende op de artl. 11 en 12 der wet van 2 April -1876 (Stbl. u". 102), heeft hen, die zich aan een der bji die artikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uitgenoodigd, daarvan vóór 15 Maart te doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier aan den inspecteur der gymnasia te 'sGravenhage, met opgave van hunne woonplaats en vermelding of zij aan het examen vermeld in art. 11 of aan dat vermeld in art. 12 wenschen deel te nemen, en van hel getuigschrift dat zjj verlangen te verwerven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- (audsch ludtf. door middel van hel stoomschip Noordhollandwaarvan het vertrek uit Rotterdam op i8 Februarij aanst. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padaug. De brieven en verdere stukken beliooren op den dag van het ver trek rati bet stoomschip 's morgens vóór 10 uur Ie Rotterdam aangekomen te zijn. De Staatscourant beval de verslagen der commissifn gedurende hel jaar eindigende 31 Juljj 1882, heiast met het afnemen der examens van apothekersbediende. Op het verzoek van wege een aantal kamers van koophandel aan Z. M. gedaan lot het benoemen cener slaats-commissie om te onderzoeken, welke eeVèlgen de wederinvoering >an het protectie-stelsel in de voornaamste rjjken van Europa voor den Nederlandscheti handel, nijverheid en landbouw kan hebben enz., heeft de minister van waterstaat, handel en nijverheid, krach tens magtiging des koiiings en namens den raad van ministers, te kennen gegeven, dat Zr. M*. regering, hel groolc gewigt van de door adressanten Ier sprake gebragte vragen erkennende, evenwel met het oog op de bezwa ren aan een dergeljjk onderzoek door eene staats-commissie verbonden, in de benoeming van zoodanige commissie liet middel niet ziet om die vragen tot oplossing te brengen, en dat de regering, aangezien zij kan beschikken over de veelzijdige voorlichting haar steeds door de officiële organen van handel en nijverheid en bijzondere vereenigingc» gegevengeen voldoende aanleiding heeft gevonden om aan het door hen gedaan verzoek gevolg ie geven. Door beambten bij de administratie der posterijen is, met het oog op de aanstaande invoering der postpakketdienst, tol den minister van water- slaat enz het verzoek gerigl, dat de postkantoren voor postpakketdienst op Zondag mogen gesloten zjjn, behalve in de gevallen waar de wel spoed bestelling toelaat. Ter gelegenheid van 's konings verjaardag zijn hij de verschillende corpsen van het leger geldelijke belooningen toegekend aan onderwijzers op de huishoudelijke school, in de gymnastiek, het schermen enz. Ook aan leerlingen, die door ijver' en vorderingen boven de anderen uitmunten, zijn 113 gratificaties in geld geschonken. De zes-en derligste algemeene vergadering van het aardrijkskundig ge nootschap zal gehouden worden op Zatnrdag 4 Maart e. k., in de Cecilia- zaal van het Gebouw voor kunsten cn wetenschappen te 'sGravenhage. 12 03sAnder de punten van behandeling komen voor: Bespreking der Indische Rusli, Wdrifgraphie, in te leiden van woge het bestuur. Opmerkingen over liet itttz'en niet wetenschappelijk doel in Nederlaiidsch-Indiê, door den heer A. »an Hasselt. Omtrent den beer J. II. Tobias, Ding'sda'g 11. te 's ITage Overleden, P'ortlen aatl het Faderland de volgende bijzonderheden medegedeeldAls adelborst 2'1' kl. in 1330 op liet K. I voor de marine te Medemblft in dienst 75f 123* - 114» 135» 895 70» /211t 47.65 getreden, diende hij later als adelborst l',r kl. en luit. 2de kl. meestal in de O.-l. bezittingen, woonde de expeditie van Sinkel bij en toonde zich steeds een ijverig en voortvarend zeeman. Als oud-luit. ter zee de zeedienst verlatende, begaf hij zich aanvankelijk in industriële tabaksondernemingen in het Bantamsche, waarin hij evenwel niet gelukkig was en daarom weder in gouvernementsdienst trad, de betrekkingen van controleur, adsistent- resident en resident bekleedde, totdat hijna eenige jaren ais resident gediend te hebben, zich naar bet vaderland begaf en pensioen aanvroeg. Als resident van Riouw beraamde hij op eigen gezag de expeditie naar Reteh in overleg met den toenmaligen luitenant 1' kl. EroefF. een tijdge noot van hem te Medemblik. De gunstige afloop dier expeditie leverde eene schoone bladzijde aan onze marine-geschiedenis van de laatste jaren. Ware Tobias geen goed zeeofficier en militair geweest, voorzeker zon hij die expeditie niet op eigen gezag hebben durven ondernemen, daar hij ziclt bij een nederlaag blootstelde aan ontevredenheid van de regering te Batavia. Het gouvernement erkende zijne diensten door hem de orde van den Nederl. Leeuw te schenken, terwijl hij de oide van hel Legioen van Eer van Frankrijk verkreeg door zijne bemocijingen met een Fransch oorlogsfregat in 1855 te Amboina, aan boord waarvan eene epidemische ziekte was uitgebroken. Bij de te Delft gehouden loting voor de nationale militie deed zicli de volgende bijzonderheid voor. Toen de laatst e loteling werd opgeroepen trok hij het hoogste nommer. in dit gelukkig geval had ook eenmaal zijn vader verkeerd. Eerstdaags, meldt de TV. li. C., zal Wombwell's Great ltoyal Mena gerie van Londen herwaarts worden aangevoerd en waarschijnlijk op het oude stationsterrein te Rotterdam voor enkele dagen worden tentoongesteld. Deze menagerie zal de voornaamste plaatsen van ons land bezoeken, waar toe zij ook een paar dagen te Schiedam en te Delft zal opgeslagen worden, om tegen 10 Maart in den Haag te zijn. Van daar zullen de steden Leiden Haarlem en Amsterdam worden bezocht en verder de plaatsen in de rigtiug van het buitenland. Blijkens opgave van den heer G. F. Penning, postdirecteur te Goriu- cliem, beloopen de giften, verzameld l.en behoeve der vier weduwen en 19 kinderen van den noodlottig omgekomen conducteur der 2J< klasse A. Bax, den postilion J. Asmus en de schippers H. en J. Hartman, de som van 11035 30. Door wjjten mej. H. de Breuk is aan het Gerelormeerde weeshuis te Haarlem vermaakt een certificaat, groot f 1000 4 pCi. Nat. Werk. Schuld. Te Groningen werd, na den schouwburgbrand te Weehen, de bouw van den nieuwen schouwburg, waarvoor de grondslagen gelegd waren, ge staakt, ten einde het plan van de inrigting, met het oog op brandgevaar, te herzien en zoo noodig Ie wijzigen. Ten gevolge van meer voorzorgsmaatre gelen zal hel kapitaal van bouw en inrigting met 20.300 moeten worden verhoogd en daardoor beloopen de som 180.300. Burg. en weth. stellen aan den raad voor, die hoogerc onkosten door de gemeente te doen dragen, en niet door de vereeniging die hel kapitaal bije.enbragt, omdat het hier een toekomstig gemeenteeigendom betreft, dat de gemeente zoo veilig moge lijk wenscht. en omdat de vereeniging voor het looneelgebouvv niet bj) magie is die meerdere kosten te bestrijden. Naar de Asser C. verneemt heeft ceh aanzienlijk huis in granen tc Gtohingtn zijne betalingen gestaakt. Volgens de loopende geruchten moet het tekort omstreeks twee' tón bedragen. ,s 's GKAVENHAGE, 17 Februarij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren: L J. J. Michielsen, directeur van het dep. van financiën in Nederl.-Indië; B. van Zulpheu, resident van Benkoelen; jh'. mr. C. J. van Beresteynvice-president van het liooggeregtshof van Nederl.-Indië; G IJ. C. Fraser, hoofdintendant (kolonel) der militaire administratie en chel der \ic afd. van het dep. van oorlog in Nederl.-Indië; H. E. F. van Teynluit.-kolonel der infanterie van liet leger in Nederl.-Indië, en A. van., der Eist, officier van gezondheid 1' klasse bij liet leger in Nederl.-Indië. - De hit. mr. n. A. Crommeliu en mr. A. C. Laboucl.cre, werkzaam bij het dep. van buitenlandsche zakenzijn benoemd lot gezanlscliapsattaché. De duur der detachering bij het leger in Neder!-lndië van den 1" luiY. C. Lent, van het wapen der infanterie hier te lande, is verlengd met twee jaren cu alzoo tot 9 Junij 1884. De kapitein ter zee, adjudant des konings in buitengewone dienst,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1