LËIDSCIID CflURANÏ. VRIJDAG 10 FKRRUARIJ. ST A DS-BE R IC UT EN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. 18S8. W ;*5. De Courant verschijnt dagelijksï<m- en Feestdagen uitgeimderüDe prijs der Courant is per vierendeel juars 1.60, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden nooriigl bij deze, krachtens art 7. 2 alinea der wet vilt 4 Juli 1850 Staatsblad n" 37). de inwoners dezer gemeente uit om. zon zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den ia1"" Februari e. k. door over legging der aanslagbiljetten ler Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo nondig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herzie ning der lijsten van kieshe>oegdeudaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan alkoudiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd. Leiden, 9 Februari 1882. DE KANTER. LEIDEN. 9 Februarij De minister van binnenlandsche zaken, de heer mr. Six, is, op zjjn ver zoek. eervol ontslagen, en in zijne plaats is benoemd de heer mr. Pynacker Hordijk, hoogleeraar in de regtsgeleerdlieid te Utrecht. Iletlen nacht ongeveer 1 uur zijn de kleederen van de vrouw van ze keren T., wonende in de l'apcgaaijenpoort, in brand geraakt. Zij wilde de petroleumlamp, omdat de vlam onder de pit was gegaan, uitblazen, liet glas der lamp (niet de peer) sprongen toen beproefde zij met hare klee- tlereti de vlam uil te dooven. Haar man wierp een deken over haar heen, waardoor het vnur werd gedempt; zij heelt aan rug, zijde en borst brand wonden bekomen, doch gevoelt zich redelijk wel. lieden namiddag ontstond er brand in de drooglnods van den klee- rferbleeker Dienen aan den Stationsw eg Door het personeel van tiet station werd spoedig hulp verleend en door middel van hei uil de waterleiding ver kregen waier de brand gebhtschi zoodal de inmiddels uil Oegsigeesl aan gerukte spuit geen dienst behoeide te doen. De schade moet nog als be langrijk zijn. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 1 tot 7 dezer zijn er 18 schuiten aangekomen. Ten gevolge van veel windstilte was de meeste visch niet levend. De besomming was van 70 tot ƒ208 in 5 a 8 dagen. Er werd hesleed voor tarbot j 3 a /8 per stuk. levende tong ƒ040 a ƒ060 per snik, idem tweede soort 0.25 a ƒ0.30 per stukbinischo! /0.50 a 0.70 per stuk, levende kleinschol 8 a 14 per mand. scharren /4a ƒ6 per mand, rog ƒ4 50 a 5 50 per mand, zeesterren ƒ10 a ƒ11 per kar. Door 56 schuiten werd de schrobiiel-visscherij uitgeoefend. De laatste twee schuiten zullen bij hun verirek ook nog bij den waterschout aanmonsteren. De minister van binnenlandsche zakrn, gezien een bij hem ingekomen ambtsberigt van den inspecteur van het geneeskundig slaaisloezigt in Zuid holland, heeft ter algemeene kennis gebragt, dat de pokken in de gemeente Gouda epidemisch verbreid zijn. De minister van oorlog heeft bepaald, dat tot nader order geen aan brengpremie zal worden uitbetaald wegens het aanbrengen van vreemdelin gen, die zich voor de koloniale militaire dienst verbinden Bij de waterwerken, die in de afdeeling Demak, residentie Santarang. zullen worden uitgevoerd, kan lijdelijk worden geplaatst een chet-werklnig- kimdige. Aan de plaatsing is verhonden: een voorloopig traclement van ƒ400 'smaauris van den dag af, dat hij hier te lande wordt te werk ge steld, om behulpzaam te zijn bij de voorbereidende werkzaamheden lot de uitvoering van bovenbedoelde waterwerken; in Imtië een activiteiis-lractrment «au 700 tot ƒ850 's maands. Zij. die voor de betrekking in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aanmelden bij een op zegel geschreven, aan h.t dep. van koloniën gerigt, en aan den ingenieur G. van Houten, 'e Arnhem, in te dienen request. De opbrengst van het vervoer over den Nederlandschen Rijnspoorweg over de maand Januarii 1882 was als volgt: reizigers(178.770) 186 115.505, bagage (382 ton) 5250 59, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (73.738 ton) 169,005 12'A levende dieren en rijtuigen 6590,88, diverse ontvangsten ƒ3811: totale ontvangst 370.773 10, zijnde per dagkilomeier ƒ5436. legen 52.82 in Jan 1881. Lijn Leiden—Woerden reizigers (11,809) 611933- bagage (25 ton) 160 99, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1811 Ion) 1599.86, levende dieren cn rijtuigen 18.44. Totale ontvangst 789862'A, zijnde per dagkilometer <.07. legen 7.37 in Jan. 1881. Het geschenk, door till. 5111. den koning en de koningin aan II K II. prinses Helena van Waldeck aangeboden, is. volgens liet Fad., een com pleet dames-toilet, in zilver co ivoor bewerktofschoon in cene zeer beknopte ruimte, bevindt zich in het prachtig étui hel meest volledig kap- en wasch- ste!zilveren kom en kan incluis. Op elk stuk is het monogram der prinses en zijn de wapens van Engeland en Waldcck-Pyrmont aangebragt. Het étui, waarin zich dit vorstelijk toilet bevindt, is op zich zeil cene zeld zaamheid, daar het prachtig bewerkt is uit corouiaiideleeue houtsoort, die men nog slechts bij groote uitzondering vindt. Men schrijd uit Luik: De tooneelwereld alhier is in de jongste weken opgetogen over den zang en hel spel van mej. Stella de la Mar. Het zal in Nederland zeker genoegen doen te vernemen, dat eene Jeugdige landgenoote hier zulk een grooten bijval mag verwerven, eti dat zij, eene gewezen pensionnaire van Z. 51. den koning der Nederlanden, alle eer aandoet aan de leerschool, waarin zij degelijke studiën heeft gemaakt. Het eerste nommer van de Zwaluw, geïllustreerd volksbhd, dat onder loezigt van de Maatschappij lot Nul van 't Algemeen door de «Utlgcvers- maatschappij Elzevier" wordt in het licht gegeven, is thans verschenen, liet beval twee goede gravures; bij de eerste, «In 't rustuur", is eene bespiege ling geschreven in verband met liet doel van het blad. Verder komt er 0.3, een artikel in voor over kleurenblindheid. I)c redactie noodigt <!c lezers uit om, indien zij eenig onderwcr|i besproken wenschrn te hebben, haar daar van kennis te geven. Het stoomschip Foorwaarls, van Amsterdam tiaar Batavia, vertrok op 8 Febr. van Suez. - De lieer Louis Drucker, vertegenwoordiger der Grieksche staatschuld- eischers in verschillende landenheeft twee brieven gerigt aan de lilt. Hope C". Hij komt daarin krachtig op tegen de handelwijze tan dat litiis, dal blijkbaar thans andere beginselen is toegedaan, dan die, welke aan het '..uis Hope gedurende eene eervolle loopbaan van 125 jaren tol leiddraad hebben gestrekt, en wel door zich in tc laten met cene financiële onder neming van het huis Hambro Zit., die onlangs eene groote gcldleening ten laste van Griekenland aan de markt bragten en zoodoende de schuld- eischers van dien Irouweloozeti staat van hunne laatste hoop op herstel hunner grievrn hebben beroofd. De schrijver geelt dc gronden op, die be doeld huis van zulk cene handelwijze hadden moeten terughouden, o. a ook dat in 1880 hel bestuur der verceniging voor den effectenhandel te Amster dam had verklaard dat de Grieksche regering aüe regt op het openbaar ver trouwen had verbeurd. Huizen als die van Hope C\zegt «Ie schrijver, moesten zich niet inedepligtig maken aan dergelijke inbreuken op dc reglen der schtildeischers, als bij de opgedrongen conversie der Grieksche schuld is geschied. De reglen van bititenlandsche schtildeischers van eenen staat zullen eerst beter g<ëerhiedigd worden, als zulke huizen gecne lerningen meer sluiten met een bankroeten slaat, en in geen enkele onderneming meer als agenten optreden van lieden die zulk eene leening sluiten. Gisteren verliet een vreemdeling, na iets gekocht tc hebben, den win kel van den heer Dolle, in de Hooldsteeg te Rotterdam, toen een der buren, die zich mede in den winkel bevond, de opmerking maakte dal het uiterlijk van den vreemdeling veel overeenkomst had met het signalement van den beruchten Vaughan. De buurman meende in elk geval, dat het wel de moeite waard was de politie te waarschuwen, die natuurlijk terstond in het veld trok en den vreemdeling in een der voornaamste hotels achter haalde. Deze, die Fransch en een beetje Vlaamsch sprak, legitimeerde zieti als commis-voyageur in wijnen en daarmede was de zaak uit, hetgeen niet belette dat heel Rotterdam wist te verhalen dat Vaughan was gear resteerd en dat de door het Belgische gouvernement uitgeloofde 25000 fr. reeds waren opgeëischt! Te Dordrecht vervoegde zich Dingsdag avond aan het bureau van politie de 32-jarige N. II H., woonachtig te Drimmelen, met de mededeeling, dat hij zijn zwager L. de B. Ie Ottd-Alblas vermoord of althans getracht had te vermoorden. Uit een ingesteld onderzoek is geblekeu, dat N. H. II, 's avonds ten omstreeks 9 urete Ottd-Alblas op zijn zwager, op den open baren weg, verraderlijk met een revolver twee schoten heeft gelost, waarvan één hem getroflen heeft in de linker hand en de linker lies, naar men zegt niet met doodelijken afloop. Hnisselijke oneenigheid tusschen zjjn zwager en zuster, waaraan de dader op die wijze meende een einde te moeten maken moet de aanleiding tot deze misdaad zijn geweest. Men zal zich herinneren, meldt de II. C.. dat in dc onlangs gehouden algemeene vergadering der algemeene vcreeniging voor bloembollencultuur bij liet genomen besluit omtrent de beperking van dm handel in afgesneden bloemen van hyacinthen, tulpen, narcissen, ranonkels anemonen cn gla dioli eene rtikele afdeeling tegenstemde, omdat zij zich daarmede niet kon

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1